Přinášíme vám pokračování článku (1. díl, 2. díl) o chování kaprů pod hladinou. Moje pozorování potvrdila, že se v určitých situacích kapři chovají přesně tak, jak si myslíme. Mnohdy jsou ale vzorce jejich chování úplně jiné, než se domníváme. Jsem si jistý, že podvodní videa jednoho dne vyvrátí mnohé mýty o chování ryb. Zkusím při tom pomoci a ukážu vám, co jsem dále vypozoroval pod hladinou českých vod. Uvádím jenom pár zkušeností, další si můžete ověřit sami. Téma je tak obsáhlé, že se mu určitě budeme věnovat i v budoucnu.
Je lepší kukuřice nebo boilies?
Debaty mezi kapraři o tom, jestli používat nebo nepoužívat partikl neberou konce. Někdo se krmení například kukuřicí zcela vyhýbá, protože chce snížit pravděpodobnost záběru od jiných druhů ryb, nebo předpokládá, že žluté fleky na dně jsou pro kapry podezřelé a zkušení kapří matadoři se jim snaží vyhnout. Někdo ji používá jenom v určité části sezóny či na začátku lovu. Jiní krmí takřa výhradně kukuřicí nebo ji dokonce používají jako nástrahu.
Z mých podvodních pozorování kaprů a dalších druhů ryby jednoznačně vyplývá to, že v teplé letní vodě kapři kukuřici preferují. Je-li nějaká kukuřice na dně, kapři většinou žerou všechno boilies, pelety, červi a tak dále pouze jako druhotný produkt při konzumaci kukuřice. Tentokrát mě ale zajímalo, jak se chová kukuřice jako nástraha. Potvrdí to, že není dostatečně selektivní? Nebo se díky ní dostanou na háček i větší kapři?
Zahájil jsem proto malý experiment. Před podvodní kamerou jsem na jedné české pískovně v hloubce cca 3 m krmil směsí boilies a kukuřice a řetízek z 3-4 zrníček kukuřice kukuřice jsem dal i pod jeden háček. Pod druhý háček jsem nastražil potápivé boilies v průměru 20mm. Okouni, plotice, perlíni přijeli před kameru několik desítek sekund po nasypání krmení a dokud se zde nějaké žrádlo nacházelo, tak ho neopouštěli. Pro bílou rybu byl velmi atraktivní moment těsně po nasypání krmení, kdy se vodním sloupcem vznášel šlem a kal z kukuřice.
Dokud bylo krmení ve sloupci, plotice žraly v mnohem větším tempu a napadaly se mezi sebou, což jinak moc nedělají. Až po usazení šlemu se vrhaly na pevné částečky na dně s tím, že preferovaly menší sousta. Dříve než kapři najeli před kameru štiky a začaly zde již po cca 15 minutách lovit. První kapr ale také na sebe nenechal dlouho čekat. Krmné místo nám při prvním ponoření kamery s kapacitou baterky zhruba 1 hodinu a 45 minut vyžraly především plotice. Čím méně v něm bylo krmení, tím více se vrhaly na naše montáže. Jedna z plotic dokonce sama sebe podsekla, ale háček ze sebe naštěstí vytřepala. Pokud tedy máte hodně záběrů od plotic, uvažte i možnost, že je momentálně okolo vaší montáže málo krmení.
Kapři se zajímali jak o kukuřici tak o boilies. Dokonce jsem viděl i jeden jasný příklad selekce. Malý kapr se snažil nasoukat do tlamy 20mm boilies, které nebylo pod háčkem, ale nedokázal ho přes opakovanou snahu do tlamy dostat. O místo s malým množstvím krmením ztráceli kapři zájem. Nezbylo než vytáhnout montáže, což mimochodem ryby velmi plaší. Před odchodem od vody jsem zakrmil a vydal se nabít baterku.
Druhý pokus
Při druhém ponoření kamery o den později bylo vidět, že kapři už si zvykli na krmení a hned od začátku se vrhali do krmného místa. Několik kaprů se ale krmilo pouze pod hranou, kam jim ze svahu krmení napadalo. V dáli mi před kamerou projel i lín, ale krmení ho nenalákalo. 2 hodiny 30 minut po zahájení experimentu má kapr poprvé v tlamě nástrahu pod háčkem. Jedná se o kukuřici a daří se mu ji vyplivnout. Něco takového je zcela běžné.
Bezprostředně poté najíždí velký šupináč, který nasává vše, co se mu dostane do cesty – kukuřici, boilies i kameny. Jenom o kousek netrefil boilies pod háčkem. Najednou zleva přijíždí menší šupináč a přichází jízda na montáž s kukuřicí. Přitom je okolo na malé ploše soustředěno ještě minimálně kilo krmení. Kapr vyráží až v momentě, kdy ucítí odpor olova do zběsilé jízdy, třepe hlavou a snaží se otáčet okolo osy těla. Po přizvednutí prutu je v průběhu souboje ještě nějakou dobu vidět v dosahu kamery. Záběr přišel 2 hodiny a 45 minut po zahájení experimentu. Jednalo se vlastně o rychlý sled 3 kontaktů kaprů s háčkem. Vyhrála tak kukuřice, ale zdolaný kapr byl malý. Potvrzuje to, že je kukuřice velice atraktivní ale málo selektivní? Pojďme zítra znovu ponořit kameru a zjist, zda to byla náhoda. Před odchodem od vody opět krmím.
Třetí pokus
Při třetím pokusu potápím kameru o něco hlouběji, neboť jsem z minulých záběrů vydedukoval, že si kapři připadají konfortněji o 0,5-1 m hlouběji. Na natočeném material je jasně vidět, že světla sem dopadá o něco méně. Schválně také nechávám jeden kmenový vlasec hodně povolený (slack line). Ryby ho všemožně podjíždějí a v podstatě si ho nevšímají. Kapři opět útočí hned zkraje. Vybírají si spíše kukuřici než boilies. Před kameru přijíždí i krásný lysec, kterého však vyplašila jedna z montáží. Při úprku zběsile mávne ocasní ploutví a část krmení odhazuje od kamery.
Brzy se zase objevují štiky a útočí na plotice, případně zůstávají číhat nedaleko krmení. Kapři útočí rovněž. Objevuje se malý nenasytný kapr, který je pak před kamerou takřka neustále. Do tlamy se mu ale vešla jenom kukuřice. Bílá ryba větším kaprům uvolňuje krmné místo takřka automaticky. Z krmného místa se snažil plotice vyhánět i malý nenasyta. Plotice si z něj ale moc nedělaly. U větších kaprů jsou mnohem poslušnější. Menší kapři se několikrát dotýkají i napnutého kmenového vlasce, ale vůbec jim to nevadí.
Hodně kaprů se snaží vyžírat krmení z okolních vodních rostlin. Pak najíždí před kameru i větší kapr, kterého jsem tu na boilies ulovil již o rok dříve. Nemá ale vůbec žádný ostych ze stejně připraveného krmného místa. Navíc se nacházíme úplně na stejném fleku, kde poznal ostrost háčku. Lysec, kterého vyplašila před chvílí montáž, se bez problémů před kameru vrací a požírá vše, co mu do tlamy přijde. Další kapr vyloženě vyhledává kukuřici a boilies ignoruje. Pak kapr nasává montáž s kukuřicí. Dokáže se jí ale zbavit. Vrací se loni ulovený kapr a luxuje půlku krmení, ale háček netrefuje.
Kaprů se v krmení objevuje stále více. Voda se kalí a jejich chuť žrát a důvěra stoupá. Krásně na nich mimo jiné vidíme, jak jim propadává sediment skřelemi ven. Krmení už ubývá, a tak přerývají dno v místě, kde se předním dobře nažrali. Malému drzounovi se později dostává do tlamy háček s kukuřicí. Opět se ale nepíchne.
Zprava přijíždí 4 hodiny a 30 minut po zahájení pokusu ke krmnému místu další kapr. Rozhlíží se. Nemá tu už moc na výběr. V podstatě tu zůstala už jenom kukuřice pod háčkem a boilies. Nakonec klesá ke kukuřici a nasává ji i s háčkem a pár kamenama. Škube hlavou, ale už je pozdě. Háček se zapíchl přesně do spodního pysku. Brzy přichází jízda a je tedy opět na kukuřici. Kapr má odhadem 6-7 kg.
Jak kapr reaguje při polknutí nástrahy?
Výsledek
Obecně je za výhodu kukuřice před ostatními nástrahami považováno to, že je velmi atraktivní, cenově dostupná a jsme tak s ní schopni krmit ve velkém množství. Ryby jsou na ní zvyklé a bez ostychu se s ní krmí. Nevýhodou je to, že není tolik selektivní. Boilies naopak selektivní je, ale je také drahé a z mých zkušeností plyne, že ho v teplé vodě kapři před kukuřicí nepreferují.
Domnívám se, že přesně to tento krátký experiment spolu s mými předchozími pozorováními potvrdil. Osobně jsem i před zahájením experimentu předpokládal, že záběr přijde spíše na kukuřici. O kukuřici pod háčkem se totiž více zajímají nejenom bílé ryby, ale i kapři bez rozdílu velikosti. Kaprů se na ni chytá více, ale jejich průměrná hmotnost je mnohem menší. Kdybych měl pod oběma háčky boilies, které by leželo ve stejně bodově připraveném krmení, moje šance na zdolání opravdu velkého kapra by byla větší. Na vodách, kde jsou cejni, což není případ této pískovny, to platí dvojnásob. Ostatně několikrát se mi to při stejné taktice potvrdilo. Rozhodně ale nepodceňujte kukuřici jako návnadu. Stále se mi nepovedlo prokázat, že se jí velcí kapři vyhýbají.
Tip na video
Už několik let pracuji na podvodním projektu dokumentujícím pozorování, o kterých píšu v tomto článku. Podívejte se například na 16 minutové video zvané “Pod hladinou kukuřice vs boilies”. Pustit si ho můžete níže přes YouTube:
Pokračování: Pod hladinou s kapry (4. díl) – BOILIES vs POP-UP
Radek Filip
Tento článek byl publikován v tištěném magazínu Kapr, jehož je autor šéfredaktorem