Už několikrát jsem se dostal do situace, kdy se mě někdo ptal, na co se vlastně používá ten speciální závěs na zátěž, který navíc obsahuje fixační kolíček. A také na to, k jakému sestavení se takový závěs s pinem nejvíce hodí. Ti, kteří o tom vědí více, tak zase vznášeli dotazy ohledně bezpečnosti tohoto klipu pro samotné kapry. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že napíšu krátký článek ohledně této problematiky a také uvedu nějaký příklad použití v praxi.
Závěs na zátěž s fixačním kolíčkem
O co tedy jde? Klasický a běžně používaný kaprový závěs na olovo zná asi každý a není třeba ho zbytečně popisovat. Existuje jich hned několik druhů a můžeme si vybrat, zda použijeme průběžný (pro průběžnou montáž) a nebo takový, do kterého je možné zafixovat obratlík návazce (pro únikovou udici). V případě únikové udice se obvykle používá tlumič, což je vlastně krátká silikonová hadička, do níž se zatáhne obratlík návazce, a tím se zajistí fixace návazce k zátěži. Když potom sebere kapr nástrahu, tak se po napnutí návazce sám zasekne o váhu olova, jelikož obratlík drží v tlumiči. Po chvíli však kapr obratlík z tlumiče vytrhne a celá montáž potom funguje stejně, jako kdyby byla od začátku plně průběžná. Tím je zajištěno, že je takto zhotovená úniková montáž bezpečná pro kapra, neboť v případě utržení s sebou nebude vláčet naši zátěž. A je to velmi důležité, neboť pokud by tomu tak nebylo, může kapr s mnohdy i dost těžkým olovem u tlamky zcela zbytečně a po dlouhých mukách, uhynout. V případě závěsu s fixačním kolíčkem je tomu ale jinak. A jistě správně tušíte, že tím rozdílem je právě onen fixační kolíček či tzv. pin. Není zde žádný tlumič, ale místo toho se přímo do závěsu zastrčí přesně pasující obratlík a fixačním kolíčkem se zajistí. Obratlík tedy kapr nemá šanci po záběru vytrhnout a musel by v případě přetržení kmenového vlasce, plavat i se zátěží. V tom lepším případě by se závěs mohl rozpojit a olovo by odpadlo, v tom horším by ho to mohlo stát i život. Na co se tedy tento speciální závěs hodí?
Kamenná montáž
Závěs na zátěž s fixačním kolíčkem se výborně hodí při použití kamenné montáže, kterou mnoho rybářů s oblibou používá při zavážení. Jelikož po záběru kámen odpadne, je použití tohoto závěsu pro kapra 100% bezpečné a není tu žádné riziko, že by ryba po utrhnutí musela plavat se zátěží.
Pro příklad si zkusíme takovou montáž navázat, je to velmi jednoduché. Závěs s fixačním kolíčkem jsem použil od firmy Carplinq, který se prodává pod označením „Safety Lead Clips with pin and swivel“. Pro vyvážku je dobré použít raději kvalitnější a pevnější návazcovou šňůrku, která více vydrží. Tady jsem sáhl pro 30 lb šňůrku Silky Soft v barevném provedení Camou Green s označením Fast Sinking. Tato šňůrka patří určitě právem do GOLD SERIE firmy Carplinq, neboť je poddajná a zároveň velice rychle potápivá a díky tomu krásně kopíruje dno. Protože bych při zavážení vždy vsadil na svoji osvědčenou jistotu a nedělal bych žádné velké experimenty, navázal jsem svůj oblíbený Classic boilie hook velikosti 6, který mě ještě zatím nezklamal. Je velice ostrý a zároveň pevný, takže se pro lov s kamennou montáží hodí výborně. No a teď už jenom zbývá najít kámen vhodné velikosti a tvaru, který umístíme do závěsky. Na to můžeme použít buď nějakou pevnou gumičku, a nebo třeba elektrikářskou pásku, do které ještě navlečeme očko z tlustého vlasce, za které to bude držet v závěsu. Někteří také s oblibou používají nastříhané gumičky z duše od kola. Je v podstatě jedno, co zvolíte, důležité je jen to, aby v tom kámen dobře držel a nevypadl vám ze závěsu ještě před tím, než dopadne na dno.
Celé to potom funguje tak, že kapr po záběru strhne gumičku z kamene a my už potom zdoláváme pouze kapra bez jakékoliv zátěže. To je velká výhoda, protože ryba během zdolávání necítí váhu zátěže a má tendenci plavat k hladině. Další výhodou je, že se nám zátěž nemůže nikde zaseknout ve vázce. Při dalekých vyvážkách je toto řešení velice praktické a hlavně i ekologické, neboť nezatěžujeme vodu dalším olovem. Jediné, co je nutné se naučit, je správné položení montáže z lodě či člunu. To si musí každý vyzkoušet sám a spolehlivých způsobů je asi i více. Mně osobně se osvědčilo spouštění na dno pomocí pomalého táhnutí prutem do strany tak, aby byl vlasec při pokládání montáže co nejvíce napnutý. Jde zkrátka jen o to, aby se nám to při spouštění na dno nezamotalo, proto je dobré, dát si trochu pozor.
Tip: Podívejte se na video, kde je názorně ukázáno pokládání kamenné montáže na dno.
Tak a to je pro tentokrát vše! Vysvětlili jsme si a ukázali, na co je vhodný závěs s fixačním kolíčkem. Zároveň bych na samotný závěr článku chtěl poprosit všechny rybáře, aby zvážili, zda do této závěsky s pinem budou používat i klasická olova. Už jsem to několikrát u kaprařů viděl. Nemyslím si však, že je to vhodné a pro kapry bezpečné v případě utržení, přestože je možné, že by se kaprovi nakonec povedlo olova zbavit rozpojením celého systému. Určité riziko tu ale vždy zůstává a byla by myslím velká škoda, aby za to kvůli nám nějaký pěkný šupináč zbytečně zaplatil životem.
Filip Číhal
Tento článek byl publikován v časopisu Kaprománie
Vy ste aky mudry tak chytal uz moj deda
Vilo: Děda chytal na závěs s fixačním kolíčkem? Kamenná montáž samozřejmě není žádná novinka, je to stará známá věc. Článek pojednává o problematice použití závěsu s fixačním kolíčkem. Někteří rybáři na něj totiž dávají klasické olověné zátěže a ryba může zbytečně v případě přetržení uhynout.
Ale ja viem sorry len v tej chvili ma to tak nenapadlo ale uz ked sme pri tych olovach tak aj tie by sme mohli zakazat a pouzivat len tie kamene na kolko to tiez vode skodi vo velkom mnozstve a kde su prekazky a stromy tak nechcem ani vediet kolko tam toho je.
Ja pouzivam zasadne kamene a setrim prirodu a zaroven rybu lahsie zdolam.
Ale na opacnej strane ano mas pravdu ten kolik je tam na to a ked to nikto nevie tak nech chodi na feeder alebo na bielu rybu a nie na kapre nechcem byt hnusny ale je to proste tak.Mozno po vasom mobrazku to pochopia.Petruv zdar vela uspechov na sezonu 2013
Vilo, jak připevňuješ kámen na montáž při chytání na odhoz. Můžeš to popsat? Dík.
Jinak to, že utržené olůvko nějak výrazně zatěžuje životní prostředí, je spíš taková pověra…
Supina to sa neda pripevnit kamen na odhoz:))) to len zavazam s clnom
a to o tom olove by bola debata na dlhsie ale urcite kamen zavazam .
Vilo: Ok, v pohodě ;). Článek byl psán hlavně pro začátečníky a méně zkušené. A aby si taky někteří uvědomili, že třeba dělají chybu a mohou zbytečně poškodit nebo usmrtit utržené kapry tím, že udělají nevhodně montáž.
Vilo, myslel jsem si to. Jen mně zmátlo, že jsi pro zákaz používání olova a napsal jsi, že kameny používáš zásadně 🙂
supinna: Ono se dají sehnat i kameny s obratlíkem, takže se to dá použít i na nahazování. Ale nebude to tak dobré jako olovo, hlavně co se týká délky náhozu, tam olovo prostě vyhrává.