Úvod Recenze a testy Recenze: Flajzar svítilny s přijímačem dálkového příposlechu

Recenze: Flajzar svítilny s přijímačem dálkového příposlechu

4 208
1

Do redakce nám k otestování dorazily velice zajímavé svítilny od firmy Flajzar. Ty však nejsou jenom obyčejnými svítilnami, ale můžete je navíc spárovat s hlásiči záběru, a to díky vestavěnému přijímači dálkového příposlechu. Potom se dovedou automaticky rozsvítit při záběru a vy se nemusíte zdržovat jejich rozsvěcováním. Tuto novinku tedy uvítají zejména rybáři chytající v noci, což jsou v podstatě téměř všichni kapraři. Jelikož jsem měl na poslední říjnový víkend naplánovanou výpravu za kapry do Rakouska, rozhodl jsem se, že tam vše pořádně vyzkouším v praxi a napíšu tuto recenzi.

Lampy Flajzar

S sebou jsem si tedy vzal hned dva výrobky. Flajzar totiž vyrábí nejenom klasickou kempingovou RF LED lampu, ale také menší praktickou RF LED svítilnu. Oba modely si můžete prohlédnout na fotografiích. Zajímá vás, jak to celé funguje? Každá z těchto svítilen v sobě obsahuje inteligentní přijímací modul, který vyhodnocuje bezdrátové vysílání signalizátorů záběrů. Jakmile je tedy záběr detekován, světlo se rozsvítí. Bez ničeho dalšího jej můžete spárovat z pochopitelných důvodů pouze se signalizátory značky Flajzar. Konkrétně se jedná o typy Fishtron Q9-TX a Fishtron SolarTX. Funguje to však také s alarmovým čidlem Q-PIR2, což je další velká výhoda (v redakci jsme ale toto nezkoušeli). Pokud vlastníte signalizátory jiné značky, budete k funkci automatického rozsvícení při záběru, potřebovat ještě mikrovysílač Q-TX2. Mikrovysílač pouze zastrčíte do zdířky pro příposlech u vašeho hlásiče, a poté spárujete.

Mikrovysílač Flajzar
Pro signalizátory od jiné značky můžete použít mikrovysílač Q-TX2 od Flajzar

Uložení kódu vysílače do paměti svítilny (párování)

Postup je velice snadný. Nejprve stiskněte na svítilně tlačítko a držte jej do doby (cca 5 vteřin) než začne blikat červená LED pod tlačítkem. Blikání signalizuje, že je přepnuto do učícího režimu. Nyní už je potřeba jenom zavysílat zařízením, které chcete spárovat se svítilnou. To uděláte tak, že buď stisknete tlačítko na signalizátoru (popř. alarmu), a nebo simulujete záběr (toto je potřebné zejména  při použití mikrovysílače Q-TX2). Přijímač svítilny signál zachytí, uloží si jeho kód do paměti, a to se potvrdí rozsvícením. Pokud se vám tedy rozsvítí světlo, máte hotovo. Tímto způsobem můžete spárovat až 8 zařízení, které si bude svítilna současně pamatovat a najednou s nimi spolupracovat. Postup párování je identický u obou zařízení, ať už se jedná o malou LED svítilnu nebo o větší kempingovou lampu.

Video: Praktická ukázka

Tip: Pomocí ikonky na videopřehrávači si můžete video přepnout do vyšší kvality (až 1080p fullHD).

Zapnutí a vypnutí přijímače

Lampa i malá svítilna přijímá signál pouze tehdy, když stabilně svítí červené LED pod tlačítkem. Stačí tedy podržet tlačítko cca 2 vteřiny a zařízení je v pohotovostním režimu. Jakmile potom přijde záběr, ihned se automaticky světlo rozsvítí. Vypnutí přijímače se provádí stejným způsobem jako jeho zapínání. Po ukončení lovu samozřejmě vždy přijímač vypínejte, zvýšíte tím životnost baterie.

Obě svítidla pochopitelně můžete používat i běžným způsobem ke svícení, tlačítkem běžně zapínat a vypínat, tak jako u standardních výrobků tohoto typu.

RF kempingová lampa Flajzar
Kempingová RF LED lampa
Praktická malá RF LED svítilna
Praktická malá RF LED svítilna

Osobní hodnocení

RF LED lampy FlajzarNa třídenní výpravě v Rakousku jsem používal obě dvě svítidla najednou. Po spárování s hlásiči jsem malou svítilnu zavěsil za praktický úchyt v bivaku ke stropu, větší kempingovou lampu jsem si umístil pod stojan s pruty. Funkce automatického rozsvícení během záběru je skutečně velmi praktická. Však to jistě znáte, v noci přijde záběr a první co hledáte, je pochopitelně světlo. V případě použití svítidel od Flajzar tento problém odpadá a vy můžete skočit do bot a utíkat k prutům. Velmi to usnadní orientaci a různé zmatky, když je člověk rozespalý a probudí ho záběr. Po celou dobu obě lampy fungovaly na jedničku a jejich svítivost je perfektní, ozáří prostor skutečně perfektně. V některých případech by to možná mohlo být až na škodu (hlavně v případě větší lampy), a to zejména tehdy, kdy na sebe nechcete u vody zbytečně upozorňovat a působit nápadně. V těchto případech je ale možné použít jenom menší svítilnu, kterou si dáte např. do bivaku a venku už budete používat jenom čelovku. Automatické rozsvícení funguje u malé svítilny až do vzdálenosti 100 m od hlásiče, u té větší je potom dosah až 150 m. Obě vzdálenosti jsou myslím více než dostatečné, osobně jsem svítidla zkoušel na vzdálenost 50 m a vše fungovalo tak, jak má. Domnívám se, že větší vzdálenost není ani třeba, proto jsem už dále netestoval.

Svítidla na mě zanechala velice pozitivní dojem. Pokud si chcete pořídit nějaké odolné světlo na ryby a oceníte funkci automatického rozsvícení, potom určitě zvažte nákup těchto svítilen od firmy Flajzar. Kromě praktického využití, sklidíte u vody možná i nějaký ten obdiv z řad ostatních rybářů, kteří budou koukat, jak to máte vychytané :-).

Technické parametry malé LED svítilny:
Napájení: 3x AAA (mikrotužka)
Počet LED: 27 vysoce svítivých LED o průměru 5mm
Svítilna nabízí 2 režimy světla – rozptylové světlo z 24x LED z horní strany a bodové světlo z 3x LED z čelní strany
Jednoduché, intuitivní ovládání
Dosah: 100m
Nízká spotřeba
Odolné provedení

Cena: 999,- Kč

Technické parametry kempingové lampy:
Napájení: 4x C (malé mono)
Počet LED: 20 vysoce svítivých LED o průměru 5mm
Dosah: max. 150m
Jednoduché, intuitivní ovládání
Nízká spotřeba
Odolné provedení

Cena: 1.190,- Kč

FlajzarLED svítilny s přijímačem dálkového příposlechu můžete zakoupit u firmy FLAJZAR, s.r.o. – www.flajzar.cz.

Filip Číhal

Tato recenze byla publikována také v časopisu KaproMánie

Kaprománie

Komerční sdělení

1 KOMENTÁŘ

Chcete-li, můžete přidat komentář: