Úvod Recenze a testy Kukuřice Meleg – Dynamite baits

Kukuřice Meleg – Dynamite baits

6 481
0

Je vůbec možné něco testovat na kukuřici? Určitě! Protože není kukuřice jako kukuřice. Ze začátku se vrátím trochu zpět. Kdysi pro mě obyčejná vařená kukuřice byla návnadou a nástrahou no. 1. Nachytal jsem na ní stovky kaprů, včetně několika z těch větších, jaké jsem kdy chytil. Po příchodu boilie jsem ji začínal používat čím dál míň a na určitý čas jsem na ni dokonce takřka zanevřel. Přestala mi přinášet úspěch. Na místech vnaděných kukuřicí se mé výsledky očividně zhoršovaly.

Přesto jsem si vždy byl vědom, že kukuřice je stále jednou z nejlepších návnad a nástrah na kapry. Chtělo to jen dokázat správně ji využít. Ve chvíli, kdy jsem pochopil, že kukuřice nemusí být vždy jen hromadnou návnadou vhazovanou po desítkách kilogramů, ale že její síla spočívá především v okamžitosti působení, stala se opět mojí oblíbenou zbraní na kapry. Začal jsem ji používat především pro krátké výpravy, jednodenní lovy apod. Přestal jsem ji používat na kila, ale spíš po hrstech. A výsledky se brzy dostavily.

Bylo mi ale jasné, že kukuřice pro tyto účely by měla být trochu atraktivnější, neboť sama o sobě nevydává příliš silný pachový signál. A tak jsem zkoušel různé úpravy – od cukru, přes slazené mléko, aroma až po stroužky česneku, ale ne vždy to mělo odezvu. Zkusil jsem i zavařovanou ochucenou kukuřici v skleničkách od různých výrobců, ale upřímně řečeno, často to bylo ještě horší, než mé vlastní pokusy.

kukuřice

Na kukuřici Meleg – Dynamite bait jsem přišel celkem náhodou. Když jsem se vloni chystal na závody v lovu kaprů do slovenských Komjatic, konzultoval jsem s Karlem Niklem složení boilie pro tento závod. Karlovy poznatky mě zajímaly především proto, že sám na rozdíl od něj závody příliš nevyhledávám. Přitom jsme zavedli řeč i na kukuřici. Nebyl jsem si jist, zda je to dobrý nápad, neboť se tam bodovali kapři až od 55cm. On prý by ji ale na závody nikdy neopomněl a hned mi donesl dva balíčky jakési vakuově zabalené kukuřice, ať si to vyzkouším někde předem. Jedna byla menší a měkčí, druhá výrazně větší a tvrdší. Jak jsem se později dočetl, jedná se o speciálně vypěstované odrůdy, jejichž vnitřek funguje jako houba. Je nasáklý různými aminokyselinami a dalšími aromatickými a chuťovými látkami. No, voňavé šťávy z kukuřice doslova vytékaly, to se nedalo popřít. Byl jsem velmi zvědavý, co na to řeknou kapři. Tak jsem ji vzal na Jizeru a párkrát si s ní šel zachytat. K jednomu prutu jsem přihazoval klasickou slazenou kukuřici, k druhému tuto ochucenou. Měnil jsem místa, abych vyloučil náhodu, ale výsledky byly téměř vždy velmi přesvědčivé ve prospěch “Melegu”. A tak jsem si před závody objednal několik kilo této kukuřice v obou variantách a několika příchutích a barvách.

Od té doby jsem s tuto kukuřici začal chytat pravidelně. Měkkou verzi používám především zjara a při chytání se splávkem nebo feederem. Kapři (ale i jiné ryby) na ni reagují okamžitě, jako by to pro ně byla přirozená potrava. Je však velmi měkká, proto nelze použít pro chytání s těžkými zátěžemi na položenou, neboť by pravděpodobně nepřečkala nához. K tomu je vynikající tvrdší větší verze. Ta je mnohem více selektivnější, přesto neztrácí na účinnosti. Nastražuji ji převážně na vlas, kdežto měkkou verzi častěji do obloučku háčku.

kukuřice

Na kukuřici Meleg jsem během loňské sezóny nachytal spoustu pěkných kaprů. Při krátkých výpravách, jednodenních vycházkách nebo společném chytání s mými dětmi, kdy si chci především dobře zachytat, je to jedna z mých nejoblíbenějších návnad a nástrah. Je natolik účinná, že jsem upustil od svých experimentů s ochucováním kukuřice a spoléhám se právě na ni. Osvědčila se mi v především ve sladších ovocných příchutích, jako je Brusinka nebo Mexický med. Velmi dobře fungovala i Frankfurtská klobása. Živočišné příchutě alá Oliheň-chobotnice někdy zaostávaly, ale na některých revírech zase měly navrch. Jediná slabina, na kterou jsem přišel už při těch zmiňovaných závodech, je životnost po rozdělání. Rozdělal jsem si totiž předem vakuová balení a kukuřici i se šťávou přelil do uzavíratelných nádobek. Naštěstí ne všechna, protože se mi většina z těch načatých zkazila. Jak jsem se pak dozvěděl, chce to po otevření do týdne spotřebovat. Chladné prostředí vznik plísně zpomalí, ale úplně nezastaví. Jediná šance je nespotřebovaný zbytek zamrazit. Neotevřené vakuové balení však vydrží velmi dlouho. Jeden balíček z první várky (mám jej tedy zhruba rok) jsem schválně dosud neotevřel. Skladuji jej v nevytápěné místnosti a dosud se nezkazil.

v akci

A jak jsem dopadl na těch závodech? Brzy došlo na Karlova slova a bylo jasné, že cesta k úspěchu vede jedině přes kukuřici. Protože udice s nastraženými boilie byly až na jednu výjimku bez záběru (paradoxně to byl nejmenší kapr, které jsme za ty dva dny zdolali), od druhého dne jsme chytali pouze na ni. Po každém záběru jsem přihazoval několik hrstí a vždy při delší odmlce jsem navíc rozprostřel půl kbelíku Melegu (smíchal jsem měkkou i tvrdou variantu různých příchutí) na jedno loviště. Tato taktika nám se Sváťou přinesla spoustu ulovených kaprů. Dlouho však žádný z nich neměl přes 55cm. To se však nedařilo i ostatním rybářům (většina jich nechytila vůbec nic), a tak když jsem ulovil 58cm šupináče, byli jsme hnedka ve hře o vítězství. Sahali jsme po něm hned několikrát. Ať už to byl amur 2cm pod míru (amuři se bodovali tuším až od 70 cm) nebo několik kaprů těsně pod 55cm. Vše umocňoval Sváťův černý den, kdy z osmi zaseknutých ryb šest vyháknul a jednu ztratil ve vázce. Právě ta nás mrzela nejvíc. Záběr přišel ve chvíli, kdy jsem se na minutku vzdálil a Sváťa na můj prut zdolával kapra, u kterého bylo hned jasné, že má o mnoho kg víc než ti “pětapadesátníci”. Byla by to nepochybně největší (nejtěžší) ryba závodu, odhadoval jsem ji na 8 až 10kg. Bohužel, svoji sílu a zkušenost dokázala zužitkovat k zajetí do vázky. Upřímně řečeno, chvíli jsem byl vzteky bez sebe. Byl jsem přesvědčen, že bych o toho kapra nepřišel, ale během 14ti dnů mě vztek přešel. Nakonec jsme skončili pátí, necelých 5kg od prvního místa. Cena za první místo 40.000SKr nám tak proplula mezi prsty. Za to bych měl zásoby Melegu na doživotí…

Technické parametry:

balení: měkká 500g, tvrdá 1200g
příchutě: Koření, brusinka, banán, jahodový džem, tutti frutti, bílá čokoláda,
mexický med, scopex, mořský korýš, oliheň-chobotnice, frankfurtská klobása,
javor, GLM
kontakt na prodejce: Karel Nikl, 777 227 827, knikl@volny.cz

Doporučení: www.mikbaits.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: