Úvod Rozhovory Sedm kapřích rad od Johna Llewellyna

Sedm kapřích rad od Johna Llewellyna

2 349
0

Rozhovor s Johnem Llewellynem o lovu kaprů v zimě a brzkém jarním období…

Profil

John Llewellyn: Monstrum o váze 36,6 kgJméno: John Llewellyn

Věk: 55 let

Profese: Generální ředitel společnosti Big Carp Ltd

Oblíbený způsob rybaření: Stalking (šoulačka)

Oblíbené náčiní: Závisí na situaci, ale mám rád prut Mirage 3,5 lb v kombinaci s navijákem Daiwa Basia a vlascem Tiger (fluorokarbonová hlavní šňůra)

Oblíbený revír: Ve Spojeném království řeka Temže a místní jezero Dinton Pastures. Ve Francii a v Itálii mám v oblibě zejména velké řeky a velké vodní plochy, kde lovím velké ryby ve volných revírech.

Nejlepší úlovky: Lysec 36 kg (viz. článek Monstrum), šupináč 27 kg, Amur 27 kg

1) Jak jste prožil tuto zimu? Připravoval jste svoji společnost na novou sezónu, dělal jste nějaké prezentace a měl jste čas také na rybaření?
Tuto zimu jsem měl čas jen na noční rybaření, protože jsme měli plné ruce práce s přípravami na novou sezónu. V našem výrobním systému jsme udělali řadu zlepšení, abychom dokázali efektivněji zvládat stále rostoucí poptávku po našich výrobcích. Od začátku roku jsem se zúčastnil 4 významných výstav včetně jedné v Praze (viz. video s Johnem Llewellynem). Pro mne to jsou velice důležité události, protože se jedná o vynikající příležitost k setkání se sportovními rybáři, k prezentaci produktů a rozhovorům o našem oblíbeném druhu ryb.

2) Jak se chystáte zahájit novou sezónu? Budete zkoušet nějaké nové produkty?
Mou první rybářskou akcí v tomto roce bude týden ve Francii ve třetím březnovém týdnu. Budu chytat na dvacetihektarovém jezeře ve střední Francii. Jezero má pověst velmi dobře zarybněného revíru, kde se mají vyskytovat i některé skutečně velké kusy. Chytá se tam běžně, takže ryby jsou tam opatrné a velmi obtížně se chytají. Počasí už by se v té době mělo začít oteplovat, voda ale bude pořád ještě dost studená. V březnu v této části Francie očekávám, že teplota vody se bude pohybovat kolem deseti stupňů Celsia. Při těchto teplotách už jsou ryby poměrně aktivní, vzhledem k teplotě vody je však třeba zvolit správnou nástrahu. Budu se zaměřovat jen na ty největší ryby a vzhledem k tomuto cíli hodlám svůj přístup založit na boilies. Ideální je nové boilies Psycho, protože s tím se tamní velké ryby zcela určitě ještě nesetkaly. Provnadění rozlehlého prostoru boilies je pro chytání velkých kusů skutečně dobrá taktika. Použiji buďto Psycho pop-up, nebo Psycho – vyváženou nástražní směs s pastovým obalem. Boilies před vnaděním namočím do atraktantu Food Boost a nástrahu obalenou pastou na háčku před nahozením ochutím stejným přípravkem. Je to přístup velice jednoduchý a přitom při chytání velkých ryb zároveň velice účinný.

3) Máte pro začátek sezóny nějakou osobní radu?
Zkuste vysoce atraktivní nástrahu Fluopop pro chytání „na panáčka“. Nástrahu, PVA, závaží a návazec potřete atraktantem Flash Boost nebo Food Boost. To vytvoří fantastický oblak přitažlivosti, který bude lákat ryby přímo na váš háček.

Flash boost

4) Rybaření v zimě na stojatých vodách je ovlivňováno tím, zda je vodní plocha zamrzlá či nikoliv. Zkoušel jste někdy rybaření ihned po tom, co led roztaje?
Aktivita kaprů závisí na teplotě vody. Při teplotách vody pod 4 – 5 stupňů Celsia přijímají kapři potravu minimálně. Jakmile teplota vody stoupne nad tyto hodnoty, začnou kapři přijímat potravu a s růstem teploty jsou stále aktivnější. Teplota vody pod ledovou pokrývkou je stálá, takže kapři pod ledem stále přijímají potravu, jen jí vyžadují minimální množství. Led začíná tát, jakmile teplota vzduchu začne stoupat a způsobí mírné zvýšení teploty vody. Se zimním rybolovem mám rozsáhlé zkušenosti a na jezerech zčásti pokrytých ledem jsem už chytil opravdu hodně kaprů. Je důležité přizpůsobit tomu svůj přístup (například podle rady z čísla 3), protože kapři mohou v průběhu 24 hodinového denního cyklu přijímat potravu jen ve velmi krátkém časovém úseku a ve velice malém množství. Jestliže však chytáte na správném místě, máte značnou šanci, že se úlovku dočkáte.

Psycho equilibree
Psycho equilibree hook bait a psycho stick mix

Pokud se jezero plní vodou z tajícího ledu nebo sněhu, může to podle mých zkušeností rybaření úplně zlikvidovat. Takováto voda je mimořádně studená, pravděpodobně studenější než voda v samotném jezeře, takže způsobuje celkový pokles teploty. Podle mých zkušeností je rybaření za takovýchto podmínek jen ztrátou času, protože kapři vůbec nepřijímají potravu, dokud se teplota vody nestabilizuje a pak nezačne mírně stoupat. Pokles teploty vody o pouhý půl stupeň Celsia stačí k tomu, aby rybaření úplně zabil.

5) A chytil jste v tomto ročním období nějakou zajímavou rybu? Já chápu, že jde především o to pobýt u vody a chytit si kapra, ať je jakkoliv velký, ale… jaký je na to váš osobní názor?
V minulosti jsem v zimním období chytil i pár velmi slušných ryb. Pro pobyt u vody je to fantastická doba. Většina ostatních sportovních rybářů je doma a vy máte celý revír často výlučně jen pro sebe. Kapři v zimě váží nejvíc (kromě tření, kdy se jikrnačky vyprazdňují), a proto je to nejvhodnější čas k ulovení skutečného monstra. A myslím, že i krajina u vody bývá v zimě velmi příjemná. Bývá to mimořádně pěkné období pro rybaření a ryby mají navíc v zimě krásné, syté a tmavé barvy. Zároveň je každý úlovek ozvláštněn tím, že k jeho dosažení bylo třeba nevzdat se a překonat i náročné zimní podmínky.

1

V nejchladnějších měsících roku se nyní více soustřeďuji na své podnikání. Náčiní mám však stále připravené, abych mohl na ryby vyrazit hned, jak usoudím, že jsou pro to skutečně vhodné podmínky. Tuto zimu jsem se rozhodl chytat za vhodného počasí a podmínek na místním jezeře. Abych si vylepšil šance na úspěch, vnadil jsem pravidelně v jedné určené části jezera dokonce i za těch nejhorších podmínek. Na takový úsek revíru, o němž ze zkušenosti vím, že ho mají kapři v zimě v oblibě, vyčlením týdně zhruba 1 kg boilies. Kapři už jsou pak na moji směs naučení, když konečně nadejde vhodná doba k chytání. Pak chytám jen na nástrahu na háčku obalenou v pastě a ochucenou atraktantem Food Boost. Ryby už mají tuto vůni a chuť spojenou s příjmem potravy, a pokud jsou vhodné podmínky, lze očekávat šanci na úlovek. Měl jsem však možnost chytat jen při jedné příležitosti, protože jsme měli skutečně spoustu práce. Počasí bylo velmi mírné s velice silným jihozápadním větrem a nízkým tlakem vzduchu, což jsou pro oblast, kde jsem vnadil, vynikající podmínky, takže jsem k vodě prostě musel. Té noci jsem měl pět záběrů a vylovil jsem čtyři pěkné kapry. Žádný nebyl skutečně veliký, ten největší z nich měl kolem 12 kilogramů, ale bylo to velmi příjemné a uspokojující noční chytání.

6) Jakou byste zvolil nástrahu? Slanou nebo sladkou… a co vnadění?
Jako nástrahu bych zvolil buďto vyvážené boilies Balanced Equilibrée, nebo malý Fluopop. Jak jsem již řekl, nástrahu bych obalil pastou a ochutil atraktantem Flash Boost nebo Food Boost. Vnadění bych nejspíš omezil na minimum, pravděpodobně bych však přidal malého „panáčka“ nebo PVA sáček mletých boilies.

2

7) Vylepšil jste na novou sezónu nějak své rybářské náčiní? Pokud ano, svěřte se nám, jak.
Pro novou sezónu jsem v náčiní neprováděl žádné změny.

Tento rozhovor byl publikován také v časopisu KaproMánie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: