Úvod Seriály Začínáme kaprařit 4 (Navijáky aneb točím, točíš, točíme)

Začínáme kaprařit 4 (Navijáky aneb točím, točíš, točíme)

6 019
0

Co jsem psal v minulém díle o prutech, tak to samé platí i o navijácích. Musíme samozřejmě vybírat naviják, který bude pro nás ten pravý. Neznám důvod, proč by si měl rybář kupovat surfový naviják s cívkou 80-90, když bude chytat někde na nějakém „kačáku“, na který by mu stačil bohatě naviják s cívkou 50. To však platí i naopak. Proto nečekejte radu ode mne, jakou velikost cívky si mám vybrat. To je již na vás samotných. Já se řídím takovým pravidlem, které samo o sobě nic neříká, ale je správně trefné. A to pokud jsem kočovný rybář, tak určitě upotřebím velký naviják. Pokud jsem rozhodnut, že svůj kaprařský život strávím na menších vodách, tak i úměrně zmenším naviják.

Protože tento seriál je o kapraření, tak popíšu jen kaprařské „strojky“. Všichni budeme používat smekací navijáky s různým brzdným systémem. Neříkám, že by nešel využít i jiný typ navijáku. A to třeba multiplikátor, ale abych řekl pravdu, tak jsem neviděl kapraře, kterýby měl na svém speciálu multiplikátor. Obecně mohu říct, že by to vypadalo divně, že :o).

Navijáky se zadní brzdou

Tyto navijáky jsou levné a univerzální. Tyto navijáky se převážně prodávají do velikosti cívky 50. Existuje, ale i několik vyjímek. Tento typ navijáku má hlavní nevýhodu tu, že jeho brzda neúnosně zatěžuje naviják. Je zajímavé, že většina renomovaných výrobců nepoužívá často tento brzdný systém u svých top produktů. Proč asi?

naviják

Navijáky s přední brzdou

Systém s přední brzdou je řešením pro nás. Z mého pohledu je tento systém jednodušší na konstrukci. A tak se říká, že čím jednodušší věc, tím menší šance poruchy. To u tohoto typu navijáku platí na 100%. Nikdy jsem neslyšel o někom, komu by se brzda zadrhla při záběru. To se u navijáku se zadní brzdou stává častěji. Samozřejmě vše je také otázka preciznosti provedení. Nebývají o moc dražší než navijáky se zadní brzdou.

naviják

Baitrunner

Myslím, že tento typ navijáku byl stvořen přímo pro kapraření. Jedná se o systém dvou brzd na sobě nezávislých. První brzdou je brzda záběrová, která se nastavuje stejně jako brzda u všech ostatních typů navijáků. Revoluční je však až brzda zdolávací, která se aktivuje pootočením kličky navijáku. Tento typ navijáku hlavně využijete při situaci, kdy potřebujete rybu rychle otočit před překážkou. Nejlepší řešení pro kapraření. Je o něco dražší než ostatní typy navijáku, ale ta investice se vám určitě vrátí v podobě zdolaných ryb.

naviják

Zpracování a použité materiály

Otázka materiálů je hlavně na místě pokud se budeme bavit o cívce. Pokud budete chtít nahodit co nejdaleji, tak určitě volte cívku kovovou nebo alespoň pokovenou s konickým tvarem. Pravidlem bývá, že při koupi navijáku dostanete i jednu náhradní cívku (většinou grafitovou, i když záleží na výrobci). Pokud se budeme bavit o tělu navijáku, tak převážně bývá grafitové. Renomovaní výrobci používají odlehčenou ocel.

Výběr navijáku

Stejně jako u výběru prutu, tak i výběr navijáku není činnost, kterou lze dělat lehkomyslně. Zásadní otázkou je kolik chceme obětovat peněz na jeho nákup. Pokud chceme koupit levnější naviják, tak moje doporučení jsou výrobci DAM, Mitchell, Tica, ale i Okuma.Pokud nemusíte hledět na dno své peněženky, tak určitě neprohloupíte pokud zakoupíte výrobky od firmy Daiwa, Shimano. Konečný výběr stejně zůstane jen a jen na vás. Nezapomeňte, že na navijáku a prutu není dobré šetřit pokud nechcete, aby jste byli ve správný čas vypečeni :o).

Příště >>> Stojany a hlásiče

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: