Vyvážanie na +/- 200m

Úvod Diskuze Vybavení a technika lovu Technika lovu Vyvážanie na +/- 200m

  • Toto téma obsahuje celkem 18 odpovědí. Do diskuze (10 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel rene a poslední změna proběhla před 8 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 19 příspěvků - 1. až 19. (celkem z 19)
  • Autor
    Zápisy
  • #260135

    Zdravím všetkých rybárov!
    Viete mi poradiť, či je monofil 0,30 vhodný na vyvážanie do 200-250m,
    alebo je rozumnejšie použiť šnúru vďaka jej nepružnosti.

    Vďaka!

    #260136
    Fit
    Správce

      Ahoj Jakube,
      monofil se ještě použít dá, ale osobně bych použil určitě raději pletenou šňůru. Ta průtažnost u monofilu už bude dost velká a záběr poznáš až za hodně dlouho po tom, co se kapr chytí. Zrovna nedávno jsem se bavil s jedním rybářem a ten mi říkal, že dělali test. Na 300m vyvážka na monofil, vzali montáž a odplavali s ní 20m a na břehu to ani nepíplo… Pletená šňůra bude pro tenhle účel mnohem lepší. U toho vlasce záleží taky trochu na konkrétním druhu a samozřejmě na dobrém vyšponování vlasce po zavezení.

      Já osobně na vyvážku téměř vůbec nechytám a už vůbec ne na tak velké vzdálenosti, takže nějaké velké zkušenosti s tím nemám. Počkej ještě, až Ti tady poradí ostatní 😉 .

      PS: Pokud chceš fórum pohodlnějí používat, vidět nové příspěvky, mít rozšířené funkce atd…, tak se tady zaregistruj: http://www.lovkapra.com/kaprarske-forum/ucp.php?mode=register

      #260137
      Xylo
      Účastník

        Ak na taku dialku vlasec,tak urcite Technium,patri medzi najmenej prietazne vlasce,myslim ma okolo 12perc prietaznosti,ale snura bude urcite vhodnejsia,vdaka takmer nulovej prietaznosti.ja by som volil zrejme snuru.A ak chytas v blizkosti prekazok a mas navinuty vlasec,prve pipnutie na taku dialku bude nasledovat az ked ryba uplave znacnu dialku a to uz moze byt v prekazke.so snurou mas píp takmer okamzite.

        #260139
        Jakub
        Účastník

          Vďaka za rady. Viete mi odporučiť šnúru, s ktorou máte dobre skúsenosti?

          #260142
          Xylo
          Účastník

            Kubo,snuru na kapre som este nemal nikdy namotanu,takze neviem poradit konkretnu znacku,ci typ,ale mozno sa tu niekto najde,kto pouziva a poradi Ti,nech neslapnes pri vybere vedla.

            #260143
            Xylo
            Účastník

              A este Kubo,niekde je tu odkaz na clanok,vola sa tusim “Od monofilu k pletenke”,alebo tak nejak,niekde tu som to cital,dobry clanok,Fit si bude urco pamätat a da Ti link.

              #260145
              voda.p
              Účastník

                Jezdíval jsem na Balaton a zaváželi jsme okolo 350 m,pokud jsem používal šnůru,tak Fireline nebo Viplash,ani jednu Ti nemohu doporučit,špatně se potápí a když se časem trochu odřou,tak se na ně nachytá drobný bordel a bublinky vzduchu a nadnesou ho na hladinu,jak začne foukat vítr,tak máš falešný záběry a velký oblouk na šnůře.Myslím,že hodně zdvednutý pruty a předepnutý vlasec,až se špičky ohnou ( chce to těžký olůvka),je lepší volba,tak jsme chytali ze začátku a byli jsme úspěšnější.Určitě bude dobrý mít vlasec s malou průtažností,jak je psáno v jiném příspěvku,doporučuji taky Technium,chytám na něj léta a maximální spokojenost.Špatný by to bylo v blízkosti vázek,tam je každý vlasec špatná volba…

                #260146
                supinna
                Účastník
                  #260149
                  Fit
                  Správce

                    Jo, ten odkaz, co sem dal supinna výše, je ten článek, který jsem tu dříve odkazoval. Pamatuji si 😉

                    #260151
                    zadar
                    Účastník

                      Já jsem tedy zastánce monofilu, použiji silnej 0,40 těžké olovo, nebo kamennou zátěž, pořádně napnout a funguje to. Pletenky mě nějak nesedí, odírají se, nepotápí, bordel se na to chytá a navíc to je docela drahé.

                      #260153
                      voda.p
                      Účastník

                        Souhlasím se Zadarem,nejsem sám,kdo má ten blbej pocit z pletenky,alety dva typy,co jsem uváděl já jsou určený spíš na vláčení.Jediný,v čem jsem si jistý je to,že když se na daleký závoz pořádně napne vlasec,tak jak ryba při záběru nadlehčí olůvko,tak vlasec zapůsobí jako pružina a háček “podrží”v pysku.Doopravdy se mne zdálo,že na vlasce jsme nachytali víc ryb,než na šnůry.

                        #260197
                        Jakub
                        Účastník

                          chlapi, vďaka za rady!

                          #260198
                          Xylo
                          Účastník

                            Voda.p,mas pravdu,to o napnutom silone na dialku myslim spominal v niektorom clanku Michal Kucera,alebo niekto od neho,v podstate to dava logiku,ak sa kapor sekne hakom o vahu olova,nadvihne olovo a napnuty silon urobi svoje,tak laicky povedane strelí spät a este lepsie sekne kaprovi hacik.

                            #260202
                            Fit
                            Správce

                              Jinak když už jsme u těch článků, tak fajn článek je tady také od Lukáše Krásy viz.: Lov kaprů v extrémní vzdálenosti. Tam se jedná i o větších dálkách než 200m 😉 .

                              #260204
                              zadar
                              Účastník

                                Problém na velké vzdálenosti není ani tak se seknutím kapra, to se sekne sám, bylo to už popsáno, ale je to horší s rozpoznáním záběru. Kapr většinou neodjíždí, tak se to jízdou neprojeví, často jede do strany a to se moc nepozná. Chce to pruty špičkou nahoru a pořádně napružit, při záběru svinger většinou nic neudělá, ale je to poznat na prutu, který se narovná. Pípák většinou mlčí, nevím, někdo tvrdí, že delkim dokáže takové záběry zachytit, ale nemám s tím zkušenost.

                                #263128

                                [quote=”Jakub”]Vďaka za rady. Viete mi odporučiť šnúru, s ktorou máte dobre skúsenosti?Cau,vacsinou sa pouziva snura z priemerom 0.16 aby si mohol mat plnu cievku a tym padom vyvazat do 1000m,podla toho ake mas cievky,,je pevna,,a na koniec aspon 30m fluocarbon 0.50-0.60,,

                                #263175
                                Radim Houška
                                Účastník

                                  Ahoj,
                                  bylo tady zmíněno snad všechno, ale ještě bych rád dodal, že při zavážení s vlascem podle mě snad nejvíce záleží na kvalitě zavezení. Tím myslím, aby vedl vlasec co možná nejpříměji ke stojanu, bez žádných oblouků apod. Faktory jako průtažnost vlasce hrajou určitě také velkou roli, ale rovné zavezení je prostě základ…

                                  Samozřejmě někdy to není možné – např. když fouká, při špatné viditelnosti nebo pokud jste na člunu sám a ještě k tomu máte jen pádla. Osobně mám dost zkušenosti s chytáním s vlascem na +/- 200m. Několikrát se mi stalo, že byl krásně poznat i záběr od cejna, tedy žádná jízda, ale jen pár pípanců. Jinak říká se, že do 300m s vlascem jde ještě chytat. 😉

                                  #263176
                                  Gashtto
                                  Účastník

                                    Ja osobne nemám skúsenosť so šnúrou. Chytávam veľmi často na vzdialenosť 350 m a viac, zatiaľ vždy na vlasec. Vyvážal som aj v silnom vetre a zaregistroval som záber od pleskáča či malých kaprov do 50 cm. Pre mňa bol základ naučiť sa rozlíšiť kedy, jeden malý píp alebo cuknutie cievky a na to reakcia swingra, predpovedá záber alebo planý poplach. Základom je ľahký spánok a dobré uši.

                                    #263181
                                    rene
                                    Účastník

                                      Na 200-300m kludne mozes pouzit vlasec.Zaklad je dobre sponovanie.Swinger zatazit na maximum a popripade este kludne pridavam olovko aby sa vlasec vysponoval uplne ako to len ide a potom ho po vysponovani zo swingra odopnem.Ale zas pozor aby celkove zatazenie swingra nebolo vacsie ako olovo koncovej montaze a to by malo byt taktiez tazsie aby sme ho pri sponovani netahali po dne.

                                    Aktuálně je na stránce zobrazeno 19 příspěvků - 1. až 19. (celkem z 19)
                                    • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.