Úvod Články Víkendové rybačky a faktory úspechu (1. diel)

Víkendové rybačky a faktory úspechu (1. diel)

2 137
0

Každý rok a to bez ohľadu na to, či to je pred začiatkom rybárskej sezóny, v jej priebehu alebo na konci, máme tendenciu rozmýšľat o rybárskych výjazdoch a plánovať naše vychádzky k vode. Tieto plány však následne vždy a zaručene narážajú na realitu, ktorá je od plánov vzdialená. Premýšľať o týždňových alebo aj dlhších výpravách za kaprami je síce pekné, ale možností na ich zrealizovanie je pod vplyvom rôznych objektívnych okolností menej. Naučil som sa teda svoje rybárske výjazdy dlhodobo neplánovať a každý okamih, ktorý strávim na rybách, brať ako možnosť venovať sa svojmu koníčku.

Výber miesta, jeden z faktorov
Výber miesta, jeden z faktorov

Svoj rybársky rok 2015 som strávil iba na víkendových rybačkách. Žiadna zahraničná výprava, žiaden týždeň strávený na brehoch niektorej z veľkých slovenských vodných nádrží. Neberiem to nijako negatívne a ani to nijako nehodnotím. Uvádzam to iba ako fakt, od ktorého sa budú následne odvíjať moje ďalšie riadky. Myslím si, že takto podobne je na tom veľká väčšina rybárov, ktorí rovnako ako ja chcú byť úspešní aj počas víkendov. Ako byť teda úspešným aj počas víkendov na slovenských miestnych a zväzových vodách? Ako pristupovať k lovu a aké techniky používať? Na tieto a na mnohé iné otázky sa pokúsim zodpovedať na príklade mojich vlastných skúseností.

8

Všeobecný prístup k lovu

Víkendové rybačky znamenajú obmedzený čas, ktorý pri vode strávime. Tento čas mnohokrát nedosahuje ani 48 hodín, nakoľko sa príchod k vode realizuje v piatok večer a v nedeľu pred obedom sú už veci zbalené. Takto krátky čas vyžaduje, aby sme k vode chodili pripravení. Už som to kedysi písal a stále to pre mňa platí: každá krátkodobá vychádzka začína zodpovednou prípravou doma. Uvediem to na príkladoch.

Ak sa rozhodnem počas víkendu používať boilies preliaty boostrom, tak si takéto kŕmenie pripravujem už v priebehu týždňa. Zaliať boilies boostrom po príchode k vode a o pár minút ho vhodiť do vody nemá z môjho pohľadu význam. Od boiliesu preliateho boostrom očakávam, že bude vo vode pôsobiť ako silný potravinový signál, a že sa nezmyje hneď po vhodení do vody alebo skôr ako dopadne na dno. Boilies tak už v pondelok nasypem do vedra a zalejem boostrom. Každý deň ho potom premiešam, aby som dosiahol rovnomerné obalenie boiliesu boostrom. Po príchode v piatok k vode tak mám boilies pripravený presne podľa mojich požiadaviek.

2

Zodpovedná príprava sa netýka iba kŕmenia, ale aj ostatnej výbavy a osobitne aj rybárskej bižutérie. Svoj zásobník na nadväzce pravidelne kontrolujem. Snažím sa o to, aby v mojom zásobníku na nadväzce boli iba tie nadväzce, ktoré som ochotný a rozhodnutý kedykoľvek použiť. Kontrolujem ostrosť háčika, kde pri najmenšom náznaku potupenia nadväzec vymením. Nie je nič horšie ako investovať do kvalitného kŕmenia a sedieť bez záberu kvôli tomu, že nadväzce nefungujú ako majú. Nehovorím, že háčik mením po každej rybe. Stále však ostrosť háčika kontrolujem. Ak sa mi nadväzec nezdá a mám pochybnosti o jeho funkčnosti, tak ho zo zásobníka vyberiem. Nenechávam staré nadväzce niekde po ruke, aby som či už z nedbalosti alebo z lenivosti predsa len po nich nesiahol. Predstavme si situáciu, keď máme záber uprostred noci a potrebujeme vymeniť nadväzec. V únave a s cieľom si čím skôr opäť ľahnúť, by sme asi siahli aj po horšom nadväzci, ktorý by bol niekde v našej taške. Preto radšej takéto nadväzce neodkladám, nepresúvam do iných krabičiek, nevraciam sa už k nim. Jednoducho, čo je zlé, to putuje do koša.

Všeobecný prístup k lovu počas víkendových rybačiek pre mňa znamená byť pripravený, nezanedbať žiadnu súčasť mojej výbavy a byť spokojný so všetkým, čo zo svojich tašiek alebo krabičiek vyberiem.

Všetko usporiadané a v 100% stave
Všetko usporiadané a v 100% stave

Výber miesta lovu

Absolvovať víkendové rybačky si vyžaduje poriadne premýšľať aj o revíroch a následne v rámci vybraných revírov o konkrétnych miestach lovu. Osobne si volím revíri, ktoré mám relatívne dostupné z miesta bydliska. Pre mňa to znamená dojazd približne do hodiny autom a vzdialenosť okolo 50 km. Takto sa viem dostať k vode ešte pred zotmením. V letných mesiacoch sa to dá zvládnuť bez menších problém, avšak na jeseň a so skracujúcimi sa dňami sa vždy snažím o čo najskorší odchod z domu. Typu revírov sa do hĺbky venovať nebudem, nakoľko v mojom okolí nemám žiaden súkromný revír, a tak sú všetky revíri, ktoré po väčšinu roka navštevujem, miestne a zväzové vody.

Aj na miestnych a zväzových vodách sa cítime dobre
Aj na miestnych a zväzových vodách sa cítime dobre

Výber konkrétneho lovného miesta je zložitý a to najmä z dôvodu, že sa jedná o miestne a zväzové revíry. Vytipovať si konkrétne lovné miesto samozrejme nie je problém. Dostať sa však na naše obľúbené a vopred vytipované miesto je ale počas víkendov a osobitne v období letných prázdnin často takmer nemožné. Z tohto dôvodu si vždy hlavne vyberám konkrétny revír, na ktorom chcem cez víkend chytať. V rámci daného revíru sa následne snažím vytipovať niekoľko lovných miest, ktoré mi slúžia ako alternatívy.

Vždy sa snažím o prípravu kŕmenia pred samotnou rybačkou
Vždy sa snažím o prípravu kŕmenia pred samotnou rybačkou

Pri výbere alternatív zohľadňujem najmä vlastné skúsenosti z minulosti, počasie, ročné obdobie, vietor, množstvom iných miest v okolí. Svoje alternatívne lovné miesta mám usporiadané podľa priority. Ak je prvé lovné miesto obsadené, idem na ďalšie v poradí. Žiaľ niekedy sa stáva, že sa moje alternatívy minú a musím brať už iba také lovné miesto, ktoré je voľné. Aj takéto situácie nastaly, a to najmä po otvorení hlavnej rybárskej sezóny, alebo po začatí letných prázdnin. Pamätám si ako som raz niekoľko krát obchádzal celé jazero a mal pocit, že asi každé jedno miesto je obsadené. Aj to prinášajú víkendové rybačky na našich vodách.

6

Pri výbere lovného miesta nepraktizujem prípravu vopred. Osobne počítam vždy s tým, že každé miesto môže byť obsadené. Preto vopred nepredkrmujem, hoci ako tato taktika môže priniesť veľké úspechy. Ak teda takúto možnosť máte a ste si istí, že vám na „vaše“ miesto nikto nesadne, tak vybehnúť cez týždeň si miesto vopred zakŕmiť je určite efektívne a získate tým potrebný náskok. Po príchode k vode už kapry lovné miesto navštívili a vašimi návnadami sa kŕmili. Stačí už iba nastúpiť do rozbehnutého vlaku.

Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko

Pokračování:
Víkendové rybačky a faktory úspechu (2. diel)

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: