Úvod Články Lov kaprů v travinách

Lov kaprů v travinách

3 648
0

V minulých dílech seriálu (Lov kaprů v závislosti na teplotě vody) jsme si rozebrali chytání kaprů ve vegetačním vzrůstu – na jaře. S vegetačním vzrůstem je spojen lov kaprů v travinách, které se pod vodou rozmáhají, až některé z nich dosáhnou hladiny. V jarním období zarostlá místa považuji za nejlepší možnost, kam vůbec můžete nahodit (zavést). Většina vodních organismů se soustřeďuje do těchto míst. Ryby se zde vytírají a kapři milují jejich jikry. Taktéž rostliny splňují přirozený úkryt a dostatek potravy, ale i vhodný třecí substrát. Nejhojněji rostoucí rostliny jsou vidličnatě větvený růžkatec ponořený, rdesno vzplývavé a stolístek klasnatý. Pokud nemáte sonar, je důležité si výskyt rostlin (stolístku a rdesna) v průběhu vegetace na dané lokalitě zakreslit (až dosáhnou hladiny).

1

2Může vám to usnadnit práci v dalším roce. Stolístku klasnatému nejlépe vyhovuje hloubka okolo 1 – 2 metrů, což je optimální hloubka pro lov kaprů v jarním období. Pozor, nenechte se zmýlit podvědomím, pokud chytáte poblíž nebo v ně rostlin, že máte svou nástrahu v mělké vodě. Stejně tak se můžou vyskytovat a dosahovat hladiny i v hloubce okolo 5m. To dosahuje ale později, v letním období.

Lov v hustých porostech je vždy velice obtížný a častokrát bez loďky snad i nemožný. Výhodou však je dokonalejší zamaskování kmenového vlasce a jeho dalších součástí ve spleti travin, což nám umožňuje obelstít i ty nejostražitější jedince. V porostech volím vlasec s vysokou odolností proti oděru nebo splétanou šňůru o průměru 0,10 mm a nosnosti okolo 14 kg, která velice dobře prořezává porost a tím usnadňuje zdolání ryby. Nesmíme také zapomenout na její nulovou průtažnost, a proto používejme vždy měkčí pruty. Nezapomeňte, že jak šňůra dobře řeže rostliny, řeže i ocasní ploutve kaprů nebo i jiných ryb. Proto na poslední metr a půl navažte olověnku nebo použijte silnější monofil, abyste kapry neporanili.

Systém montáže používejte v porostu vždy na „tvrdo“s malým olůvkem nebo pokud zvolíte větší gramáž, tak zvolte raději odpadávající kámen, což usnadní zdolání ryby. Ztratil jsem mnoho kaprů v travinách jen kvůli tomu, že kapr po záběru vláčel olůvko. Naprosto vyloučené je chytat na průběžná olova… „Je to jen několik málo minut co jsem zdolal kapra z hustých travin. 3Znovu jsem zavezl a usadil se k notebooku ve svém přístřešku. Náramně se to teď hodí, a tak jsem rád, že vám ještě se špetkou adrenalinu mohu popsat svou úspěšnou montáž…“ Nepoužil jsem nic složitého. Je to vlastně jednoduchá montáž. Neobsahuje nic jiného, než návazec a kámen. Většina z nás už tento systém používá, ale pro ty, kteří se s tím ještě nesetkali, to může být důležité. Tak k věci. Zhotovil jsem návazec dlouhý 40 cm. Návazcovou šňůrku jsem použil svlékací šńůrku typu Snake – Skin nebo můžete použít Strip-Teaze od ESP nebo svou osvědčenou. Šňůrka se dá lehce svléknout a vytvořit tak několik kloubků. Já jsem však návazec nesvlékl. Když jsem si zkusil jeho nenápadnost v travinách podél břehu, vyšel na výbornou. Šňůrka vypadala jako stonek nebo část rostlin. Neměl jsem tedy jediný důvod něco zaměňovat. Háček jsem použil C – 310 Ashima ve velikosti č. 6.

Dost malinký háček pro použití do hustých travin, ale na druhé straně velice dobře presentující. Když jsem měl toto všechno připravené, našel jsem si kámen, který jsem obvázal 20 lb šňůrkou jako vánoční dáreček a poté 4jsem k této šňůře jednoduchým uzlem přivázal šestnáctku vlasec. Druhý konec tohoto vlasce jsem připevnil k obratlíku návazce. Žádné pomocné systémy, žádné závěsky. Pouze návazec s obratlíkem a kámen. Ještě před vyvezením jsem kámen zamaskoval rostlinami. Ke kameni jsem je připevnil desítkou vlascem. Zátěž tak padala pomaleji ke dnu a byla nerozeznatelná od okolního prostředí (Pozor, kámen ke dnu nepadá rovnoměrně a návazec má tendenci se zamotat. Proto raději zvolte delší návazce nad 40 cm). Presentace posledního metru byla uspokojující. Kapr po záběru šestnáctku v okamžiku přetrhl a jeho zdolávání bylo o mnoho lehčí…

Není nic horšího než vytažená zamotaná montáž…
Není nic horšího než vytažená zamotaná montáž…

Pokud traviny dosáhly k hladině je zcela zbytečné si místa označovat bójkou. Jsem toho názoru, že dnes hojně používané tyčové bójky jsou pro zkušené kapry rušivým elementem a zvyšují tak značně a zbytečně jejich ostražitost. Pokud si ale přes všechny případy chcete místo nebo oko v trávě označit, připevněte si kus korku na horní listy rostlin. Rušivý vlasec nepovede vodním sloupcem. Nástrahu pokládám do ok travin, nebo ji spouštím přímo do porostů (pokud je dovoleno zavážet). S tím, jestli montáž dopadla až na dno, si nedělám starosti. Řekl bych, že je možná i lepší, pokud zůstane viset někde ve sloupci. Kapr je zvyklý sbírat potravu z rostlin, a tak pro něj bývá někdy nápadnější montáž umístěná přímo na dně, než uvízlá v travinách. Zkuste si položit otázku, kolik vhozené návnady se dostane v hustém porostu až na dno? Řekl bych, že moc ne. Jestli budete chtít mít nástrahu na dně, nebo ne, záleží jen na vás. Hloubku umístění si regulujte hmotností olůvka a hustotou travin, do kterých svou montáž spouštíte. Proč nevynechat olůvko úplně? Dbejte hlavně na to, aby se Vám nezachytil háček o vodní rostlinstvo. Je velmi důležité, aby zůstal volný. Těmto problémům předejdete, pokud budete nástrahu spouštět společně s návnadou v PVA pytlíku nebo háček vtlačíte do speciální rozpustné hrudky. Po náhozu máte dostatek času, abyste si přibrzdili nástrahu na požadované místo, předtím, než se pěna rozpustí a z háčku zmizí. Hrudky jsou vyrobeny z pšenice a tím jsou zcela nezávadné. Jednou jsem si tyto pomůcky zapomněl a tak vím, že je lze nahradit různými křupkami, které koupíte v každém obchodu s potravinami.

7
Kapři vyhledávají i tvrdší trávy jako jsou příbřežní rákosové partie. Nejen, že jim poskytují dostatek přirozené potravy, ale i útočiště. Tohoto pupkáče jsem nachytal metr za rákosem v dvoumetrové hloubce.

Tak teď máte všechno připravené a čekáte na záběr. Tuto chvíli zná každý z nás velice dobře, ale když přijde, skočíme po prutu a všechno jde stranou. Kapra v hustých travinách musíme zdolávat s velikým klidem a rozmyslem. Přišel jsem zbytečně o spoustu kaprů svojí netrpělivostí a špatnou rozvahou. Začíná to už od samé indikace záběru. Komu z vás se už stalo, že hlásič jednou pípnul a o několik minut později jste zjistili, většinou při stahování montáže, že na druhém konci je kapr? Mně se to v začátcích stávalo dost často a k tomu jsem si ještě myslel, že v rostlinách jen visím. Častokrát jsem se snažil olovo prudce vytrhnout z travin. Jenže to jsem kapra zřejmě vyřízl. Dnes už vím, že nepatrná indikace záběru v hustých travinách může znamenat pěkný úlovek.

Kapři se při záběru v travinách chovají odlišně než například při sbírání nástrahy na čisté lavici. Málokdy jsem zažil v těchto situacích klasický úprk a rychlou jízdu. Ryba si spíše najde nejhustší trs trávy a zapluje do něj. Tam se snaží vypudit háček z tlamky. Pokud jste signalizaci dobře rozeznali a prut držíte v ruce, je to pro kapra těžkým úkolem. Teď nastává čas trpělivosti a uvážlivosti. Nesnažte se kapra vyrvat z trávy. Takhle o něj jedině přijdete. Do prutu se opřete, až když je ryba v pohybu. Jestliže znovu stojí v trsu trávy, vyčkejte s napnutým vlascem na její další výjezd. Kapr cítí odpor vlasce a nevydrží dlouho na místě. Za chvíli se pokusí něco udělat. Je to veliká hra trpělivosti a jsem svědkem několika proher pro rybáře, jen kvůli tomu, že nevydrželi s nervy. Pokud máte člun a můžete za rybou vyrazit, šance na zdolání kapra je vyšší. S plavidlem jste k vítězství o krok blíž. Znovu, nikdy po záseku nezačínejte zdolávat, ale běžte na člun. V tu chvíli nic neuspěcháte. Jen vlasec držte v tahu a pomalinku se přibližujte k rybě. Do prutu se začněte opírat teprve tehdy, až budete v její blízkosti.

Byl to boj kdo z koho, kdy rozhodla trpělivost. Pomalým zdoláváním jsem nakonec vítězně podebral tohoto krasavce.
Byl to boj kdo z koho, kdy rozhodla trpělivost. Pomalým zdoláváním jsem nakonec vítězně podebral tohoto krasavce.
Až takhle zdoláte několik kaprů, budete sami vědět, jak a kdy se do ryby opřít. Poznáte, že procento úspěšně zdolaných ryb v hustých travinách bude přímo úměrně odpovídat získaným zkušenostem.

Tipy při chytání v travinách:

– Chytáte-li v leknínovém poli, použijte podběrák s pevnou konstrukcí typu keseru.
– Pokud vám kapr zajel do hustých leknínů, lze si pomoci teleskopickou tyčí, na jejímž konci je oko z tvrdého drátu. Do oka navlékněte váš kmenový vlasec a snažte se kapra vyprostit.
– Využívejte nadlehčené nebo plovoucí nástrahy.
– Kapři se rádi vyhřívají pod hladinou. Ve vodních travinách se cítí bezpečně, proto je můžete pomocí polarizačních brýlí celkem dobře lokalizovat.

Lukáš Krása

LKbaits.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: