Úvod Články Feeder za horizontem (2. díl)

Feeder za horizontem (2. díl)

2 095
0

Feeder je velmi aktivní lov, kde základem úspěchu je neustálé přehazování a přísun malých dávek krmení na lovné místo. Pokud chceme být úspěšní i při lovu ve velkých vzdálenostech, musíme se tohoto pravidla držet. V prvním díle jsem popsal vhodnou výbavu, montáže a způsob nahazování.

Krmení

První věc, kterou bychom měli udělat, když přijdeme k vodě, je namíchat krmení. Krmení potřebuje mít dostatek času na to, aby jednotlivé složky správně nasály vodu a fungovaly tak, jak mají. Nejdříve smíchám suché složky dohromady.  Většinou mám jeden až dva druhy krmení od jednoho výrobce, např. řadu Kapr a Jezero, které smíchám v suchém stavu dohromady.

Poté přidám hlínu. Buď koupenou v obchodě s rybářskými potřebami nebo nakopanou na poli či z krtince. O koupenou hlínu se vůbec nemusím starat, jen ji přisypu do krmení. Ručně kopanou hlínu je zapotřebí pořádně přesát. Nejdříve alespoň dvakrát na hrubém sítě cca 5 mm, poté opět dvakrát na jemnějším sítě s oky o velikosti 2-3 mm. Tím dostaneme krásně jemnou hlínu bez hrudek, která se bezvadně mísí s krmením.

1kg ostrého krmení, 2 kg hlíny, kukuřice a masní červi nám vystačí na celé odpoledne
1kg ostrého krmení, 2 kg hlíny, kukuřice a masní červi nám vystačí na celé odpoledne

Teď máme na výběr ze dvou možností, jak naložit s hlínou. První je, že nejdříve navlhčíme samotné krmení, pak přidáme hlínu a znovu navlhčíme vodou do požadované konzistence. Zde je výhodou ostré krmení, do kterého hlínu můžeme přidat až v průběhu chytání. Nevýhodu vidím v nedokonalém spojení hlíny s krmením. Když se podívám z blízka na hotové krmení, tak jsou zřetelně vidět od sebe oddělené částečky krmení a hlíny.

Druhou variantou je přimíchání hlíny do suchého krmení, následné navlhčení vodou a promíchání. U této varianty se hlína mnohem lépe spojí s částečkami krmení a mnohem více nám obarví krmení. Za jedinou nevýhodu se zde dá považovat to, že od začátku nechytáme na ostré krmení, ale již na zředěné. Ale pro běžné chytání, kde máme kolem sebe max. borce se srkačkami v tom nevidím žádný problém.

Použitím hlíny se nám celkové množství krmení zlevní. Na 1kg ostré směsi za cca 5 euro použiji 2 kg hlíny. Po důsledném promíchání mám 3 kg stále atraktivního krmení. Dále hlína krmení zatmaví, zatíží a ve vodě více kalí. Takže ryba do něj bez obav najíždí.

Vše je připraveno, můžeme jít na to!
Vše je připraveno, můžeme jít na to!

Po prvním vlhčení krmení si nachystáme pruty, odměříme vzdálenosti a ostatní věci nezbytné k lovu. Jak je vše nachystáno, dovlhčíme krmení na požadovanou konzistenci a přisypeme další složky, jako jsou kukuřice, masní červi, kukly, mikropeletky, spařená řepka, konopí atd… Pokud je voda teplá a sezona je v plném proudu, klidně můžeme všechno smíchat dohromady. V chladnějším období roku si musíme více dávat pozor na použitém množství partiklu, peletek a živé, protože bychom mohli rybu snadno přesytit. V tomto případě je lepší mít ve velké míse čisté krmení a vedle nachystané malé mističky s ostatními složkami, které postupně po malých dávkách přidávám do krmítka.

Teď si musíme zvolit taktiku a cílovou rybu, kterou chceme chytat. S feederem na velké vzdálenosti budeme nejčastěji lovit kapry a velké cejny. Obě ryby se vyskytují ve velkých hejnech, které toho hodně sní. Proto je důležité neustále přikrmovat, aby nám ryba hned neodjela. Jenže jak dopravit tolik krmení na tak velkou vzdálenost? Způsobů je hned několik.

Hrubé krmení plné kukuřice, peletek a masných červů je to pravé pro lov kaprů
Hrubé krmení plné kukuřice, peletek a masných červů je to pravé pro lov kaprů

Taktika pro lov velkých cejnů

Stačí nám k tomu pouze prut s krmítkem, na který chytáme. Žádné další krmící pomůcky. Je to jednoduché, ale trochu náročné na fyzičku. Na úvodní zakrmení nahodím 10 krmítek krmení s co největším množstvím partiklu a živé. Poté dám na háček pár masných červů a první půl hodiny nahazuji každou minutu.

Jde o to, aby se na lovném místě stále něco dělo. Tím zaujmeme ryby i z velké dálky. Cejni na dopady krmítka velmi dobře reagují a čím častěji dopadá na hladinu, tím více a agresivněji žerou. V další hodině nechávám nástrahu ve vodě přibližně 1-2 minuty, pak znovu přehazuji, pokud nepřijde záběr. Touto taktikou dostaneme celkem dost krmení do lovného místa a až připlave hejno hladových cejnů, máme velkou šanci je tam dlouho udržet.

Takto nejčastěji chytám na Pálavských jezerech, kde rybám trvá 1,5-2 hodiny než najedou v takové míře, že mám na každý hod záběr. Pokud jsou ryby rozežrané a já stíhám je dokrmovat, pak většinou přichází záběry do 40 vteřin po nahození. V případě lovu cejnů je nesmírně důležitá přesnost nahazování. Čím větší rozptyl, tím déle čekáme na záběr. S touto taktikou nachytáte spoustu ryb a navíc velmi intenzivně pilujete nahazovaní a přesnost.

Správná taktika nese ovoce
Správná taktika nese ovoce

V případě, že nám ryby braly do minuty po nahození a pak se pauzy mezi záběry začaly prodlužovat, až téměř ustaly, došlo k tomu, že ryby vysbíraly všechno krmení. V tomto případě musíme opět dokrmit. Stačí nahodit 5 krmítek rychle po sobě a ryby by se měly za chvíli vrátit. Nikdy neodjedou moc daleko. Jezdí opodál a hledají další potravu.

V případě, že ryby nejsou příliš aktivní a ani po dvou hodinách nenajedou, přehazuji přibližně jednou za 5 minut. Vynechám partikl a do krmítka dávám pouze pár masných červů či kukel.  Také je dobré zkoušet různé varianty nástrah, které máme k dispozici. Je totiž dost možné, že ryby jsou rozmlsané a v tu chvíli preferují pouze jeden typ nástrahy. Pokud ho trefíme, máme vyhráno!

Taktika pro lov kaprů

Na cílený lov kaprů se už budou hodit i jiné krmící pomůcky. Zde využijeme nejrůznější krmící rakety, Spomb a velká zakrmovací krmítka. Na kapry budeme potřebovat větší množství drobného partiklu. Hlavně spařenou řepku, pšenici, vařenou kukuřici, nejrůznější peletky a miniboilie. Vhodní jsou také spaření masní červi.

Množství krmení na úvodní zákrm zvolíme podle toho, jak dlouho máme v plánu lovit. V případě celodenního lovu můžeme bez obav na úvod zakrmit až 5kg partiklu pomocí krmící rakety či spomba. Na velkou raketu a „spombo“ doporučuji použít raději spodový prut. Pouze malé „spombo“ se ještě dá použít na feederovém prutu. V případě krátkého lovu nám vystačí velké zakrmovací krmítko o objemu kolem jednoho deci. Deset těchto krmítek by mělo pro začátek stačit.

Jelikož jsou kapři docela plaší na rozdíl od cejnů, nebudeme tak často přehazovat. Zvolíme spíše pasivní lov. Takže budeme přehazovat přibližně jednou za 15-20 minut. Jako nástrahu nejčastěji používám bago masných červů, tzn. 8-10 kusů na háčku nebo zrnko vakuované kukuřice.

Pěkný kapřík, kterému zachutnalo „bago“ masných červů
Pěkný kapřík, kterému zachutnalo „bago“ masných červů

V případě, že nám najede nežádoucí bílá ryba, použijeme malé peletky, miniboilie, tvrdou vařenou kukuřici nebo nejrůznější plovoucí nástrahy umístěné na vlasovém přívěsu pod háčkem. Dále je to o trpělivosti a čekání, dokud kapři nenajedou. V průběhu lovu určitě několikrát dokrmujeme několika velkými krmítky plnými partiklu nebo Spombem. Na velkých vodách jezdí i kapři ve velkých hejnech, proto je potřeba více krmit.

Pokud lovíte veškeré druhy ryb a je vám jedno, co bere, určitě vyzkoušejte kombinaci těchto dvou taktik. Nejdříve chytejte hodně aktivně veškeré ryby, co berou. Pak po pár hodinách zkuste dát peletku nebo kukuřici pod háček a počkejte si na pěkného kapříka. Ti moc dobře vědí, že se na vašem lovném místě nachází něco dobrého k snědku. Jen čekají, až tam bude více klidu, aby se také mohli pustit do hodování.

Jakub Šabata

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: