Úvod Recenze a testy Recenze: Sprchový test bundy Vilmar a kalhot Hamar od Baleno

Recenze: Sprchový test bundy Vilmar a kalhot Hamar od Baleno

1 044
0

Tak jsem zase dostal možnost, otestovat další rybářskou soupravu od firmy Baleno. Tentokrát se ale jedná o opravdu designový klenot z dílen této firmy. Jde o soupravu bundy Vilmar a kalhot Hamar CAMOU REALTREE – APG/APB, které jsou určené pro rybáře do opravdu extrémních a drsných podmínek. Tato souprava je prostě přesně to, co potřebujete mít s sebou na podzimní, jarní, ale i na zimní pobyt u vody.

A tak se na test, který jsem zakončil krátkým ukázkovým videem, na kterém je jasně vidět, jak tato souprava ve sprchovém testu uspěla, pojďte podívat se mnou i vy. A jestli budete mít ještě chvilku času navíc, můžete si přečíst i následující řádky, ve kterých vám popíši, z jakých materiálů je tato naprosto nepromokavá, větruodolná, teplá a nešustivá souprava složena. A pro ty, kdo by ještě třeba nečetli moje předchozí recenze a neví, co znamenají označení některých materiálů, si dovolím zopakovat i pár základních informací o materiálech, ze kterých jsou kalhoty a bunda vyrobeny.

Tip: Pomocí ikonky na videopřehrávači si můžete video přepnout do vyšší kvality (až 1080p fullHD).

Materiály:

Celá souprava je ušita ze 100% polyesteru, který je doplněn PU zátěrem. Její nepromokavost je 8 000 mm a prodyšnost spadá do skupiny WVP 5 000 mm. Tyto údaje ukazují na přesně vyvážený poměr mezi absolutní nepromokavostí materiálu a jeho prodyšností. Takže se v této soupravě pařit určitě nebudete. Bunda i kalhoty mají, stejně jako je tomu u mnoha výrobků od firmy Baleno, speciální úpravu NOISELESS. Tato úprava zase zajišťuje, že v tomto oblečení se u vody budete pohybovat naprosto neslyšně a díky maskovacímu provedení CAMOU REALTREE – APG/APB i nepozorovaně.

1

Co je to PU zátěr?

PU zátěr je nepromokavá, vysoce ohebná povrchová úprava látky na bázi polyuretanu, který vykazuje optimální vlastnosti i při nízkých teplotách, a vytváří na látce vrstvu, která zabraňuje jejímu promočení. Tato povrchová úprava tkanin bývá na českém trhu často označována také jako tzv. klimatická membrána. To je ale dost zavádějící a ryze české označení, které se jinde ve vyspělém světě nepoužívá, a to proto, že dost často vede k matení zákazníků. Z toho důvodu renomované firmy, jakou je i firma BALENO, zabývající se výrobou kvalitního zboží, používají na svých výrobcích označení PU zátěr.

Jak vzniká PU zátěr?

Zátěrové materiály vznikají nanášením (a to i několikanásobným) vhodné hmoty přímo na nosnou tkaninu. Podle nanášené hmoty pak rozlišujeme zátěry na bázi polyuretanu (PU), akrylu a polyvinylchloridu (PVC).

Co to znamená, že mají bunda Vilmar a kalhoty Hamar Camou APG/APB vodní sloupec 8000 mm a prodyšnost 5000 mm?

Pojďme si vše ukázat na konkrétním příkladu – bundě Vilmar Camou APG/APB . U Vilmaru nám hodnota vodního sloupce říká, jak moc je bunda voděodolná, tj. nepromokavá. Jinými slovy, kolik vody vydrží, než začne prosakovat. Vyšší hodnoty proto logicky znamenají vyšší ochranu při deštivém počasí.

Ale pozor, aby vaše oblečení bylo 100% voděodolné, je nutné, aby vaše bunda měla také správnou prodyšnost. Hodnota prodyšnosti outdoorového oblečení prozrazuje, jak dobře oblečení dokáže odvádět tělesnou vlhkost na povrch. Prodyšnost obvykle zajišťuje membrána, která však začne fungovat, jen když se člověk dostatečně zahřeje fyzickou aktivitou. Pro rybáře, který u vody tolik pohybu nemá, by měla být prodyšnost na 30 až 40 % voděodpudivosti. Což je přesně poměr, který bunda Vilmar Camou APG/APB má. Její prodyšnost je 5000 mm.

Co znamená označení NOISELESS u bundy VilmarAPG/APB a kalhot Hamar Camou APG?

Firma Baleno tímto názvem označuje oblečení, které nešustí a nevydává tak při vašem pohybu žádný zvuk. Díky tomuto druhu úpravy látky se můžete bez povšimnutí přiblížit i na pár metrů ke zvěři nebo k místům, kde jsou ryby, aniž by vás zaregistrovaly. To je podle mne další výhoda, kterou bunda VilmarAPG/APB a kalhot Hamar Camou svému majiteli poskytují.

Má osobní zkušenost z terénu

Celou soupravu jsem dostal za účelem testování na začátku měsíce března. S sebou jsem ji měl na dvou po sobě jdoucích expedicích za rybami do Francie, a to na konci března a dubna. Na té první mi ještě zprvu dokonce i sněžilo a teploty v noci klesaly i pod bod mrazu, zbytek expedice pršelo a teploty se pohybovaly maximálně na 10 stupních Celsia.

Na té druhé se zase neustále střídalo teplejší jarní počasí s teplotami okolo 15 stupňů přes den a noční teploty okolo 5 stupňů skoro vždy doprovázel hustý déšť a silný vítr. Přesto jsem v této soupravě vždy zůstal v suchu a teple a nikdy jsem se v ní nijak nepotil. A to vše díky dokonale vyváženému poměru mezi dokonalou nepromokavostí a prodyšností materálů, z kterých je tento komplet vyroben.

Design

Závěrem bych si ještě dovolil okomentovat design této soupravy, který je sice pro mnohé rybáře až posledním, ale přesto velmi důležitým hlediskem, podle kterého si oblečení vybíráme. Bunda i kalhoty mají naprosto dokonalý a moderní střih, který skvěle vypadá a perfektně sedí.

oblečení Baleno

A tak je tato souprava podle mého názoru i opravdovým designovým klenotem mezi výrobky firmy Baleno. A ptáte se, kde tento nezničitelný skvost koupíte? No přeci jako vždy na e-shopu firmy Baleno.

S pozdravem a pohodu u vody v oblečení od Balena vám všem přeje
Slávek Freecarp

BalenoLovecká bunda VILMAR a kalhoty HAMAR jsou k dostání na www.czbaleno.cz, kde naleznete i další podrobné informace o této soupravě.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: