Úvod Montáže Koncové montáže pro lov velkých kaprů II

Koncové montáže pro lov velkých kaprů II

38 605
3

V tomto článku se zaměříme na nejdůležitější součást našich návazců, kterou je obvykle háček. Jeho správný tvar, velikost a zejména jeho ostrost rozhoduje o konečném výsledku. Velmi důležitý je jeho správný výběr podle dané situace, kde právě lovíme – chytáme-li na volné vodě, v překážkách, v často prochytávaných, či ve vodách s malým rybářským tlakem. Pro správný výběr je důležité také například roční období. Pojďme se tedy podívat na nejčastěji používané typy.

Typ háčku – Curve shank (se zahnutým ramínkem)

Podmínky jeho použití: Lov v zarostlých vodách s překážkami, kde rybu musíme co nejrychleji zadržet v jejím úniku.

Popis: Tato řada rybářských háčků nabízí maximálně zvýšenou pevnost, tuhost, odolnost, zkrátka super “silné” háčky s neuvěřitelně ostrým hrotem, který vydrží být ostrý velmi dlouhou dobu. Je výborný v situacích, kdy na rybu musíme vyvinout větší tlak – většinou nehrozí riziko vytrhnutí z tlamky jakou u jiných tvarů. Tento háček pracuje výborně i bez použití rovnátka. Na jaře je vhodné použití při velikosti 6-8, v letních měsících je ideální velikost číslo 4.

curve shank

curve shank na návazcích

Typ háčku: Wide Gape (háček s širokým obloučkem)

Podmínky jeho použití: Většinou univerzální háček používaný širokou rybářskou veřejností na většinu situací, v kombinaci s vlasovým rovnátkem i bez, osvědčuje se i v překážkách.
Popis: Jeden z nejlepších háčků všech dob. Ultra-ostrý dovnitř zahnutý hrot, široký oblouček se středně dlouhým ramínkem. Velikost očka byla zredukována a je pod úhlem 15ti stupňů vyhnuto dovnitř. Háček se dělá v provedení dokonale hladké teflonové úpravy povrchu.
Výborně pracuje s použitím maskovacích červů Mouthsnagger. V jarních měsících velikost 6, v letních měsících velikost 4 až 2.

Wide Gape
Wide GapeWide Gape

Typ háčku: Long Shank (s dlouhým ramínkem)

Podmínky jeho použití: Zejména na opatrné ryby v kombinaci s krátkou smršťovací hadičkou, na otevřené vody bez vázek.
Popis: Nová verze jednoho z nejpopulárnějších typů kaprařských háčků. Lehký háček s velmi ostrým rovným hrotem, mikroprotihrotem s ploše kovaným dlouhým ramínkem. Jeho malé očko je v úhlu dvaceti stupňů ohnuto dovnitř. Háček má velmi hladkou teflonovou povrchovou úpravu. V zimním až jarním období použití velikostí 6-8, v létě velikosti 4 až 2.

Long Shank

Long ShankLong Shank

Typ háčku: Long Curved Shank (s dlouhým zahnutým ramínkem)

Podmínky jeho použití: Extrémní chytlavost háčku ve spodním pysku v momentě, kdy se kapr snaží vyplivnout nástrahu, v kombinaci s vlasovým rovnátkem nebo mouthsnegrem, není na silové zdolávání, může způsobit vážnější roztržení tlamky ryby při nesprávném zachycení.
Popis: Speciálně navržený dlouhý, zakřivený tvar raménka v kombinaci se velmi ostrým hrotem činí z tohoto háčku smrtonosnou superzbraň. Celoroční použití ve velikosti 6.

Long Curved Shank

Long Curved ShankLong Curved Shank

Zásobník na návazce

Téměř každý z Vás už jistě u vody zažil situaci, kdy přichází záběry rychle po sobě a zrovna v tom nejnevhodnějším okamžiku se zašmodrchá nebo přetrhne návazec. Tvorba nového návazce s rovnátkem může nějaký čas trvat, a to zejména v noci a ryby mezitím odplavou nebo jim dojde zkrátka apetit. Pro tyto okamžiky je třeba mít již připravené různé varianty návazců pro rychlou výměnu v prostorném zásobníku.
Na trhu jsou spousty zásobníků. Některé jsou již vybavené například vestavěným metrem pro správnou orientaci výběru délky.

penál na návazce

Umělé nástrahy

Posledním hitem ve výbavě moderního kapraře jsou umělé napodobeniny běžně používaných nástrah. Jedná se například o reflexní umělou plovoucí kukuřici, umělé halibut pelety, či tzv. night glow baits (nástrahy vydávající světlo). Účinnost všech těchto nástrah je až někdy překvapující a kolikrát předčí i běžné nástrahy.

plovoucí zrnka kukuřice
plovoucí zrnka kukuřice

Umělé plovoucí boilie
umělé plovoucí boilie, které po nasvícení UV lampičkou vydává několik hodin světlo

Vlevo UV lampička, vpravo nasvícená nástraha
vlevo UV lampička, vpravo nasvícená nástraha

umělá halibut peleta
umělá halibut peleta, která vydává skutečný zápach v kombinaci s plovoucí kukuřicí

autor s úlovkem
pěkný kapr ulovený s pomocí umělých napodobenin

Hodně úspěchů u vody přeje
Martin Urbánek

Osobní stránky autora tohoto článku najdete na adrese www.martinurbi.webz.cz.

Odkaz na první díl: Koncové montáže pro lov velkých kaprů

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Kolego,jestli u Curve shanku drzi hrot ostry,tak jste nejspis jeste nemel v ruce ostre hacky.Clanek o nicem,tyhle blaboly se daji precist u kazdeho hacku na netu,jako recenze.

  2. Naopak, článek je přínosný, zvláště ty fotky hotových montáží. Mám dojem, že pan Urbánek ví, o čem mluví.

    Díky za něj

Chcete-li, můžete přidat komentář: