Úvod Recenze a testy Tři dny na jezeře a test SuperFeed

Tři dny na jezeře a test SuperFeed

1 518
0

Letos jsem po letech sezónu začal se značným zpožděním. Měl jsem pro to ale pádný důvod, a tím bylo narození mé dcery. A tak jsem své kaprařské choutky do značné míry omezil a místo sbírání zkušeností při lovu kaprů, nabírám zkušenosti nové jako rodič.

První termín, kdy jsem se utrhl od náročného zaměstnání a rodiny, padl na šestého července.

Měl jsem rezervaci na tři dny na svém oblíbeném jezeře, které navštěvuji již několik let, nejen kvůli kvalitní rybí obsádce, ale hlavně klidu který tam vždy na rybolov mám.

Pokaždé, když jedu na výpravu, mám s sebou nějakou již oblíbenou a vyzkoušenou nástrahu.

1

Tentokrát jsem ale trochu zariskoval a vsadil vše na jednu kartu! Boilies, které jsem se rozhodl nabídnout kaprům, je letošní novinkou Tandem Baits a sám jsem byl zvědavý, jak se osvědčí na velmi prochytávaném revíru, kde mají kapři na výběr z nepřeberného množství “nabušených nástrah”, jejichž cena je někdy mnohem více přemrštěna proti kvalitě…

Superfeed – test jater

Ano hádáte správně, rozhodl jsem se pro boilies, které nese označení SuperFeed – Liquid food liver neboli játra. Podle prvních dojmů, po otevření balení boilies, jsem byl optimista. Kuličky krásně voněly a po přidání atraktoru Sticky boosteru byly tyhle koule naprosto připravené k testu.

Pár hodin před lovem jsem boilies naboosetroval a nechal jsem je ještě vysušit na slunci. V jezeře je obrovské množství bílé ryby a já chtěl, aby koule na dně vydržely co nejdéle, dokud si pro “játýrka” nepřijede nějaký zkušený kapr.

Zvolil jsem montáž na “panáčka”, která mi tady vždy dobře fungovala. Nástrahu pod háčkem jsem ještě pro zatraktivnění nadipoval v hustém superfeed sticky dipu. Ten na boilies díky své hustotě perfektně přilnul a dodal mu ještě na účinnosti!

Kolem každé montáže jsem rozházel zhruba třicet kuliček a abych docílil rychlejších záběrů, dal jsem k montáži vždy ještě pár naboosterovaných boilies v PVA punčoše.

2

První závoz:
Teprve odpoledne jsem zavezl montáže na místa, která již znám a dobře vím, že se tu kapři v tuto roční dobu rádi zdržují. Bylo nesnesitelné vedro, a tak jsem poslední prut vyvezl až v pět hodin odpoledne. První montáž jsem umístil do dvoumetrové hloubky v blízkosti trdliště, kde kapři postávali pod hladinou v prohřáté vodě. Druhou montáž jsem umístnil na mělčinu, kde byla hloubka přibližně jeden metr a v minulosti jsem měl v letním období z tohoto místa často úspěchy. A konečně třetí montáž jsem vyvezl doslova “za roh” do zátoky, kde je naprostý klid a kapři se zde rádi schovávají ve stínu stromů sklánějících se nad vodou.

3
Zarostlé břehy a keře nad vodou, to kapři vyhledávají…

Podle slov kamaráda a správce jezera se kaprům žrát v posledních dnech moc nechtělo a rozhodně ne z hloubek, ve kterých jsem měl své montáže. Místo, kde jsem chytal však mnoho jiných možností lovit ve větších hloubkách, kde kapři přijímali potravu, zrovna neskýtalo. Věřil jsem však svým instinktům, ale hlavně nástrahám!

Den se změnil v noc a levý signalizátor se po prvé letos rozezněl. Jak rád tenhle tón slyším… Ryba se snažila uniknout směrem do trdlište, kde má téměř jistotu, že mi zajede do kořenů. Na to mám jedinou odpověď. Nepovolím ani metr! Dělička od Tandemu sahá do svých rezerv a ukazuje mi, co dovede. Pár vteřin napětí co povolí a nakonec se mi daří rybu obrátit. To už vše sleduje kolega, který chytá na vedlejším místě. Jeseter!

4

Jsem trochu zklamaný, protože tah, jaký ryba vyvinula by u kapra odpovídal té vyšší váhové kategorii. Opatrně rybu měřím a co nejrychleji ji pouštím zpět. Mám radost z pěkného souboje a 147 cm dlouhého nosáče.

Ale co kapři, probudí v nich nástraha SuperFeed zájem?

Ráno jsem měl hned dvě jízdy. Jedna přišla ze zátoky a druhá z malé hloubky ze zatopené cesty. Bohužel pro mne jsem obě ryby ztratil. První rybu, podle mě menšího kapra, jsem “vypnul” po pár metrech a druhou rybu jsem nejdříve úspěšně přemluvil při rychlém úniku do zatopených kořenů, a poté co se na hladině zavařil kapr určitě hodně přes deset kg, tak se mu podařilo zbavit háčku. No i to se stává, je třeba se soustředit. “Podstatné je, že Superfeed játra jim šmakujou”, říkám si pro sebe.

5

Další záběry na sebe nenechaly dlouho čekat a ryby jsem již úspěšně zdolal. Šlo ale o menší kapry od devíti do dvanácti kilogramů. Večer vedra vygradovala sérií bouřek. V jednu chvíli udeřil blesk jen pár desítek metrů ode mne a ohlušující rána mi rezonovala celým tělem. Mám bivak Phantom EXL a musím uznat, že v přívalech vody, které spadly během asi dvou hodin, jsem byl stále v suchu. Nepříjemný pocit jsem měl jen z množství stromů, které se mi tyčily nad hlavou.

Déšť pomalu ustával. Toho jsem využil a zavezl znovu své montáže i s čerstvě nadipovanými nástrahami. Bouřka se ale ještě jednou vrátila a uprostřed lijáku, jak už to bývá, přišla jízda. Vystartoval jsem ze suchého bivaku jako Usain Bolt. Málem jsem zapomněl zastavit na konci mola. “Grafiťák “sleduji s trochou nejistoty. Směřuje do nebe jako menší hromosvod. Pár minut strachu jestli do mne neudeří blesk a pěkně stavěný “špíglák” je už v podběráku. Pouhých pět minut po zavezení nástrahy. Váha ukazuje 16,4kg. Rozhodně to není ryba z největší váhové kategorie, ale bojoval krásně, a to u mne převažuje nad velikostí úlovku. Jde mi o zážitek, nikoliv o kila!

6

Problém nastal, když jsem chtěl kapra vyfotit. Měl jsem sice po ruce stativ, ale v tom lijáku jsem veškerou techniku raději sklidil. Kapra jsem rozhodně nehodlal dlouho držet na podložce jen kvůli vydařené fotce, a tak jsem improvizoval a pokud jde o kvalitu fotky, tak samozřejmě v nevhodnou dobu.

7

Navíc jsem si zapomněl ve spěchu vypnout svou “čelovku”, tak se omlouvám za to červené světlo. Hlavně že jsem kapra mohl pustit bez úhony v plné kondici zase do jezera. V noci na středu byla opět vlna bouřek a kapky deště bubnovaly na hladinu jezera a plášť bivaku monotónní skladbu. Ráno pofukoval jihozápadní vítr a nad hladinou se vznášel oblak mlhy. Nádhera… Sedl jsem si k prutům a vychutnával ten úžasný klid. Ten už dnes u vody najdete málokde. Začínám konečně zase vnímat přírodu, vůni lesa a užívám si ten pocit svobody, který vždy při lovu kaprů mám.

Noční déšť, který vodu okysličil měl za následek, že kapři začali mé nástrahy aktivně vyhledávat. Játra bodovaly na jejich jídelníčku a já se mohl jen za ráno radovat z pěti záběrů. Kapři od deseti do patnácti kg a jako bonus ještě jeden jeseter 18 kg.

8

Volba této nástrahy do teplé vody se ukázala jako správná a játra chytala prostě skvěle. Za tři dny lovu jsem spotřeboval necelé čtyři kg boilies. Vzhledem k ceně těchto “koulí” bych řekl, že hodně muziky za málo peněz! Tuto nástrahu zařadím každopádně mezi své oblíbené, a to jsem ještě nestihl vyzkoušet další příchutě, kterým věřím, že budou také dobře lákat kapry. V nejbližší době se chystám vyzkoušet oliheň-pomeranč a ovocnou bestii, která bude podle mne fungovat dobře i při lovu amurů.

Ještě malý dodatek. Zajímavé bylo, že další rybáři, až na mého kolegu si na jezeře moc nezachytali. Že by v tom byl Superfeed?

S pozdravem
Petr “kovič” Kovárna
tester Tandem Baits

kamofish-logoBoilies SuperFeed od firmy Tandem Baits najdete v sekci Boilies v e-shopu Kamofish.cz.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: