Úvod Recenze a testy Recenze: Pruty Awa-Shima ISSIMI Telecarp

Recenze: Pruty Awa-Shima ISSIMI Telecarp

5 506
0

Přestože už v dnešní době většina zapálených kaprařů zřejmě preferuje dvoudílné kaprové děličky, rozhodně se najdou i tací rybáři, kteří nedají dopustit na teleskopické pruty. Najde se jistě mnoho důvodů, proč si pořídit teleskopický prut. Tím hlavním však obvykle bývá praktická transportní délka a možnost prut jednoduše přepravovat i v navázaném stavu bez jakýchkoliv problémů. Když máte dvoudílnou kaprovou děličku standardní velikosti 12 ft (3,6 m), tak musíte počítat s transportní délkou kolem 180 centimetrů. Asi každý uzná, že na krátkodobou vycházku k vodě, kdy člověk sedne třeba na jízdní kolo, to určitě není. Třídílné varianty děliček jsou zase poměrně nepraktické v tom, že se hůře přepravují v navázaném stavu. Však to jistě znáte, koncová montáž se při skládání prutu různě motá a není to zkrátka to pravé ořechové. To už je mnohdy lepší vše navázat při každé vycházce znovu. I z tohoto důvodu mnozí hledají vhodné teleskopické pruty, a to třeba i jako druhé pruty na krátkodobé chytání. Je to rychlé a praktické. Navíc materiály, ze kterých jsou dnešní kvalitnější teleskopické pruty zhotoveny, jsou už dávno také na dobré úrovni, a tak se není čeho bát.

Pruty Awa-Shima ISSIMI Telecarp

Pruty k důkladnému otestování nám do redakce zaslala firma Fiord s.r.o., která prodává mimo jiné i modely Awa-Shima ISSIMI Telecarp. Aby byla recenze zajímavější, dohodli jsme se na zaslání hned dvou variant těchto prutů. Tou první byla verze 3,30 m o testovací křivce 2,75 lbs, druhou potom prut o délce 3,60 m a 3 lbs. Oba teleskopy jsme osadili zapůjčenými navijáky (baitrunnery) Awa-Shima Endurance vel. 50 a vel. 60, což se nám zdálo jako vhodná volba na běžné chytání a vyrazili jsme k vodě, abychom oba pruty porovnali, zjistili jejich přednosti a slabiny.

ISSIMI TelecarpISSIMI Telecarp

2Navijáky awa-shima

Pruty Awa-Shima ISSIMI Telecarp jsou postaveny z materiálu High Resistance Carbon Composite a při výrobě byl kladen důraz na to, aby s těmito pruty bylo možné dosahovat i dalekých odhozů. Na prutech nechybí ani kvalitní SIC Hi-Power očka a podíváte-li se blíže na nejmenší očko na špici, můžete si všimnout, že je přelévané, což zabraňuje poškození vlasce. Rukojeť je dělená tak jako tomu bývá u mnoha kaprových děliček, což můžete ocenit zejména při nahazování, jelikož se dá prut pohodlně uchopit.

ISSIMI Telecarp 3,3 m vs ISSIMI Telecarp 3,6 m

Na první pohled vypadají oba pruty téměř shodně, ve složeném stavu je 3,6 m verze jen o pouhé 2 cm delší. Co se týká transportu, je tedy celkem jedno, kterou variantu zvolíte, vyjde to v podstatě nastejno. Zásadní rozdíl je však v testovací křivce, kdy 3,3 m varianta má 2,75 lbs a 3,6 m 3 lbs. Když oba pruty rozložíte a dáte do vidliček vedle sebe, ihned uvidíte patrný rozdíl, který se netýká jenom délky prutů, ale především tloušťky. Zatímco 3,3 m verze působí spíše štíhlým dojmem, u 3,6 m varianty je silnější blank mnohem znatelnější. Je to samozřejmě dáno tím, že se jedná o delší prut, ale za větší tloušťku však zřejmě může už zmiňovaná testovací křivka 3 lbs. U kaprových teleskopických prutů to tak zkrátka bývá zvykem, vyšší testovací křivka = větší tloušťka blanku prutu. Těžko to asi ve výrobě provést jinak.

ISSIMI Telecarp 3,3 m vs ISSIMI Telecarp 3,6 m
ISSIMI Telecarp 3,3 m vs ISSIMI Telecarp 3,6 m

K vodě jsme vzali na vyzkoušení obě dvě verze prutů, abychom vše mohli dobře porovnat a zjistit, k jakému typu chytání se který více hodí. A náš závěr je jednoznačný. Pokud chytáte převážně na menších vodách a nepotřebujete dosahovat dlouhých náhozů, je pro vás vhodnější varianta 3,3 m 2,75 lbs. S tímto prutem se lépe vejdete i na méně přístupná místa a nebudou vám tolik vadit ani větve nad hlavou. Co je však ještě důležitější, užijete si více zábavy i při lovu kaprů menších či chcete-li středních velikostí. Rozhodně se ale nemusíte bát, že byste nezdolali i rybu vyšší váhové kategorie. I tento kratší prut jsme zkoušeli zatížit a sami jsme byli překvapeni, kolik toho snese. Ideální zátěž pro nahazování se nám jevila kolem 60-70g, 50-70 metrů při dobré technice hodu bez větších problémů dosáhnete. Na fotografii se také můžete podívat, jak se prut pěkně ohýbá, přestože se jedná o teleskop. Akce prutu je spíše do špičky (ostatně asi jako u každého teleskopu), ale když více zaberete, bude se mírně ohýbat i jeho spodní část. Jistě, nemůžeme to srovnávat s kaprovými děličkami, ale dle našeho názoru ISSIMI Telecarp pracují v tomto ohledu velmi dobře.

6

Chytáte-li naopak spíše na větších vodách a chcete-li lovit převážně kapry vyšší váhové kategorie, potom zvolte raději variantu 3,6 m 3 lbs. Jak už jsme uváděli, prut je sice celkově tlustší, ale zase s ním snáze nahodíte i do vzdálenějších míst od břehu. Ideální zátěž pro nejdelší náhozy s tímto prutem je cca 70-80 g. Přes 70 metrů od břehu se dostanete bez problémů, záleží také na správné technice hodu, zkušenostech a šikovnosti každého rybáře. V redakci nejsme zvyklí na nahazování s teleskopickým prutem, tak jsme na větší vzdálenost nenahazovali. Nevidíme však problém i v mnohem delších náhozech. V 3 lbs verzi je zkrátka cítit větší silová rezerva a pro delší nahazování se hodí více. Je třeba však brát v úvahu, že je to na úkor lepšího požitku ze zdolávání (i menších) kaprů. To si podle nás určitě lépe vychutnáte na ISSIMI Telecarp 3,3 m 2,75 lbs a v tomto parametru u nás určitě zvítězil.

Nebojte se pořádně zabrat...
Nebojte se pořádně zabrat, kvalitní teleskop snese hodně

Sháníte-li kvalitní teleskopický prut na kapry, určitě vám doporučujeme zařadit do výběru i tyto dva modely od Awa-Shimy. Ohledně výběru vhodné varianty vám snad pomůže i naše recenze, kterou jsme psali právě za tímto účelem, abychom porovnali oba typy prutů. Nejlépe však uděláte, když si ISSIMI Telecarp vyzkoušíte sami někde v kamenné prodejně a uděláte si vlastní názor, neboť každý rybář může preferovat něco trochu jiného.

Klady a zápory

+ Kvalitní zpracování – u 3,6 m 3 lbs verze silnější blank
+ Design připomínající kaprové děličky – neprodává se varianta s korkovou rukojetí
+ Kvalitní SIC Hi-Power očka  
+ Dobrý poměr kvality a ceny

Technické parametry Awa-Shima ISSIMI Telecarp:
Verze 3,3 m – 2,75 lbs, 6 částí, složený stav: 88 cm, váha: 239 g
Verze 3,6 m – 3 lbs, 7 částí, složený stav: 90 cm, váha: 320 g

Fiord s.r.o.Pruty Awa-Shima ISSIMI Telecarp můžete zakoupit u firmy Fiord s.r.o. – www.awa-shima.cz.

Filip Číhal

Tato recenze byla publikována také v časopisu KaproMánie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: