Úvod Seriály Lov kaprů na menších řekách 2 (Hledání kaprů a výběr místa)

Lov kaprů na menších řekách 2 (Hledání kaprů a výběr místa)

11 200
0

Tento díl bude o tom, jak na řece vyhledat kapry, zjistit kudy proplouvají a kdy se krmí. Dále se zaměřím na výběr místa pro lov. Tím nemyslím jenom místo odkud budeme lovit, ale i místo kam budeme nahazovat.

Jak hledat kapry v řece?

Kapři řekou proplouvají a zastavují se většinou na svých obvyklých stanovištích. Vždycky se snažím tyto stanoviště nějakým způsobem najít. Když se jedná o malou řeku, není to zase tak složité.

Na řece kapry hledám v tišinách za vázkami (trčící rákosí z vody, keře ve vodě, ostrůvky, stulíková pole atd.) Také tam, kde se voda vrací či točí (tzv. „vracáky“ nebo chcete-li „tůně“). V těchto „tůních“ není takový proud a kapři v nich rádi odpočívají.

Zkusím popsat nejčastější výskyt kaprů podle ročních období. U všech fotek jsou označena červeně místa, která se mi nejvíce osvědčila pro samotný lov.

Jaro

V tomto období bývá zvýšená hladina řek vlivem tání sněhu (většinou měsíc březen až začátek dubna, podle počasí). Pokud proudí studená voda z hor, většinou to nemá ani cenu chodit k vodě. Vždy radši chvíli počkám, než trochu opadne voda. Na jaře se dobře chytá u přítoků a nejlépe u těch teplých. Ať už se jedná o ústící potok či nějakou řeku. Ryby zde pochopitelně hledají potravu a to nejen přirozenou, ale i tu kterou přinese proud od lidí. Tyto místa bývají vhodné pro lov i v jiných ročních obdobích. Alespoň mě se tyto místa kladně osvědčily. V brzkém jaru chytám spíše v hlubších partiích a čím je teplejší voda, tím více to začínám zkoušet na mělčí vodě. Dle mých zkušeností je na jaře nejlepší lovit odpoledne. Chodím chytat mezi 12:00 – 16:00 hodinou. Na žádnou dlouhou výpravu to asi vhodné ještě není. Na delší chytání je lepší spíše až květen.

přítok

místo u přítoku, vhodné pro chytání na jaře Léto

V létě mimo jiné rád lovím u potopených stromů nebo také tam, kde stromy vrhají stín na vodu. V parných létech kapři rádi najíždějí k jezům, kde se čeří voda a přináší kyslík. V teplých dnech se často ryby koncentrují i u přítoků. Pokud je vedro a kapři jsou vidět na hladině, tak jsou záběry opravdu ojedinělé. Kapři se pouze slunní a o potravu většinou nemají zájem a to ani o tu, která plave na hladině. Výjimky ale jsou, párkrát se mi nějakého toho kapra podařilo přesvědčit z hladiny. Je lepší počkat až na večer nebo na ráno, kdy se kapři stáhnou ke dnu a začnou přijímat potravu. Večer i ráno se dá s úspěchem chytat na všech výše zmiňovaných stanovištích (tišiny, trčící rákosí z vody, keře ve vodě, ostrůvky, stulíková pole atd.). Snažím se montáže umísťovat tak, abych měl jeden prut nahozený na mělčině a ten druhý v hloubce nebo na rozhraní mezi hloubkou a mělčinou. Nejvhodnější doba pro lov je podle mě od 17:00 do 24:00 H. Ráno pak od 4:00 do 10:00 H.

keře

pod keři se kapři rádi shromažďují

rákosí

u trčícího rákosí nad hladinou

Podzim

Když se voda na podzim ochladí, kapři se začnou postupně více a více stahovat do hlubších míst řeky. Postupně začínají lenivět a ztrácet na aktivitě, už to prostě není takové jako v létě. To co platilo a bylo účinné v srpnu, už nebude tak úspěšné nebo dokonce vůbec účinné koncem října. Začátkem podzimu je to obdobné jako je tomu přes léto. Záleží hodně na tom, jaké je počasí. Není podzim jako podzim. Pokud je teplo, chytám stejně jako v létě. Když je zima vyhledávám hlubší vody. Hlubší bahnité partie, kde není příliš velký proud je asi to pravé. Vhodné jsou zejména místa za výraznějšími překážkami (např. koruny stromů, široké mostní pilíře atd.) či v jílovitě-bahnitých výmolech v těsném sousedství vodní vegetace. V teplejším podzimu je nejlepší vhodný čas pro chytání jako v létě s tím, že se dá už úspěšně lovit i přes den. Potom v chladnějším období podzimu je vhodná lovná doba mezi 10. a 16. hodinou.

padlý strom

hluboká “tůně” za vázkou, vhodné místo pro chytání v podzimním počasí

Zima

Jak už jsem psal v úvodním díle, na řece lze kapry lovit i v čase, kdy jsou ostatní stojaté vody pod vrstvou ledu a nedá se nich chytat. Vhodné období pro lov kaprů v zimě nastává tehdy, když nastane obleva. Má-li teplota vzduchu alespoň 5°C, máme reálnou šanci na úspěch. Řeka bývá důsledkem tání studená a kalná. Kapři se ale trošičku probudí „předčasným jarem“ a nechají si alespoň chviličku říct. Pokud se dostaví štěstí v podobě záběru, bývá to obvykle mezi 12. až 15. hodinou. To je asi s určitostí nejvhodnější doba. Ještě nikdy jsem v jiný čas kapra neulovil a ani jsem o nikom neslyšel, že by se mu to povedlo. Ještě jsem se nezmínil, kde kapry hledat. Nejlepší jsou klidné úseky nebo pod jezy, kde se okysličuje voda. Vždycky jsem si myslel, že se kapři budou zdržovat v zimě jenom tam, kde je klidná voda. Jedna příhoda od vody mě ale přesvědčila o tom, že to může být i jinak. Bylo to když jsem šel asi v půlce prosince na obchůzku kolem řeky. Přišel jsem k známému rybáři, který zrovna tahal kapříka z vody. Udiveně jsem civěl, když jsem viděl, že chytá v místech, kde se voda rozráží o kameny a tam, kde není ani moc hloubka (asi 3 m). To se mi vždycky zdálo málo, myslel jsem spíše na hlubší místa kolem 5 m. Jak je vidět z mého příkladu, tak se asi dá lovit i v těchto místech. Zřejmě se zde lépe okysličuje voda a pokud je tepleji, kapři se zde také zdržují. Jakmile ale teplota vzduchu začne klesat pod bod mrazu, opravdu je zbytečné sedět u vody. Je třeba vyčkat až do dalšího výraznějšího oteplení.

zimní řeka

předpokládaná místa výskytu kaprů v zimě Co platí pro všechny období?

Každopádně je třeba dávat pozor a sledovat vodu. Všímat si hlavně stoupajících řetízků bublinek od dna (tzv. „rytí kaprů“). Pro ty co neví, je to když kapr pročesává dno a intenzivně se krmí, tak někdy stoupají bublinky z vody (někdy i malé kousky rostlin, při čisté vodě i kal ze dna). To nám dá dostatečný signál, kde se kapři zdržují a tam je také dobré začít krmit a následně i lovit. Také výskoky kaprů nad hladinu nás upozorňují o jejich přítomnosti.

V jednom článku pana Michala Kučery stála tato věta: „Je vždy lepší strávit 90% času hledáním ryb a 10% jejich chytáním, než naopak“, tvrdí to jeden věhlasný britský specialista na kapry Andy Little. I já si myslím, že to je pravda. Pokud totiž víte, kde se kapři v daném okamžiku nacházejí, nemusíte u vody sedět dlouhé hodiny a nemáte o úlovky nouzi. Je třeba svému zvolenému místu věřit a když to nejde, nebát se klidně přestěhovat někam jinam, kde si myslíme, že zrovna ryby mohou být. Další důležitou věcí na malých řekách je to, abyste byli u vody co možná nejvíce v tichosti. Malá řeka není 100 ha rybník, kde můžete dupat a mluvit jak chcete. Nejraději chytám sám, mohu si totiž nahodit i těsně pod nohy a v tichosti nerušeně čekat na záběr. Přeji vám tedy úspěšné hledání svého „horkého“ místa.

Tip: Pokud potřebujete jednoduše zjistit hloubku a profil dna, doporučuji zkusit metodu, která je založena na tahání olova po dně (viz. můj článek: Průzkum dna s pomocí olůvka).

Příště: Zaměřím se na vybavení a pomůcky pro lov.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: