Úvod Články Z mého pohledu – navijáky pro lov kaprů (2. díl)

Z mého pohledu – navijáky pro lov kaprů (2. díl)

4 489
0

Vážení, teď už s nadsázkou řečeno přátelé, kamarádi či jen příležitostní čtenáři. Pokud jste četli můj první díl a chtěli byste si přečíst i další z mých názorů, tak jsem poctěn tím, že jste si našli chvíli. I kdyby ta chvíle byla třeba při cestě z práce, do práce, nebo jste se jen nudili, tak i toho si vážím, že právě mých pár řádků vyplní vaše čekání – ať už na cokoli. Jak již bylo řečeno v prvním „kapr-pokecu“ – píši to schválně česky. Mohl bych napsat „Carp Talk“, ale jsme v Čechách a buďme aspoň trochu vlastenci. Tím bych si chtěl dovolit napsat pár řádků o navijácích, slangově řečeno „mašinách“, „strojcích“ či „mlejnkách“, které jsem měl možnost mít a vyzkoušet.

Shimano Ultegra 5500 XTC
Shimano Ultegra 5500 XTC

Vím, že se budu asi často opakovat, ale jedná se o popisek čistě neprofesionální. Ale tím nechci říct, že bych chtěl zabít čas jak svůj, tak váš, při čtení tohoto článku. Tím je myšleno, že jsem rybář asi jako každý jiný a chtěl bych pouze přenést svoji myšlenku, zkušenost či možnost mít nějaké navijáky. Určitě plno z vás se dostane do situace, že vidíte nějaké video, kde profíci používají určité navijáky, a najednou se zrodí myšlenka, že byste je chtěli také. Nemusíme si nalhávat fakt, ale každý rybář má svoje strojky, které používá a stačí mu. Najednou vidíte jiné navijáky u někoho a říkáte si: „Tyhle bych chtěl také.“ Uděláme cokoli, abychom si je pořídili a rodinný rozpočet to nijak nepocítil. A v některých případech aby to nebylo doma ani poznat.

V mém okolí je plno rybářů, kteří si pořídí svoje náčiní a rádi se s ním doma pochlubí a co je nejvíce, tak jejich milované polovičky s nimi radost ještě sdílí. To je ta NEJ věc, která se může každému rybáři stát. Potom si nemusíme dělat srandu: „Doufám, že až umřu, tak žena neprodá moje náčiní za cenu, kterou jsem jí řekl.“ Tak abych jen tak nekecal, pustíme se do popisku některých navijáků, které jsou léta v kurzu. Jdeme na to…

1. Cormoran Baitrunner

Volba na moje první navijáky, které jsem si pořídil, byly zrovna Cormoran. Mělo to hned několik důvodů. Prvním důvodem bylo to, že jsem byl ještě student a tyto navijáky byly cenově dostupné. Další z důvodů byl ten, že jsem do té doby používal navijáky s baitrunnerem a chtěl jsem i dále takové strojky. A tak jsem si našel tyhle mašinky a koupil si je. Jednalo se o cenově výhodný set, který obsahoval dva kusy navijáku, dále ke každému náhradní cívku a jako bonus jsem viděl v tom, že v tomto setu byla i špulka se silonem.

Tak jsem si vlastně pořídil set, ve kterém bylo vše, co jsem potřeboval a mohl jsem osedlat svoje první kaprové děličky. Jednalo se o navijáky, které mají vše, co bohatě stačí a nebál bych se je doporučit někomu, kdo by byl na tom s financemi jako já v té době. Tyhle strojky mi bohatě stačily až do doby, než jsem viděl něco, co bych nazval „Ultegra pro studenty“. Jednalo se o strojky Tica Scepter. Tím nechci říci, že Sceptery jsou zlé navijáky, ale pouze to, že se jedná o navijáky, které stojí dva kusy stejně jako jedna mašinka Shimano Ultegra. Tak moje kaprařské srdíčko tlouklo jen pro další mašinky.

Cormoran Baitrunner - set (ilustrační foto)
Cormoran Baitrunner – set (ilustrační foto)

2. Tica Scepter

Tyhle mašinky dlouho byly pouze v mé myšlence. Jediný důvod byl ten, že jsem musel vymyslet, aby na ně bylo. Prostě rybář, kaprař, udělá cokoli, aby si mohl pořídit výbavu, která je jeho srdci nejblíže. Tak přišlo takové „prázdné“ období, kdy jsem musel ze svého arzenálu dát pryč strojky Cormoran a chvíli došetřit na nové mazlíky. Jak jen to bylo možné, tak jsem si pořídil tyto navijáky. Musím říct, že jsem byl z nich tak okouzlen, že dneska ani nevím, jakou měly barvu a zda byly tak úžasné – to myslím s nadsázkou… Kdyby se mě dneska někdo zeptal, proč je již nemám, tak to bylo pouze z důvodu přechodu, jak jsem již říkal ze „studentské Ultegra“ na plnohodnotnou Ultegru.

