Úvod Články Víkendové rybačky a faktory úspechu (3. diel)

Víkendové rybačky a faktory úspechu (3. diel)

2 052
0

Predchádzajúce diely na prečítanie: 1. diel, 2. diel.

Abychom boli počas víkendových rybačiek na miestnych a zväzových vodách úspešní, musíme dostatočnú pozornosť venovať nielen výberu lovného miesta a príprave kŕmenia, ale aj našej koncovej zostave spolu so správnou voľbou nástrahy.

1

Nástrahy

Na začiatok každej víkendovej rybačky volím vždy atraktívne nástrahy. Taktiež vždy beriem do úvahy aj samotný fakt, že po otvorení hlavnej rybárskej sezóny na miestnych a zväzových vodách sú mojimi súpermi nielen samotné ryby, ale aj všetci rybári loviaci v mojej blízkosti. Aj napriek tomu, že plne dôverujem nástrahám priamo z balenia, tak sa ich ešte niekedy vzhľadom na konkrétnu situáciu snažím upravovať. Atraktivitu, zvýraznenie a odlíšenie používaných nástrah dosahujem niekoľkými spôsobmi a to najmä pomocou dipov, obaľovacích pást, PVA mixov, prípravou nástrah pred samotnou rybačkou alebo použitím špeciálnych nástrah ako Balanc boilies a Fresh boilies.

Háčik Super Kurv veľkosti 4 spolu s krúžkom a fluoro obaľovacia pasta
Háčik Super Kurv veľkosti 4 spolu s krúžkom a fluoro obaľovacia pasta

Dipy sú trvalou súčasťou mojej rybárskej výbavy. Vždy sa snažím mať ku každému druhu boiliesu zodpovedajúci dip. Používam ich na zvýraznenie nástrah a taktiež aj pri love na bahnitom dne. V niektorých prípadoch je totiž pach bahna a nánosov na dne taký silný, že sa vôňa boiliesu rýchlo stráca. Dipy mi tak dopomôžu predĺžiť atraktivitu boiliesu na zapáchajúcom dne. Aby som dosiahol takýto cieľ, nestačí aby som boilies ponoril do dipu iba niekoľko minút pred vyvážaním. Príliš krátky čas v dipe znamená veľmi rýchle uvoľnenie z nástrahy vo vode. Nástrahy mám z tohto dôvodu vopred naložené v dipe a to v osobitných krabičkách a nádobách. Nikdy nehádžem boilies priamo do dipu. Dip nalievam do krabičky s niekoľkými kúskami boiliesu, kde mi pre dosiahnutie želaného efektu stačí, aby sa boilies dipom obalil a nemusí v ňom vyslovene plávať.

Háčik Super Kurv veľkosti 6 a vlasové rovnátko
Háčik Super Kurv veľkosti 6 a vlasové rovnátko

Okrem dipov môžeme na zatraktívnenie nástrah s veľkým úspechom používať aj obaľovacie pasty alebo PVA pančuchy. V prípade obaľovacích pást zvyknem používať plávajúce, fluoro a potápavé pasty rovnakej príchute, ako je samotný boilies. Avšak kto má chuť experimentovať, tak spojenie mäsovej pasty na ovocnom boiliese nie je zlý nápad. Ak sa rozhodnete pre použitie obaľovacích pást, musíte dávať pozor na to, aby pasta plnila svoj účel. Pasta sa má vo vode postupne uvoľňovať, má sa rozpúšťať a do svojho okolia, uvoľňovať atraktívne chuťové a aj vizuálne stopy. Obaľovacia pasta, ktorú vytiahnete po niekoľkých hodinách spolu s nástrahou nie je dobrou voľbou.

PVA pančuchy volím menších rozmerov a to približne do dĺžky 5 cm. Robievam to tak najmä z dôvodu, že použité PVA pančuchy majú kapra iba prilákať a zatraktívniť okolie nástrahy, nie ho nakŕmiť. Obaľovacie pasty a PVA pančuchy používam ako alternatívy a teda buď jedno alebo druhé. Ak však svoje nástrahy nahadzujete, tak sa lepšou voľbou zdajú byť obaľovacie pasty, ktoré náraz na vodnú hladinu zvládajú lepšie ako PVA pančuchy.

Nástraha odľahčená polovicou zig rig pop up a zatraktívnená PVA pančuchou
Nástraha odľahčená polovicou zig rig pop up a zatraktívnená PVA pančuchou

Okrem samotnej atraktivity nástrah beriem do úvahy aj hmotnosť nástrahy. Oproti voľnej návnade je v prípade nástrahy jeden podstatný rozdiel a to, že nástraha je spojená s háčikom a nadväzcom. Preto sa snažím eliminovať dodatočnú váhu háčika používaním odľahčených, resp. vybalancovaných nástrah. Odľahčenie nástrah dosahujem použitím Balanc boiliesu, ktorý je počas procesu výroby pripravený tak, že je neutrálne vyvážený. Klasický boilies odľahčujem napr. použitím pop up, penovým zig rigom alebo plastovou pop up kukuricou. Možností na kombinovanie a experimentovanie je naozaj mnoho.

Vopred nadipovaná nástraha je účinnejšia

V chladnej vode alebo pri chytaní po dobu iba niekoľkých hodín používam Fresh boilies, ktorý je vyrábaný pri kratšej dobe varenia. Vyššia atraktivita ale v tom prípade znamená kratšiu dobu použitia. Fresh boilies je mäkší, rýchlejšie sa vo vode rozpadne ale o to viac pôsobí atraktívne. V niektorých prípadoch je to správna voľba. Takéto situácie nastávajú napr. v období, keď ešte nie je povolený non-stop lov. Ak k jazeru prídem večer a ešte chcem udice vyvážať, tak mi do polnoci zostávajú 3 – 4 hodiny lovu. Práve vtedy mi nevadí ak boilies vo vode vydrží iba niekoľko hodín, hlavne nech pôsobí čo najviac atraktívne. Dosiahnuť záber hneď v prvých hodinách lovu je ten správny začiatok víkendovej rybačky.

Spojenie chuťovej a vizuálnej atraktivity
Spojenie chuťovej a vizuálnej atraktivity

Atraktivitu svojich nástrah sa snažím dosahovať rôznymi popísanými metódami, ktoré sú zamerané na chuťovú stopu boiliesu. Nezabúdam však aj na vizuálny signál, ktorý v niektorých prípadoch, napr. počas slabšej aktivity rýb, dokáže vyprovokovať kapra k záberu. Spojenie chuťovej stopy s vizuálnym signálom tak dopomôže zatraktívniť nielen najbližšie okolie nástrahy, ale aj širšie okolie a celý vodný stĺpec.

Fresh boilies
Fresh boilies

Nadväzce

Používané montáže sa nesnažím komplikovať, ale spolieham sa skôr na jednoduchú účinnosť. Základom je, aby jednotlivé komponenty použitého nadväzca boly kvalitné a nesklamaly ma pri zdolávaní rýb. Vo väčšine prípadov používam iba dva druhy nadväzcov. To samozrejme neznamená, že niekedy, keď si to situácia vyžaduje, nevolím aj iné nadväzce. Na tomto mieste sa však budem venovať iba tým nadväzcom, ktoré používam najčastejšie.

Jednoduchá a efektívna montáž
Jednoduchá a efektívna montáž

Základom používaných nadväzcov je stužená šnúrka Q-Strip o nosnosti 25 lb. Štandardná dĺžka predstavuje od 20 cm do 25 cm. Používam háčik Super Kurv vo veľkosti 4 alebo 8. V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že ani ten najlepší háčik nevydrží ideálne ostrý nekonečne dlho. Preto neustále a pred každým vyvážaním alebo nahadzovaním kontrolujem ostrosť háčika.

20 mm boilies odľahčený pomocou 10 mm zig rig pop up
20 mm boilies odľahčený pomocou 10 mm zig rig pop up

Z uvedených základných komponentov zostavujem jeden typ nadväzca za použitia krúžku na ramienku háčika a druhý typ nadväzca s vlasovým rovnátkom. V oboch prípadoch sa mi osvedčila vzdialenosť nástrahy od dolného oblúčika háčika o veľkosti 1 cm. Na každý nadväzec zároveň dávam približne 3 cm – 5 cm za háčik plastické olovo pre ideálne otočenia sa celej zostavy pri nasatí kaprom.

Neutrálne vyvážený tzv. Balanc boilies
Neutrálne vyvážený tzv. Balanc boilies

Nadväzec zakončím slučkou a pomocou rýchlo výmenných systémov na nadväzce dokážem podľa potreby nadväzec bezproblémovo vymeniť. Takto zostavené nadväzce sa vyznačujú jednoduchosťou, ale zároveň vysokou efektívnosťou. A to je presne, čo počas víkendov potrebujeme. Potrebujeme, aby celý náš prístup k lovu a aj použité nadväzce boly efektívne, aby háčik bol neustále ostrý, aby nadväzcová šnúrka vydržala prípadné odieranie sa o hrany a iné nerovnosti na dne a aby sme v konečnom dôsledku vedeli zdolať akúkoľvek rybu, ktorá nám zaberie.

2

V jednotlivých častiach tohto článku mnou popísané a analyzované metódy lovu, prístupy k lovu, kŕmenie a nástrahy na lov, predstavovaly príklad toho, ako vyzerá môj bežný rybolov na miestnych a zväzových vodách. Snažil som sa vám predstaviť to, čo používam najčastejšie a teda aj to, s čím mám najlepšie úspechy. Náš koníček a osobitne lov kaprov je však charakteristický aj tým, že niekedy akoby žiadne pravidlá neplatila. Je potrebné teda vždy reagovať na meniacu sa situáciu pri vode, na meniace sa počasie a na iné externé vplyvy.

Schopnosť pružne reagovať a prispôsobovať sa by som doplnil ako ďalší často možno kľúčový faktor úspechu počas víkendových rybačiek na miestnych a zväzových vodách. Skúste niektorý z predstavených postupov, alebo niektorý z popísaných spôsobov prípravy kŕmenia či úpravy nástrah a verím, že aj vám to prinesie želané úspechy.

Miroslav Fečko
LK Baits Slovensko

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: