Úvod Recenze a testy Baitrunner nebo bojová brzda?

Baitrunner nebo bojová brzda?

29 929
0

I když tyto dva typy navijáků nejsou už dávno v kaprařině žádnou novinkou, jsou stále rybáři, kteří nevědí jaké výhody tyto navijáky nabízí. Dokonce někdy tápou, jaký je mezi těmito navijáky rozdíl. Přestože se jedná o dvě naprosto jiné konstrukce s jiným uplatněním, mnoho rybářů si je vzájemně spojuje do jednoho celku. Není tomu tak! Pokud se v této problematice také neorientujete, jsou následující řádky právě pro vás.

Jak Baitrunnery tak i navijáky s bojovou brzdou mají oproti těm klasickým navrch. Asi proto se časem staly velmi oblíbené na poli kaprařiny. Jak jsem psal už v úvodu, je mylné tvrzení, že Baitrunner je to samé jako bojová brzda. Pokusím se tedy popsat rozdíly mezi oběma typy navijáků.

Baitrunnery

Tyto navijáky jsou oproti těm klasickým vybaveny volnoběžným systémem. Právě proto nesou anglické označení Baitrunner(y). Jsou opatřeny dvěmi na sobě nezávisle pracujícími brzdami. Pokud pracuje jedna, je automaticky vyřazena z provozu druhá. Ta první plní naprosto stejnou funkci jako je tomu u ostatních navijáků – slouží ke zdolávání a k tlumení výpadů ryb při jejich zdolávání. Bývá většinou umístěna na cívce navijáku, ale vyskytují se i modely, kdy je brzda vzadu.

baitrunner

Baitrunner

Druhá brzda (tj. volnoběžný systém) se uvádí v činnost pohybem páčky, která je umístěna pod nohou navijáku. Nijak nesouvisí se zdolávací brzdou, má úplně jinou funkci. Slouží k nastavení odporu, který je kladen rybě při záběru. Je možné brzdu úplně povolit a umožnit rybě plout volně s nástrahou (cívka se bude protáčet), nebo ji třeba nastavit, aby šel vlasec z cívky jenom při větším odporu ryby a tím přispět k většímu proniknutí háčku vlivem napnutého vlasce do rybí tlamy (samozřejmě tak, aby ryba nemohla prut shodit ze stojanu). Knoflík či kolečko k regulaci tohoto volnoběžného systému bývá u navijáků s přední brzdou na opačné části navijáku. U modelů se zadní brzdou bývá umístěn otočný kroužek, který je hned nad klasickou zdolávací brzdou.

páčka

detail na páčku, kterou se přepíná mezi záběrovou a zdolávací brzdou

Celé to funguje velice jednoduše. Po náhozu a následném vypnutí vlasce nastavíme jednu brzdu na záběr a druhou na zdolávání. Páčkou pohybem nahoru nebo dolů (podle typu navijáku) přepneme na volnoběžný systém (v době záběru tedy bude fungovat pouze brzda záběrová). Jakmile však při záseku otočíme kličkou nebo přepneme páčku zpět do původní polohy, přeskočí automaticky zpět první brzdný systém, který je určený pro zdolávání. Díky tomu můžeme bez jakékoli prodlevy pokračovat v souboji s rybou, aniž bychom museli nějak měnit nastavení brzdy, jelikož máme klasickou zdolávací brzdu nastavenou už od začátku tak, jak potřebujeme.

Zřejmě proto si Baitrunnery získaly takovou oblibu. Často kapr bere velice prudce a dokáže při neopatrnosti rybáře strhnout s sebou i prut pod vodní hladinu. Má-li ale rybář dobře nastavenou záběrovou brzdu, nemůže se mu tato velmi nepříjemná situace nikdy stát. Tyto navijáky najdou také dobré uplatnění, když rybář loví v místech, kde se vyskytují ve vodě překážky (např. potopený strom, rákosí atd.). Je všeobecně známo, že kapři často po záběru míří ihned do těchto vázek, to potom úspěch závisí na každé vteřině. Pokud bychom nemohli využít funkci Baitrunneru, museli bychom nejprve brzdu utáhnout (a to nějakou chvíli trvá). Za tuto zdánlivě krátkou dobu už může být ryba dávno v překážkách. Máme-li však Baitrunner, stačí jen otočit kličkou (záběrová brzda v mžiku přeskočí na zdolávací) a je to. Myslím, že tohle je opravdu pořádná vychytávka, kterou někdy využije skoro každý.

Ještě malá rada na závěr: Pokud máte nastavenou záběrovou brzdu jemně (na co nejmenší odpor), nezapomínejte vždy před zásekem otočit kličkou nebo přepnout páčku! Pokud na to zapomenete, vytočí se vám z cívky spousta vlasce a většinou vznikne chuchvalec, který se potom špatně rozmotává. Obvykle díky tomu zbytečně přijdete i o úlovek. Ze začátku se mi to několikrát také stalo, nyní už však pokaždé před zásekem přizvednu nejprve prut a otočím kličkou, jakmile se záběrová brzda přepne na zdolávací, provádím zásek.

Navijáky s bojovou brzdou

Modely navijáků, které jsou opatřeny bojovou brzdou bývají anglicky označovány jako Fightin drag. Oproti Baitrunnerům, které mají dvě na sobě nezávisle pracující brzdy, je u navijáků s bojovou brzdou celý systém propojený a slouží především k tlumení výpadů ryb. Bojová brzda je zde spíše jako doplněk nebo přídavné zařízení, které umožňuje v rychlosti měnit nastavení podle potřeb rybáře.

bojovy naviják

naviják s bojovou brzdou

Hlavní využití tyto navijáky najdou v té chvíli, kdy ryba během zdolávání nečekaně prudce vyrazí, když s tím rybář nepočítá. Pokud rybář s klasickým navijákem rychle nezareaguje a nepovolí brzdu, většinou to končí utržením. S bojovou brzdou to však žádný velký problém není. Páčka, která je umístěna na zadním konci navijáku umožní v mžiku odbrzdit naviják a zachránit tak za normálních okolností ztracený úlovek.

Všechny navijáky s bojovou brzdou mají klasickou zadní brzdu, kterou si rybář může nastavit tak, jak je zvyklý. Nad zadní brzdou je umístěna páčka bojové brzdy, která je ve střední poloze. Lze s ní otáčet doleva nebo doprava. Pokud při zdolávání ryby otočí rybář páčkou doleva, docílí snížení brzdné síly až o 25% a obráceně. Otočí-li tedy doprava, docílí zvýšení brzdné síly také až o 25%.

páčka

detail na páčku, kterou se uvádí v činnost bojová brzda

Asi žádné jiné řešení neumožní tak rychlou reakci na výpady ryby při zdolávání. Pokud rybář chytá s vlascem tenkého průměru a menší nosnosti, jistě tuto funkci ocení. Navijáky s bojovou brzdou jsou tedy vhodné také pro feeder či jemnou položenou.

Ještě něco málo na závěr

Osobně používám pro lov větších kaprů Baitrunnery, jelikož mají dvě brzdy a nejvíce je využiji. Chytám na pevnější vlasec a tak se nemusím obávat, že se přetrhne. Pokud jste spíše rybář, který se věnuje převážně jemnějšímu způsobu kaprařiny (feeder, jemnější položená, plavaná), zřejmě více upotřebíte navijáky s bojovou brzdou (Fightin drag). Zcela určitě však budete s oběma typy navijáků o velký krok před klasickými modely. Záleží jenom na vás, jak si vyberete…

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: