V minulém díle jsem se zaměřil na hledání vhodných míst pro lov. V tomto článku se pokusím popsat potřebné vybavení.
Pokud se rozhodneme k chytání kaprů na malé řece, je třeba se nejprve rozmyslet, jak dlouho budeme lovit a podle toho také přizpůsobit svoje vybavení. Půjdeme-li k vodě jenom na pár hodin, určitě toho nebudeme potřebovat tolik jako při týdenním intenzivním rybolovu. V následujících řádcích se spíše zaměřím na krátkodobé lovy.
Vždy se řídím pravidlem, že všechny svoje věci musím unést najednou. Když jdu na kapry na řeku, která se nachází blízko mého bydliště, neberu si s sebou ani stojan na pruty. Dokonce se netahám ani s dělenými pruty. Na takovou vodu se nevydávám s tím nejlepším co mám. Navíc, když omezím množství věcí, které s sebou beru na ryby, mohu se bez problému během lovu přestěhovat na jiné místo, aniž bych se třikrát musel vracet pro ostatní harampádí.
Pokud se vydáte na takovou vodu max. 5x za rok, nemá cenu pořizovat si za tímto účelem jinou výbavu. Chodíte-li ale k takové menší řece často, vyplatí se do výbavy trochu investovat.
Pokusím se popsat ideální výbavu, která je podle mě na malé řeky nejlepší.
Pruty
Pokud se nechcete pokaždé k vodě tahat s děličkami, pořiďte si teleskopické pruty nejlépe z uhlíku např. značky DAM aj. Délka prutu je podle mě nejlepší kolem 3m, maximálně 3, 30m, abychom se mohli pohybovat i v zarostlých oblastech. Na menší řeku dlouhý prut nepotřebujeme, naopak nám jenom ztíží rybolov. S kratším prutem budeme moci mnohem lépe manipulovat. Pokud jste zastánci feederu, je vhodné použít i feederové pruty. Já ale s tímto způsobem lovu nemám tolik zkušeností, takže se o tom raději nebudu zmiňovat.
teleskopické pruty vhodné pro lov na malých řekách
Navijáky
Určitě nevyužijete velkokapacitní navijáky. Stačí bohatě cívky vel. 40-50. Stejně budeme nahazovat jenom na pár metrů, takže nějakých 200m vlasce na cívce je opravdu až dost. Pokud budete u svých prutů sedět, možná ani nebudete potřebovat baitrunner (dvě na sobě nezávislé brzdy, jedna záběrová a druhá zdolávací). Je ale třeba dávat velký pozor, protože v případě špatně ukotvených vidliček (někdy i dobře :o) se může stát, že vám kapr prut odnese do svého vodního živlu. Mnohdy to ani nemusí být trofejní kus, byl jsem toho svědkem i já :o).
Vlasce a pletené šňůry
S navijáky souvisí i vlasce a pletené či návazcové šňůry, proto se o nich zmíním také. Doporučuji na navijáky navinout vlasec 0,25 až 0,35mm. Každý si zvolte podle toho, co vám vyhovuje. Osobně používám vlasec 0,30mm. Nevidím jediný důvod proč používat tenčí vlasce, když kapr stejně přijde do kontaktu stejně jenom s koncovým návazcem z tenké pletenky. Konkrétní značky vlasců a šňůr zde uvádět nebudu. Každý si zvolte to, co vám vyhovuje.
Stojan, hlásiče a swingery
Tyto tři pomůcky s sebou v 80% nenosím. Nerad se s tím tahám a to především tehdy, když jdu chytat jenom několik hodin. Záleží na vás. Já si vystačím s obyčejnými vidličkami a policajty. Pokud je v řece velký proud, většinou se bez swingerů neobejdeme. V tomto případě je s sebou samozřejmě beru, jinak ale ne. Co se týká signalizátorů záběrů, tak ty k vodě na tak krátkou dobu také nenosím. Tu chvíli se vydržím koukat na policajty a sledovat záběr pouhým zrakem. Pokud chytáte na feeder, je pro vás sledování špičky samozřejmostí.
Háčky
Osobně používám háčky stejné jako při lovu na stojatých vodách vel. 4-6. Při chytání „na vlas“ doporučuji háčky menší velikosti. Doporučuji se řídit velikostí nástrahy. Velikost háčku by měla být zhruba o 10% menší nebo větší, než je velikost nabízené nástrahy.
Dále s sebou k vodě nosím něco na sezení a další nezbytné drobnosti jako jsou: pevnostní obratlíky, gumové korálky, náhradní policajty, olůvka, krmítka, závěsy na zátěž, karabinky a další… Samozřejmě zde neuvádím vybavení, které je nutné z hlediska RŘ jako je podběrák, peán, metr a další…
Je dobré nezapomínat i na vhodné oblečení, ale to se týká i chytání na ostatních vodách.
Myslím, že už to ohledně vybavení a pomůcek pro lov stačí.
Příště: Zaměřím se na správnou taktiku krmení.