Úvod Seriály Koncové návazce pro lov kaprů 5

Koncové návazce pro lov kaprů 5

12 969
0

Už jsme se zabývali jak měkkými a poddajnými návazci z pletených šňůrek, tak i těmi tuhými, které fungují na úplně opačném principu. Tímto jsme však všechny možnosti ještě zdaleka nevyčerpali. Zapomněli bychom totiž na návazce kombinované, což by byla jistě velká škoda. Tentokrát se tedy budeme zabývat právě jimi. Dále se podíváme na návazce, které jsou vhodné pro lov na neutrálně vyvážené nástrahy.

CO JSOU KOMBINOVANÉ NÁVAZCE?

Jak už vyplývá z názvu, takové návazce jsou vytvořeny z dvou odlišných či různých materiálů. Znamená to, že jedna část návazce bude tuhá a ta druhá měkká nebo obráceně. Ve většině případů se tuhá část návazce používá blíže k obratlíku. Měkká část návazce zase blíže k háčku. Takto zhotovené návazce nabízí spoustu výhod. Patří sem například kopírování dna zadní částí návazce. Další nespornou výhodou je, že kombinované návazce mají menší sklony k zamotávání při náhozu. Také co se týká nenápadnosti pro ryby, mají svoje klady.

MOŽNOSTI ZHOTOVENÍ KOMBINOVANÉHO NÁVAZCE

Existuje několik způsobů, jak lze vytvořit kombinovaný návazc. Nejjednodušším způsobem je pořízení některé speciální pletené šňůrky, která je pro tvorbu kombinovaných návazců přímo určena. Na trhu jich je několik a od různých značek, stačí se zeptat v některé prodejně s rybářskými potřebami. Tyto šňůrky se vyznačují tím, že jsou ze speciálních vícevrstvých materiálů a mají speciální ochranný potah, který lze stáhnout v požadovaném místě. Koncová montáž je tak dokonale utajena.

sloupnutelná vrstva

návazec ze speciální vícevrstvé šňůrky

Druhou možností je, že použijeme nějaký obratlík menší velikosti, který bude plnit funkci rozdělení tuhé a měkké části návazce. Stačí jenom zvolit požadovanou délku tuhého a poddajného návazce. Toto zhotovení kombinovaného návazce už však není tak elegantní jako tomu bylo u předchozího způsobu. Zejména proto, že je zde použit druhý obratlík, na kterém musíme „chtě nechtě“ udělat další dva uzly. Je asi logické, že čím více uzlů na návazci, tím hůře pro nás. Budeme-li však vázat pečlivě, můžeme sáhnout i po tomto způsobu.

Kombinovaný návazec

použití menšího obratlíku

Dále se nabízí použití sekundového lepidla. Nejprve si zhotovíme klasický návazec z nějaké měkké šňůrky, poté požadovanou část ztužíme (zelepíme) sekundovým lepidlem a necháme zaschnout. Získáme tím ztuženou část návazce o požadované délce. I tento trik je velmi účinný a dobře zabraňuje zamotávání při náhozu.

Toto jsou asi všechny obecně známé způsoby pro tvorbu kombinovaných návazců. Opět stačí jenom zkoušet a najít si ty vhodné varianty. Otázkou ale je, jak vlastně moc velký úsek návazce ztužit? Záleží zejména na zkušenostech každého rybáře. Asi nejčastěji rybáři ztužují polovinu nebo i 2/3 návazce. Každému se ale může osvědčit něco jiného.

NÁVAZCE PRO NEUTRÁLNĚ VYVÁŽENÉ NÁSTRAHY

Nejprve si řekneme, co je to vlastně neutrálně vyvážená nástraha. Jedná se o nástrahu, která se v podstatě nepotápí, ale ani nemá tendenci se ve vodě vznášet. Takové nástrahy jsou výborné zejména v tom, že jej kapr hlouběji nasaje, přestože vynaloží stejný podtlak při nasávání. Právě díky této vlastnosti jsou neutrálně vyvážené nástrahy velice oblíbené. Například velmi efektivní je nastražit dvě boilie a to tak, že jedna (ta spodní) je potápivá a ta vrchní je plovoucí. Tomuto předložení se říká tzv. „na panáčka“. Dále je možné použít takřka cokoliv, co plave, jenom musíme nástrahu vyvážit pomocí olověného broku nebo plastického olova, které je pro tento účel přímo vyrobené. Úplně nejlepší je, vyzkoušet si správnost vyvážení přímo někde na mělčině a přesvědčit se na vlastní oči. Vzdálenost nástrahy ode dna určujeme posouváním olověného broku na návazci (popřípadě kouskem plastického olova). Naše nástraha se tak může nadnášet nade dnem od 0 až do kolika chceme centimetrů. Osobně se mi nejvíce osvědčilo vyvážit nástrahu zhruba 3-5 cm od háčku. Opět však záleží na daném revíru a na osobních zkušenostech.

Neutrálně vyvážené

hotový návazec pro lov na neutrálně vyvážené nástrahy

Pro návazce se kterými hodláme lovit na neutrální nástrahy, se hodí velmi dobře kombinované návazce. Můžeme totiž svůj návazec zhotovit tak, aby svou ztuženou částí kopíroval dno a těch pár centimetrů, které budou vést od vyvažujícího broku či plastického olova z měkkého vázacího materiálu. Díky takové úpravě získáme návazec, který je z větší části tuhý, což kaprovi stíží vyplivnutí naší nástrahy, ale díky poddajné části nebude působit tak nepřirozeně jako návazce z tuhých vlasců. Je tedy asi jasné, že takové předložení nástrahy bude pro kapry minimálně nápadné.

KDY POUŽÍT KOMBINOVANÝ NÁVAZEC?

I na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Skoro by se dalo říci, že v podstatě kdykoliv. Osobně většinou chytám na klasické návazce z pletených šňůrek. Mám-li však podezření, že kapři mou nástrahu vyplivují, popřípadě mám-li nedokonalé záběry, sáhnu po kombinovaném návazci.

Já s úlovkem

například tohoto kapříka jsem zdolal na kombinovaný návazec

Přestože to tak možná nevypadá, může být jenom pouhá změna návazce klíčem k úspěchu. A právě v tom je kaprařina krásná, nikdy totiž nemůžeme vědět, co je v dané chvíli nejlepší. Leda že bychom se kaprů zeptali přímo… :-).

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: