Úvod Seriály Niekoľko postrehov k jarnému rybolovu (2. díl)

Niekoľko postrehov k jarnému rybolovu (2. díl)

1 814
0

Jarný rybolov má svoje špecifiká, ktoré by sme mali vždy brať na zreteľ. Výber vhodného revíru, ako aj lokalizovanie konkrétne miesto na lov spolu s technikou rybolovu boli obsahom prvého dielu tohto článku venovaného jarnému rybolovu. Osobitnú pozornosť je však potrebné alebo aspoň vhodné venovať aj nástrahám a návnadám.

3

Jarné návnady

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že spôsob vnadenia a metóda úpravy návnad by sa mala vždy odvíjať od samotnej metódy lovu. Iný typ návnady potrebujeme použiť pri love na Zig-Rig, iný pri love na boilies, iný pri chytaní na jednu atraktívnu nástrahu a podobne. Od každého takéhoto typu jarnej návnady očakávame totiž niečo iné. Každý typ návnady pracuje inak, správa sa pod vodnou hladinou svojim charakteristickým spôsobom. Čo má ale každý typ návnady spoločné, je okolité prostredie, v ktorom musí pôsobiť. A tak sa opätovne dostávame k samotnej teplote vody, ktorá predurčuje nielen miesto a metódu lovu, ale aj použitú návnadu a úpravu našej návnady.

6

Začiatkom jari pri stále studenej vode môže byť častejšie úspešné správať sa striedmo a myslieť na to, že menej môže byť viac. Veľké množstvá napr. peliet plných oleja by bola asi tá najhoršia voľba. Aplikovať však menej ale atraktívnej návnady formou bodového chytania, by skoro na jar bolo efektívnejšie. Takáto návnada na bodové chytanie môže pozostávať z peliet rôznych priemerov, ktoré neobsahujú veľké množstvo oleja, a ktoré sú aj v studenej vode dobre rozpustné. Mixovanie priemerov práve skoro na jar považujem za veľmi dôležité, nakoľko tak docielim vždy aktívne pracujúcu návnadu na dne. Menšie pelety začnú pracovať okamžite a väčšie najprv zmäknú a postupne vypúšťajú drobné časti do okolia a vodného stĺpca. Okrem peliet nezabúdam ani na boilies, ktorý pomocou Crushy rozdrvím na menšie časti.

1

Neskoro na jar, keď už je voda dobre zohriata, ryba sa naplno rozplávala a blíži sa obdobie neresu, už možno uvažovať aj o používaní väčšieho množstva návnady. V tomto období uberám z peliet a pridávam boilies. Boilies následne ponechávam v celku a snažím sa o to, aby som práve pomocou boiliesu tak povediac rozbehol kŕmne miesto a rybu rozožral. Pri aktívnom kŕmení je už potom väčšia šanca, že aj kapry väčších rozmerov urobia chybu a skončia na podložke.

9

Jarné nástrahy

Použitie samotnej nástrahy na lov je mnohokrát úzko previazané s metódou lovu a použitou návnadou. Osobne často siahnem po nástrahe, ktorá je nejakým spôsobom zvýraznená. S týmto cieľom možno použiť klasické tekuté alebo práškové dipy a boostre. Okrem zvýrazňovania bežnej nástrahy možno siahnuť po nástrahách od výroby pripravených tak, aby vo vode pôsobili veľmi atraktívne. Takýmito nástrahami sú boilies typu Fish Activ, ktorý sa vo vode postupne rozpúšťa alebo boilies varený kratšiu dobu umožňujúci lepšie a rýchlejšie uvoľňovanie chuťovej stopy do okolia.

2

Nástrahy môžeme zvýrazňovať ešte výraznejšie, a to pomocou čistých aróm alebo prírodných esenciálnych olejov. Tu je však rozvaha na prvom mieste, pretože priľahko sa môže stať, že docielime opak. Ak by sme použili veľké množstvo arómy alebo esenciálneho oleja, môžeme si naše lovné miesto takpovediac spáliť. Silná pachová stopa zmýli kaprov, ktorí síce môžu vnímať atraktívnu stopu vo vode, ale ktorá ich bude skôr negatívne dráždiť ako pozitívne lákať. V prípade arómy teda na začiatok stačí, ak nástrahu celú alebo len jej časť namočíme iba na chvíľu do arómy.

7

Esenciálne oleje sú ešte výraznejšie a silnejšie ako arómy. V ich prípade hovoríme o použití naozaj iba v kvapkách. Keďže sú esenciálne oleje veľmi jemnou a riedkou tekutinou, ľahko sa vpijú do nástrahy. Stačí ak na nástrahu kvapneme iba jednu kvapku esenciálneho oleja a ten sa okamžite vpije do vnútra. Možno na povrchu neuvidíme žiadnu stopu, gulička môže pôsobiť navonok suchá, ale esenciálny olej z nej bude zaručene dostatočne cítiť. Cena kvalitných esenciálnych olejov možno nie je zanedbateľná v porovnaní s množstvom, ktoré za to dostaneme. Ale myslite na to, že sa jedná o silnú látku, ktorej použitie po kvapkách je často veľmi efektívne.

Použitie PVA mixov na zatraktívnenie okolia nástrahy je taktiež dobrou voľbou, ktorej efektívnosť sa opakovane dokazuje. V tomto ohľade by sme však mali myslieť aj na kvalitu použitého PVA, ktoré sa musí dostatočne dobre rozpúšťať aj v chladnejšej vode.

8

Starostlivosť o jarný úlovok

Starostlivosť o úlovok je aktuálnou témou počas celého roka. V priebehu jari však musíme brať na zreteľ niektoré špecifické situácie a pristupovať k našim úlovkom tak, aby počas nechceného pobytu na brehu neutrpeli žiadnu škodu.

5

Pri ulovení kapra skoro na jar, kedy sa ryby iba začínajú rozplávať a ešte nenabrali na plnej sile a kondícii, by sme sa mali snažiť o to, aby sme ryby zbytočne dlho na brehu netrápili. Pokiaľ si chceme zvečniť náš úlovok formou fotografie alebo videa, mali by sme mať vždy všetko po ruke a vopred pripravené. Každá minúta na brehu môže pre zoslabenú rybu znamenať problém pri jej opätovnom vrátení do vody. Kapor po zime iba začína naberať na sile a v spojení s jeho únavou po súboji s ním počas zdolávania, by sme mali byť opatrní.

10

Jarné obdobie je spojené aj s neresom rýb. Počas neresu, kedy sa kapry pod vplyvom hormónov venujú rozmnožovaniu, často utrpia aj poranenia. V závislosti od typu revírov, podvodných prekážok alebo podmienok na neres, môžu kapry často utrpieť aj rozsiahlejšie zranenia alebo poškodenia ich plutiev a šupín. Z tohto dôvodu by sme mali mať vždy po ruke aj prípravok na ošetrenie rýb. V tejto súvislosti je vhodné ranu ošetriť ešte pred tým, ako sa s kaprom ideme fotiť. Prípravok na ošetrenie tak má čas zaúčinkovať a vytvoriť na rane ochrannú vrstvu. Táto ochranná vrstva sa po pustení späť do vody hneď nezmyje, ale umožní, aby sa rana rýchlejšie zahojila a aby nedošlo k neželanej infekcii alebo k inej komplikácii v neprospech nášho úlovku.

12

Samozrejmosťou starostlivosti o každý úlovok je aj kvalitná podložka, prepravný a vážiaci sak, ktoré sú už v dnešnej dobe dostupné v každej cenovej kategórii a mali by teda tvoriť bežnú súčasť rybárskej výbavy.

11

Jarné obdobie je nepochybne krásne. Príroda sa prebúdza, bielu zimu strieda zelená jar, slniečko sa stále viac do nás opiera a byť v prírode by sme za nič iné v danom okamihu nevymenili. My osobne máme mnohé očakávania, čo všetko nám nová sezóna prinesie, kde všade na ryby pôjdeme a čo všetko zažijeme. Užite si tieto chvíle a dúfam, že možno aj niektorý z mojich postrehov vám dopomôže k želanému úlovku.

Miroslav Fečko

Předchozí díl:
Niekoľko postrehov k jarnému rybolovu (1. díl)

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: