Úvod Seriály Silové zdolávání aneb “Návazec do těžkých podmínek”

Silové zdolávání aneb “Návazec do těžkých podmínek”

8 427
3

Vítám všechny čtenáře u dalšího článku o návazcích. V této části bych se rád věnoval montážím k takzvanému extrémnímu zdolávání. Ať už pro lov ve vázkách, nebo třeba na řekách, kde je na koncovou montáž vyvíjen extrémní tlak. Proto je v těchto případech třeba dbát daleko více na kvalitu použitých materiálů. Zde odpadávají zavedené zvyky a je třeba kapku přitlačit. Nikdo nemůže riskovat, že přijde o rybu díky nepečlivosti. Taky jsem si kdysi několikrát řekl, přece ten můj háček nikdy nezklamal, proč bych ho na té řece nepoužil. Vytáhl jsem sice krásného kapra, ale po prozkoumání háčku jsem zjistil, že je asi o dva milimetry vyhnutý. Což mne utvrdilo v tom, že jsem měl štěstí a že už tuhle stránku věci prostě NIKDY nepodcením.

26

První věc, které bych se chtěl věnovat, je háček. Většina lidí se snaží držet oblíbených a prověřených typů, ale ne vždy je to to pravé. Zde potřebujeme dbát na pevnost a tvar háčku, proto nemůžeme použít to, co nám vyhovuje třeba na otevřené vodě, kde si rybu můžeme jakkoli povodit, nechat jí prostor a jednoduše počkat než se unaví.

V místech s velkým výskytem stromů, keřů a jiných překážek si vybírám silnější háčky do obloučku typu Heavy Carp, z pevného drátu. Na řekách s čistým korytem si je neupravuji, v překážkách ale zamačkávám protihroty, v případě že by kapr vyhrál a podařilo se mu dostat do vázky, protihrot by mu mohl značně uškodit a výhra by to potom pro něj nebyla. Většinou chytám na háčky velikosti 6–8, v těchhle náročnějších podmínkách volím háčky větší jako jsou velikosti 2–4, někdy i větší. Velikost háčku dokáže taky částečně vyselektovat cílovou rybu a zpravidla platí: Menší háček = více záběrů + větší šance na ztrátu ryby – „vyříznutí“. Větší háček = méně záběrů + háček lépe sedí v tlamce ryby, takže se dá na rybu zatlačit a trochu otestovat sílu a pevnost svého vybavení.

25

Jako rovnátko použiji klasickou smršťovací hadičku, zde není třeba nic měnit. Z návazcových materiálů používám ty pevnější, popřípadě oděruvzdorné. V minulé sezóně jsem si oblíbil šňůrku Ground-hog, díky její pevnosti a váze, kde krásně kopíruje dno a já nemusím používat bročky nebo plastické olovo k zatížení návazce na dně reky, aby nevzlínal a netáhla jej voda. Popřípadě se na něj nenachytaly nečistoty plovoucí nad dnem. V případě, že chci použít jinou šňůrku, třeba pro změnu barvy, nebo šňůrku potaženou polymerovou vrstvou, kvůli ostrým kamenům, nebo vlastní tuhosti, vždy ji zatěžuji bročkem nebo plastickým olovem. Na řekách dávám na návazec i několik závaží, a to podle jeho délky. Používám šňůrky s větší pevností, zpravidla přes 10 kg. Když zkouším nějakou novou, provedu si pevnostní test, kdy uvážu šňůrku k něčemu pevnému a asi metr délky vyzkouším tahem přetrhnout. Pokud povolí, ať už jakkoli, vlákna nebo kompletní přetrhnutí, přestanu jí důvěřovat.

V těchto případech se vyhýbám kombinovaným návazcům, které by přidaly jakýkoli jemný uzlík do mé montáže. Tady opravdu platí, že v jednoduchosti je síla a tlak vyvíjený na poslední centimetry naší sestavy při zdolávání ryby je opravdu extrémní.

Doufám, že vám tyhle informace pomohly při výběru těch správných materiálů a fotky ke správnému vázaní svých montáží.

Fotonávod vázání

Připravíme si vše pro navázání montáže
Připravíme si vše pro navázání montáže
Ustřihneme potřebnou délku návazcové šňůrky. Na řeku klidně 30 cm - 50 cm
Ustřihneme potřebnou délku návazcové šňůrky. Na řeku klidně 30 cm - 50 cm
Uděláme očko na zarážku
Uděláme očko na zarážku
Pečlivě dotáhneme
Pečlivě dotáhneme
5
Ustřihneme 1-2 mm tenké bužírky. Z pevnějšího materiálu, aby se nepohybovala po ramínku háčku
Navlečeme bužírku na návazec
Do očka dáme zarážku a navlečeme boilie nebo peletu požadované velikosti. Navlečeme bužírku na návazec
Šňůrku prostrčíme očkem háčku
Na návazec navlečeme háček směrem k hrotu. Háčky používám ve velikosti 2-4
natažení bužírky
Na háček přes špičku opatrně natáhneme bužírku, abychom nepoškodili šňůrku hrotem háčku
5
Odměříme si délku vlasu. V době kdy je ryba hodně aktivní se nebojím dávat vlas i 7 cm dlouhý. (dle velikosti boilie a háčku)
10
Nyní máme odměřenou délku vlasového přívěsu
Začneme omotávat ramínko háčku. Provedeme 7-8 omotávek
Začneme omotávat ramínko háčku. Provedeme 7-8 omotávek
Po omotání a dotažení, protáhneme zpět proti hrotu háčku
Po omotání a dotažení, protáhneme zpět proti hrotu háčku
Ustřihneme požadovanou délku smršťovací hadičky
Ustřihneme požadovanou délku smršťovací hadičky
15
Nasadíme přes očko háčku. Abychom zakryli omotávku a za očkem háčku přesahovalo 5-10mm bužírky. U háčků ze silnějšího drátu použijeme bužírku širší, aby šla dobře přes očko háčku
15
Zkontrolujeme usazení rovnátka
16
A můžeme smršťovat. Buďto nad parou, nebo přímo ve vařící vodě
Pomocí jehly navlečeme převlek proti zamotání
Pomocí jehly navlečeme převlek proti zamotání
Na konci návazce uděláme očko pro navlečení na rychloobratlík
Na konci návazce uděláme očko pro navlečení na rychloobratlík
19
Opět smyčku pečlivě dotáhneme.Opravdu stačí jedno provlečení. Ještě se mi nestalo aby smyčka povolila
20
Vezmeme si kousek vyvažovacího tmelu (plastického olova)
21
Pečlivě ho zapracujeme asi 5 cm od háčku. Můžeme dát i na více míst abychom zatížili návazec, který pak krásně kopíruje dno
Návazec máme hotový
Návazec máme hotový
Na řece a při lovu ve vázkách zamačkávám protihrot háčku
Na řece a při lovu ve vázkách zamačkávám protihrot háčku

24

Martin Havránek

MikBaits

Komerční sdělení

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Nerad bych rejpal,ale zrovna háček kurv shank od kordy neni háček, kterej by měl co dělat na fotce u článku Silového zdolávání. Dost lidí si na ně stěžuje,pravě na pevnost- dost se ohejbal.

    To samý – Neni rozhodně pravidlem ,že čim větší háček při rybolovu použiju tim větší pevnost při zdolávání budu mít. Jde spíš o velikost obloučku,stejně tak typ háčku.Vzdálenost nástrahy od háčku,délka návazce v tom hraje určitě taky svojí roli.

    Neber to špatně, jen mám jiný zkušenosti.

    Čaues Dan

  2. Předposlední fotka a háček na něm, neni od Kordy? Nebo že by novinka od CS ? :))

Chcete-li, můžete přidat komentář: