šokovka

  • Toto téma obsahuje celkem 10 odpovědí. Do diskuze (5 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 11 roky a 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
  • Autor
    Zápisy
  • #258252
    vocko
    Účastník

      zdravim,
      môžte mi niekto prosím vysvetlit a popísať čo je to šokovka? Nejakú predstavu mám ,ale v reáli som sa s tym ešte nestretol.

      #258253
      Fit
      Správce

        Ahoj,
        tzv. „šokovka“ se používá na poslední metry udice. V podstatě na kmenový vlasec, který ti jde od navijáku, navážeš další vlasec/šňůru o potřebné délce (doporučuje se minimálně dvě délky prutu). Obvykle se používá buď silnější průměr vlasce nebo pletená šňůra. Má to výhodu v tom, že např posledních 10-20 metrů je ze silnějšího vlasce, takže se můžeš do prutu více opřít při nahazování, aniž by hrozilo přetržení kmenového vlasce. Také posledních 10 metrů vlasce je ve vodě nejvíce namáháno, protože hrozí předření vlasce vláčením po dně atd. V některých případech je zase lepší použít jako šokovku pletenou šňůru, protože tenčí průměr má mnohem vyšší pevnost a také narozdíl od vlasce řeže rostliny (lepší do zarostlých vod). Pokud chytáš v místech, kde je hodně překážek (potopené větve atd.), tak je zase vhodnější silný vlasec (třeba 0,40 – 0,60 mm), který se nezařízne do překážky jako pletenka.

        Na čistých vodách bez vázek v podstatě není potřeba, ale můžeš jí používat kdykoliv. Určitě ti to dává větší jistotu, že o kapra nepřijdeš. Navazuje se to na kmenovou šňůru takto (odkaz na staré fórum, kdyžtak se dál ptej tady v tématu, co jsi založil ty): http://www.forum.lovkapra.com/index.php?action=vthread&forum=5&topic=312

        Další odkazy:
        http://www.nikl.cz/slovnik.php?termin=60
        http://video-navody.cz/video/19-rybareni-pripevneni-sokove-snury-ke-kmenovemu-vlasci (video)
        http://www.chytej.cz/forum/1589/co-je-sokova-snura/
        http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=495

        Klidně se tady dál ptej, já teď zrovna odcházím, tak jsem ti jen tak v rychlosti odpověděl. Rádi ti tu poradíme 😉 .

        #258260
        vocko
        Účastník

          aha, tak nejak som si to aj predstavoval, ale aspom mam v tom jasno. Podla toho co som sa docital aj na inych forach tak je to vyhodou hlavne pri nahadzdovani, oplati sa to teda pouzivat aj ked nenahadzujem ale len vyvazam? a aka splietana snura je na to najvhodnejsia??

          #258261
          Fit
          Správce

            Ano, na nahazování to pomáhá, protože se můžeš více opřít do prutu a nemusíš se bát, že se přetrhne kmenový vlasec slabšího průměru. Jak jsem psal, pokud chytáš na čisté vodě bez vázek, tak to tolik potřeba není. I když jistota je každopádně větší, když máš poslední metry z pevnějšího vlasce nebo pletenky. Já bych ji určitě použil i při vyvážce, pokud bych měl v úmyslu chytat větší kapry. Ryba po záseku často upaluje pryč a vlascem může zachytit o nějakou překážku. Zrovna při vyvážce, pokud máš na navijáku vlasec, tak díky průtažnosti může ryba uplavat po záběru i několik desítek metrů a tobě se to na břehu nijak neprojeví (hlásič ani nepípne). Je tu o tom spousta článků, ale výborný je zrovna teď ten poslední od Lukáše Krásy: Lov kaprů v extrémní vzdálenosti.

            Samozřejmě u té průtažnosti vlasce záleží na tom, na jak velkou vzdálenost chytáš. Čím to bude dál, tím to bude s indikací záběru horší. Na extrémní vzdálenosti je určitě lepší pletená šňůra na celém navijáku. Já moc dalekou vyvážku nedělám, tak obvykle dávám 0,50 mm vlasec.

            Dělají se i speciální pletené šňůry, které jsou určeny hlavně na šokovku, ale můžeš v podstatě použít skoro jakoukoliv potápivou pletenku. Jedna z nejlepších šňůrek na šokovku bude asi Quick Silver od Krystonu, viz.: http://www.chytapust.cz/kryston-quick-silver-20m/d-70622/ a je to vidět i na ceně 😉 , třeba ti tu někdo napíše své oblíbené druhy i od jiných značek. Určitě bude mít něco třeba Sufix a další. Záleží, co od toho očekáváš. Nebál bych se použít i obyčejnou Dyneema pletenku viz.: http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/viewtopic.php?f=11&t=247&start=10#p4785. Chce to občas zkontrolovat, jestli není někde poškozená. Každý materiál se někdy opotřebuje.

            Těch materiálů je velká spousta. Já používám v 90% případů silnější vlasec 0,50 a jsem spokojen. Používal jsem také něco takového http://www.kamofish.cz/pletenky-a-sokovky/119-Mono-Snag-100-m.html. Osobně bych to použil i na tu vyvážku, pokud to není nějaká moc velká vzdálenost. U opravdu hodně velké vzdálenosti bych už použil pletenku na celém navijáku kvůli té indikaci záběru (přečti si ten článek od LK, co jsem odkazoval výše, myslím, že to snadno z toho pochopíš 😉 ).

            #258262
            Luba
            Účastník

              Osobně používám na odpalovku asi na tři délky prutu Matrix Pro od Sufixu (třicítku s nosností 18,2kg nebo třicetšestku s nosností 27,2kg (60Lb)) při ceně kolem 350 – 400kč za sto metrů to je ještě únosné. Má totiž jednu nespornou výhodu oproti jiným pletenkám a tou je tuhost. U jemných pletenek se často stává že po náhozu spadne z plného navijáku víc závitů pletenky současně, což bývá podpořeno uzlem s kmenovým vlascem a stvoří perfektní chumel, který múže i poškodit očka prutu. Nehledě k tomu že je pak lepší tento chumel uříznout, protože i po rozmotání lze očekávat stejný problém při dalším náhozu. U Matrixu jsem zatím nic podobného nezaznamenal ani po tříměsíčním téměř denním používání kdy už začínal být „chlupatý“. Pevnostně je tato pletenka opravdu skvělá o čemž by mohl nejlépe referovat kolega který vysvobozoval mou montáž z vázky v pařezu přes namotání na veslo a málem šel s katamaranem ke dnu ))))

              #258278
              vocko
              Účastník

                Ja moc daleko nevyvazam max tak do cca 100-130 metrov ,ale vecsinou na miesta ktore su v blizkosti prekazok a suchych stromov. Niekolko krat sa mi stalo ze po zaseknuti sa mi vlasec roztrhol hned nad koncovou montazou.Tkze myslim ze sokovka by to mohla vyriesit. Kazdopadne dakujem za rady. 😉

                #258279
                Fit
                Správce

                  Mělo by ti to určitě pomoct 😉 .

                  #258309
                  Macin
                  Účastník

                    pokud chytáš u vázek na cca 100m, budeš muset přitvrdit i v kmenovém vlasci min. 0,35mm, protože spoj šokového a kmenového monofilu Ti nosnost kmenového sníží. Rybu budeš potřebovat před vázkami držet. Pokud se rozhodneš pro pletenou šňůru použij před olovo olověnku, nebo bužírku kolem metru dlouhou. Kapr se totiž může o pletenou šňůru škaredě poranit.

                    #261037

                    Ahoj na poslednej rybacke som velakrat odrezal po zabere rybu – odrezal rozumej kmenovy vlasec o nejaky ostry predmet / musle.

                    Kupil som si preto olovenku a dal som nad olovo cca 1,5m – treba este nejaky hrubsi silom alebo mi staci za tuto olovenku dat kmenovy vlasec. Mam suffix tritanium 30tku.

                    Vrtalo mi v hlave aj ako sa potom kapor zbavi toho hacku + nadvazca po taktomto odrezani?. Pouzivam klasicku unikovu montaz a viem si predstavit ako by sa teoreticky zbavil olova ak s nim o nieco zapre ale co ak nezapre? bude ho vlacit donekoncecna?

                    #261039
                    Fit
                    Správce

                      okoloiduci: No, já olověnou šňůru vůbec nepoužívám. Správně by to mělo být tak, že by ta olověnka měla projet závěskou na olovo. Ovšem realita většiny rybářů je podle mě někde jinde (že to neprojede závěskou při utržení) a pak si myslím, že se toho kapr jen velmi těžko zbaví a dost často uhyne 🙄 . Budu o tom asi brzy psát nějaký článek, už nějakou dobu si tohoto problému všímám.

                      #261047
                      Luba
                      Účastník

                        Úniková montáž a tedy speciálně závěska na olovo je docela promyšlená věc. Pokud je v tahu směrem k prutu (při stahování či při náhozu) drží olovo hák závěsky. V opačném případě (tedy pokud ryba třeba trhne za návazec, nebo s ním někdě uvázne za olovo) drží olovo jen pojistná gumička, která sklouzne a olovo se vyhákne. Někdy se mi stane i při zdolávání že olovo spadne po nějakém výpadu ryby. I docela malý kapr dokáže olovo shodit celkem rychle. Jiná věc je návazec s háčkem a třeba ještě olověnkou a odpalovkou. Tady se lehce může stát že se někde zamotá. Rybí sekret sice háček zdolá a ten tak do pěti dnů přerezne, ale ryba už může být opravdu dost vysílená. Zpravidla se však dokáže háčku zbavit mnohem dříve. Osobně jsem nenašel mrtvého kapra jednoznačně zamotaného kvůli utržené montáži, zato hodně uhynulých kvůli špatnému zacházení…

                      Aktuálně je na stránce zobrazeno 11 příspěvků - 1. až 11. (celkem z 11)
                      • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.