Úvod Rozhovory ROBIN ILLNER: 7 kapřích rad pro podzim

ROBIN ILLNER: 7 kapřích rad pro podzim

8 026
0

1) S přicházejícím podzimem se začíná přístup ke kaprařině mírně měnit. Podzim bývá dvojí. Buď je pěkné babí léto, nebo je naopak chladno s deštěm. Jak se vyrovnat s dvěma variantami počasí při lovu kaprů na řece a stojaté vodě?
Než se voda ochladí, používám návnadu s menším obsahem sacharidů. Při přípravě boilies používám hodně proteinů. V přirozené potravě je vyšší obsah proteinů nežli ve výrobcích pro lov kaprů nebo v krmení na sádkách. Kapr může strávit v průměru 32 až 38% proteinů, což odpovídá na 1 kg boilies asi 320–380 g proteinů. Nevidím jediný důvod k tomu používat čisté uhlohydrátové boilies. Zvláště na delších výpravách jsem měl velké úspěchy s boiliem s vysokým podílem proteinů. Jistě, jsou výjimky. Při krátkodobých výpravách je jedno, jestli používám HNV nástrahy nebo Crabbait. Jedním z mých podzimních oblíbených příchutí je česnek, kterým dipuji Rubby Dubby boilies. Při výběru dipů se přesvědčte, z čeho je vyrobený. 90% všech kapalných příchutí je složeno z olejů a hodí se pro všechny příležitosti. Ale při teplotách vody pod 10 °C je lepší použít příchutě na bázi alkoholu, protože se ve studené vodě lépe uvolňují. Některé příchutě jsou rozpuštěny dokonce v glycerinu. Tento trojmocný alkohol má vyšší viskozitu než etanol a rozpouští se hůře ve studené vodě. Je tedy důležité přizpůsobit se podmínkám.

1

2) Zkusil jste letos nějaké zajímavé novinky? Které z nich byste použil v tomto období?
Po mnoho let jsem experimentoval s jasně barevnými nástrahami. Chtěl jsem dokázat, že se s nimi dá chytat. Moc jsem si ale od těch pokusů nesliboval. Začal jsem s jasně červeným pop-up boilies. Zkoušel jsem dvě varianty. Jedna byla zaměřena na to, jak budou ryby reagovat na jednotlivé nástrahy, a druhá byla zaměřena na to, jak budou reagovat na delší vnadění. Zkoušel jsem tyto varianty současně. Zkoumal jsem, jak ryby reagují na různých vodách. Na jezeře se počet záběrů snižoval. Domnívám se, že si ryby postupně spojovaly barevné nástrahy s nebezpečím. Ani při lovu v bývalém lomu nebyl důvod měnit mé metody, tak používám opět barevné nástrahy. A zde se ukázala barevná nástraha jako správná volba!

2

3) Na podzim, v chladné vodě, se doporučuje používat sladké nástrahy, jak se na to díváte Vy?
Já ve studené vodě zásadně používám příchutě s masovou nebo rybí příchutí. Téměř nikdy sladkou. Dalším důležitým faktorem je ale velikost nástrahy. Tu volím podle situace. Uvedu příklad: používám velmi velké, ale i velmi malé nástrahy. Ale jak se rozhodnout, jestli použít velkou nebo malou? Závisí to na několika okolnostech. Třeba na tom, jaká to je lokalita. Kapr je chladnokrevný živočich, který ovládá svou tělesnou teplotu pasivně, podle prostředí, kde žije. Jediná šance na zvýšení tělesné teploty je pro něj pohyb v teplejších vrstvách vody. Další důležitou věcí je metabolismus, který se mění s klesající teplotou okolí. Jednoduchý příklad – kapr při teplotě 15 °C přijímá denně 400 g potravy, při 5 °C jen 100 g. Podle toho tedy řídím množství krmení, protože kdybych dal do krmení složky, které by kapra rychle zasytily, neměl by už zájem přijímat další. Proto v chladné vodě nabízím rybám drobnou potravu, bez obav, že by se zasytily. Ryby musí vydat více energie na hledání potravy. Jaké je řešení? Používám proteinovou směs boilies o různých velikostech. A jako nástrahu zvolím jediné o velikosti mezi 16–20 mm, samozřejmě že jasně barevné, aby bylo rybami co nejlépe lokalizovatelné.

3

4) Výrobci rybářských potřeb přicházejí na trh s různými systémy a doplňky pro lov v zarostlých vodách. Máte s nimi nějaké zkušenosti, co z nich používáte?
Ano, pár jich používám. Například pevné háčky, které dobře drží v rybích ústech. Olova v nenápadných camou zabarveních. Na zarostlých vodách používám montáž, která vypadá na první pohled jako část rostliny. Když je ale místo příliš zarostlé, odstraním rostliny hráběmi.

5

5) Jaký máte letos nejzajímavější úlovek? Nebo na něj ještě čekáte? Za jakých okolností Vám přišel na háček, nebo jak jej chcete přelstít?
Na jaře jsem navštívil velké jezero za účelem natočení DVD. Podmínky byly velice tvrdé. Přívalové deště, kolísání teplot. Rozkrmil jsem si dvě místa 2 kg Rubby Dubby boilies. Během tří dnů jsem chytil 4 ryby 21 až 27 kg. V těžkých podmínkách to byl výborný výsledek!

4

6) Co doporučíte v prvních podzimních dnech?
Používám KD-Rig Aligner. Podle mě je nejdůležitější, aby háček dobře seděl v rybích ústech.

6

7) Jaký máte tajný tip pro tento měsíc?
Na podzim ryby hodně přijímají potravu. Brzy přijde zima. Ryby se musejí zásobit tukem. Proto hodně krmím partiklem s rybí moučkou a mými oblíbenými Rubby Dubby a Bloody Chicken. Předkládám to k okrajům rostlinstva. Ryby se stěhují do hlubších oblastí jezer a řek. Proto rozděluji pruty jednak k rostlinstvu a do hlubších partií. V hlubších místech jdu najisto pro rybu!

7

Robin Illner
Můžete mě navštívit na mé stránce na Facebooku:
www.facebook:com/robinillnerfs

Tento rozhovor byl publikován také v časopisu KaproMánie
Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: