Jarné obdobie je pre mnohých z nás časom, kedy netrpezlivo čakáme na našu prvú rybačku v danom roku. Po viac alebo menej dlhej zimnej pauze, ktorá je v našich podmienkach spôsobená zamrznutím revírov alebo zákonnými obmedzeniami, je naším prvoradým cieľom čím skôr vyraziť opäť k vode a posnažiť sa prekabátiť jedného z našich šupinatých protivníkov. Ako ale správne postupovať v jarnom období? Ako si vybrať vhodný revír, ako lokalizovať ryby, aké rybolovné techniky preferovať a ako teda naplno využiť jarné obdobie? Na tieto a aj na mnohé iné otázky týkajúceho sa jarného rybolovu sa vám posnažím ponúknuť odpoveď alebo aspoň návod či podnet na rozmýšľanie.
Výber vhodnej lokality
Jarné obdobie je charakteristické meniacou sa krajinou, ktorá sa postupne prebúdza zo svojho zimného spánku. Takéto zmeny nastávajú a prebiehajú nie len v okolitej faune a flóre, ale aj pod hladinami našich revírov. S postupne sa zvyšujúcou teplotou vody sa stále viac a viac prebúdza aj život vodných organizmov.
Musíme myslieť na to, že takéto zmeny budú rýchlejšie a razantnejšie na menších lokalitách ako na veľkých vodných plochách. V priebehu skorej raji tak bude lepšie voliť revíri menších rozmerov, kde sa voda rýchlejšie zohreje, a kde sa aj kapry rýchlejšie a skôr rozplávajú a začnú prijímať potravu.
Výber vhodného miesta
Pri výbere konkrétneho lovného miesta počas jarného obdobia musíme brať do úvahy všetky bežné faktory ako aj počas celého roka, a to napr. osobné skúsenosti na konkrétnych miestach, frekvencia návštevnosti miesta, dostupnosť resp. nedostupnosť miesta, podvodné nerovnosti, existujúce plošiny alebo plytčiny, atď. Čo však zohráva osobitne významnú úlohu je teplota vody.
Prvoradou prioritou kapra v jarných mesiacoch bude stále vyhľadávanie teplej vody, ktorá je pre každého kapra bytostne dôležité z pohľadu naštartovania tráviaceho ústrojenstva a prípravy na neres. Plytké časti revíru, veľké plošiny, alebo rôzne zátoky či okrajové zóny budú teda miesta, ktoré kapry na jar preferujú. Aj z pohľadu rybára by sa v tomto zmysle malo jednať o top miesta na jarné chytanie.
Samotné jarné obdobie je špecifické aj tým, že na jeho začiatku môžu panovať veľmi odlišné podmienky ako na jeho konci pri prechode do leta. Začiatok jari je tak viac studený, s veľmi chladnými nocami a studenou vodou. Koniec jari už ale môže znamenať denné teploty blížiace k hranici 30 stupňov, vodu zohriatu takmer v celom jazere a nie len v jeho najplytších miestach. Z tohto dôvodu musíme brať na zreteľ aj to, že produktívne miesta skoro na jar môžu byť odlišné od produktívnych miest na konci jarného obdobia. To nás vedie k dôležitému poznatku, že jarné obdobie si od rybára vyžaduje niekedy vyššiu mieru mobility a flexibility, ako v iných obdobiach roka. Nebojte sa teda svoje miesta na jar meniť a snažte sa kaprov aktívnejšie vyhľadávať. Táto dodatočná snaha prinesie zaiste väčší úspech ako statický lov.
Jarné metódy
Najúspešnejšie metódy lovu počas jarného obdobia vychádzajú z charakteristík samotnej jari. Keďže sa voda v revíri iba začína otepľovať, je prirodzené, že tento proces zvyšovania sa teploty vody bude najrýchlejší pri hladine. Môže sa tak stať, že kapry budú preferovať hlavne vyššie vrstvy vodnej hladiny, nakoľko tesne pri dne môže mať voda stále veľmi nízku teplotu. Môžeme sa snažiť presvedčiť kaprov, aby zišli aj do väčších hĺbok, ale na jar bude ich hlavná priorita naštartovať svoj metabolizmus a z tohto dôvodu budú pravdepodobne preferovať hlavne teplejšiu vodu.
Snažme sa ich teda odchytávať práve vo vodnom stĺpci napr. na Zig-Rig. Metóda lovu na Zig-Rig býva často označovaná za zaručenú metódu lovu počas leta, kedy ryby nejavia o naše návnady na dne príliš veľký záujem a kedy ich skôr presvedčíme k záberu tesne pod vodnou hladinou alebo vo vodnom stĺpci. Účinnosť Zig-Rig lovu je nepopierateľná. Ani z ďaleka to však nie je iba letná metóda. Práve na jar, keď sa kapry zdržiavajú vo vodnom stĺpci, je taktiež veľmi účinné sa snažiť ich odchytávať na Zig-Rig.
Rovnako účinné je skoro na jar používať metódy lovu tesne nad dnom, a to najmä v kombinácii s výraznými farbami Pop-Up nástrah. Pop-Up nástrahy sa osobne pre mňa stali neoddeliteľnou súčasťou mojich rybárskych výjazdov – a to celoročne. Pokiaľ v priebehu leta alebo začiatkom jesene najčastejšie volím nástrahy typu panáčka, tak na jar siahnem skôr iba po samotnom Pop-Up. Plávajúci boilies so sebou nosievam vždy v rôznych farebných prevedeniach, a to od bežných tmavých mäsových typov až po výrazné ovocné fluoro farby.
Samotná montáž lovu tesne nad dnom sa nemusí výrazne líšiť od bežnej prezentácie na dno, stačí iba pomocou plastického olova alebo oloveného broku nastaviť výšku nadvihnutia nástrahy. Osobne sa držím maximálnej výšky 5 cm od dna.
S cieľom maximalizovať svoje šance na úspech a zefektívniť lov nad dnom je samozrejme vhodné skúšať aj montáže typu Chod Rig, Ronnie Rig alebo iné prezentácie upravené práve na lov s Pop-Up. Každá takáto montáž by sa mala vyznačovať agresívnym uhlom prezentácie háčika a svojou pohyblivosťou. Je dôležité, aby sa samotná nástraha s Pop-Up vždy správne natočila a umožnila tak ideálne zapichnutie do spodnej časti tlamy kapra.
Viac k samotným nástrahám, návnadám a celkovému prístupu k starostlivosti o jarný úlovok sa dozviete v druhom diely tohto seriálu.
Miroslav Fečko
Pokračování článku: Niekoľko postrehov k jarnému rybolovu (2. díl)