Re: Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies Re: Výroba boilies

#263480
Luba
Účastník

steve: To je hodně otázek a bude to asi složitější, ale pokusíme se tomu přijít na kloub.

Takže od poslední otázky.
Tady se myslí mix který je popsán vpředu to je tento Mix:

Směs ptačí zob s robinredem
200gr Semolina
200gr Ptačí zob – směs hrubě mletá (Konopí pražené, Ptačí zob – pro kanáry, Proso žluté, Sezam)
150gr Gluten pšeničný
100gr Sojová mouka
100gr Pšeničné klíčky
100gr Bentos
100gr Ptačí zob – vaječné krmivo
50gr Robin red

Jinak v mém tehdejším popisu bylo trochu zavádějící použití tekutých složek, kde nebylo jasné že lze použít buď aminokomplex nebo ostatní tekuté složky. Použití obou by sice nevadilo ale zbytečně by se tím boilies prodražovalo.
A to cca 1kg mixu znamená že nikdy není při míchání těsta mixu přesně kilo. Do tekutých složek se přidává zvolna až je těsto správné hustoty. Orientačně se to dá otestovat tak že když uděláš dvě kuličky mezi prsty nesmí se slepit k sobě ale musí držet tvar. To je ta hranice a vyplatí se přidávat ke konci směs opatrně aby to už nebylo moc husté (to se pak špatně zpracovává a možná je to i část příčiny proč Ti to dělá ty propadliny na boku).

Teď k Tvojí směsi.
Nebudu se zabývat složením jako takovým ale vyloženě se zaměřím na hrubost jednotlivých složek. Myslím že tady je další část neúspěchu. Když se na to podíváš blíže všechny komponenty máš na jemno mleté nebo práškové. Těsto je asi potom hodně hladké a to má samo o sobě snahu se propadat. Takže bych doporučil směs zhrubnout (ona pak do sebe jinak zapadne a nepropadá se) zvláště řepku, zob a konopí namlet na hrubo třeba jen na mlýnku na maso. Asi bych se vyhnul hladké mouce která těsto hodně vysušuje a použil spíš mouku sojovou tak asi 150g a těch zbývajících 100g buď přidat na rybí moučce nebo třeba 50g na glutenu a 50g na zobu.

Z vlastní zkušenosti jsem přestal dávat vejce se skořápkami – jenom to vydírá rollball, porušuje strukturu boilies a efekt „křupnutí“ při krmení kaprů lze použít alternativně pokud chytáme tam kde se kapři krmí mušlemi.

Snad jsem Ti trochu napověděl a začne se dařit. Univerzální rada neexistuje ale Ty na to přijdeš! Nedej se odradit a klidně se ptej.