Luba

Vytvořené odpovědi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 434)
  • Autor
    Zápisy
  • odpověď na: Výroba boilies #267004
    Luba
    Účastník

      Syrovátka vzhledem ke své koexistenci (pudr) částečně může koule i vytvrdit. Lepší na vytvrzení je albumin (sušený vaječný bílek). Chuťově je syrovátka plná mléčných cukrů, ale pozor na dávkování max. 10%. Jinak z těsta máš dokonalé lepidlo.

      odpověď na: Výroba boilies #266993
      Luba
      Účastník

        OK takže fermentovaný mořský potvůrky v soli, ale já myslel jestli to není moc řídký protože předpokládám že nosič bude voda. Tady by byl asi lepší nějaký extrakt protože by koule mohly být náchylnější k plesnivění. Navíc extrakt by byl chuťově silnější a tím pádem trvanlivější. No uvidíš.

        odpověď na: Výroba boilies #266991
        Luba
        Účastník

          Když děláš koule v ruce tak zpracuješ i dost lepivé těsto. Rozhodující je jestli koule nebudou praskat po vysušení. Pak by se dalo ještě ubrat sušené mléko nebo část piškotu. Taky přesně nevím jak se tam chová ta rybí omáčka (co v ní vlastně je). Podle toho co píšeš se koule po zahřátí mírně “zboří” takže asi trošku méně tekutých složek by mohlo pomoci, normálně u dobré směsi a dobře promíchané nebývá odležení nutné, ale neškodí. Teď ještě co na to ryby. Protože ta směs není příliš selektivní asi na to půjde dost bílá ryba a menší kapři. To se ale dá ještě dotunit (např. pár kapek esenciálního oleje).

          odpověď na: Výroba boilies #266969
          Luba
          Účastník

            Vyzkoušej to a dej vědět

            odpověď na: Výroba boilies #266967
            Luba
            Účastník

              Máš tam teda skoro 50% pojivých složek, což je hodně. Většinou bývají podíly např. u směsí na bázi ptačích zobů tak 1/3, u masových a rybích směsí asi 1/4 a u mléčných proteinů i méně. Všechno v podstatě závisí na “hutnosti” nebo lepivosti ostatních komponentů ve směsi a může se to i o dost lišit.

              odpověď na: Výroba boilies #266965
              Luba
              Účastník

                Tak jen teoreticky. Pokud bude těsto moc hutné dej místo kukuřičného šrotu mletý ptačí zob. To by to mělo odlehčit. A řepku nevař, stačí namlet (varem se v ní zlikviduje to co ryby láká). Ale jak jsem už napsal bez vyzkoušení jen teoretizujeme. On u těch jednotlivých složek bývá značný rozdíl v pojivosti a i ostatním podle výrobce a druhu. To se prostě nedá odhadnout, je to pokaždé jiné. Pokud to vyzkoušíš a nebudeš spokojen tak to spolu proberem a upravíme.

                odpověď na: Výroba boilies #266961
                Luba
                Účastník

                  Ahoj. Zkus to v malém množství. Nejsem si jistý jak to bude držet pohromadě (předpokládám že tam bude ještě aspoň 8 – 10 vajec) a jestli nebudou koule po vysušení praskat. To složení směsi se dá podle toho upravit. Ať se daří

                  odpověď na: Výroba boilies #266558
                  Luba
                  Účastník

                    OK. tak to vidíme podobně, jen bych připoměl pro venu že semolina už obsahuje nějaké procento glutenu a kukuřičná mouka poměrně dost směs vysuší takže by bylo dobré dát trochu víc oleje aby koule po vysušení nepraskaly.
                    Takhle nějak jsem si to představoval. Ď

                    odpověď na: Výroba boilies #266556
                    Luba
                    Účastník

                      Jasně že sem nenapíšeš svůj recept, ale pokud se chceš vyjádřit k směsce kterou tady někdo uvede stačí navrhnout změny v této směsi spolu s tím proč je doporučíš. Ono to hodně pomůže tomu člověku a konec konců se sám rozhodne zda je akceptuje. S tím tady nemáme problém a vždycky je lepší to probrat z více stran a více hlav….

                      odpověď na: Výroba boilies #266554
                      Luba
                      Účastník

                        Taky to neberu jako ve zlém a nejsem proti dobré radě. Taky dělám koule už skoro 40 let a musím říct že i tady na fóru jsem se musel zamyslet jestli některé odpovědi nejsou inspirací i pro mě. Např. jsem přehodnotil množství glutenu ve svých směskách a dávám max. 50 g. A je to ku prospěchu. Jen jak říkáš bereme to trochu komplexněji (komplikovaněji) a tak je lepší tu radu trochu rozpracovat a doporučit třeba úpravu té směsi detailně.

                        odpověď na: Výroba boilies #266536
                        Luba
                        Účastník

                          No Viktore my už se tady do toho zamotáváme několik let a dost těch co se rozhodli zkusit vlastní boilies tady našlo pomoc. Stačí přečíst tohle fórum zpátky. Rady typu “když ti to nedrží přisyp něco” Jsou hodně scestné. Směsi je třeba sestavovat komplexně a hlavně zkoušet nejen jestli to drží pohromadě, ale jak to bude uvolňovat atraktanty, jak to vydrží ve vodě atd.
                          Vena už něco nakoulel a není to úplný začátečník. K směskám co si sestavil jsem se nevyjadřoval, to si musí zkusit sám a pokud to nebude držet pohromadě můžeme to probrat a upravit. Z výživového hlediska to nemá vážnější chybu.
                          O tekutých složkách moc informací nenajdeš a v podstatě si je každý dělá tak nějak podle sebe pokud si nekoupí AK. Ale ujišťuju tě že to věda je a pokud chceš cíleně chytat opravdu velké ryby tak to jinak nejde. Jistě že se dají chytit i velké ryby v podstatě na cokoliv ale je to náhoda nebo na soukromákách kde jsou jenom velké ryby.
                          Časem asi každý kdo si dělá svoje AK zjistí že v těch kupovaných není to co inzerují a že ty co si smíchá jsou lepší.
                          Je to ale dost zkoušení a každý to nevydrží.

                          odpověď na: Výroba boilies #266512
                          Luba
                          Účastník

                            Mimo sladidla, oleje a vajec a máš svůj vlastní aminokomplex. Doporučuji skladovat v tmavé lahvi (ne na světle) a před použitím pořádně promíchat. Máš tak nepřeberné množství možností jak to kombinovat (něčeho víc nebo míň, nebo co tam dáš a co ne). Samozřejmně rozhodující bude co na to ryby. Univerzální nebo nejlepší složení a dávkování neexistuje, je to na každém revíru jiné, chce to prostě zkoušet…

                            odpověď na: Výroba boilies #266506
                            Luba
                            Účastník

                              Tak teda složení těch směsí je třeba vyzkoušet nejlépe v malém množství. Myslím že tekuté složky mohou být pro obě směsi stejné a změnu chuti by dávala jen esence nebo aminokomplex. Na vyzkoušení bych to viděl tak na dávky:
                              AK 50 ml
                              olej 30 ml
                              vejce tak 8 – 10 středních.

                              Až zjistíš jak se s tím těstem pracuje nebo pokud budeš chtít vyskládat vlastní tekuté složky místo AK tak bysme to probrali potom protože to je nadlouho, ale pro základ by tam asi mohl být betain,CSL,rybí protein, nějaká tekutá rybí potrava, esencák (B pepper), esence a třeba ještě extrakty (GLM, játra, butyric acid) a chuťové stimulátory a sladidla, olej, vejce.
                              Vidíš že je toho hafo a jistě tam nemusí být všechno. U dávkování bych se držel středních hodnot nebo radši minimálních. Když to vše smícháš bude toho hodně ale do těsta dáš jenom část (místo AK).

                              odpověď na: Výroba boilies #266501
                              Luba
                              Účastník

                                Zatím spíš na gauči, zbylo mi hodně koulí z loňska tak udělám jen pár čerstvých. První výprava bude asi až v květnu, všichni kolegové jsou pracovně vytížení. Jestli budu vědět tak pomůžu.

                                odpověď na: Výroba boilies #266499
                                Luba
                                Účastník

                                  Zdarec, asi si už nikdo koule neválí a když tak na gauči )).
                                  Myslím že lidi už jsou otrávení registrací a spoustou podmínek a nabídek na webech a taky u vody jsou to pořád nějaký omezení a podmínky a to včetně soukromáků. Protihroty, pletenky, olova, vaničkový podložky a hafo dalšího. Někde jo a někde ne, aby to člověk před každou výpravou studoval a převazoval, popř. upravoval co sebou brát…
                                  Někde ani nemůžeš chytat na svoje boilies.
                                  A do toho ještě ten koroňák…
                                  Zlatý starý časy a fórum

                                  odpověď na: Hlásiče FOX Micron MX v limitované edici #265405
                                  Luba
                                  Účastník

                                    PRODÁNO

                                    odpověď na: Výroba boilies #265096
                                    Luba
                                    Účastník

                                      No chalani o mě je známo že nemám rád konzervanty a snažím se do koulí dávat věci veskrze přírodní (i když nějaké chemii se občas také nevyhnu), ale když vyndám boilies z mrazáku tak je po rozmražení “čerstvé” a to je myslím nejlepší deviza.
                                      K tomu článku bych podotknul že ryby si dokáží energii doplnit i na neúživné vodě celkem bez problémů a vysokoenergetické krmení jim stejně jako lidem nepřináší nic pozitivního (hlavně tloušťku, lenost a později i nezájem o potravu a nemoci). To všechno známe z intenzivně krmených revírů nejen u nás. Nejlepší krmení z hlediska rybářů je to které ryby přiláká ale nezasytí a pokud v tom místě bude ležet pár ostrých koulí tak je určitě zobnou a nemusí být nadupané energií…

                                      odpověď na: Výroba boilies #265090
                                      Luba
                                      Účastník

                                        Slosik:
                                        Takže trocha teorie. Je potřeba si drobet odlišit jaký mají ty věci které jsi sem napsal v boilies účel. Takže postupně – chuťové stimulátory se používají na to aby se ryby vracely na krmné místo protože jim to prostě chutná a i když někdy trochu mění vůni a chuť boilies, není to moc podstatné. Esenciální oleje se používají hlavně k selekci malých ryb, tady už se vůně a chuť mění trochu víc. Aminokomplex už většinou obsahuje nějakou esenci která dá koulím svou vůni a chuť. NHDC je sladidlo a nemá vliv na vůni, nebo jen minimální. Takže na vůni mají největší dopad esence jako takové (potravinářská aromata se občas používají, ale není to ono, pro příklad je to vlastně esence naředěná do nějakého nosiče, takže je tam esence málo a trvanlivost vůně brzy vyprchá).
                                        Myslím že GLM nevadí v žádných směsích a příchutích, to je v pořádku.
                                        Ještě bych tě chtěl navést na takovou věc k zamyšlení co se týká krásné vůně. Je pravděpodobné že pokud to krásně voní tobě nemusí to vonět kaprům a naopak.
                                        Ať se daří

                                        odpověď na: Výroba boilies #265081
                                        Luba
                                        Účastník

                                          No orientačně podle množství (váhy) tekutých složek a suché směsi plus nějaká voda. Bude to nejspíš někde mezi 12 až 15 kg. Ale je to samozřejmě odvislé od složení.

                                          odpověď na: Jaký echolot na mapování dna? #265048
                                          Luba
                                          Účastník

                                            MartinDolezal:
                                            Pokud chceš echolot s nahazovací sondou tak dej na radu Fita. Samozřejmě je nahazovací sonda vhodná spíš na řeku a menší revíry vzhledem k délce náhozu. K mapování dna zcela vyhovuje ale musíš hlídat kde se sonda zrovna nachází. Velikost displeje nebývá velká ale při dnešním rozlišení obrazovek je čitelná. Pokud bys chtěl echolot spíš na loď tak se vyplatí sonar s GPS kde si můžeš vytipovaná místa uložit a kdykoli se pak na ně vrátit. Je to přesnější pro založení krmného místa a zavážení samozřejmě i pro velké vody kam s nahazovací sondou třeba nedohodíš.

                                          Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 1. až 20. (celkem z 434)