Pod hladinou s kapry jsem strávil hodně času. Většinou jsem se jenom díval přes potápěčské brýle, někdy jsem i fotil a natáčel, občas jsem u toho i rybařil. Moje pozorování potvrdila, že se v určitých situacích kapři chovají přesně tak, jak si my rybáři myslíme. Mnohdy jsou ale vzorce jejich chování úplně jiné, než se domníváme.
Jsem si jistý, že podvodní videa jednoho dne vyvrátí mnohé mýty o chování ryb. Zkusím při tom pomoci a ukážu vám pár příkladů toho, co jsem vypozoroval pod hladinou českých vod. Další poznatky můžete letos v létě získat při šnorchlování sami.
Tip na video
Už několik let pracuji na podvodním projektu dokumentujícím pozorování, o kterých píšu v tomto článku. Podívejte se například na 12minutové video zvané “Tajemství pod hladinou pískovny”:
Nepravda: Kapr je plachý a podezřívavý tvor
Mnozí rybáři považuji kapry za plachá zvířata. Podle mých zkušeností se chování kaprů liší revír od revíru. Někde jsou velmi důvěřiví a tak zvědaví, že si je můžeme takřka pohladit. V jiném revíru si od vás udržují pořádný odstup. Někde je při potápění takřka není možné spatřit. Vidíte vždy jenom zvířený sediment, když se k nim přiblížíte na 10 metrů.
Každopádně ale považuji kapry za jednu z „potápěčsky nejpřívětivějších“ ryb. Jsou totiž většinou opravdu zvědaví. Takřka nikdy tak nehledám pod vodou kapry, protože vím, že oni si většinou najdou mě. Ohlédnu se dozadu na své ploutve a oni najednou připlavou. Budou okolo mě plavat a následovat jako delfíni. Ani podvodní kamera ve stativu nebývá něco, co by je vyplašilo. Ve vaší společnosti nemívají problém ani přerývat dno a žrát.
Pravda: Předkrmování funguje
Pod hladinou jsem dělal mnoho experimentů. Například jsem nechal svoji kameru pod vodou na stativu a nenaházel jsem před ni žádné krmení. Okolí takového místa bylo pro ryby atraktivní jenom, dokud se zvířený sediment neusadil. Když kal sedl, ryby rychle ztratily o místo zájem a s výjimkou pár náhodně projíždějících ryb se nevrátily, dokud jsem zase na dno nenasypal nějaké krmení.
Na různé návnady reagovaly kapři lépe či hůře, ale každopádně potvrdili, že krmení funguje. Čím déle jsem předkrmoval, tím důvěřivější kapři byli, ale také tím více přitáhlo krmení ostatních druhů ryb včetně dravců.
Kapři také reagovali na krmení, když se vyskytovali poblíž, velmi rychle. Občas jsem před kameru vypráznil obsah kyblíčku s návnadou, párkrát zamával potápěčskou ploutví a kapři se v tu chvíli už rochnili v krmení před kamerou. Nástraha pod háčkem má také mnohem větší naději, že ji kapr nasaje, když je okolo nějaké krmení, než když je na dně samotná.
Nepravda: Boilies je nejoblíbennější kapří žrádlo
Mnoho kaprařů si myslí, že kapří smysly jsou geniální, že okamžitě rozeznají krmení s nejvyšší nutriční hodnotou, sežerou ho a cokoli dalšího ignorují. Jakýmsi synonymem pro takové „nejnadupanější“ krmení jsou nejvyšší řady boilies. Moje testy ukázaly, že kapři žerou různé druhy návnad včetně těch, které nepoužíváme jako nástrahy pod háček, ale boilies si vybírají jako první sousto jenom velmi zřídka. Viděl jsem to opravdu jenom párkrát. Boilies často nasávali náhodně s jiným krmením.
Nevzpomínám si, že bych před kamerou viděl, že by v krmení vyhledávali výhradně boilies, které by preferovali před ostatním krmením. Mnohdy se mi ale stalo, že bylo boilies posledním soustem před kamerou a často to bylo boilies visící pod háčkem, přičemž bylo jedno, jakou montáž jsem použil.
Ale pozor, nevysvětlujte si to špatně! To vůbec neznamená, že by bylo boilies špatnou nástrahou. Naopak se jedná kvůli své selektivitě o přímo excelentní nástrahu. I skutečnost, že boilies zůstane na krmném místě poslední má totiž svoje výhody i nevýhody…
Nepravda: Zkušení kapři se vyhýbají žlutým flekům na dně
Někteří kapraři nepoužívají kukuřici, protože si myslí, že žluté fleky na dně jsou pro kapry podezřelé a zkušení matadoři se jim snaží vyhnout. Někde tomu tak skutečně může být. Moje podvodní pozorování to ale nedokazují. Právě naopak. Pokud bych měl zmínit jednu návnadu a nástrahu, kterou kapři v teplé vodě preferují, tak je to jednoznačně kukuřice.
Je-li nějaká kukuřice na dně, kapři většinou žerou všechno boilies, pelety, červi a tak dále pouze jako druhotný produkt při konzumaci kukuřice. Ale opět musím zdůraznit: neznamená to, že je kukuřice nejlepší nástrahou. Není totiž selektivní, neboť ji nemilují jenom kapři ale i mnoho dalších druhů ryb.
Tip na podvodní kameru
Většina dnešních sportovních nebo chcete-li outdoorových kamer dostačuje na natáčení kvalitních podvodních záběrů ze stativu. Musí jenom být ve spolehlivém podvodním obalu. Důležitým faktorem pro kvalitu sekvence je čistota vody a počasí. Mnohem lepší videa natočíte za slunných dnů, než když je pod mrakem a prší. Kameru doporučuji si vylepšit různými filtry a dalšími úpravami.
Pravda: Barva je důležitá
Barva nástrahy je pro kapra důležitá ale možná ne v tom smyslu, ve kterém si myslíte. Některé teorie říkají, že kapr nasaje fluo boilies, protože se odlišuje od návnady okolo. Nebo že kapři naopak preferují boilies v méně výrazných barvách, protože nejsou tak podezřelé. Obojí může být za určitých okolností pravda.
Moje zkušenost ale je, že stejná ryba může jeden den preferovat bláznivé křiklavé barvy a druhý den je ignorovat a žrát barvy z opačné části spektra. Nezáleží to na zkušenostech tohoto kapra, ale možná jen na jeho současné náladě. Naším úkolem je uhodnout, ve které náladě daný kapr momentálně je…
Pravda: Na montáži záleží
Všechny podvodní záběry, které jsem kdy natočil, dokázaly, že nástraha pod háčkem se dostane průměrně více než dvakrát do kapří tlamy, před tím než dostanete záběr! Někdy chytíte všechny kapry, kteří se dotknou vašeho háčku, jindy jsou ryby tak opatrné, že takřka nemáte šanci dostat jízdu. Všem se nám asi stalo to, že jsme na základě aktuálního chování kaprů změnili montáž a krátce potom jsme zdolali kapra.
Většinou ale není nutná změna na montáž, která je stejně pokročilá jako aktuální kosmický výzkum. Obvykle stačí prodloužit vlas, zmenšit nebo zvětšit háček, zjemnit nebo naopak ztužit návazec či návazec zkrátit a tak dále.
Pokračování:
– Pod hladinou s kapry (2. díl)
– Pod hladinou s kapry (3. díl)
Radek Filip
Tento článek byl publikován v tištěném magazínu Kapr