Úvod Články Krátkodobý lov aneb rychle a atraktivně (2. díl)

Krátkodobý lov aneb rychle a atraktivně (2. díl)

3 466
2

Jak už jsem psal v předchozím článku, měl jsem vytipované čtyři vody v blízkosti mého bydliště. Malé jezero, velké jezero, hluboké jezero a řeku. Všechny vody jsem v průběhu roku střídal. Záleželo na několika faktorech, kdy jsem volil dané svazové revíry. Těmi faktory byly: roční období, rybářský tlak, teplota vody, ruch u vody atd. V dalších řádcích vám přiblížím lov na těchto revírech, na co jsem chytal, kdy jsem tam chytal a co jsem zažil a ulovil.

Návazec, co mě doprovázel po celý rok
Návazec, co mě doprovázel po celý rok

Malé jezero

Na malém jezeru jsem začínal koncem února a pokračoval do března. Na revír jsem se vracel až v listopadu a prosinci, protože na jezero je přes sezónu vyvíjen velký rybářský tlak a to mně moc nevyhovuje. Revír je svou rozlohou malý, takže jako první rozmrzl a voda se začala oteplovat. Navíc na malém jezeru můžete lépe lokalizovat ryby a pokusit se je chytit. První výpravy jsem chytal cejny, líny, ale i za ně jsem byl rád, protože jsem věděl, že za pár dnů začnou přijímat potravu i kapři.

Radost na svém místě
Radost na svém místě

Kapry se podařilo chytit až na začátku března, to foukal silný vítr, teplota byla vyšší, než bývá v březnu obvyklé a já si vytipoval návětrnou stranu. Předpokládal jsem, že ryby půjdou po větru. Seděl jsem v rohu, takže jsem měl celou stranu, kam foukal vítr, pro sebe. Nahazoval jsem asi metr od břehu hráze těsně pod první hranu, kde je okolo 1,5 metru. Netrvalo to dlouho a měl jsem prvního kapra na břehu.

Za čtyři hodiny lovu se mi podařilo ulovit čtyři pěkné kapry. Chytal jsem na method krmítka, do kterých jsem dával method mix s nakládaným partiklem a jako nástrahu jsem použil česnekové pelety s pop up ananas. Volné krmení na této vodě nepožívám nebo jen v minimálním množství. Na prochytávané vodě jako je tato by mi větší množství krmení ryby vyplašilo a byly by k nástraze nedůvěřivé.

Vždy je potřeba se o svůj úlovek starat
Vždy je potřeba se o svůj úlovek starat

Zajímavé je, že záběry přicházely pouze na jeden prut, který byl nejblíže ke břehu, druhý prut byl nahozený asi dva metry od břehu a tam záběry nepřicházely. Kapři se drželi celou dobu přímo u břehu.

To bylo moje poslední rybaření v březnu na této vodě, za tyto pěkné kapry jsem byl rád, pokaždé se mi nepodaří tak zachytat na úvod sezóny. Pak jsem se na jezero vracel až v listopadu. Zvolil jsem znovu stejnou taktiku s method krmítky a peletami s pop up. Tentokrát jsem ale použil extra pálivou kapalinu na zatraktivnění, tu jsem dával do method mixu s partiklem. Na zimní chytání jsou pálivé kořeněné nástrahy a návnady nejlepší. Lákají ryby opravdu rychle a dokážou je vyprovokovat k záběru.

Listopadová šupina z malého jezera
Listopadová šupina z malého jezera

Za listopad se mi podařilo ulovit tři lepší kapry, ale na to, že jsem tu byl v listopadu jen 2x, jsem byl spokojený. Jezero pak na chvíli zamrzlo, tak jsem se vrátil koncem prosince. Mezitím ale nasadili vánoční kapry, proto bylo obtížnější se přes ně prochytat k většímu úlovku. Nakonec se to podařilo tři dny před koncem roku. Začínal jsem lov na největší hloubce revíru 2,4 metru, ale odtud jsem chytal jen menší kapry. Když jsem začal prochytávat hranu, tak už jsem měl záběr od většího kapra, který se mi vyřízl kousek u břehu, ale už jsem věděl, že větší ryby budou spíš na mělčině.

Další výpravu jsem se přesunul na mělkou vodu, kde je okolo 1,5 metru hloubky. Za tři hodiny lovu jsem měl dva záběry od pěkných kaprů a oba se mi podařilo zdolat. Nejvíc záběrů bylo na česnekovou peletu, ale větší kapři zabrali na masovou kořeněnou peletu, plus jsem přidával ovocné pop up a namáčel do extra pálivé kapaliny na bázi robin red. Byl jsem rád, že jsem tak úspěšně mohl uzavřít sezonu a v klidu přemýšlet o té nové.

Konec prosince byl úspěšný
Konec prosince byl úspěšný

Hluboké jezero

Jezero není nějak velké svou rozlohou, ale má hloubku 12 metrů. Pod vodou se nachází spousta překážek, zatopených stromů, keřů a vraky strojů, které zde těžily. Jezero je mojí srdcovou vodou, začínal jsem tady s první kaprařinou. V té době pro nás byl kapr velký, který měl 65 cm. Když jsme takového chytili, tak to byla jiná radost. Teď už tady kapři dorůstají jiných rozměrů, ale taky jsou vůči rybářskému tlaku opatrnější. Každá sezona je na jezeru úplně jiná, někdy se chytá hodně pěkných ryb po celý rok a další sezónu tu sedím týdny bez záběru.

Raní budíček z hlubokého jezera
Raní budíček z hlubokého jezera

Sezónu jsem zde začínal v březnu a končil v prosinci. Na jezeru jsem chytal prakticky celý rok, i když je na vodu vyvíjen velký rybářský tlak. Voda slouží v letních měsících i jako přírodní koupaliště, takže je tu dost rušno po celý den. Je to znát i na počtu záběrů. Většinou přes letní měsíce přichází záběry až pozdě večer a přes den se nic nechytá. Měl jsem ale i tak štěstí a vždy, když jsem šel aspoň na pár hodin, tak se mi povedla pěkná ryba.

Březnový lysec z hlubokého jezera
Březnový lysec z hlubokého jezera

Na první výpravy jsem si vybral hranu, která začíná na 2,5 metru a padá až 8 metrů. Jeden prut jsem házel na mělčí vodu a druhý pod hranu na 3,5 metru. Většina záběrů byla z mělčiny. Podařilo se mi chytnout pár menších kaprů, ale i tak to byl úspěch, protože voda byla pořád dost studená a není nad první kontakt s rybou. Po poslední vycházce nasadili kapry, takže jsem musel vydržet až na konec března.

Když se voda znovu otevřela, změnil jsem i místo a doufal, že už se podaří i nějaký větší kapr. Zvolil jsem místo, kde hrana už od břehu padá do 8 až 10 metrů, chytal jsem ale blíž ke břehu na nějakých 4 metrech hloubky. Záběry na sebe nenechaly dlouho čekat a první pěknější rybu jsem měl na břehu. Za 5 hodin lovu jsem chytil dva pěkné kapry a jednoho násaďáka.

Březnový kapr z těsné blízkosti hráze
Březnový kapr z těsné blízkosti hráze

Na jaro je lepší se držet u břehu, kapři zde projíždí a hledají první jarní potravu. Krmil jsem jen pár raketami partiklu a method mixu, abych projíždějící rybu zastavil. Nástrahu jsem zase volil česnekové pelety s pop up ananas, do method krmítek jsem dával krmný mix, kterým jsem i krmil. Návazce jsem volil klasické kombinované, které používám celý rok. Záběry byly hodně opatrné, proto jsem si hrál s délkou podvázané palety a dal jsem ji co nejblíže k háčku, skoro až se dotýkala peleta obloučku háčku. Když mi začal swinger poskakovat, hned jsem rybu zasekával.

Spoustu záběrů bylo jako od cejna, ale když jsem zasekl, byl na konci prutu kapr. Nečekám, až kapr rozjede brzdu, protože kolikrát brzdu ani nerozjede a dokáže se háčku zbavit. Kapry se mi dařilo úspěšně chytat až do září, většinou to bylo o jedné pěkné rybě nebo více menších kaprech. Na tak krátké vycházky, co jsem chodil, to bylo dobré.

Poslední prázdinový kapr z hlubokého jezera
Poslední prázdinový kapr z hlubokého jezera

Návnady a nástrahy jsem používal podle aktivity ryb, jak jsem popisoval v prvním díle. Nejvíc mi asi fungoval dipovaný boilies s masovou kořeněnou příchutí a ovocnou popkou, obalené v játrové pastě. Záběry jsem měl i na sladké boilies s příchutí jahoda nebo scopex, hlavně v jarních měsících mi dobře fungovaly sladké nástrahy. S krmením jsem to moc nepřeháněl, voda je dost prochytávaná, takže nevíte, kolik tam kdo před vámi naházel návnady. Přikrmoval jsem vždy postupně pár hrstmi boilies nebo peletami v závislosti na aktivitě ryb. Plus jsem vždy dával na montáž PVA punčochu nebo sáček s mix peletami a boilies.

Bohužel od září do konce roku se mi na této vodě nepovedlo chytit už žádného většího kapra. I když jsem doufal, že třeba říjen bude dobrý, tak jakoby někdo jezero proklel. Co jsem mluvil s místními rybáři, tak se nějak výrazně nedařilo nikomu – kromě pár pochytaných násaďáků. Možná kdybych se soustředil na jedno místo a předkrmoval si ho, bylo by to jinak, bohužel čas mi to nedovolil. Třeba v tomto roce to už bude lepší s časem, ale i tak jsem byl spokojený a aspoň je nová výzva na zimní a podzimní lov.

První pěknější kapr z hlubokého jezera
První pěknější kapr z hlubokého jezera

Velké jezero

Jezero je největší z mého okolí, má přes 15 ha, největší hloubka je kolem 2,5 metru, ale jsou tu i rozsáhlé mělčiny kolem metru hloubky. Na revíru jsem udělal za celý rok jenom 4 docházky, ale aspoň jsem si potvrdil, že mé atraktivní nástrahy a návnady fungují. Do jezera se vysadilo spoustu kilogramů malých kaprů od 30 do 45 cm. Nevím, proč to udělali. Možná aby místní organizace vypudila sportovní kapraře. Už jsem tam měl pár konfliktů, že jsem někomu seděl na jeho místě, s tím je tam někdy problém, ale dá se to zvládnout rozumnou domluvou.

První tři vycházky jsem chytal jen menší kapry, nepodařilo se mi přes násaďáky dostat na většího kapra. Věděl jsem, že místo je dobré a kapři se sem chodí krmit. Zkusil jsem to asi po dvou týdnech znovu, udělal jsem si víc času, měl jsem na rybaření 8 hodin až do konce doby lovu. Místo jsem si rozkrmil mixem pelet a boilies – asi 10 raket. Pak už jsem přikrmoval po pár kuličkách boilies kobrou.

Vybojovaný lepší kapr ze série násaďáků
Vybojovaný lepší kapr ze série násaďáků

Ten den bylo strašné vedro, léto bylo v plném proudu. Přes odpoledne se swingery nepohnuly, blížil se večer a začala nalétat hejna komárů. Po dalších dvou hodinách už jsem přemýšlel, že to zabalím. Repelent mi spíš připadal jako by lákal komáry ještě víc, než že by je odpuzoval. Pořád jsem ještě držel, měl jsem poslední hodinu lovu před sebou a v tu chvíli jsem měl opatrný záběr, swinger jen párkrát poskočil, neváhal jsem a hned zasekl, bohužel do prázdna.

Method krmítko v akci
Method krmítko v akci

Jak stahuji montáž, začne mi stejně poskakovat druhý nahozený prut. Tak jsem hned zasekl druhý prut, bylo cítit, že něco táhnu. Ryba vůbec nebojovala. Až ji mám víc u břehu, tak jí asi došlo, že ji někdo vytahuje, tak už začal pěkný boj. Chvíli jsem si myslel, že mám i sumce, kapr nešel vůbec odlepit od dna. Nakonec se podařil podebrat a byl z toho pěkný šupináč, byla to pěkná odměna za to utrpení s komáry. Nikdy nepodceňujte opatrné záběry na prochytávaných vodách. Kapři jsou tu mazaní a berou opravdu opatrně.

Záběr přišel na dipovaný boilies s masovou kořeněnou příchutí a ovocnou popkou, to vše obalené játrovou pastou. Do PVA punčochy jsem dal zaboosterovaný stick mix s malými peletami. Velká atraktivita se vyplatila, protože malí kapři nebyli v mém lovném místě. A past na velkého kapra klapla, neodolal tak zajímavému krmení, co jsem mu naservíroval.

Vytrpěná šupina z velkého jezera
Vytrpěná šupina z velkého jezera

Řeka

Řeka Morava byla pro mě velkou výzvou, protože něco chytit na této řece a v tomto úseku je opravdu pořádná dřina. Úsek není regulovaný, všude jsou popadané stromy ve vodě, nepřístupná místa a nejhorší přes to všechno je rybářský tlak – ten je tu velký. Moji kamarádi rybáři na řece skoro vůbec nechytali a říkali, že je potřeba rybařit aspoň týden, abych něco chytil. Tomu jsem nechtěl věřit. Už mám s řekami nějaké zkušenosti a věděl jsem, že když se mi podaří najít místo, kde ryby proplouvají nebo se jezdí krmit, tak je můžu chytat i na krátkých výpravách.

První kapr z říčního dabla
První kapr z říčního dabla

Rybář musí umět číst řeku, vědět, kdy jít chytat a kdy zase ne, neztrácet tak zbytečně čas. Proto jsem se jezdil vždy po práci dívat na řeku, jaký má průtok, jestli je zakalená, jak moc voda stoupla nebo klesla. Tyto faktory jsou nejvíc důležité. Nejpříznivější stav této řeky je ustálený tok, plnější stav hladiny. Když jsem viděl, že je příznivý průtok, tak jsem hned vyrazil nahodit.

Jarní měsíce na řece bývají těžké
Jarní měsíce na řece bývají těžké

První výprava byla v dubnu přes noc. Měl jsem vytipované místo u spadlého stromu, chtěl jsem nahazovat těsně k jeho blízkosti. Namotal jsem na každý naviják 100 metrů 0.60 mm „šokáče“. To byl jeden ze základních faktorů, abych rybu zdolal a při zachytnutí ve vázce neztrácel olova. Když jsem měl návazec ve vázce, vždy jsem vytáhl olovo a ztratil jen návazec, který se utrhl nebo se narovnal rychlo-výměnný obratlík.

Někdy jsem trhal návazce pokaždé, když jsem vytahoval montáž. Jinak to nešlo, kapři se zdržovali v zatopeném stromě. Z jiného místa mimo stromy záběry nepřicházely. Místo jsem si rozkrmil větším množství boilies, partiklem a peletami – cca 5 kg mixu. Na první prut jsem dal masový kořeněný boilies s ovocnou popkou a na druhý jahodový boilies – dvě kuličky pod sebe.

Kapr, který odstartoval sezónu na řece
Kapr, který odstartoval sezónu na řece

V noci nepřišla žádná ryba, ale neztrácel jsem naději. Záběr musel dřív nebo později přijít. Hned ve čtyři ráno jsem znovu nahodil, ani jsem nestačil znovu usnout a už mi hrčela brzda, bohužel kapr byl rychlejší a hned po záseku zajel do vázky a o kapra jsem přišel. Nahazuji znovu a po asi hodině přichází další záběr, teď už to vypadá dobře, rybu se mi podařilo dostat z oblasti vázek. Kapra jsem úspěšně zdolal, nebyl největší, ale za to pěkná mohutná ryba. Ráno jsem musel bohužel balit a jet do práce, ale aspoň šťastný z úlovku.

Do srpna jsem už na řece žádného kapra nechytil, pravda je, že těch docházek moc nebylo a ještě jsem zkoušel i nová místa a taktiky. Nakonec jsem se vrátil na dubnové místo a neudělal jsem vůbec špatně. Strategii krmení jsem taky nechal stejnou. Vyrazil jsem v týdnu po práci, doufal jsem, že bude co nejméně rybářů a proplouvajících loděk, kterých na řece přes léto pluje opravdu hodně.

S rybou opatrně po souboji
S rybou opatrně po souboji

Rozkrmil jsem místo a čekal, co se bude dít. Asi po třech hodinách se stále nic nedělo. Za chvíli se to ale změnilo, rozjel se první prut, bylo cítit, že to bude lepší ryba. Do toho se mi rozjel i druhý prut, začal to být pořádný adrenalin. Rychle zdolávám prvního kapra, ten vypadá slušně, beru druhý prut, naštěstí není ve vázce. Na konci prutu je menší kapr, byl to pěkný „double“. To jsem netušil, že se to tak pěkně rozjezdí. Za půl hodiny mám další záběr, bohužel kapr zajíždí do vázky a o rybu přicházím.

Poslední říjnový kapr z řeky
Poslední říjnový kapr z řeky

Už se chystám balit a mám další jízdu. Je cítit, že to je slušná ryba, po nekončícím boji se rozhoduji, že půjdu za kaprem do vody, protože v mělčině u břehu bych o něj mohl přijít. Kapra se mi nedaří odlepit ode dna, boj mi přijde nekonečný, nakonec se ukazuje nádherný šupináč. Když se ho snažím podebrat, tak znovu začne řádit, třikrát mi vyskočil z podběráku nad vodu jako delfín, to jsem ještě nikdy neviděl. Nakonec jsem po něm skočil podběrákem, zaletěl jsem celý do vody, ale můžu zařvat: „Je tam!“

Říční domorodec, nejcennější ryba sezóny
Říční domorodec, nejcennější ryba sezóny

Pro mě to je velice cenná ryba, nejspíš nikdy nechycená, domorodec jak má být. Je to úplně jiný zážitek, když chytnete velkou rybu na řece. Není to, jako když nahodíte na jezeru a víte, co tam je za ryby. Tohle je to pravé kouzlo rybařiny, nevíte, co chytnete.

Ještě jsem byl do října na pár výpravách na řece a vždy se aspoň jedna ryba podařila, ale takový kolotoč záběru jako v srpnu se už nezopakoval. To mi ale vůbec nevadilo, zážitek to byl jedinečný.

Říční double
Říční double

Závěr

Na většině výprav jsem byl sám. Fotky jsem fotil samospouští. Proto některé fotky nejsou moc kvalitní. Ale hlavně že jsem vše potřebné zdokumentoval. Možná si někteří říkáte, proč jsem nezveřejnil fotky míst, kde jsem chytal. Odpověď je jednoduchá. Nechci si „propálit své fleky“. I menší detail revíru rybáři dokážou rozpoznat. Toto téma je dnes hodně aktuální a spousta známých kaprařů si neuvědomuje, co způsobují, když zveřejní svazový revír, kde natáčí své promo video.

Doufám, že se vám seriál líbil a něco vám přinesl, tak jako mně. Všem slušným rybářům přejí v nové sezóně hodně pěkných úlovků. Nadále mě můžete sledovat na facebookových stránkách Dragon Baits czech. Petrův zdar.

Láďa Kováč
Dragon Baits czech

Předchozí díl: Krátkodobý lov aneb rychle a atraktivně (1. díl)

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. No nic moc úlovky.. Když jezdíš Ratíškovice a močidla ?? čekal bych teda lepší výsledky z těchto malých vod, kde už velice malý kapr ani není.

Chcete-li, můžete přidat komentář: