Úvod Seriály Klasika v kostce

Klasika v kostce

4 921
2

Spousta lidí tvrdí, že „v jednoduchosti je síla“, já tuhle teorii moc neuznávám, nebo spíše ve většině případů ne. Přiklonil bych se k jiné, „v dokonalosti je síla“. Nepotřebuji, aby můj návazec byl jednoduchý, ale aby vždy fungoval jak má, neboli byl prostě dokonalý. Základní kritérium je nebýt lenivý a pečlivě kontrolovat montáž při každém vytažení z vody. Ať už s rybou nebo bez ní. K poškození návazce může dojít jak při zdolávání kapra, tak během smotávání, třeba o kameny na dně. V tomhle seriálu se pokusím představit některé montáže, výběr materiálu pro dané podmínky lovu a v neposlední řadě tvorbu samotného návazce.

Nejdříve začnu samozřejmě od začátku, klasický jednoduchý návazec z pletené šňůry s vlasovým rovnátkem, nebo bez něj, s použitím bezuzlového vázání. Průměrná délka takového návazce se pohybuje kolem 15 až 20 cm, v extrémních případech se můžeme dostat i na 10 cm, při vyvážce nebo lovu na řece můžeme naopak návazec prodloužit třeba na 50 cm, zvláště když chytáme s použitím kamene. Délkou návazce ovlivníme prostor a čas, jaký má ryba než pocítí kontakt s olovem, nebo jinou zátěží.

V dnešní době máme k dispozici nepřeberné množství různých háčků, jejich tvarů, tloušťky drátu, ze kterého jsou vyrobeny, tvaru hrotu, nebo dokonce i barvy. Máme varianty s protihrotem nebo bez něj. Stejně jako nepřeberné množství různých šňůrek, maskovacích návazcových materiálů, fluorocarbonových monofilů, prostě je toho opravdu mnoho. Každý časem přijde sám na to, co mu vyhovuje více a co méně. Někdo může tvrdit, že mu již X let funguje tenhle návazec, tak proč používat jiný. Pravda, základem je své montáži důvěřovat, a pokud jí věřím, není důvod měnit. Nicméně se můžou změnit podmínky k lovu, můžeme ztratit již třetí rybu stejným způsobem, nebo kolega vedle bude mít 10 záběrů, a my budeme bez kontaktu s rybou. To jsou důvody, kdy je potřeba něco změnit, a popravdě těch důvodů může být daleko více.

Hodně čtenářů si může namítnout, na co seriál se základním návazcem, když už, tak něco speciálního. Proč tohle, vždyť to umí každý. Důvod je jednoduchý, mnohokrát jsem viděl šikovné rybáře, ať už začínající, nebo ty, kteří chytají několik let, že i ten základní a jednoduchý návazec můžou navázat špatně. Ano může přijít záběr, ale o kolik ryb díky tomu přijdou, kolika rybám takto zbytečně ublíží? Kolik ryb se díky tomu nechytí? Viděl jsem špatně zhotovené montáže i na závodech, kterých jsem se zúčastnil jako fotograf. A každý závodník ví, jaká bolest jsou popadané a nevytažené ryby. Proč tohle číslo ještě zvyšovat a znevýhodňovat se?

U základního návazce nic moc extra nepotřebujeme. Stačí nám oblíbený háček, jakákoli spolehlivá šňůrka, smršťovací hadička, nebo jiné vlasové rovnátko, převlek proti zamotání. Obratlíky na návazce nedávám, protože používám obratlík na kmenovém vlasci, takzvaný quick lock. Přijde mi to praktičtější při rychlé výměně návazce, nemusím nic ničím protahovat, prostě připnu, přetáhnu převlek a můžu nahazovat. Díky tomu si mohu i nástrahu nějakým způsobem připravit předem. Pod háček ji zafixuji suchou, pak si ji nadipuji, nebo jinak zatraktivním, pokud je potřeba. A to vše bez nějakého špinění nebo dotýkání. Mohu ji pak jednoduše připevnit na kmenový vlasec pomocí quick locku. Doufám, že vám mé rady k něčemu byly, a těším se u dalšího dílu…

1
1. Důležité je mít vše po ruce, jako háček jsem vybral Curved shank, jako jeden z nejpoužívanějších.
2
2. Odstřihneme požadovaný kus návazcové šňůrky. Dle délky návazce musíme počítat s odpadem při vázání 8-10cm (co odstřihneme, co uvážeme).
3
3. Na konci uděláme malou smyčku na zarážku, osobně si pomáhám boilie jehlou.
4
4. Každý uzel pečlivě dotáhneme.
5
5. Navlečeme kroužek a pomocí háčku si odměříme délku vlasu.
6
6. Jedním nebo dvěma uzlíky pak kroužek zafixujeme.
7
7. Navlečeme háček, vždy směrem k hrotu.
8
8. Kroužek usadíme naproti hrotu.
9
9. Opatrně začneme omotávat ramínko háčku.
10
10. Po 7-8 omotáních provlečeme návazec zpět očkem háčku a to směrem k hrotu.
11
11. Dotáhneme a dbáme na to, aby vlas vedl vně ramínka háčku.
12
12. Ustřihneme požadovaný kousek smršťovací hadičky, nebo použijeme již hotové rovnátko.
13
13. Navlečeme na háček.
14
14. Nad parou smrskneme hadičku. Můžeme taky vhodit i do vroucí vody. Pozor ale na to, abychom si nijak nepoškodili návazec.
15
15. Rovnátko srovnáme dle potřeby, zpravidla 30-45 stupňů od osy háčku. Většinou nám pomůže očko háčku.
16
16. Navlečeme převlek proti zamotání. Opět si pomůžu tenkou jehlou.
17
17. Protáhneme.
18
18. Na konci uděláme smyčku a pečlivě dotáhneme.
19
19. Kompletní návazec
20
20. Baculatý šupináč.
21
21. Při nahazování u háčku Curved shank zavazuji vlas PVA nití, abych předešel zamotání.
22
22. Pro výměnu návazce používám rychloobratlíky.
23
23. Návazec v klidu nadipuji a pak jednoduše připnu do obratlíku.
24
24. Následuje krásna akce prutu.
25
25. Nezvaný host.
26
26. Dvě varianty jednoduchého návazce.

Martin Havránek

MikBaits

Komerční sdělení

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Zdar.
    Nemáš tu délku vlasu zbytečně dlouhou? (s tím červeným boile)
    Jinak hezkej článek.

  2. axell: U háčku tohoto typu (tzv. “banánky”) se doporučuje delší vlas. Jinak Ti budou ryby padat a často se vyřezávat. Spousta rybářů dává i delší, než je tady na obrázku. Mně se u těchto háčků osvědčil vlas minimálně 2-3 cm dlouhý.

    Sám jsem si to ověřil, že když jsem poprvé navázal vlas kratší, ztrácel jsem kapry při zdolávání.

Chcete-li, můžete přidat komentář: