Jak už to v dnešní uspěchané době bývá, času na své koníčky je méně a méně. Stavíme domy, staráme se o své rodiny a musíme chodit do práce. Aspoň myslím, že většina z nás to tak má. Mladým rybářům můžu jenom říct, ať si užívají své dlouhé výpravy, dokud to jde a ať se radují ze všech úlovků, co chytnou. I menší ryba stojí za radost. Já měl v loňském roce 2019 čas na ryby pouze jeden den v týdnu po práci a pak o víkendu. Nejvíc docházek trvalo v průměru 6 hodin chytání, přes noc se mi podařilo jít 4x. Udělal jsem za rok 62 docházek na kapra, nebyl to žádný zázrak, ale pokusil jsem se z toho něco vykouzlit a myslím, že to na konec docela dobře dopadlo.
Chytl jsem spoustu pěkných kaprů a hlavně jsem i pokořil vodu, kde jsem si dal cíle, že musím chytit nějakého kapra domorodce. Ale chtělo to pořádnou dávku štěstí a být ve správný čas na správném místě. Měl jsem vytipovaná tři svazová jezera a jednu řeku – vše v blízkosti mého bydliště. Nechtěl jsem drahocenný čas plýtvat řízením auta někam hodinu cesty. Na těchto revírech jsem už párkrát lovil a na jednom z nich jsem i vyrůstal a učil se rybařit. Jenže po 10 letech co jsem tady nechytal, se spousta věcí změnila. Když jsme se přestěhovali z Prahy zpět na Moravu, nemohl jsem se hlavně dočkat, až začnu prochytávat všechny okolní vody a hlavně řeku Moravu.
Nejhorším mým protivníkem byl čas, ale vždy když jsem si vyřídil všechny povinnosti a domluvil se s mojí tolerantní ženou, tak jsem neváhal a vyrazil k vodě. Celý rok jsem si prakticky ani lovné místa nepřipravoval. Nemělo to význam, když jsem nevěděl, kdy se dostanu k vodě a jestli stejně nakonec nebude můj flek obsazený. Nezbývalo mi nic jiného než chytat rychle a atraktivně.
Můj styl lovu
Můj styl lovu na tak krátkých výpravách musí být efektivní. Chytám na atraktivní dipované nástrahy, pop up v esenci, rychlorozpustné boilies a pelety. Návnady přelévám boosterem a zatraktivňuji, jak se dá. Použití PVA materiálů je nezbytností – jak punčochy, sáčky, tak šňůrky. Je mi jasné, že tímto atraktivním stylem budu chytat i většinu kaprovitých ryb, ale to mi vůbec nevadí. Jde o to udělat rychle záběr a zjistit, jestli na daném místě jsou ryby a jakou nástrahu přijímají. Tím se můžu od něčeho odpíchnout a vím, jak pokračovat dál v lovu a pokusit se chytit nějakého pěkného kapra.
Vždy mám u sebe víc nástrah, abych mohl zkoušet, na co to může zabrat. Pokud neudělám záběr do hodiny, pokusím se něco trochu změnit a udělat záběr. Párkrát se mi stalo, že jsem vůbec nic nechytl, ale to mě pravě nutí přemýšlet, co zase udělat příště jinak a přelstít je. Používám i nahazovací sonar, je to výborný pomocník na určení hloubky a terénu dna. Pokaždé se mi nepodaří sednout na jeden z mnou vytipovaných fleků, ale i rád zkouším nová místa, kam nikdo moc nechodí. Podle sonaru ihned najdu hrany a zajímavá místa nebo zjistím, že mi místo nevyhovuje a jdu dál najít nové. Tímto neztrácím čas na nevyhovujících místech.
Návnady a nástrahy
Návnadu používám na každé roční období jinou, v zimě a brzkém jaru používám nakládaný partikl, který si vyrábím sám. Musí být pořádně naboosterovaný a atraktivní. Vyrábím si dva druhy: slaný kořeněný a sladký. Pak nesmí chybět method mix, ten taky volím kořeněný a sladký, dvě varianty bohatě stačí. Postupem oteplování krmím mix peletami – od nejmenších průměrů až po největší a různé příchutě. Vždy aby tam nějaké větší sousto zbylo i pro velké kapry. Mix pelet ještě zalévám boosterem nebo tekutými potravami a to vše ještě zapráším stick mixem nebo method mixem. Vytvoří se na peletách tenká vrstva, která se pak ve vodě postupně uvolňuje a láká ryby v prostoru i ve sloupci.
Peletami většinou krmím jen na začátku rybolovu, jsou dobré na rozjetí místa. Ještě vždy přihodím i do krmného místa pár kuliček boilies, na které chytám, a pak už jen dokrmuji boilies dle potřeby. Když už je voda prohřátá a ryby dobře přijímají potravu, tak začínám krmit jen boilies. Používám krmné boilies a to taky zalévám boosterem nejlépe takovým, který se hodí k nástrahám, na které chytám. Je dobré se odlišit od ostatních rybářů. Vždy jde ryba první po atraktivním krmení, které do okolí vypouští potravinový signál.
Pod háček vždy dávám dipované boilies, to si dipuji několik měsíců dopředu a může být v dipu i rok. Vždy je dipuji v oddělených krabičkách, nikdy nedávám přímo do dipu, boilie se musí postupně obalit dipem. Některé dipy ale nejsou vhodné na tak dlouhé nakládání, je potřeba to mít vyzkoušené. Boilies musí být pořád měkké. Nekvalitní dipy jsou jen booster a ten udělá s kuličkou to, že ztvrdne a nejde propíchnout podvazovací jehlou.
Obalovací pasty taky nesmí chybět v mém zásobníku nástrah. Vyzkoušel jsem jich celou řadu, ale zatím nejlepší je pro mě játrová pasta. Pastu si někdy kupuji hotovou, ale málo výrobců ji má kvalitní, tak si ji vyrábím sám. Seženu si kvalitní tekutá játra a játrový prášek, to vše smíchám v určitém poměru a je hotovo, žádná věda. Játrová pasta není úplně ideální na zimní chytání. Začínám ji používat, až se začne voda víc prohřívat. Na zimní chytání je lepší klasická boiliesová pasta, která se rychleji uvolňuje v chladné vodě.
Chytací pelety jsou taky dobrou zbraní na rychlý lov a hlavně do studené vody. Ty, co používám já, jsou vyráběné trochu jinou metodou. Jsou nasáknuté dipem a obalené práškovým dipem. Jejich rozpustnost je rychlá i ve studené vodě – 14mm peleta vydrží cca 2 hodiny, pak se začne postupně rozpadat. Když už nevím, co dát pod háček, tak volím tyto pelety. Většinou na sebe nenechá záběr dlouho čekat.
Použití pop up je při rychlém chytání nezbytností. Nástraha je líp vidět, nadlehčuje ji a dává nástraze další chuťový signál. Pop up boilies mám v batohu několik druhů, snažím se je kombinovat s příchutěmi boilies a pelet, na které chytám, aby k sobě chuťově ladily. Nikdy nedávám česnek a česnek nebo ananas a ananas. Raději mám česnek a ananas nebo jahoda a oliheň. Nebo zvolím jen jednu pop up pod háček s esencí nebo fluo dipem. Kolikrát mi jen jedna samotná 10mm popka udělala pěknou rybu.
Vždy, když nahazuji montáže, tak přidávám PVA punčochu nebo sáček, bez toho ani snad nenahazuji. Dalo by se říct, že jsem závislý na alkoholu – tedy na PVA neboli polyvinylalkoholu 🙂 S PVA vím, že eliminuji zamotání montáže a dostanu krmení přímo k nástraze. To je pro rychlý lov nezbytností. Do PVA punčochy nebo sáčku namíchám mix malých pelet a půlených boilies, na které zrovna chytám a to vše zaliji boosterem. Někdy přidávám i stick mix nebo dávám jen samotné půlené boilie – je to spíše o aktivitě ryb. Když je aktivita malá, dávám drobnější směs více atraktivní a opačně, když najede víc menších ryb, volím jen pár půlených boilies do PVA punčochy. Jde o to, co chcete na výpravě chytat. Kolikrát zůstanu i u menších ryb a bavím se zdoláváním jedné za druhou.
Montáže
Montáže používám celý rok více méně stejné, někdy experimentuji, ale většinou zůstanu u mého klasického návazce z potahované šňůrky, kdy je jedna část od háčku stažená 4 cm a tvoří tak kombinovaný návazec. Přidávám ještě vlasové rovnátko na háček a olověný broček 4 cm nad háček, jak začíná potah šňůrky. Délku návazce volím podle podmínek, kde chytám. Na jezerech většinou dávám 15 až 20 cm návazec a na řeky delší kolem 40 – 50 cm.
Háčky volím na začátek sezony 8 nebo 6 – buď Heavy Carp nebo WG. Na zbytek sezony dávám 6 nebo 4 – taky Heavy carp nebo WG – záleží, na jak velkou nástrahu chytám a v jakých podmínkách, jestli je voda s vázkami nebo ne. Do těžkých vod je vždy lepší větší háček.
Zátěže volím klasicky na boční závěs. Na jezera používám olova od 60 do 80 gramů podle toho, jak daleko chci nahazovat. Na řeky požívám olova od 100 do 200 gramů dle průtoku řeky. V zimě a brzkém jaru dávám method krmítka. Method krmítko používám 60g, je to dobré jak na nahazování, tak na zásek ryby, kdy se ryba zasekne sama o váhu krmítka. Důležité je mít sestavu vyzkoušenou, že chytá a nepadají z ní ryby, protože není nic horšího než na krátké vycházce přijít o pěknou rybu.
Další díl bude o tom, jak jsem si vedl na daných revírech, co jsem ulovil a zažil.
Pokračování: Krátkodobý lov aneb rychle a atraktivně (2. díl)
Láďa Kováč
Dragon Baits Czech
Super clanok a tesim sa na dalsi. Potesi ma uplne detailny opis taktiky, podmienok (rocna doba, pocasie, hlbka vody…), nastrah, navnad, sposob prezentacie, krmenie atd. 🙂
Pěkný článek
Pěknej a užitečnej článek. Taky nemam na rybách tolik času a tohle určitě pomůže
Jsem rád že se článek libí, díky 😉