Úvod Seriály Zdoláváme kapra (2/3)

Zdoláváme kapra (2/3)

5 024
0

Při čtení následujících řádků se zcela jistě nikdo nenaučí správnému zdolávání kaprů. Je to totiž dlouhodobý proces, který se vyvíjí společně se zkušenostmi rybáře. Získané zkušenosti a hlavně dlouhodobá praxe jsou zřejmě tím opravdu nejdůležitějším. Pokud se však naučíme nepanikařit po každém proměněném záběru a dodržíme-li některé hlavní zásady, o kterých si dnes povíme, měli bychom se vyvarovat zásadních chyb.

PROVEDENÍ ZÁSEKU

Zásek se většinou provádí trhnutím, případně jen přizvednutím prutu směrem vzhůru. Jak silně trhneme, záleží na tom, na jakou vzdálenost od břehu zrovna lovíme. Máme-li nahozeno jenom několik málo metrů od místa, kde se právě nacházíme, pochopitelně bychom neměli provádět zásek s přílišnou razancí. Přehnaným zásekem bychom to mohli jenom pokazit. Chytáme-li na středně dlouhé až velké vzdálenosti, provádíme zásek rychlým tahem směrem za sebe. Pluje-li kapr směrem k nám a záběr se projevuje jako „padák“ (viz. minulý díl), je asi nejefektivnější současně s táhlým zásekem rychle navíjet vlasec.

PRŮBĚH ZDOLÁVÁNÍ

Cítíme-li na prutu kontakt s rybou, můžeme začít zdolávat. Ať už zdoláváme ze břehu nebo se rozhodneme použít člun či pramici, postupujeme asi následovně. Kapra zdoláváme postupným „pumpováním“ prutem za občasného navíjení vlasce. V praxi by to mělo vypadat tak, že navíjíme tehdy, když povolí tah ryby. Poté využíváme ohebnosti prutu a působíme na něj směrem vzhůru. Toto opakujeme stále dokola, dokud se ryba neobjeví u břehu. Snažíme se přitom o to, aby byl kmenový vlasec stále co nejvíce napnutý, jinak hrozí vyháknutí. Zcela úmyslně píšu pouze „snažíme se o to, aby byl vlasec co nejvíce napnutý“, protože ve skutečnosti vlasec nikdy nedokážeme mít neustále vyšponovaný. Už samotné „pumpování“ prutem a váha olůvka způsobuje to, že napnutí vlasce občas trochu povolí, což jistě není moc dobré. Drží-li však háček pevně v rybí tlamce, neměli bychom kontakt s kaprem ztratit. Je důležité, abychom během zdolávání byli (nebo se o to alespoň snažili) pánem situace. Rybu přece zdolává rybář, nikoli ona jeho.

zdolávání

Úspěšně zdolat kapra v místech, kde pod vodou ani nad ní nejsou žádné překážky nebo nepůsobí jiné vlivy, které by mohly zkomplikovat průběh zdolávání, není zase až tak velký problém. Ne vždy však chytáme v takových podmínkách. Proto je vždy důležité předem počítat se všemi překážkami na našem místě. Zejména je nutné znát přibližný reliéf dna, kde lovíme. Víme-li o nějakých vázkách, nesmíme v žádném případě nechat kapra do nich vplout. Jak je známo, po záseku valná většina ryb směřuje právě do nich. Kapr tedy nesmí dostat ani o kousek vlasce víc, než je potřeba. Příliš povolená zdolávací brzda by se nám nemusela vyplatit, spíše naopak. Bude-li mít kapr možnost rychle plout a vymotat spoustu vlasce, napětí se povolí a ryba se může daleko lépe vypnout. Ačkoliv si hodně rybářů myslí, že ke zdolávání je úplně nejdůležitější dobrý prut, tak to není úplně pravda. Pořád je lepší vlastnit o něco horší prut, než mít naviják se špatnou brzdou, protože právě správně nastavená brzda a kvalitní nepoškozený vlasec jsou základním kamenem úspěchu. Zdolávací brzda by měla být nastavena asi tak, aby pracovala pouze tehdy, kdy se napnutí vlasce blíží ke krajní mezi jeho pevnosti. Ostatní výpady kapra musí utlumit ohebnost prutu a průtažnost vlasce. Hlavně bychom neměli navíjet vlasec v momentě, kdy ryba prudce ujíždí směrem od nás, protože tehdy dochází ke známému překrucování vlasce, které ho oslabuje a tím i značně poškozuje. Potřebujeme-li rybu nutně otočit (např. aby nezajela vázky), lehce dotáhneme zdolávací brzdu a využijeme vlastností prutu, netočíme však přitom kličkou navijáku.

Dnešní moderní vybavení umožňuje zdolávat kapry daleko razantněji, než jak tomu bylo dříve. Spousta rybářů zdolává se zbytečně povolenou brzdou a na kapra tak nepůsobí moc silově. Argumentují obvykle tím, že si boj vychutnávají. Samozřejmě že když chytáme na opravdu čistém revíru s minimem vázek, tak si takové „nenásilné“ zdolávání můžeme dovolit. Přesto však zastávám názor, že je to úplně zbytečné, protože pokud nám to naše vybavení dovolí, tak nevidím jediný kloudný důvod, proč takto činit. Jedině tím riskujeme, že se ryba zbaví háčku vlivem málo napnutého vlasce. Z důvodu efektivnosti tedy příliš jemné zdolávání nedoporučuji. Na druhou stranu bychom si určitě měli dávat pozor na to, abychom to zase s tou sílou moc nepřehnali. Je sice pěkné, že naše vybavení dokáže otočit i většího kapra v plné rychlosti, ale musíme brát ohled na riziko vyříznutí. Může se totiž přihodit, že háček přílišným tahem protrhne tlamku kapra. Nejenom že tím poškodíme rybu, ale samozřejmě přijdeme i o úlovek. Obzvlášť je-li háček v kapří tlamě zachycen jenom za okraj, stačí někdy jenom trochu více se opřít do prutu a o úlovek snáze přijdeme, ale to už je faktor, který můžeme jenom těžko ovlivnit. K tomu všemu jsou však potřeba značné zkušenosti, které každý z nás postupně získává se zvyšujícím se počtem zdolaných kaprů. Proto čím více kaprů se nám podaří dostat na břeh, tím více si osvojíme techniku zdolávání a co hlavně, získáme potřebné sebevědomí.

PODEBÍRÁME KAPRA

Povede-li se nám dostat kapra až ke břehu (popřípadě do blízkosti člunu), je nanejvýš důležité, abychom se nesnažili celý proces podebírání urychlit. V žádném případě není dobré snažit se jezdícího kapra podebírat! Pravděpodobně nejsem jediný, kdo už několikrát u vody viděl podebírání „na způsob lovu motýlů“. Čekáme tedy na okamžik, kdy je ryba dostatečně unavená. Ten nastává tehdy, když se ryba skoro bezvládně položí na bok. Je to pro nás znamení, že se máme pokusit o podebrání. Přitom se však snažíme nedělat zbytečně prudké pohyby, abychom rybu ještě zbytečně nepoplašili. Kapra podebíráme zásadně hlavou napřed, nikdy ne obráceně. O tom, že bychom měli vlastnit podběrák o dostatečném rozpětí ramen a s jemnou síťovinou, se snad ani nemusím zmiňovat.

podebírání kapra

správné podebírání kapra je důležité
NOČNÍ LOV

Jak je známo, kapři bývají velice aktivní i v nočních hodinách. Je to doba, kdy se šance na ulovení velké ryby značně zvyšuje. Pro nás to však znamená, že se musíme na lov za tmy dobře připravit. Než nastane úplná tma, měli bychom přesně vědět, kde se nachází všechny naše věci. V noci máme zhoršenou orientaci a pokud necháme svoje věci jenom někde pohozené, jenom si tím zbytečně znepříjemníme zdolávání. Není nic horšího, než za tmy hledat svoje věci, které nutně potřebujeme. Zejména důležité je světlo, protože bez něj se neobejdeme. Asi nejlepší je, pokud si svoji čelovku necháme na hlavě, nebo ji alespoň položíme na předem určené místo, abychom měli světlo po záběru ihned k dispozici. Dále je velice důležité, mít připravený podběrák, a to nejlépe někde v blízkosti prutů. Nástrahy a návnady je dobré mít pohromadě, abychom vždy věděli kam sáhnout. Každý kdo někdy chytal přes noc dobře ví, že někdy záleží i na menších, přesto nepostradatelných pomůckách. Tu se neznámo kam ztratí jehla na boilie, podruhé zase nemůžeme najít fotoaparát pro zdokumentování úlovku apod. Z toho všeho tedy vyplývá, že se při nočním lovu pořádek ve věcech opravdu vyplatí.

já s kaprem

tohoto kapra jsem ulovil až po setmění
Při nočním lovu velice dobře upotřebíme fluorescenční vlasec, na který když posvítíme, výrazně nám zlepší orientaci při zdolávání, což je při zhoršených světelných podmínkách neocenitelné. Dále můžeme použít do svých swingerů různé chemické světla, které po rozlomení vydrží poměrně dlouho svítit. Osobně ale tento druh světel nepoužívám, protože si obvykle vystačím s elektronickými signalizátory záběru, které se při záběru stejně rozsvítí. Další užitečnou pomůckou (nejen pro noční lov) může být bezdrátový příposlech k elektronickým hlásičům. Ne vždy totiž vydržíme přes noc bez spánku. Pokud tedy nechceme obtěžovat svoje okolí přílišným řevem hlasitě nastavených hlásičů, může se stát příposlech dobrým pomocníkem. Jednoduše ho v zapnutém stavu umístíme někam k sobě do bivaku a můžeme s klidným svědomím usnout. Zabere-li ryba, příposlech nás probudí a můžeme se vydat ke svým prutům. Jedinou nevýhodou příposlechů je jejich vyšší pořizovací cena. Každý by si však měl nejprve rozmyslet, zda příposlech skutečně potřebuje či ne.

ilustrace

Příští díl bude o manipulaci s kaprem na břehu a o jeho navrácení zpět do vodního živlu.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: