Úvod Seriály Lov kaprů na menších řekách 4 (Taktika krmení)

Lov kaprů na menších řekách 4 (Taktika krmení)

11 052
3

Tak už máme vyhlédnuté místo k lovu a nachystané potřebné vybavení. V tomto díle se budu zabývat správnou taktikou krmení. Krmení totiž je a ve většině případů bude alfou i omegou úspěchu.

Rybáři se často ptají sami sebe na tyto dvě otázky:

 • 1) Jak často a kde mám krmit?
 • 2) Jakým množstvím návnady mám krmit?

  Ač tyto otázky znějí velice prostě, bývají základním kamenem úspěšného lovu. Pokusím se vám tedy přiblížit taktiku krmení na menších řekách tak, jak to dělám já. Netvrdím, že je to tak nejlepší. Jenom chci popsat, jak při svých lovech postupuji já.

  Jak často krmit?
  Nejprve je třeba se rozmyslet, zda budeme krmit pouze při lovu nebo budeme krmit delší dobu. Při samotném lovu stačí místo prohodit návnadou tam, kde máme nahozeno a po každé ulovené rybě přihodit trochu návnady.
  krmení
  Pokud se rozhodnu zakrmovat si pravidelně někde na řece „svůj flek“ řídím se těmito třemi pravidly:

  a) Najdu si vhodné místo pro lov (viz 2 díl) a několikrát na toto místo vyrazím s pruty a ověřím si, zda ryby reagují na moje nástrahy. Nikdy nezačnu zakrmovat místo, odkud jsem ještě neulovil žádnou rybu. Pokud se mi místo osvědčí a zjistím na co zde ryby berou, rozhodnu se pro dlouhodobé krmení. Není nutné krmit boiliesem, ze začátku raději volím kukuřici či jiný partikl. Pokud se přece jenom rozhodnete už od začátku krmit pouze boilisem, doporučuji vyzkoušet chytat nejprve na boiliesové těsto (neuvařené kuličky). Buď chytám klasicky, že udělám kuličku na háček, nebo kuličku udělám na navlečenou pružinku od propisky na vlas. Většinou k vodě beru dva druhy směsí nebo třeba jenom dvou příchutí. Zjistím tak dobře na jakou směs (příchuť) kapři více reagují. Z té úspěšnější potom vyrobím boilies k lovu.

  b) Množství krmení přizpůsobuji velikosti vody a předpokládanému výskytu kaprů. Také samozřejmě beru ohled na roční období. V létě toho kapři sežerou určitě více, než třeba někdy na konci listopadu.

  c) Nekrmím denně, ale snažím se zakrmovat každý druhý den (např. v pondělí a ve středu) a v sobotu a v neděli chodím chytat.

  Jakým množstvím návnady krmit?

  Zde uvádím množství návnady, kterou krmím v období, když kapři nejvíce přijímají potravu (květen – září). V ostatních měsících z dávek ubírám.

  Krmení č.1 s kukuřicí:

  500g vařené kukuřice
  3-5ks koulí ze šrotu (zhruba o velikosti pomeranče)

  Krmení č.2 s boiliesem:

  50ks boilie (můžete některé kuličky rozpůlit)
  200g kukuřice
  3-5ks koulí ze šrotu (zhruba o velikosti pomeranče)

  Samozřejmě můžete krmit i jinak, ale takto to dělám já. Znovu upozorňuji, že takto krmím každý druhý den. Nikdy ne každý den! Na malé řece se může stát, že ryby vše nesežerou a zůstane na dně zbytečně moc návnady. Pokud přece jenom chcete zakrmovat každý den, doporučuji krmit zhruba polovinou výše uvedeného množství.

  kapřík v podběráku

  Když to shrnu všechno do jednoho, tak tím nejdůležitějším podle mě je to, abychom do vody nenaházeli zbytečně moc návnady! Kapři v menších řekách nejsou zvyklí nacházet na dně žádné krmné kampaně v podobě desítek kilogramů. Spíše se živí přírodní potravou a velké množství krmení na jednom místě by je mohlo i odpuzovat. Zvláště u těch větších kusů by to mohlo vzbuzovat i nedůvěru. Také, pokud krmíme velkým množstvím, zmenšujeme si tím svou šanci na záběr. Kapři se zastaví u krmení, nažerou se a naší nástrahy si nemusejí ani všimnout. Pokud ale kapra pouze přilákáme k menší hromádce na místo kam potřebujeme (do blízkosti nástrahy) bez velkého krmení, máme daleko větší šanci na úspěch.

  Příště: Zaměřím se na montáže a způsob lovu.

 • Komerční sdělení

  3 KOMENTÁŘŮ

  1. Děkuji za tyto rady a zkušenosti.Určitě to zakrmování vyzkouším.Jako nováček mezi rybáři,jsem vděčný za každou radu.Co se týče zakrmování a chytání na Boílies,to zatím nevyzkouším.Jelikož si do jeho výroby,zatím nedám a kupovat ho,je příliš drahé,zkusím jiné navnady.Rád bych věděl jakou nástrahu mám vyzkoušet na malé řece.Takovou s kterou zakrmuji?Např.zakrmuji li kukuřicí,návnada by měla být kukuřice?

  2. Jirka: Ano, kukuřice bude určitě dobrá volba, pokud s ní budeš i vnadit. Doporučuji nastražit vlasovou metodu, tak 1-3 zrnka a použít malý háček, na to bude i více záběru od ryb všech velikostí. Já dávám rád na vlas 2 zrnka a mezi ně dávám žlutou pěnu (malý váleček) přesně tak, aby to bylo celé nadlehčené či neutrálně vyvážené.

  3. ja pouzivam halibut pelety s dierou, pod hacik bud na prives alebo na silikonovu gumicku, a na olovo methodmix. Halibut peletky funguju aj v chladnejsej vode.

  Chcete-li, můžete přidat komentář: