Úvod Seriály Hledání jezerních obrů – 2. díl

Hledání jezerních obrů – 2. díl

2 438
0

Vždy, před každou výpravou na nějaké jezero, se snažím co nejlépe připravit tak, abych co možná nejvíce zvýšil svoji šanci na nějakého pěkného kapra. K tomu, abych uspěl, je potřeba dodržet několik důležitých aspektů. Kaprařina je jako skládačka, a pokud se vám podaří do sebe poskládat všechny kousky, podstatně si zvýšíte možnost úlovku nějakého obra.

1

Za nejdůležitější považuji výběr místa, nástrahu, návazec a samotnou techniku krmení. Dalším faktorem, který nemohu opomenout, je pořádný kus štěstí. Důvod je jednoduchý. Pokud najdete dobré místo a položíte na něj špatnou nástrahu, úlovek velkého kapra bude náhodný. To samé platí v případě, že na špatné místo předložíte tu nejlepší nástrahu. Další, pro mě velmi důležitým faktorem úspěchu je, co nejlehčí návazec s velmi ostrým háčkem.

Zatím jsem nebyl se žádným háčkem stoprocentně spokojený a téměř vždy jej po každém záběru ihned vyměním za nový. Ty nejostřejší háčky mají dlouhou tenkou špičku, která se většinou po každém záběru otupí. Ostrý háček je hodně důležitý. Na podvodních kamerách jsem měl možnost často sledovat, kolik kaprů má nástrahu v tlamě, než se nějaký opravdu sekne.

Toto jsou nejdůležitější faktory pro úspěšné chytání kaprů. Osvětlím to na jednom příkladu z loňského léta. Účastnil jsem se Mistrovství světa v lovu kaprů ve Francii (WCC), a tak jsem si řekl, že na toto jezero pojedu již o týden dříve a pokusím se ulovit nějakého toho jezerního obra. Jako nástrahu jsem si vzal své osvědčené boilie Biosquid, Mystic a GLM Enduro, které jsem od loňského roku testoval i v konzervované, tedy trvanlivé podobě. Výsledky byly doslova ohromující a nezaznamenal jsem žádný rozdíl mezi mraženkou a touto hotovkou.

2

26,80 kg
26,80 kg

Dorazil jsem na jezero, kde již seděl můj kamarád Šuny a několik Francouzů a Rusů. Začal obvyklý rituál, což asi každý zná. Během několika hodin jsem měl vše připravené a začal vyhledávat místa k samotnému lovu. Za ta léta jsem si vypracoval svoji metodu, jak najít místa, kde se krmí velcí kapři a úspěšně ji používám již několik let. Svoje pruty jsem umístil pod a na lavici, další na první zlom u břehu, a pak jsem velmi dlouho hledal nějakou prohlubeň. Mám tato místa v oblibě. Jsou jako spižírny, kam se jezdí krmit velcí kapři. Pokud tam umístíte kvalitní nástrahu, která kapra zaujme, máte velkou šanci ho ulovit. Po nějakém čase se mi podařilo takové místo najít. Jednalo se o prohlubeň, asi o 20cm hlubší, než okolní dno. Někdy bývá velmi složité takové místo najít, protože může být velmi malé, třeba jen 2m v průměru, ale určitě to stojí za vyzkoušení.

nákres

Důležitou součástí je i správné zakrmení

Podle místa, které jsem si vybral, buď rozkrmím velkou plochu, a pak chytám s jedním prutem přímo v krmení a s druhým vedle krmení. Přímo v krmném místě se většinou docílí více záběrů, ale na okraji nebo třeba 10m od něj je šance na úlovek velké ryby. Já se vždy snažím zkombinovat různé způsoby krmení na více místech, čímž si samozřejmě zvýším šanci na pěkný úlovek.

4

5

Jedno místo, kde předpokládám výskyt většího množství ryb, rozkrmím ve větší míře a další prut umístím na zcela jiné místo. Jak jsem již psal dříve, velké ryby s oblibou chytám v prohlubních. Zde krmím jen velmi málo, a to proto, abych chytil každou rybu, která tam připlave na krmení. V těchto prohlubních se většinou vyskytují škeble, patentky a různé larvy. Proto jsou tak úspěšné.

To jsem udělal i při této výpravě. Nejdříve jsem začal mít záběry od bílé ryby a potažmo sumců z místa pod a z lavice. Zatímco ostatní místa mlčela. I když v brzké době nedosáhnu záběru, nepřevážím hned své montáže, abych na místě udržel co největší klid a kapry neplašil. Vždy se to ukáže jako dobrá taktika.

23 kg
23 kg

Třetí den ráno jsem se dočkal prvního záběru z prohlubně a po urputném zdolávání jsem se mohl radovat z lysce o váze 26,8kg. To mě utvrdilo a zároveň potěšilo, že zvolená taktika byla správná a znovu jsem umístil do této prohlubně svoji montáž s boiliem Mystic. Během dalších tří dnů jsem ulovil kapry 21,2kg a 23kg. Z ostatních míst jsem tahal pouze bílou rybu, sumce a jednoho 13kg kapra.

21,20 kg
21,20 kg

Rusové, kteří chytali vpravo ode mne, neměli žádný záběr a Francouzi z levé strany chytali menší kapry do 9kg. Podařilo se mi najít zkrátka top místo, proto jsem byl úspěšný.

8

Často za mnou kapraři chodí pro radu, jak zdolat velké kapry, takže rada na závěr. Jezděte na kapry vždy s pokorou. Každý rybář se musí celý život učit, protože se rybaření stále vyvíjí. Pokud se budete cítit jako borci, kteří všechno ví a všechno umí, je to nejlepší cesta k neúspěchu. Dále musíte mít cit pro pozorování vody, správné vyhledávání míst, kde budete lovit a zvolit si kvalitní nástrahu, která chytá kapry dlouhodobě. Jak jsem již zmínil, nezapomínejte na ostrý háček. U vody zachovávejte co největší klid, aby jste si kapry nevyplašili a naučte se správně vyhodnocovat situace, které u vody nastanou a přizpůsobte se jim. A pak už jen potřebujete štěstí. Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným!

Pořádný kus štěstí a spoustu nezapomenutelných zážitků přeji i vám!

Jaroslav Těšínský

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: