Úvod Montáže Koncové montáže pro lov velkých kaprů

Koncové montáže pro lov velkých kaprů

63 267
0

Koncové montáže sehrávají klíčovou roli při lovu velkých kaprů. V tomto příspěvku určeném pro začínající i pokročilejší lovce kaprů bych chtěl ukázat různé materiály, které budeme potřebovat při výrobě základních koncových udic a také se s vámi podělím o několik v praxi odzkoušených montáží, které mi dopomohly k několika zajímavým úlovkům.

K výrobě kvalitní koncové montáže je zapotřebí (obr.1): kaprový obratlík, nejlépe s kroužkem a o velikosti č.8 , který správně pasuje do závěsů na olovo. Jedny z nejkvalitnějších závěsů na trhu dělá firma Korda a Fox. Levný kvalitní závěs plně splňující účel vyrábí a produkuje náš Carp System. Dále potřebujeme silikonovou gumu pro fixaci olova v závěsu, která při uváznutí olova v překážce sjede ze závěsu a dojde k jeho uvolnění.

Dobrou pomůckou pro rychlou výměnu návazce je použití tzv. Stik-Klipu nebo Kwik-Linku. Návazec s očkem na konci se zavěsí do klipu, který se zajistí malým kouskem silikonového převleku. Výhodou je velmi rychlá výměna již připravených návazců. Tento rychlý způsob oceníme hlavně v nočních hodinách, kdy se nemusíme zaobírat s někdy zdlouhavým navazováním.

Na obrázku vlevo jsou tzv. Flying Backleads (malá zadní olova), které se používají pro zabránění vzplývavosti materiálů (silikonové hadičky, bužírky a jiné) vedoucí od olova směrem k prutu. Velcí a zkušení kapři na pochytávaných vodách s velkým tlakem rybářů, odhalí svou citlivou postranní čarou vše, co neleží na dně a většinou opustí krmné místo. Užitím těchto olov se tak vyhneme možným problémům.

1
Obr.1: Zleva – zadní olova, převleky a závěsy, 2 stik-klipy, obratlíky, kwik-link s převlekem

Nyní se podíváme na některé typy materiálů používaných pro výrobu návazců. Jeden z předních světových výrobců kaprového návazcového materiálu je anglická firma Kryston. Na univerzální návazce s klesající nástrahou na dno používám robustní Merlin o nosnosti 15lb, který se vyznačuje vysokou odolností a uzlovou pevností, vyrábí se v barevném provedení zelená kamufláž. Levnější alternativou je například Magnus od firmy Jet Fish, vypadá téměř nachlup stejně.

2
3
Obr. 2: Zleva: Šokovka, Olověnka, Návazcový materiál a jiné

Na písčitá dna a do trav je dobrou volbou Super Nova, která se vyznačuje vysokou jemností a pomalým klesáním, její barva je světle zelená. Není vhodná do překážek! Levnější alternativou je Expert od Jet Fish.

4

Pro výrobu kombinovaného návazce se mi velice osvědčil Snake Skin (obr.3), který je vyroben z multivláken potažených zelenou vrstvou ztuženého materiálu. Po navázaní stáhneme asi 3 cm povrchové vrstvy nad háčkem, zbytek zůstane ztužený. Na tento typ návazce se mi podařilo chytnout moje největší kapry. Podobnou alternativou je jedno vláknový Hybrid od Kordy.

5
6
Obr.3: Úspěšný návazec Snake-Skin a kapr 20,70 kg a 98cm

Do čistých vod se výborně hodí návazec Super-silk, který ve vodě působí svojí barvou a tenkostí téměř neviditelně. Přes svůj tenký průměr si zachovává vysokou pevnost a oděruvzdornost a strčí hravě do kapsy podobné výrobky ostatních výrobců.

7

V poslední době je velice v oblibě fluorokarbonové vlákno, které svojí tuhostí znesnadní kaprovi vyplivnutí nástrahy z tlamy. Výborně se hodí do lokalit s čistou vodou s vysokou průhledností a na opatrné ryby (obr.4).

8
Obr.4: Úspěšná prezentace nástrahy s fluorokarbonem Spark

Na některé návazce, které mají tendenci ve vodě vzplývat je dobré nanést tenkou vrstvu plastického olova (obr.5). Kousek olova se urýpne nehtem a snadno se vytvaruje, připevnit ho na návazec tak, aby kopíroval dno nečiní žádný problém.

9
Obr.5: Plastické olovo Drop Em

Nyní přejdeme k návazcům. Pro delší nahazování (50 a více metrů) je lepší kratší návazec (15-20cm), který nebude mít tendenci se příliš zamotávat. Potahované šňůrky jsou ideální volbou. Důležitý je výběr olova, mělo by mít aerodynamický tvar s minimálním odporem vzduchu. Nejčastěji se používají kapkovité tvary. Dobrým typem je použití tzv. in-line olov, kdy vlasec prochází středem olova. Obratlík se vtahuje do úchytu který je zabudovaný uvnitř zátěže (obr.6). Místo hadičky proti zamotání je lepší alternativou šňůra s olověným jádrem (obr.7 leadcore). Její hlavní předností je, že leží na dně, a tudíž je pro kapra těžké ji identifikovat.

10
Obr.6: Návazec pro nahazování do větších vzdáleností

Pro ještě delší náhozy pokapejte cívku přípravkem Turbo-Juice (obr.8), který redukuje tření při náhozu a o pár metrů prodlouží váš nához, skutečně budete překvapeni.

11
Obr.7: Leadcore Kryston
11
Obr.8: Olej Turbo Juice redukuje tření při náhozu

Montáž na vyvážku (obr.9), kterou používám, se od předchozí liší tvarem a hmotností olova (100-200g), které je upevněno v závěsu. Délka návazce může být různá, osobně používám délku 20-30cm.

20
Obr.9: Montáž na vyvážku

KAMENNÁ MONTÁŽ

V poslední době jsem si oblíbil montáž s odpadávajícím kamenem (tzv. kamennou montáž-obr.10). Nyní se podíváme na její přednosti. Na vodách s výskytem překážek je nejlepší montáží taková, která nám při záběru zajistí odpojení zátěže. To má hned tři výhody. Odpadne-li zátěž ihned po záběru z naší sestavy, nemůže se v průběhu zdolávání zachytit ve vázce. Pokud ryba necítí po záseku váhu olova, má tendenci plavat k hladině – čili mimo vázky. Třetí výhodou je skutečnost, že pokud rybu během zdolávání zátěž „netluče do hlavy“, je podstatně klidnější a riziko vyháknutí ryby je menší. Pokud máme možnost nástrahu vyvézt, nabízí se jedno velmi jednoduché a levné řešení. Je jím kámen přivázaný slabým vlascem (průměr 0,10 až 0,14mm), který se při záběru ryby snadno utrhne. Druhou možností je fixovat kámen napevno karabinkou přímo k obratlíku návazce. V obou případech se pro fixaci kamene nejlépe hodí gumičky nastříhané z duše od kola. V tomto případě kapr při záběru strhne gumičku z kamene. Při dalekých vyvážkách je použití tohoto systému velmi praktické řešení, které se v praxi skutečně osvědčuje. Pouze je potřeba naučit se takovou montáž ze člunu správně pokládat tak, aby nedocházelo k jejímu zamotání. Proti zamotání montáže pomůže použití rozpustných PVA stringerů a PVA punčoch nebo pytlíků (obr.11).

14
Obr.10: Kamenná montáž v detailu
15
Obr.11: Proti zamotání montáže pomůže použití rozpustných PVA stringerů a PVA punčoch nebo pytlíků

VLASOVÁ ROVNÁTKA

Pro znesnadnění vyplivnutí nástrahy kaprem se používají smršťovací hadičky (shrink tube – obr.12 vpravo), jde o 1-2cm dlouhý kousek hadičky, kterou navlékneme na konec ramínka s očkem háčku a poté nahřejeme zapalovačem (obr.13 vpravo), dojde tak k jejímu smrštění (dražší hadičky například Korda nebo Wychwood stačí nahřát nad párou a nehrozí riziko přepálení návazce). Tento vynikající vynález anglických kaprařů dokázal přelstít plno opatrných kaprů. Někteří mají tendenci opakovaně nasávat a vyplivovat naši nástrahu aniž bychom zaznamenali na našich swingrech sebemenší signalizaci záběru. Tato pomůcka jim to však značně znesnadní. Místo smršťovacích hadiček se s oblibou začalo používat maskovacích červů (mouth snagger – obr. 12 vlevo) připomínajících larvy pakomárů. Jde o rovnátko z tuhé gumy, které se nemusí nahřívat a rovnou se vyndá z balíčku a navleče na háček s návazcem. Háček se výborně zasekává. V samotné velikosti červíka však vidím jeho použití jen na některé typy háčků s kratším ramínkem a tvarem jako je například Wide Gape od Kordy a podobné (obr.13).

18
Obr.12: Dva typy vlascových rovnátek
19
Obr.13: Hotové montáže s červíkem a smršťovací hadičkou

Osobní stránky autora tohoto článku najdete na adrese www.martinurbi.webz.cz.

Odkaz na druhý díl: Koncové montáže pro lov velkých kaprů II

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: