Úvod Rozhovory Rozhovor s Radkem Řehákem

Rozhovor s Radkem Řehákem

2 411
0

1) Radku, kdy jste poprvé rybařil?
Poprvé jsem rybařil asi v osmi letech. Na prut z vrby jsem uvázal nit, splávek z korkového špuntu a místo háčku ohnutý špendlík. Vydal jsem se lovit na potok v mém rodišti. K mému překvapení jsem ulovil místo ryby raka :).

2) Při jaké příležitosti jste se dostal k boilies?
Sledoval jsem veškeré novinky v kaprařině a poprvé jsem tuhle kouzelnou kuličku zaregistroval na videokazetě, kde techniku lovu popisoval německý rybář.

3) Pamatujete si svůj první úlovek na boilies?
Bylo to na slepém rameni řeky Moravy. Kapřík odhadem 2 kg.

4) Kdy jste totálně propadl lovu na boilies?
Tomuto způsobu lovu jsem totálně propadl v roce 1996.

1

5) Jakými značkami boilies jste si prošel ve svém rybářském životě?
Zpočátku jsem zkoušel všechny možné druhy boilies, které byly dostupné na našem trhu. Vyselektoval jsem dvě značky. Tou první byla firma Jet Fish a druhou Nikl. Poté jsem dělal tři roky testera anglické firmě SBS.

Boilies RR Baits
Boilies RR Baits

6) Co Vás vedlo k založení vlastní firmy RRBaits?
Vždy jsem chtěl vědět, co je v boilies obsaženo. Tak proto.

3

7) Vaše produkty si vyrábíte sám? A podle čeho se rozhodujete při míchání příchutí?
Veškeré produkty projdou mýma rukama. Za léta testování různých surovin pro výrobu boilies jsem vyselektoval opravdu ty nejlepší přírodní ingredience, které fungují již léta.

25,80 kg
25,80 kg
Boilies R1 - novinka 2015
Boilies R1 – novinka 2015

8) V České republice a na Slovensku zastupujete i firmu DISCHARGE a CARP BALLS. Proč, když máte vlastní firmu a svoje výrobky?
V počátcích jsem hledal firmu, která doplní sortiment mých produktů. V nabídce mi chyběly silně atraktivní pop up nástrahy, o které je na našem trhu veliký zájem. Kvalitou a účinností těchto pop up jsem byl velice překvapen, proto jsem si nechal zaslat i ostatní produkty firmy Discharge a po okamžitých úspěších při prvních výpravách bylo rozhodnuto. Každý, kdo viděl tyto boilies ve vodě v akci ví, že na trhu nemá Discharge svou specifickou atraktivitou konkurenci. Společnost Carp Balls je firmou, která předcházela značce Discharge baits. Její pop up nevypouštějí do vody oblaky atraktorů, které se šíří vodním sloupcem, jako je tomu tak u produktů Discharge baits, ale funguje na stejném principu jako pop up ostatních výrobců. Svou pestrou nabídkou různých příchutí pokryje firma Carp Balls veškerou poptávku na trhu. Sám mám tyto „duhovky“ v oblibě.

Boilies Discharge baits
Boilies Discharge baits

9) Je o Vás známé, že za rybami cestujete všude možně po světě, navštěvujete i domácí české nebo slovenské vody? Máte na těchto vodách také dobré úspěchy?
Na slovenských vodách jsem trávil hodně času v letech 2008 – 2010. Byla to jezera Králová a Liptovská Mara. Největší úlovky to tehdy byli kapři do 15 kg. U nás navštěvuji domácí štěrkovny, na kterých jsou ryby okolo 15 kg veliký úspěch.

6

10) Kde všude jste byl v zahraničí a jak se Vám dařilo?
Navštívil jsem mnoho státních i soukromých francouzských revírů. Největší ryby jsem ulovil na jezerech Cassien, Madine, Lac Du Der a Rainbow. Na těchto vodách mám uloveno 37 kaprů přes 20 kg, z toho 9 ryb přes 25 kg, obří šupináče 30,10 kg, 35,20 kg, 35,70 kg a jednoho lysce z Maďarska 32 kg.

11) Někteří říkají, že hodně “slavných” rybářů si jezdí hlavně na francouzské vody vylepšovat svoje osobáky. Jaký máte na to názor?
Mnoho lidí vůbec neví, kolik dní jsem byl na francouzských vodách bez záběru. Je spousta rybářů, kteří závidí úspěch. Tito lidé nejsou pro mě kapraři. Tento koníček je především relax a ne sport. Úspěchy se pak dostaví samy :).

12) Má vůbec cenu porovnávat zahraniční vody a zákony s našimi českými a slovenskými?
Nemá! Francouzské zákony jsou nekompromisní. Hrozí zde vysoké pokuty za porušení pravidel. Mít takové finanční postihy i u nás, plavou v našich vodách také velicí kapři.

25 kg
25 kg

13) Jak byste se vyjádřil k lovu na soukromé a svazové vodě?
Někdy jsou soukromé vody pod takovým tlakem, že kapra chytíte dříve na svazovce.

14) Které ryby si nejvíce vážíte?
Samozřejmě je to šupináč Moby Dick 35,70 kg z jezera Lac Du Der.

Moby Dick 35.70kg z jezera Lac Du Der
Moby Dick 35,70 kg z jezera Lac Du Der

15) Jezdíte i na závody? A nebo dáte raději přednost pohodové rybařině?
Závody nemám rád, preferuji pohodový lov. Jak jsem řekl, kaprařina není sport, ale relax.

16) Máte ulovené 4 kapry nad 30 kg, osobák s váhou 35,70 kg. Někdo touží chytit kapra s váhou 10 či 15+ kg, co byste takovému člověku poradil?
Nejdůležitější je výběr místa a přesné umístění montáže. Někdy rozhodují centimetry. Věřit takovému místu a zkusit nechat ležet svou nástrahu ve vodě i více dní. Vím, že každý rybář má nutkání svou montáž neustále přemisťovat. Klade si otázky, jestli se návazec nezamotal, není ve vázce, je tam nástraha? Většinu svých montáží zavážím a vždy své vlasce držím u dna pomocí backleadů, pokud to profil dna umožňuje. Vždy svůj lov zahajuji s malými nástrahami a minimem krmení. Když ryba dobře reaguje na zvolené krmení, po každém záběru hodím k montáži něco málo krmení, ale jen tolik, abych rybu udržel v krmném místě. Někteří lovci sypou do vody taková kvanta krmení, že to ryby spíše odradí než přiláká.

Obrovský kapr

17) Radku, děkuji Vám za rozhovor a za Váš čas. Co byste na závěr sdělil čtenářům tohoto rozhovoru?
Všem rybářům bych rád vzkázal jeden známý slogan CHYŤ A PUSŤ! Šance na zdolání trofejního úlovku na našich revírech se jistě zvýší.

Tomáš Bršel – Rybolov Nás Baví a Radek Řehák – RR Baits

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: