Úvod Články Na ryby nebo pro ryby aneb do lesa nebo na pouť?

Na ryby nebo pro ryby aneb do lesa nebo na pouť?

1 408
0

Přátelé, tohle rozhořčené povídání vzniklo napřed jako odpověď na článek pana Táchy (pozn. redakce: jedná se konkrétně o článek – Na ryby nebo pro ryby?). Nakonec jsem usoudil, že požádám Fita o umístění na web ve formě samostatného článku…

Nuže, opravdu mi nevadí, když si někdo chytne kapříka a doma si na něm pochutná, ostatně já se nechovám jinak. Když jedeme k vodě na pár dní, tří kapříky si odvezu, mám ryby děsně rád a vůbec nejradši ty vlastnoručně ulovené… 🙂 Pokud si někdo odnáší od vody ryby v souladu s rybářským řádem, dodržuje dobu lovu a stanovenou nejnižší a nejvyšší míru – proč ne!

Co mě irituje daleko víc, je chování některých magorů u vody. Jak jsem už na tomhle webu někde psal, jezdíme na Staňkovský rybník a je to ráj na zemi, hluboké lesy, krásná příroda a na rakouské straně i naprosto nedotčená. Když jsme s Petrem u rybníka, první co taháme z batohu, je igelitový pytel, který se zavěsí na strom a hážeme do něj všechny odpadky, včetně vajglů, žvýkaček, obalů od tatranek a krabiček od boilies. Nerozděláváme ohniště, máme každý biváček a karimatku, kdyby začalo pršet.

Užíváme klidu a pohody, popíjíme pivko, pokuřujeme – proč ne! Ale plechovka od piva skončí nakonec tam, kde skončit má – v kontejneru v Českých Budějovicích.

Jednou jsem šel po břehu, na kterém doslova a do písmene tábořila parta zanícených kaprařů. Viděl jsem tam ty chlapce den předtím, prohodili jsme pár slov a popřáli si navzájem štěstí. Hoši byli dobře vybavení, já byl zrovna v rozpoložení, kdy jsem chtěl kupovat vercajk, takže bylo o čem klábosit. Druhý den, když jsem tam byl, mě zalila vlna vzteku. Na krásném místě byly vydupané velké díry do rákosí. Ulámané borovičky, které prostě překážely (stačilo si poposednout), vajgly kam jen oko dohlédlo. Papíry od všejakých pochutin a víčka od piv v množství, které spíš ukazovalo na rybařící Red Hot Chilli Peppers. Zaťal jsem zuby, posbíral ten hnus (dvě igelitky) a přesně jsem věděl, co mě u vody doopravdy štve.

odpad

Nejsou to dědci, kteří sedí u vody dnes a denně a každý den si “umasaří” dva kapry. Je to pakáž, která si neumí přírody vážit, vychutnat si jí a jede do lesa s televizí a reprosoustavou z Czech Teku.

Proto bych rád vyzval všechny rybářské kolegy, aby podobné „vohnouty“ z lesa a od rybníků hnali holí a pořádně tlustou. Jinak budeme muset do oázy klidu, zeleně a pohody jezdit stále dál a dál…

Martin – Childeater

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: