Úvod Recenze a testy Recenze: Plovoucí kombinéza Mullion X5000

Recenze: Plovoucí kombinéza Mullion X5000

1 764
0

Plovoucí kombinéza Mullion X5000 – mořský oblek do opravdu drsných podmínek. Kdyby tuto kombinézu měli pasažéři zaoceánské lodi Titanic, přežili by určitě všichni! Asi těmito slovy by se jednoduše a ve zkratce daly charakterizovat všechny vlastnosti, které plovoucí oblek od firmy Mullion nám rybářům poskytuje.

1

Já kombinézu dostal na test na začátku letošního roku, těsně před odjezdem na Pád. To proto, abych jí otestoval a napsal vám, co si o této kombinéze myslím. A já jsem svůj názor ve své podstatě vyjádřil už v prvních řádcích této recenze. A tak vám spíš popíši, co za vylomeniny jsem s touto kombinézou prováděl, abych vyzkoušel, zda opravdu funguje. Podmínky v lednu na Pádu byly opravdu drsné.

Teploty se pohybovaly kolem -5°C přes noc a ve dne se málokdy rtuť v teploměru dostala přes hranici 3 stupňů. Teplota vody během mého týdenního pobytu klesla z 9 na 6 stupňů. Do toho neustále pršelo a tak byla fakt velká zima a ryby moc nebraly. Takže byl čas na provádění vylomenin.

2

Test číslo 1 – tepelný komfort:

Přestavte si následující situaci. Jdete spát a předtím celý den prší, teplota se pohybuje kolem 3 stupňů a fakt je zima a vlhko. Do toho se k večeru najednou vyjasní a přijde mráz mínus 5 stupňů. Všechno vám v tu chvíli zmrzne a z vašeho bivaku se stane mrazák. No a vám nezbývá nic jiného, nežli tyto podmínky přečkat 7 dní a nocí. Nic moc vyhlídky, když nemáte něco fakt teplého a odolného proti vlhkosti, přitom zároveň prodyšného, abyste se nepařili, a nepromokavého, protože v tom celý den potřebujete být venku, abyste měli šanci ulovit nějakou tu rybu.

3

A to je chvíle, kdy oceníte tuto kombinézu. Já jsem v ní byl čtyři hodiny na vodě, foukal vítr, mrholilo, a kdybych měl na sobě něco jiného nežli tuto kombinézu, asi bych byl po půl hodině mokrý a dala by se do mne zima. Ale nic z toho se nestalo. Já se v klidu vrátil do bivaku, udělal jsem si čaj a povrchová vlhkost, která na kombinéze ulpěla, se do dvou hodin odpařila.

Ptáte se, jak je to možné? Je to jednoduché. Tím, že je kombinéza prodyšná, tak přebytečné teplo, které z ní odcházelo, kombinézu vysušilo. A mě přitom bylo celou dobu teplo. A abych tepelný komfort otestoval ještě víc, zůstal jsem v ní spát bez jakékoliv přikrývky celou noc až do rána. Opět vám připomínám, že v noci bylo -5 stupňů a já spal na lehátku ve svém bivaku. A já jsem to přežil a dokonce mi ani nebyla zima. No řekněte sami, je to paráda nebo ne? Takže první část testu kombinéza splnila na jedničku s hvězdičkou.

4

Test číslo 2 – jak kombinéza plave:

Abych vyzkoušel i její schopnosti plavat a mohl vám popsat, jaké to je, když v tomto oblečení spadnete do ledové vody, nezbylo mi nic jiného, nežli v Mullionu do Pádu skočit a nechat se chvíli unášet proudem řeky. Stanovil jsem si na to čas 20 minut, a když jsem byl připraven, tak jsme s kamarádem vyrazili v člunu na řeku. Během cesty jsem pomalu začínal litovat, že jsem se vsadil, že to udělám. Voda byla fakt ledová, ještě k všemu se ráno opět vyjasnilo, takže mrzlo. Přes všechny tyto nepříznivé podmínky jsem se nakonec do vod ledového Pádu vrhnul.

5

Prvním pocitem byl strach, že kombinéza nebude plavat. Naštěstí, opak byl pravdou, plavala! Druhým pocitem bylo, že až mi do ní nateče voda, zmrznu. Nezmrznul jsem. To proto, že ta trocha vody, která do ní natekla, se ohřála během chvíle na teplotu mého těla a další studenou vodu už do kombinézy nepustila. Prostě super! A tak jsem si v kombinéze na hladině řeky pobyl cca 20 minut a vleže na zádech jsem se nechal unášet říčním proudem.

8

A pak nastala chvíle, kdy jsem se měl zpátky vydrápat do člunu. Myslel jsem si, že to bude problém – ale nebyl. Díky tomu, že se do kombinézy dostalo jen malé množství vody a ona nenasákla, jsem se přes bok člunu vyhoupl jak nic. Takže taky super! Jediná místa, na která mi byla zima, byly konečky prstů rukou, a to proto, že moje neoprénové rukavice nezvládaly tu studenou vodu. Což byl pro mne docela šok. Ale ty od Mullionu nebyly.

7

Mé zhodnocení na závěr

Tuto kombinézu bych určitě chtěl mít, když bych vyrazil do ledových vod severního moře na tresky nebo když se zase příště vydám v lednu na řeku Pád. Plovoucí kombinéza Mullion X 500 je pro mne prostě jednička! A vám, kteří uvažujete o její koupi, ji mohu jen vřele doporučit.

6

PS: K této recenzi jsem ještě natočil video. Kdyby se vám zdálo moc dlouhé, přetočte si na poslední pasáž, kde se koupu v Pádu a uvidíte na vlastní oči to, co jsem vám v této recenzi popisoval.

S pozdravem Petrův zdar
Slávek Freecarp

BalenoPlovoucí kombinéza Mullion X5000 je k zakoupení na www.czbaleno.cz, kde naleznete i další podrobné informace o produktu.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: