Úvod Články Víkendové rybačky a faktory úspechu (2. diel)

Víkendové rybačky a faktory úspechu (2. diel)

1 465
0

Prvý diel na prečítanie ZDE.

Po výbere revíru a nájdení konkrétneho lovného miesta je potrebné víkendovému lovu prispôsobiť aj samotnú techniku lovu a použité návnady.

1

Technika lovu

Technika lovu záleží vždy od miesta lovu, na ktorom sa mi v daný víkend podarí usadiť. Rozloženie bivaku a príprava lehátka na spanie však musia počkať. V prvom rade sa vždy snažím vyraziť na vodu. Aj na víkendové vychádzky so sebou beriem čln, ktorý mi tak na väčšine miest, kde lovím, dopomôže zefektívniť samotný lov. Snažím sa čo najdetailnejšie zmapovať dno a rozhodnúť sa pre dve lovné miesta.

Back lead – dôležitá pomôcka
Back lead – dôležitá pomôcka

Hľadám dve miesta, ktoré by mala byť odlišné. Nemá z môjho pohľadu význam položiť si dve bójky vzdialené rovnako ďaleko od brehu, do rovnakej hĺbky a od seba vzdialené iba niekoľko metrov. Volím teda napríklad jedno miesto bližšie pri brehu a druhé ďalej od brehu. Inou alternatívou je voľba dvoch miest s nejakou nerovnosťou, plošinou, kde na jednom kladiem montáže pod hranu plošiny a na druhom na plošinu. Ak hovorím o plošinách, nemám namysli iba malé vyvýšeniny alebo kopce, ktoré sú často typické pre štrkoviská. Na takýchto kopcoch v zásade nelovím a montáže pri nich kladiem vždy pod hranu.

Method mix pre rýchlu atraktivitu
Method mix pre rýchlu atraktivitu

Predstavme si situáciu, keď nakŕmime boiliesom na vrchol kopca, ktorého horná hrana nepredstavuje súvislú rovnú plochu. Boilies sa z takejto hrany zaručene skotúľa dolu a aj kŕmiace sa ryby svojou aktivitou a pohybom, takémuto zosuvu návnad dopomáhajú. Klásť montáže pod hranu, do väčších hĺbok tak býva často veľmi účinným postupom.

Výber miesta vo vode sa snažím logicky odôvodniť, aby som sa nemusel spoliehať iba na náhodu a metódu pokus a omyl. Do úvahy však musíme neustále brať aj množstvo okolitých rybárov a najmä v lete aj prípadných kúpajúcich sa. Opakovane som sa presvedčil o tom, že miesta v blízkosti brehu, ktorá bola produktívne na jar, prestala byť úspešná v lete a to hlavne kvôli zvýšenému počtu ľudí v okolí jazera.

Rôzne priemery peliet znamenajú rôzne dlhú dobu rozpadu
Rôzne priemery peliet znamenajú rôzne dlhú dobu rozpadu

V rámci samotnej techniky lovu používam klasický lov na dno. Neustále sa snažím o to, aby som pri vode bol čo najviac nenápadný. Ak lovím v blízkosti brehu, tak je samozrejmosťou rozložiť si bivak ďalej od brehu, pri otváraní dverí v aute nimi nebúchať a snažiť sa nepôsobiť ako nejaký rušivý prvok. Veľmi často používam aj back lead, ktorým chcem silon čo najviac uložiť na dno. Udice mám uložené na samostatných vidličkách, čo mi umožňuje smerovať udice vždy priamo k montáži vo vode. Rôzne tipy stojanov sú síce pre niekoho na pohľad pekné, ale v snahe byť pri love čo najviac efektívny ma zaujíma hlavne to, ako vyzerá moja zostava od špičky udice smerom k nástrahe a háčiku.

Pozorovanie vody je faktor úspechu
Pozorovanie vody je faktor úspechu

Návnady, kŕmenie

Osobitnú pozornosť venujem príprave kŕmenia a použitému vnadeniu. V tomto ohľade nechcem robiť žiadne kompromisy. Na rybách netrávim týždne, kedy by som si možno mohol záber vysedieť. Všetko s čím kŕmim teda musí byť to najlepšie, čo môžem mať a čomu budem dôverovať. Ak hovorím o tom najlepšom, tak je to vždy to, čomu plne dôverujem. V súvislosti s vnadením používam boilies, pelety, method mixy a niekedy aj partikel.

Mix priemerov znamená rôzne možnosti pri použití nástrah
Mix priemerov znamená rôzne možnosti pri použití nástrah

V prípade boiliesu so sebou k vode nebrávam veľa rôznych druhov. Pred každou rybačkou si už vopred vytipujem, ktoré boilies so sebou zoberiem. Na výber boiliesu nemám nejaké univerzálne pravidlo, ale v zásade vychádzam vždy zo skúseností na danej lokalite a z teploty vody. Z pohľadu množstva boiliesu je zložité uviesť konkrétne číslo. Nedá sa predsa jednoznačne povedať, koľko boiliesu budem na víkend potrebovať. Vždy mám ale so sebou viac ako miniem. Je predsa lepšie niekoľko kilogramov priniesť opäť domov, ako ľutovať, že som toho nemal dostatok.

7

Obvyklé množstvo boiliesu, s ktorým začínam, je 0,5 kg – 1 kg na jednu udicu a jedno kŕmenie. Takéto množstvo zakrmujem na väčšiu plochu. Po každom zábere dokrmujem približne rovnakým množstvom a to až do posledné rána pred odchodom. Čím sa čas odchodu blíži, tak dávky kŕmenia znižujem a kŕmenie koncentrujem na menší priestor. V rámci každého druhu boiliesu mám pripravené rôzne priemery a to 18 mm, 20 mm a 24 mm. Na kŕmenie tak používam zmes rôznych priemerov, čo mi aj z pohľadu kaprov príde prirodzenejšie. Predstavme si situáciu, že kŕmime iba 18 mm boiliesom a ako nástrahu použijeme 24 mm boilies. Jedna veľká gulička obklopená množstvom návnady menšieho priemeru je zjavnou pascou. Docieliť chcem práve opak a to kŕmenie rôznych priemerov, medzi ktorými je jedna nástraha.

8

Neoddeliteľnou súčasťou moje kŕmnej taktiky sú aj pelety. Používam pelety rôznych priemerov, ktoré majú rôznu dobu rozpadu. Pelety používam vždy zo začiatku lovu a na prvé kŕmenie. Po prvých záberoch od kaprov už pelety menších priemerov nepoužívam a ďalej kŕmim iba veľkými peletami. Druh použitých peliet určujem podľa druhu boiliesu. Osobne nerád kombinujem sladký a ovocný boilies s rybacími peletami. Mám rád, ak je moje kŕmenie v jednej línii.

V ojedinelých prípadoch a opäť iba na začiatku lovu používam aj method mix. Z pohľadu method mixov sa snažím tak ako pri peletách použiť taký method mix, ktorý je podobný použitému boiliesu. V prípade partiklu používam najmä repku olejnú a tigrí orech. Repku používam iba na začiatku lovu a tigrí orech po menších množstvách v priebehu celého lovu.

9

Boilies, pelety, method mix a partikel mi dávajú rôzne možnosti, akými ich môžem použiť. Zo začiatku lovu chcem do vody dostať silný a rýchly potravinový signál. Taktika kŕmenia je tomu prispôsobená. Používam boilies rôznych priemerov, prerezaný boilies, pelety rôznych priemerov a to celé niekedy preliate aj boostrom. Aby som upozornil na svoje lovné miesto, použijem aj partikel a method mix, pričom počítam aj s tým, že tým prilákam bielu rybu. Zo začiatku lovu mi biela ryba nevadí, nakoľko ju do istej miery aj potrebujem. Chcem, aby biela ryba sa začala kŕmiť method mixom a repkou, pretože očakávam, že tým na moje miesto upozorní aj iné druhy rýb a teda aj kaprov. Pre kaprov je následne pripravený boilies, tigrí orech a väčšie pelety.

Použité vnadenie je prispôsobené víkendovému lovu. Chcem rybu zaujať, upozorniť na miesto, kde chytám a ponúknuť kaprom doslovne prestretý stôl, na ktorom sa ich budem snažiť cez nástrahy odchytávať.

Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko

Pokračování:
Víkendové rybačky a faktory úspechu (3. diel)

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: