Úvod Seriály Lov kaprů po anglicku 4

Lov kaprů po anglicku 4

4 443
0

Máme zde další téma, které se může velmi lišit u každého rybáře, protože každý má jiné priority nebo představy, co od rybolovu očekává. A tak bych rád na tomto místě poukázal na několik základních doplňků pro věcný a příjemný pobyt u vody.

DALŠÍ VYBAVENÍ PRO LOV KAPRŮ

Podběrák

Ačkoliv dnes již nemusíme nosit podběrák povinně k vodě, tak jeho služby jsou pro nás neocenitelné. V podstatě si můžeme vybrat ze dvou různých typů podběráků, a to z klasického kaprového nebo klasického plavačkového. Rozhodnutí jaký podběrák zvolit se vám pokusím usnadnit následujícím popisem.

Klasický kaprový podběrák v sobě skrývá nevšední sílu, která pokud je využita v šikovných rukou, tak nemá konkurenci. Jeho výhody jako velký rozměr ramen jsou pro kapraře velmi lákavé, zvláště když je takový podběrák doplněn i o dostatečně dlouhou grafitovou tyč.

Speciální plaváčkový podběrák je oproti speciálnímu kaprovému podběráku specifický v tom, že v mnoha případech využijeme velmi dlouhé tyče, které nám pomohou bezpečně podebrat náš úlovek. Samotné plavačkové očko by nemělo být o menším průměru než 60 cm. Průměr okolo 60 cm nám dovoluje bezpečně podebrat i velké šupinaté obry. Pozn.: Podběrák se skládá ze dvou částí, a to plavačkového očka a tyče, která může být dle konstrukce buď teleskopická nebo dělená. Pozor na to, aby závit očka byl shodný se závitem na tyči. Již jsem měl možnosti vidět takový nespojitelný podběrák. Co mě však mrzelo byl fakt, že šlo o velmi renomovaného výrobce.

podběrák

Sedačky

Sedačkou nazýváme vše na co si sedáme, což pro vás asi nebude žádný zásadní objev, ovšem i zde si můžeme vybrat, a to od jednoduchých sedátek až po vyvážené komfortní plavačkové bedny. Výběr nám na jedné straně může zpříjemnit rybolov a na druhou stranu zase znepříjemnit delší přesuny. Proto se podívejme na jednotlivé druhy sedaček.

Obyčejná stolička je v mnoha případech nejednoduší možností, kam usadit své pozadí. Hmotnost takové stoličky bývá zanedbatelná a luxus posedu bývá odvislý od terénu, na kterém jsme se rozhodli lovit.

stolička

Plavačková závodní bedna je volbou nejen luxusu, ale i stability. Většina vyšších sérií plavačkových beden je opatřena stavitelnými nohami, se kterými lze pohodlně lovit i na strmých březích, které jsou jinak pro nás nepřístupné. Případně je možné v takovém případě možné na břehu nainstalovat závodní plošinu.

plavačková bedna

Slunečník

Slunečník je jedním ze základních doplňků, který nám může zásadně ovlivnit náš samotný pobyt u vody. Zásadním parametrem slunečníku je (jak jinak) jeho průměr. Ten by měl být okolo dvou metrů. Ovšem sám vlastním slunečník o třetinu menší a jsem sním spokojen. Jeho hlavní funkcí je nás samotné a naše vybavení ochránit před slunečním svitem, ale i deštěm a v omezené míře i před větrem. Alespoň pro mě je důležité aby slunečník (jako všechno vybavení) bylo snadné přemístit, když ryby přestávají reagovat na naše nástrahy a návnady. Zde je opět nutné se rozhodnout podle našich vlastních představ o samotném lovu.

slunečník

Podpěrky prutů

Podpěrky jsou jedny z takových doplňků, které skutečně jen doplňují lov. Někdo třeba ponechává prut v podpěrkách i v čas, kdy čeká na záběr, což je podle mého názoru špatně, protože pokud prut držíme v ruce, tak naše reakce jsou o mnoho rychlejší a také počet proměněných záběru vzroste na maximum. Hmotnost moderních grafitových prutů je zanedbatelná, a proto je využíváme jen k odložení při vyháčkovávání ryby.

Vezírek

Vezírek patří do standardního vybavení plavačkáře. Ač při plavané preferujeme systém chyť a pusť, tak je vždy pěkné udělat si svůj vlastní „srandamač“ s kamarády. Při lovu kaprů jej však nevyužijeme ani při kamarádských soubojích, protože nám to pochopitelně nedovoluje RŘ.

vezírek

Vědra na krmné směsi

Vědra používáme na míchání krmné směsi. Vyrábějí se ve standardním provedení 17 a 40 litrů a k nim je možné dokoupit i příslušná síta.

Síta využíváme k rozmělnění a prokypření krmné směsi. Více se o vědrech a sítech v této části nebudeme zabývat, protože se tyto informace budete moci dočíst v tématu o návnadách a krmení obecně.

DROBNOSTI PRO LOV KAPRŮ

Háčky

Háček je jediná součást koncové montáže, se kterou ryba přijde do styku. A proto se stává jedním z elementárních prvků úspěšného lovu. Háčky musí být z pevného a tenkého drátu, aby nám je nenarovnal průměrný kapřík. Rybáři, kteří loví jinou technikou se obávají, že tenký háček se z kaprovy tlamky vyřízne, ale to v žádném případě není pravda, protože na kapra působíme konstantním a malým tahem (viz akce prutu).

háčky

Háčky používáme zásadně bez protihrotu. Důvody jsou dva a to, že minimálně poškozuje rybu a snadno se vyprošťuje z rybí tlamky, tak i ze samotného podběráku (v případě že nepoužíváme podběrák vyrobený ze silonu).

Velikost háčku se pohybuje od čísla 6-10. Ale vystačíme si s číslem 8. Důležité pro volbu háčku je jakou nástrahu hodláme na háček umístit. Sám si nejraději nakupuji háčky v rybářské prodejně (ne v e-shopu). Až poté co si je odzkoušíte, tak je možné si již další háčky přiobjednávat cestou Internetu.

Závaží

Jako dodatečnou zátěž k našemu splávku můžeme použít buď torpilky nebo bročky. Na dovážení splávku používám rád bročky, ač bych se neobával ani torpilek, ale jak říkám zvyk je železná košile. Je možné, že vám nějaký závodník LRU na plavanou vysvětlí rozdíl, ale pro náš rekreační a nesoutěžní lov kaprů si vystačíme s bročky. Bročky jsou olověné zátěže ve tvaru kuličky, které jsou naseknuté tak, aby se daly snadno nasadit na vlasec a stisknout zuby (kdo má chatrný chrup, může použít i peán). Jejich použití je intuitivní, ale musíme si dát pozor při stiskávání bročku, abychom nepoškodili vlasec. I při nepatrném poškození vlasce můžeme přijít i o jen průměrnou rybu. Pokud použijeme bročky, tak je nutné vlasec před dopadem na hladinu přibrzdit aby se nám montáž narovnala a dopadla do vody ve správném pořadí. Tím se vyhneme zamotání koncové sestavy.

závaží

Obratlík

Obratlíky používáme hlavně pro rychlé spojení návazce s kmenovým vlascem. Ač se nám nabízí i jiná řešení, tak spojení návazce pomocí mikroobratlíků považuji za nejlepší a nejrychlejší. Stejně jako u háčků musíme rozlišit nekvalitní obratlík od kvalitního. Proto je lepší se spolehnout na výrobky od firem, se kterými máme již dobré zkušenosti.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: