V tomto seriálu se chci zaměřit na chytání kaprů v menších a středně velkých řekách. Jsou to vody, které jsou pro spousty rybářů velmi neznámé. Někdo ani na řekách vůbec nechytá či dokonce se jim úmyslně vyhýbá, protože zde nemá úspěchy. Říční kaprařina je totiž od chytání na klasických stojatých vodách dosti odlišná.
Největším problémem pro rybáře bývá proud a hledání vhodného místa pro samotný lov. Samotné koryto řeky se totiž mění každým rokem. Vlivem proudění vody se často dno změní doslova k nepoznání. Ani nemluvě, když přijde povodeň. To je potom vše úplně jinak. Kapři proplouvají řekou a je třeba zjistit, kde se zdržují a přijímají potravu.
Proč chci psát právě o menších řekách?
Říčnímu chytání kaprů se věnuji přes 7 let. Je to tím, že přímo mým bydlištěm jedna taková menší řeka protéká. Nemyslím si, že o chytání kaprů v řece vím všechno. To určitě ne, jistě by se našlo spousty zkušenějších. Chci se ale s vámi podělit o své poznatky v důvěře, že to někomu začínajícímu třeba může pomoci. S lovem na velkých řekách moc zkušeností nemám, proto tyto vody raději vynechám.
O čem tento seriál bude?
Pokusím se popsat vše od výběru vhodného místa, volby náčiní, až po krmení a způsob lovu. Budu se snažit i něco nafotit a ukázat tak přímé ukázky v praxi.
Co přináší řeka?
Na řekách se můžeme potkat s mnoha druhy ryb a dalo by se říci, že je zde kapr v menšině. Než se dostaneme k vytouženým kaprům, mnohdy musíme čelit ostatním kaprovitým rybám. Když už ale kapři neberou, tak si alespoň můžeme zpříjemnit lov v podobě cejnů, tloušťů, plotic, perlínů, ouklejí, karasů atd., kterých zde bývá hojně.
Řekl bych, že kapři žijící celý svůj život v proudu, dokáží být i více bojovní než jejich kolegové ze stojatých vod. Zejména kapři „domorodci“ dokáží být až neuvěřitelně bojovní. Tito kapři se vyznačují celošupinatým nízkým svalnatým tělem většinou s velkou ocasní ploutví. Hodně migrují a vydávají se na dlouhé cesty po řece. Asi proto jsou vytrvalí a extrémně bojovní. Jejich nejčastější hmotnost je kolem 12 kg. Ryby které mají přes 15kg jsou přes metr dlouhé a jsou velice vzácné. Dostat takového „macka“ na prut, to je obrovské štěstí a často to nekončí vesele pro rybáře, neboť takto stará ryba se dokáže s háčkem vypořádat.
Na řekách se můžeme setkat i s kapry, kteří zde byli uměle vysazeni nebo odněkud splavali (vlivem povodní, vysoké hladiny atd.). Jsou proto mezi nimi i vysocí lysci (i šupináči), které bychom spíše hledali jen v rybnících či přehradách. I tyto ryby se dokáží v řece dobře aklimatizovat a na prutu rybáře dokáží dělat prudké kreace a výpady.
Na menších řekách se asi nedočkáme vysněných úlovků (i když jsou mezi námi i takoví šťastlivci, kteří zde uloví opravdu kapitálního kapra). Řeka má pro nás ale výhody i v tom, že na ní většinou není takový rybářský tlak, a tak můžeme chytat nerušeni a obklopeni divokou přírodou. Také můžeme lovit i tehdy, když už je většina stojatých vod pod vrstvou ledu. Nejenom proto má pro mě řeka osobité kouzlo a rád na ní chytám.
Věřím, že se vám můj seriál bude líbit a že si z něj každý alespoň něco užitečného odnese.
Příště: Zaměřím se na hledání kaprů a na výběr lovného místa.