Ale abych napsal i pár řádků k těmto mašinkám, musím říct, že já jsem byl maximálně spokojen. Jedná se o naviják, který působí dost robustně. Brzda na moje chytání kaprů bohatě stačí, ale i vůbec všeobecně platí, že tento naviják má velmi slušnou brzdu. To, že se jedná o skutečně povedený naviják, svědčí i fakt, že plno mých kamarádů má tento naviják do dneška. Další sice méně důležitou věcí je, že každá krabice s navijákem obsahovala i náhradní cívku. Obě cívky byly ze stejného materiálu – což je další výhoda tohoto strojku.

Dlouho jsem je měl ve svojí výbavě. Ale najednou přišlo zlomové období v mém osobním životě, a tak jsem musel s rybařinou na chvíli jakoby skončit. Tím pouze myslím to, že jsem se k vodě dostal jen na pár vycházek za rok a to byly ještě vycházky tak na 2-3 hodiny. Když tohle období pominulo, přišel šťastný zlom a já se mohl vrátit ke svému koníčku, který naplňuje, dá se říct, veškerý můj volný čas. A přišla chvíle, kdy jsem mohl svoje „studenty“ vyměnit za „dospělé“ strojky.

Tica Scepter (ilustrační foto)
Tica Scepter (ilustrační foto)

3. Shimano Ultegra XSC 10000

Již jsem to malinko nakousl výše, a tak na to mohu navázat. Přišel velký zlom v mém životě. Nerad někoho jmenuji, ale tento člověk je mi blízko do dnes a také mě podporuje. Tak jsem si mohl pořídit svoje „dospělácké strojky“. Moje volba padla na výše uvedené Ultegry. Proč jsem si vybral velikost 10000? Asi jako každý, kdo si chce koupit naviják, anebo jej vybírá, tak určitě řeší stejnou otázku.

Jedná se o následující: Chci si koupit Ultegru a nevím, zda si koupit velikost 5500 nebo 10000 (14000). Do závorky dávám velikost 14000 jen z důvodu, že mají tyto mašiny stejné tělo s Ultegrou 10000, jen se liší ve velikost (hloubce) cívky. Do dnes jsem vlastnil obě velikosti. Bylo plno kamarádů, kteří mi volali, jestli se můžou přijít podívat a porovnat velikosti.

Asi každý si chceme, anebo můžeme pořídit, jednu sadu navijáků. Proto pečlivě vybíráme, zda tu či onu velikost. Sám jsem řešil stejnou otázku. Říkal jsem si, když už mám koupit tak drahé (alespoň pro mě) navijáky, tak si chci koupit takové, které budu moci používat na odhoz, ale kdybych vyrazil na Mušov, abych je využil i tam. Tak mě to osobně táhlo k velikosti 10000. Z jiné strany mi něco říkalo: „Bydlíš pořád na jednom místě a nikdy jsi na „Mlýnech“ nebyl, tak proč kupovat navijáky, které mají větší tělo, tudíž větší váhu?“ Kamarádi, co měli velikost 14000, mi říkali: „Kup si velikost 5500 a budeš maximálně spokojen při využívání na odhoz.“

Dlouho jsem dumal a nakonec jsem si pořídil Ultegru 10000 XSC. Tento naviják měl v té době jednu příjemnou věc a to bylo, že v balení byla náhradní cívka. Tato velikost měla jako primární cívku velikost 10000 a jako náhradní byla cívka o velikosti 6000. Po vybalení navijáku z krabice jsem vzal do ruky cívku o velikosti 6000. Zjistil jsem, že na tuhle cívku namotám cca 300m/0,30mm a to mi úplně vyhovovalo. Druhou cívku jsem vytáhnul z krabice jen, když jsem ji zkoušel a od té doby byla uložena v krabici k „zimnímu spánku“.

Samotný strojek tohoto navijáku hodnotím jako velmi, ale velmi povedený v poměru výkon/cena. Tělo navijáku je masivní, velmi robustní a na oko určitě lahodící. Stříbrná barva doplněná o prvky „chromu“ působí velice decentně. Co se týče brzdy, ta je dostačující a pracuje v krátkém rozsahu. Dost lidí si brzdu upravuje a říká, že tahle brzda je dlouhá, ale myslím si, že brzda je dostačující a jsou i navijáky, které mají tak dlouhou brzdu, že bych si mohl skočit na kafe, než se cokoli stane. Ale také jsou navijáky, které mají velmi citlivou a krátkou brzdu.

Tyhle navijáky mohu doporučit pro každého, kdo by si je mohl dovolit. Jedná se o navijáky, které vydrží celý rybářský život, pokud se o ně majitel bude starat a nebude je brát jako nezničitelné. Za mě jsou to velice povedené navijáky. Ale to bych nebyl já, kdybych nechtěl po nějaké době malou změnu. Sice tyhle navijáky nešly z domu, ale pořídil jsem jim menší bratříčky.

Shimano Ultegra 10000 XSC na prutech Harrison „Tatiana“ od LK Baits
Shimano Ultegra 10000 XSC na prutech Harrison „Tatiana“ od LK Baits

4. Daiwa Whisker SS2600

Každý, kdo trochu propadl chytání kaprů, začne brouzdat po netu a narazí na videa od Nash. Myslím konkrétně Alana Blaira. Tento mistr na chytání kaprů využívá úžasné proutky Nash Scope, ale doplňuje je o navijáky Daiwa Whisker SS2600. Jakmile jsem tyto navijáky viděl, chtěl jsem si je na svoje třímetrové děličky pořídit. Jedná se o navijáky, které jsou magnetem pro oko každého kapraře.

Když jsem si tyhle mašinky přinesl domů, tak jsem se nemohl dočkat, až je vybalím, vybavím je silonem a obuji na svoje „hůlky“ od Kevina Nashe. Krabice obsahuje pouze naviják s jednou cívkou. Na první pohled by se mohlo zdát, že jedna cívka je málo. Jenže ruku na srdce, kolik z vás potřebuje náhradní cívku? Jakmile jsem vzal mašinku do ruky, tak jsem věděl, že se jedná o kovové tělo. Je to naviják, jak já říkám – obyčejný „Rexík“. Jedná se o naviják, který není od výroby obdařen žádnou moderní technologií či vlastnostmi moderní doby. Ale zase na obranu „Rexíka“ musím říct, že u tohoto navijáku nehrozí, že by se mohlo něco porouchat. Je to prostě naviják bytelný, černé barvy a doplněný o zlatou cívku. Tahle barevná kombinace dělá z navijáku klenot a chytla nejednoho rybáře za srdce, který si tento strojek pořídil nebo jeho koupi zvažuje.

Jak jsem se zmínil výše o délce brzdy, tak zrovna tento naviják má brzdu dost dlouho. Je také ale důležité poukázat, že se jedná o naviják menší, který určitě není primárně určen na kaprové děličky o délce 3,66m nebo 3,96m. Proto si myslím, že brzda u tohoto navijáku je přímo úměrná jeho využití. Pro každého, kdo bude zvažovat koupi navijáku, měl bych jedinou radu a to tu, že pokud používáte jako já Ultegru 10000, tak vám přijde tento naviják malý a tudíž budete možná nespokojeni. Tohle byl jediný důvod, proč jsme se s Daiwou vzájemně rozloučili. Mohu naviják vřele doporučit, ale pro někoho, kdo nepotřebuje žádnou modernu, chce poctivou práci a dlouhou životnost. Za mě tento naviják je super.

Daiwa Whisker SS2600 osazené na prutech Nash Dwarf 10“ 3 lbs
Daiwa Whisker SS2600 osazené na prutech Nash Dwarf 10“ 3 lbs

5. Shimano Aerlex XS 7000

Jedná se o plastový naviják. Jeho použití pro chytání kaprů na kaprové děličky je dostačující. Tyhle navijáky jsem si pořídil v době, kdy jsem na ně narazil asi náhodou. Měl jsem je sice chvíli, ale musím říct, že kdyby se stále prodávaly, tak bych je doporučil každému, kdo by chtěl Shimano. Jak jsem se již zmínil, jedná se o plastové tělo navijáku a v balení není náhradní cívka. Říkám to asi pokaždé, ale podle mého názoru náhradní cívka není až tak důležitá. Brzda u tohoto navijáku je také slušná. Prostě s klidným svědomím můžu říct, že to je povedený naviják. Ale nebyl bych to já, kdybych nechtěl zase změnu.

Shimano Aerlex 7000 XS
Shimano Aerlex 7000 XS

6. Shimano Biomaster XS 8000

Jde také o plastový naviják, který je o třídu výše než Shimano Aerlex XS 7000, a který jsem měl předtím. Rozdíl v těchto mašinkách z mého pohledu vidím pouze v tom, že Biomaster má dřevěnou kličku místo plastové a v počtu ložisek. Nemyslím si, že při lovu by měly tyto parametry nějaký vliv na použití. Délka brzdy je téměř totožná. Určitě bych při výběru zda ten či onen model sáhl po modelu Biomaster. Už jen pro jeho dřevěné madlo kličky, které vypadá velice honosně. S těmito navijáky jsem byl nad míru spokojen, ale zase to chtělo nějakou změnu.

Přišlo takové období, kdy jsem si usmyslel, že prodám vše, co mám. Myslím z rybářského vybavení. Řekl jsem si, proč mít brolly, bivak, několik velikostí stoliček, navijáků, různé tvrdosti kaprových děliček, když to stejně nestihnu vše využít. Tak jsem dospěl do fáze, že jsem se všeho zbavil a pořídil pouze potřebné věci, které využiji maximálně, a budou plnit moje požadavky. A tak přišly na řadu navijáky, které mně osobně sedí opravdu přesně.

Shimano Biomaster XS 8000
Shimano Biomaster XS 8000

7. Shimano Ultegra 5500 XTC

Již výše jsem popisoval velikosti navijáků, nicméně trochu to vysvětlím znova. Ale abych nepředbíhal, tak popíšu tento strojek, který jsem si pořídil společně s jeho větším bratrem Shimano Ultegra 14000 XTC. Měl jsem doma obě velikosti těchto mašinek. Jak to bylo jen možné s ohledem na počasí, tak jsem vyrazil k vodě, abych mohl oba strojky vyzkoušet. Jedná se v obou případech o bytelný strojek, který nepůsobí nikterak lacině.

Jak vyplývá z jeho názvu, myslím tím označení XTC, jedná se o Ultegru, která má brzdu Baitrunner Spool II. Jde o velmi precizní nastavení brzdy, která je velmi citlivá a rychlá. Naviják je dodáván ve velikosti 5500 XTC a má náhradní cívku o velikosti 5500. Naviják mě ohromil svojí úžasnou brzdou a hlavně tím, že má náhradní cívku stejné velikosti. Jak jsem uvedl, pořídil jsem si obě velikosti těchto navijáků a k nově pořízeným prutům Shimano Tribal XS1 12“ 2,75 lbs 50mm oko jsem vyzkoušel obě mašiny.

Budu popisovat nahazování s různými tvary olov. Vyzkoušel jsem dva druhy montáží – jak klasiku: kmenový vlasec – olovo se závěskou – návazec, tak helikoptéru: kmenový vlasec – olověnka, na které byl návazec a na konci olovo. Při nahazování z jednoho místa a použití strojků velikosti 14000 jsem byl trochu zklamán. Naviják působil na prutu moc veliký, a tak prostě tahle sestava nelahodila mému oku. Když jsem si myslel, že jsem připraven zkusit hodit co nejdále, tak jsem po tomto hodu vlasec zaklipoval na cívce.

Stejně jsem obul na proutky navijáky o velikosti 5500. Tyhle mašinky mi na těchto velmi tenkých „hůlkách“ seděly perfektně. Váha navijáku je o poznání příjemnější, než u větších bratříčků. Chvíli jsem si zkoušel házet a potom jsem také provedl pár hodů do dálky. Nakonec jsem vlasec zaklipoval a přešel jsem k fyzickému (ač zdlouhavému) měření. Zjistil jsem, že s menšími navijáky hodím stejně jako s velkými, ale na pohled mi seděly více ty menší. Tímto bych chtěl říct, že je důležité při výběru svého vybavení dbát na sebe, aby se vám vybavení hlavně líbilo a lahodilo oku.

Shimano Ultegra 14000 XTC
Shimano Ultegra 14000 XTC

Již minule jsem celý článek shrnul na konci. Dnes tomu nebude jinak. Jako první bych chtěl opět poznamenat, že to, co si zde dovolím napsat, vychází pouze z mé osobní zkušenosti. Nechci tím žádným způsobem hanit žádnou značku, a také bych žádným způsobem nechtěl zase jinou značku vyzvednout. Jako bychom se bavili v jiném odvětví, třeba v mobilních telefonech, tak budou zastánci Samsungu a jiní zase Applu. Tím chci říct, že u mě zatím vede značka Shimano. Ale určitě nevylučuji, že se nemůže stát, že se mi začne líbit třeba značka Sonik.

Důležité shrnutí na závěr bych viděl v jedné, ale opravdu důležité věci. Bylo to již zde napsáno několikrát, ale řeknu to ještě jednou. Pokud si budete vybírat naviják, tak pokud se jedná o velikost, myslete na to, kam a jak často chodíte lovit a nemyslete na to, kam byste chtěli jít jednou nebo maximálně dvakrát.

A co se týče modelu, dnes jsou modely téměř totožné. Nemyslím to tak, že by nižší řada byla stejná jako vyšší, ale že některé modely se liší pouze barvou. Jiné modely zase tím, že mají náhradní cívku a druhý ji nemá. Myslete také na to, kolikrát jste náhradní cívku použili za celou dobu, co chodíte na ryby. Každý chceme náhradní cívku a potom zjistíme, že stejně ji máme v krabici a tam může čekat možná celou dobu, než naviják vyměníte.

Hodně zdaru a šťastnou ruku při výběru navijáků!

V dalším povídání popíšu přístřešky, lehátka a spacáky…

Tibor Bugyi

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: