Úvod Rozhovory Rozhovor s Martinem Lockem

Rozhovor s Martinem Lockem

1 870
0

Jaký nejšílenější zážitek máš z rybaření? V UK ale klidně i v zahraničí…
V průběhu let jsem měl to štěstí, být svědkem mnoha neuvěřitelných momentů v kaprařině. Tolik, že je těžké si na všechny tady vzpomenout.

Jako nejsilnější mi ale přicházejí na mysl tři… U prvního se musím v myšlenkách vrátit zpět do doby, kdy byl tygří ořech „objeven“ jako nástraha. Můj kamarád, Mick Murray, tehdy chytal na jezeře Darenth Big Lake a měl v jeden moment v podběráku tři ryby, a to lovil jen na dva pruty! Podebral první rybu, odháčkoval ji v podběráku a prut ihned nahodil zpět na místo, kde ryba zabrala. Hned po nahození se rozjel druhý prut a na konci zdolávání i ten původní, který v rychlosti hodil zpět… Chaos, masakr a brilantní lov zároveň!

Druhý je z jezera Rainbow ve Francii, kde místní mladík, Jean Marie, dostal obrovského šupináče s váhou 73 lb, který byl pro něj novým osobákem se značným poskokem ve váze. Udělal fotky a pustil ho zpět. Znovu nachystal prut, který se mu za pár minut rozjel a na podložce skončil další šupináč o váze 79 lb.

Při třetím jsem měl nakonec štěstí i já, opět na jezeře Rainbow, na začátku loňského roku. V devět ráno jsem měl záběr, naskočil jsem do lodi a po chvilce podebral 54 lb lysce. Když jsem s ním vystupoval na břeh, dostal jsem záběr na další prut, na konci kterého byl šupináč s váhou 75 lb. Oba jsem si je zdokumentoval a vrátil zpět. Hned na to se rozjel třetí prut, opět s kaprem o váze 54 lb. A tak jsem měl „hotovo“ už v deset ráno. Nádhera.

Jaký byl nejtěžší moment s firmou Solar?
Nemyslím si, že by nějaký opravdu těžký moment byl, jelikož jsem se už hodně dlouho nelitoval. Když věci nejdou podle plánu, vždy se snažím vzít si něco pozitivního z těch negativních situací. Takže bych řekl, že bylo určitě mnoho frustrujících situací, ale ani jedna, která by se nedala vyřešit.

Co by jsi označil jako Tvůj největší úspěch v kaprařině?
To musí být 94 lb kapr z Rainbow z ledna roku 2012. V minusových teplotách, kdy většina lidí kvůli sněhu ani nevychází z domu, natož na ryby. A tak jeden jediný záběr za celý týden a byla to Ta ryba na Té váze a v Těch podmínkách. Bylo to úžasné.

94lb zimní lysec z Rainbow, v té době to byl světový rekord
94lb zimní lysec z Rainbow, v té době to byl světový rekord

Jsou nějaká zklamání – v rámci obchodu – pokud jde o firmu Solar?
Žádné zklamání. Věřím, že všechno se děje z nějakého důvodu, ať už je to cokoli, takže když věci nejdou podle vašich představ, musíte se vyrovnat se vším, co vás potká a poučit se z toho.

My všichni máme nějaké překážky, které musíme přelézt, někdy vyšší, než bychom očekávali, ale přesto… zdolávat tyto překážky je zkouškou charakteru a dělá to člověka silnějším. Jak říká Roger Smith: „Zvedni se, opraš se a jdi na to!“ (Pick yourself up, dust yourself down and get on with it).

Co je špatně s dnešní kaprařinou?
To je těžká otázka…

Tak potom, co je na ní tak skvělé?
O tomhle bych mohl psát pořád. Drtivou většinu mého života jsem strávil honbou za kapry. Od útlého věku jsem byl vcucnut a zaujat tajemným a undergroundovým světem historie chytání mýtických monster v okolí.

Když se na to ohlédnu zpět, byl jsem obšťastněn tím, že jsem mohl lovit na některých legendárních vodách a byl privilegovaný k tomu, abych si mohl zarybařit s některými legendárními rybáři, přičemž jsem mohl sledovat jejich proces vývoje, jejich metody, nástrahy, triky a vychytávky, díky kterým se pokoušeli přelstít největší, nejlepší a nejsilnější z legendárních kaprů… A to vše s přirozeným úsměvem a veselostí. Být tam a sdílet „ten moment“, prožít ty emoce, které nejde dost dobře popsat slovy a říct… „Byl jsem tam“. Abych pravdu řekl, co není na kaprařině krásného?

Velký lysec z dubna 2012
Velký lysec z dubna 2012

Firma Solar je známá vývojem jedinečných a zajímavých produktů pro specifické potřeby rybářů a má skvělou reputaci v oblasti kvality, ale nerozruší Tě někdy, že je dnes kladen větší důraz na marketing než na to, jak moc je produkt kvalitní?
Dnes je na výběr mnoho produktů ve všech kategoriích, které jsou na rybáře sypány ze všech stran. Bez ohledu na to, jak dobrý daný produkt může být, musí být rybářovi správně odprezentován, aby pochopil, jak se používá a v čem může být prospěšný. V uplynulých letech jsme v marketingu trochu pokulhávali. To se nyní řeší, ale k tomu se dostanu za chvíli. Jak bylo řečeno, nemůžete podcenit důležitost kvality produktu, což je něco, co měla firma Solar vždy ve svůj prospěch. Mnohem raději budu v situaci, kdy jsou produkty dobré a jediné, co potřebujeme je, aby se o nich mluvilo trochu hlasitěji.

Některé z produktů značky Solar jsou pořád trochu více odlišné, a tak potřebují i více vysvětlování. Tudíž je potřeba věnovat více úsilí informovanosti a marketingu, aby firma dokázala profitovat. Takže se dá říct, že kvalita dnes není to nejdůležitější.

Perfektní příklad pro produkt, který není rybáři používaný v takové míře, v jaké by mohl být, jsou nástrahové (vlasové) špendlíky Spiker Pins. Díky nim odpadá potřeba používání boilie jehly, nemusíte prostrkovat zarážku přes malou smyčku na vlasu a ještě nástrahu zvýrazníte malou umělou imitací. Ale jelikož je to jen jeden malý sáček bižuterie mezi mnoha jinými na zdi rybářského obchodu, zůstanou většinou nepovšimnuty. Kaprařský trh je neporovnatelně jinde než tomu bylo při začátcích firmy Solar. Je to o tom přizpůsobit se běžící době a ne sténat nad tím, jak se věci mění. Ono je vlastně skvělé být součástí těchto změn a moct zvyšovat pomyslnou laťku nahoru.

Takhle vypadají nové skladové prostory
Takhle vypadají nové skladové prostory

V souvislosti s tím je nutno říct, že se toho za posledních pár měsíců u Solaru hodně změnilo. Stěhování do nových prostor, najímaní nových lidí atd. Takže máš ještě nějaké plány do budoucna?
Obrovské plány. Abych navázal na předchozí odpověď, nyní máme personál a zdroje na to, abychom značce Solar dali mnohem větší jméno. Před pár lety jste se mohli spoléhat na to, že vaše renomé a prodejnost spolehlivě podrží pravidelné otisknutí velkých úlovků v printových médiích. Nyní rybáři touží po informacích a videích, webové stránky a sociální sítě jsou pro mnoho lidí prvním místem, kde je hledají a to jsou přesně místa, kam budeme směřovat naše úsilí v následujících měsících a letech.

Balící linka v plném proudu
Balící linka v plném proudu

Vypadá to, jako by jsi na to hodně dlouho čekal. Proč jsi tenhle krok neudělal už dříve?
V posledních třech letech jsme měli na firmě hodně problémů s různými právními otázkami. Za ty tři roky jsem měl s právníky více jednání, než bych chtěl za celý život. Všechno tohle mě neustále odstrkovalo dál od mé hlavní činnosti a hodně mě to pletlo hlavu. Nemůžete se soustředit na práci, v noci nemůžete spát a než se nadějete, vaše značka jenom šlape vodu namísto toho, aby plavala rychle kupředu tak, jak tomu bylo dříve. Teď je to všechno za námi, věci se mění, máme nový model podnikání, náš team zaměstnanců a rybářů je plný kreativních, zkušených a motivovaných lidí. Solar se vrátí do své plavecké dráhy velmi rychle…

Takže, co tyhle změny znamenají pro Tebe?
Mít v teamu lidi, kteří skvěle rozumí každý své části společného businessu, je mnohem lepší, než se pokoušet „točit všechny talíře“ sám. Přineslo to o hodně lepší strukturu podnikání. V minulosti jsem měl trochu smůlu na zaměstnance, což se mi i vymstilo, ale dnes mám správné lidi na správném místě, což mi umožňuje trávit více času tím, čím bych měl, vývojem nových produktů.

Tuhle společnost jsem založil, když jsem seděl za mými pruty a uvědomil jsem si, že něco není úplně v pořádku, některé věci potřebovaly vylepšit, dotáhnout k lepšímu. Anebo jsem někdy potřeboval věc, která vůbec neexistovala a pak jsem přišel na řešení. To je stále to, co mě baví nejvíc, a tak se teď soustřeďuji na nové produkty a vývoj návnad.

Mám také pár nových povolenek, jednu na Monk´s Pit v Cambridgeshire a jednu na Golden Gates v Essexu, takže se těším, že budu pravidelně navštěvovat nové vody.

Znamená to tedy, že se objeví v blízké budoucnosti nějaké novinky od Solaru?
Máme v plánu mnoho novinek, ze kterých většina vyjde na trh v roce 2013. Teď toho nemůžu moc prozradit, ale jsou mezi nimi krásné, nové a troufám si říct, že i revoluční produkty.

Nové prostory vlastní výroby
Nové prostory vlastní výroby

Říká se, že chystáš i velkou novinku v oblasti návnad…
Ve skutečnosti vyrábíme návnady tak dlouho, jako ostatní produkty, ale lidé to berou tak, že „Solar vyrábí rybářské náčiní a vlastně i nějaké návnady“. Plány jsou takové, že rozdělíme firmu na dvě části a to Solar Tackle a Solar Bait. Nové větší prostory nám umožnily vyrábět návnady přímo na firmě, což předtím nebylo možné. Takže nyní mám všechno pod nosem a můžu přímo při výrobě všechno kontrolovat a věnovat tomu stejnou pozornost jako vývoji ostatních produktů. Taky mi to dovoluje experimentovat a vymýšlet nové zajímavé přírůstky do rodiny, pro které máme velké plány, ale opět musím říct jen to, že to všechno bude odhaleno ve správný čas.

Můžeme očekávat spuštění nových stránek v blízké době?
Uvedení nových stránek do provozu je momentálně projekt, který letí plnou parou vpřed a usilovně se na něm pracuje. Už je to více jak rok, co byly staré stránky vypnuty, protože jsem měl za to, že byly nedostatečné a nedokázaly zajistit dostatečnou informovanost, proto jsme je raději vyřadili z provozu, když nové ještě nebyly spuštěny. Nový web by měl být v plném provozu již v srpnu. (Poznámka redakce: Nové stránky jsou plně funkční a můžete si je prohlédnout na www.solartackle.co.uk).

Rozčílí Tě, když vidíš nějakou do očí bijící kopii produktu, který jsi sám navrhoval a vyvíjel?
Kdysi ano. Když vypustíš ven množství nových produktů a většina z nich je zkopírována v průběhu pár měsíců, ptáš se sám sebe, kolik dobrých nápadů musím neustále vymýšlet, abych se udržel krok před všemi ostatními? Někdy jsem si připadal, jako že vyvíjím věci jen pro jiné firmy. Jenom já jsem byl ten, který investuje čas a peníze, a to mě ubíjelo.

Dnes to vidím jako součást podnikání a dívám se na to jako na poplácání po zádech, když se někdo rozhodne zkopírovat nějakou věc od Solaru. Snažíme se vždy věc navrhnout tak, aby byla dokonalá hned napoprvé, abychom nenechali někomu prostor na to, aby kopii mohl nazvat vylepšenou verzí. Ani rybáři už nejsou žádní hlupáci a umí rozeznat jeden produkt od druhého.

Kdo je Ti nejvíce nápomocen při budování firmy Solar Tackle?
Vyzní to trochu, jako bych byl maminčin mazánek, když řeknu, že to byla moje máma. Ale byla to ona, která mi vštěpila pracovní morálku, která mě dostala tam, kde jsem teď. Bývala na mě ostrá a nechtěla mě pustit na ryby, dokud jsem jí nepřipravil dostatek produktů, které mohla expedovat do objednávek, které se řešily, když jsem byl pryč (v té době každý druhý týden). Vzhledem k povaze dnešního světa, kde si něco objednáte a očekáváte, že vám to bude doručeno následující den, musíte mít velké množství zboží skladem, aby jste byli schopni vykrýt všechny požadavky.

Jsem proslulý „stressman“, který není spokojen, dokud nemá všechno potřebné skladem a připravené k odeslání, ale někdy je opravdu velmi těžké předpovědět, kolik se nového produktu prodá. Takhle jsem se napálil s podběrákem Bow Loc, který se bleskově vyprodal dřív, než jsem očekával a pak se čekalo tři měsíce na nové karbonové díly. Namísto toho, abych se radoval, že máme skvěle se prodávající produkt, musel jsem stresovat, protože jsem jich neměl dost na to, abych všechny uspokojil. Zvláště něco tak důležitého, jako je podběrák Bow Loc, který je naší vlajkovou lodí.

Terry Hearn, Martin Locke a Nick Helleur u kaprařské kávičky
Terry Hearn, Martin Locke a Nick Helleur u kaprařské kávičky

Jak se firmě Solar Tackle daří ve zbytku Evropy?
Firma si vede v Evropě velmi dobře, s výjimkou trhu Velké Británie, která za posledních 10 let dramaticky expandovala. Nikdy nezapomenu, kde jsou moje kořeny a že jsme anglická firma. Zbytek Evropy se dívá na produkty a taktiky, které používáme a pak si je přizpůsobují pro svoje vlastní rybaření. V Anglii je víc kaprařů na akr než v celém zbytku Evropy a kapři jsou tu v konečném důsledku mnohem mazanější. Takže všeobecně akceptováno, že co funguje v Anglii, bude fungovat dobře i v Evropě.

Solar je v zásadě anglická společnost, ale jsme v privilegovaném postavení díky velmi silnému teamu konzultantů v Evropě (mám ve zvyku je přirovnávat ke kaprařské obdobě fotbalového teamu Barcelony… ale bez jejich platů!!). Je to skvělé pro naši značku, mít tyhle lidi na palubě. Každý jeden z nich přišel do Solaru díky reputaci značky a díky našim produktům, nikoho jsme nelákali na nějakou smlouvu. Máme velké štěstí, že tam máme team, který je tak dobrý, jak je.

Kde vidíš Tvoji značku za deset let?
Letos oslavujeme 25 let od vzniku, takže doufám, že budeme oslavovat i 35. Ale vážně… Budeme se snažit udržet na absolutní špičce vývoje náčiní a návnad, stále hledajíc způsoby, jak dopomoct k více rybám na břehu těm, kteří se rozhodnou pro produkty značky Solar…

Na který produkt jsi nejvíce hrdý?
To bude muset být produkt z návnadové řady a Squid Octopus jednoznačně musí být TOP, protože to je nástraha, resp. její úspěšnost, která vytváří úsměv na tvářích rybářů.

Esence Squid Octopus je jedna z prvních, která lidi napadne, když se řekne Solar Bait. Vyrábíme ji už 20 let a pořád tím měřítkem, podle kterého se porovnává úspěch ostatních komponentů a nástrah, včetně těch našich. Je to jedna z klíčových ingrediencí kuliček Club Mix, což je jedna z nejúspěšnějších nástrah, jaké byly kdy vyrobeny.

Můžete mít to nejmodernější lehátko, bivak a sestavu, která se vám líbí, ale lidé někdy zapomínají na fakt, že důvod, proč jsou u vody, je mít tolik záběrů, kolik jen je to možné. A čím víc jich bude, tím šťastnější budou.

Po tom, co jsi chytil kapra o váze více než 90 lb, máš stále v sobě to chvění, když jedeš na ryby, i když víš, že na dané vodě nejsou tak velké ryby?
Kdokoli, kdo mě někdy viděl s tímhle nutkáním nervózně běhat po firmě během příprav na další výpravu, vám může potvrdit, že jsem pořád i dnes stejně nadržený na každou výpravu jako jsem byl kdykoli předtím. Bez ohledu na to, kam jedu. Jsem rybář, který miluje chodit na ryby. Pokud jedu na soukromou vodu, snažím se chytit víc ryb než všichni ostatní a pokud jdu na vodu s velkými rybami, chci chytit tu největší. Takže to chvění je tam vždy, při každé výpravě. Mám rád hledání toho zvláštního klíče ke každému jezeru a skládání toho stále se měnícího puzzle tak rychle, jak jen to je možné.

Před lety se mě v jednom rozhovoru zeptali, co je moje oblíbené jídlo u vody. Odpověděl jsem: „Cokoli, co vaří chlápek na vedlejším místě.“ Při cestě na ryby jsem vždy tak vzrušeně nervózní, že se málokdy zastavím po cestě v obchodě, abych se rozhodl, co vlastně chci k večeři. Vždycky to tak bude. Bez ohledu na to, kam jdu na ryby, nebo jaké ryby tam jsou.

Co má udělat průměrný „Honza Novák“ pro to, aby měl reálnou šanci chytit jednu z těch velkých ryb bez toho, aby musel použít 320 kg boiliesu a měl týdny času na sezení u vody? A jak vaši designéři navrhují produkty spojené s kaprařinou a jak se následně vyrábějí?
Těch 320 kg návnad jsem použil na jedné výpravě na Rainbow před pár lety a neměl jsem tehdy s sebou celých 320 kg. Jak mi v průběhu výpravy návnady docházely, protože kapři se šíleně krmili, chodil jsem za kolegy kolem a žebral a půjčoval si jakoukoli návnadu, kterou mohli postrádat. No a skončilo to na 320 kg. Nebylo to ale všechno jen boilies. Velkou část z toho tvořil různý partikl. Ale když se ryby krmí, a tehdy se opravdu krmili ve velkém, musíte udělat všechno pro to, abyste jich chytili co nejvíc.

Vždycky říkám, že se na to člověk musí podívat z jiného úhlu. Při všech těch penězích, které rybáři dávají za vybavení, povolenky, náklady na cesty apod., mě vždycky překvapuje jejich pohled na cenu krmení. Ještě před tím, než jsem založil firmu Solar, jsem absolutní většinu mých peněz vždy investoval do návnad. Je to bez pochyby ta nejdůležitější část vašeho vybavení.

Pokud jde o vaši druhou otázku ohledně navrhování nových produktů, většina novinek začíná hrubým náčrtem na papíře, popř. doma vyrobeným vzorkem. Pokud za mnou někdo přijde s novým nápadem, což lidé většinou dělají s hrubým náčrtem, jsem schopen to díky našemu inženýrskému teamu z daného náčrtu přetvořit. Občas někdo přijde s funkčním prototypem, ale většinou jsou to právě ony náčrty na papíře, u kterých to všechno začíná. Mnoho lidí si myslí, že rybářské vybavení se navrhuje na složitých designových programech v počítači, ale není tomu tak. Alespoň ne do té chvíle, než jde dokončený produkt do masové výroby, tehdy už se podobné věci používají. Kdokoli, kdo za námi přijde s nějakým nápadem, dostane za něj honorář, pokud se daný nápad reálně uskuteční a začne vyrábět.

Jubilejní 100 kapr Martina Lockeho přes 50 lb (22,5kg)
Jubilejní 100 kapr Martina Lockeho přes 50 lb (22,5 kg)

Už jsi někdy zavrhnul nějaký nápad, u kterého Tě později mrzelo, že jsi jej neuvedl na trh?
Pár let dozadu, když jsem byl hodně zatížený na housovou hudbu, byla jedna skupina, která se jmenovala Altern 8. V tom mě napadlo, že bych mohl vyrábět nějakou nástrahu se jménem Active 8, ale pak jsem si řekl, že by se to asi neuchytilo!!

Přeložil Martin Mrázek

Komerční sdělení
HODNOCENÍ: 1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (5 hlasů, průměr: 4,00 z maxima 5 hvězdiček)
Loading...

Chcete-li, můžete přidat komentář: