Koncový návazec je velice důležitou součástí každé udice pro lov kaprů. A právě na toto téma bude tento seriál. Spousta začínajících kaprařů si totiž mnohdy neví rady, jak takový návazec udělat, nebo jaký vázací materiál na něj použít. Samozřejmě může někdo namítnout, že lze návazce jednoduše zakoupit v rybářských potřebách a mít tak o starost méně. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí. Málokdy nalezneme na rybářských pultech přesně to, co nám vyhovuje. Jednou se nám nemusí líbit moc velký háček, jindy třeba použitý materiál, ze kterého je návazec zhotoven. Právě z těchto a mnoha dalších důvodů je důležité, umět vázat svoje vlastní návazce. Kdo se to jednou naučí, ten už obvykle nikdy nesáhne po kupovaných variantách. Tentokrát se naučíme vázat základní návazec, ze kterého budeme vycházet i v příštích dílech.
JAK NA TO?
Existuje obrovské množství různých variant. Můžeme se setkat s velice jednoduchými, ale také s těmi složitějšími, které už nejsou tak snadné na zhotovení a vyžadují určitou praxi. My prozatím začneme s tím úplně nejjednodušším návazcem, ale to neznamená, že tento není účinný. Právě pro svoji jednoduchost bývá nejčastěji používán a určitě by ho měl znát každý kaprař. Tento návazec se skládá pouze z nějakého vázacího materiálu, pevnostního obratlíku a háčku. Navázat obratlík klasickým způsobem umí snad každý (pokud ne, podívejte se do nějaké rybářské literatury), proto navazování obratlíku vynecháme. Větším problémem bývá pro rybáře navázání háčku tzv. bezuzlovým způsobem. Bezuzlovým proto, že na háčku není vytvořen žádný uzel. Přesto je toto uvázání háčku při správném postupu vázání zcela 100% nerozvazatelné. Začneme tedy právě bezuzlovým vázáním:
Nejprve si připravíme kus návazcového materiálu (většinou pletenky) a na konci vytvoříme malou smyčku, která bude později sloužit pro zarážku. Konec návazce provlečeme očkem z vnější strany a určíme si požadovanou délku vlasu (fáze 1). Délku si zvolíme přibližně tak, aby potom nástraha nebyla vzdálena od obloučku háčku více než 7mm a ani méně než 2mm. Dále začneme postupně omotávat ramínko háčku a tím vlas fixujeme z vnější strany (fáze 2). Omotávka musí být pevná, smyčka těsně na další smyčku a měla by končit přibližně na úrovni špičky navazovaného háčku. Potom už jenom konec návazce provlečeme z vnější strany očkem (fáze 3) a zatáhneme (fáze 4).
CHARAKTERISTIKA PLETENÝCH ŠŇŮR
Ve většině případů se koncové návazce zhotovují z nějaké pletené šňůrky. Existuje jich nepřeberné množství, proto se nebudeme zabývat jednotlivými druhy a značkami. Spíše se na věc podíváme obecně, abychom znali alespoň ty základní kritéria a požadavky, podle kterých bychom se měli řídit při výběru.
PEVNOST V UZLU
Je třeba si uvědomit, že pevnost v uzlu je u pletenek horší než u klasických vlasců. Hrozí totiž daleko více riziko častého rozvazování. Nejjednodušším řešením je zakápnout uzlík sekundovým lepidlem. Pokud máme háček navázán bezuzlovou metodou (viz. výše), nemusíme sekundové lepidlo používat, protože při tomto způsobu navázání nic nehrozí. U obratlíku by teoretiky nemělo k rozvázání také dojít, ovšem pravděpodobnost je zde větší. Proto bych použití sekundového lepidla také doporučil. Spousta kaprařů lepidlem zakapává jak uzlík u obratlíku, tak i omotávku háčku. Pokud se rozhodneme tak učinit, rozhodně tím nic nepokazíme, spíše naopak. Já sám sekundové lepidlo používám takřka vždy a ještě jsem nezaznamenal žádný problém.
TRVANLIVOST A CENA
Kvalitní pletené šňůrky vydrží opravdu hodně. Na jejich obalu bývá uvedena jejich síla a nosnost v tahu podobně, jako je tomu u špulek s vlascem. Někdy bývají údaje o maximální nosnosti v tahu uváděny v librách, proto je dobré při koupi dávat pozor. Rozhodně není dobré často vystavovat pletené šňůrky přílišnému světlu. Proto je vhodné mít špulky a už vyrobené návazce dobře uschované tak, aby se k nim sluneční světlo nedostalo. Ultrafialové paprsky tak nemají šanci pletivo napadnout. Šňůrka by měla být také chráněná před ostrými předměty a nárazy, aby neztratila nic ze své nosnosti. Je logické, že se tomu při rybolovu nevyhneme. Proto, pokud se začne šňůrka třepit, nebo je patrné poškození na vláknech, je vhodné vyměnit raději celý návazec, než riskovat ztrátu ryby při zdolávání. Jelikož šňůrky z Dyneema a ostatních speciálních materiálu vydrží déle, sneseme tak lépe jejich vyšší cenu. Dnes jsou již sice k dostání také šňůrky za nižší ceny, ale příliš levné nabídky mívají pochybnou kvalitu. Většinou jsou špatně pletené a po několikerém použití se začnou samovolně rozplétat. Navíc průměry šňůrky na jedné špulce kolísají, a tak i údaje o nosnosti mohou být zavádějící. Proto je důležité vyzkoušet si několik druhů, kterým důvěřujeme a ty pak používat. Když vezmeme v potaz, že z pletené šňůrky budeme tvořit jenom návazce, tak průměrnému rybáři musí vydržet i několik sezón, protože na každé špulce bývá obvykle 20 a více metrů. Z tohoto důvodu je lepší investovat raději více peněz za opravdu kvalitní pletenku, než se potom při zdolávání strachovat, že to návazec nevydrží.
ODOLNOST PROTI ODŘENÍ
O odolnost pletených šňůrek se bát tolik nemusíme, vydrží obvykle více než náš kmenový vlasec. Z tohoto důvodu se také pletená šňůra mnohdy používá na tzv. šokový návazec. V praxi to znamená, že se spojí kmenový vlasec s pletenou šňůrou, která je dlouhá podle potřeby rybáře (většinou 5-20m). Kdo chytá například mezi rákosím, stulíky nebo vedle velkých koberců leknínů, potřebuje šňůru, která je odolná proti odření. Pletená šňůrka se k tomu hodí obzvláště dobře. Rostliny a lekníny při zdolávání jednoduše přeřízne a jen tak kapr může být úspěšně vyloven. Ani odolné rákosí nemá proti pleteným šňůrám sebemenší šanci. Rovněž na vodách, kde je dno poseto potopenými větvemi, lavicemi škeblí a kamením, prokazují pletené šňůry neocenitelné služby. Někteří mají dokonce na cívkách u svých navijáků jenom pletenou šňůru, ale má to svoje výhody i nevýhody. My ale zůstaneme v tomto seriálu jen u koncových návazců, protože bychom odbočili od tématu.
návazcové materiály
MASKOVÁNÍ
Nakonec ještě několik slov k maskování a nápaditosti pletených šňůr. Tady má zase spíše monofilní vlasec jasnou přednost, protože ve věcech nenápaditosti není k přetrumfnutí. Na druhou stranu pletených šňůrek je mnoho a záleží jen na nás, abychom zvolili tu správnou a přizpůsobili se profilu dna. Proto se například hodí nazeleno obarvené pletenky do vod bohatých na vodní rostliny. Dočerna zbarvenou pletenku nasadíme nejlépe na bažinatých jezerech a zabahněných vodách. Na normálních pískovnách s písečným nebo jílovitým dnem zase použijeme šňůrku béžové barvy. Případně můžeme voděvzdornou fixovou tužkou nabarvit několik metrů před nástrahou individuálně podle svých představ.