Úvod Seriály Podzimní putování za kapry

Podzimní putování za kapry

3 407
0

Už jsme dávno s kolegy s Carp Teamu J+J přemýšleli kam vyrazit na pěknou soukromou vodu a kde najít i pěkné ryby, protože bohužel na státních vodách jich ubývá a určitě víme v čem to je…Byl konec září a i doba stvořená na lov kaprů před ukončením sezóny. Napadlo mne projít se trochu internetovými stránkami a třeba se něco objeví. Po nějakém hledání jsem narazil na soukromou štěrkopískovnu u Ostravy. Po shlédnutí internetových stránek a informací, kde pan majitel uváděl zarybnění kapry od 7kg až 25kg, velkými Amury, štikami a jinou bílou rybou, štěrkopískovnou o velikosti 12 ha, pěknou krajinou, přístupem a chatkami, jsem se rozhodl zavolat majiteli vody a dotázat se na další informace.

Po krátkém rozhovoru, kde mi uvedl jisté skutečnosti a už i informace o tom, že se zde chytá stylem Chyť a Pusť, kde rybář musí mít podložku pod ryby, velký podběrák a lovit na tři pruty NON STOP a háčky bez protihrotu tak padlo rozhodnutí.“ Pojedem“. Měl jsem domluvenou schůzku v Ostravě a tak proč nespojit příjemné s užitečným. Domluvil jsem termín a začal kontaktovat kolegy s Carp Teamu s tím, že koncem září vyrážíme na týden do Ostravy na kapry. Z kolegů vyhovoval termín jen jednomu, ale to stačilo na to, abychom vyrazili.

pohled na vodu

Začaly přípravy a my jsme věděli že nesmíme nic podcenit. Zkontrolovat pruty, echolot, krmení a nástrahy a další potřebné vybavení, boilie a návnady. Přišel den odjezdu a my vybaveni samozřejmě kvalitním rybářským nářadím od firem Kettner, Shimano, Byron, nástrahami jako boilie vlastní výroby, boilie od firem Riccword, Nutrabaits, Carp Servis Václavík, Sport Carp a oblíbenými peletami od firmy Happy Carp a dalšími potřebami jsme se dali na cestu. Vyrazili jsme v neděli večer z Jablonce nad Nisou, já a má žena, kolega Zdeněk a nesměla chybět ani naše jezevčice Sinda. Cestu samozřejmě prospali a já je vzbudil až když jsme byli na místě. Vyráželi jsme o půlnoci a bylo již ráno po páté, když jsme byli v Ostravě. Začali jsme štěrkopískovnu hledat a protože nebyla nikde pořádně značená, tak až po doptání a hledání jsme u ní stanuli.

Byla to krásná voda s jedním ostrůvkem, trčícími stromy z vody a chatkami místních rybářů. Hned jsme začali přemýšlet, kde se usadíme a jak na ně, vždyť to znáte ta rybářská euforie. Voda to byla živá, kapři skákali a jako kdyby nám říkali: jste tu správně. Jedna věc nás hned zaujala a to, že na vodě byly sklopné bójky, které pumpovaly, jak kdyby tu bylo políčeno na sumce, ale to jsme si jen mysleli. Časem jsme přišli na to, že to právě kapři z bójek okusují vodní živočichy a to nám pak i pomohlo se specializovat na ty správné nástrahy. Dorazil majitel, my si vybrali chatku hned u vody, pěkně vybavenou a hlavně v té době už byla i zima a tak jsme uvítali, že jsou v chatě i kamínka. Pan René, tak se jmenuje majitel této vody byl ochotný a poskytl nám i loď a tak náš fish hunter mohl zůstat klidně zabalený a my se nemuseli dřít s nafukováním, zas další chvilka k využití času na ryby. Podal nám i další informace o zdejší vodě, zarybnění a jak to tu vše chodí. Chtěl vidět podušku pod ryby a další věci na které upozorňoval. Tak nám blesklo hlavou tady budou pěkné ryby a pan René je má rád jako my.

úlovek

Vybalili jsme, žena si vzala na starost chatu a jídlo pro nás, jezevčice Sinda začala prozkoumávat okolí a my se šli věnovat hledání vhodného místa pod hladinou. Skočili do lodě, nainstalovali echolot, připravili bójky a krmení a jelo se na vodu. Vody bylo málo, maximální hloubku jsme našli 3,20m, jinak tu je o metr více, ale toto suché léto udělalo svoje. Bylo tu jen rovné dno a žádné lavice na které by kapři najížděli a sbírali z nich nástrahy. Co teď, kam dát bójky a kde krmit? Všude stejné dno, kde bylo na dně jemné bahýnko a sem tam nějaká vázka. Našli jsme potopené stromy a dali bójky k nim a ještě dvě tam, kam jsme mohli dohodit. Přišlo na řadu krmení a tak jsme rozhodli, že nakrmíme perkeltovým krmením, kdo to nezná tak řepkou, kukuřicí, pšenicí, konopím, lněným semínkem a to vše samozřejmě uvařené, nikdy ne syrové, to by bylo rybám pěkně špatně a krmení jsme vylepšili peletami Happy Carp, které jsou také cenově příznivé a boilisem vlastní výroby a od firem Václavík a Sport Carp, ale jen dvěmi příchutěmi. Bylo nakrmeno my postavili stojany, nasadili hlásiče firmy Kettner. Dám na pruty pevné vlasce, odhozové šňůry a háčky bez protihrotu. Sedli jsme do lodě a dva pruty Zdeňka zavezli s nástrahou pelet vlastní výroby a boilie Nutrabaits a další pruty nahodili k bójkám. Bylo již odpoledne a já jsem byl po cestě unaven a tak jsem si šel lehnout a kolega Zdeněk si vzal na starosti hlídání prutů a další přípravy nástrah. Den utekl a my jsme neměli ani záběr, ale věděli jsme, že je předčasné dělat závěry, vše se většinou ukáže až tak třetí den po zakrmování. Již druhý den bylo, ale vše jinak. Ráno po novém nahození a klidné noci bez záběru se rozpípal můj hlásič Kettner a cívka navijáku bzučela o sto šest. Zásek a byl tam, dělička Trabuco se ohýbala a po deseti minutách boje, kde musíte rybu neustále držet v tahu, protože se chytá na háčky bez protihrotu, jsme velkým podběrákem vylovili kapra, položili na podušku odháčkovali a začali měřit. Nesmíte zapomínat na neustálé polévání ryby vodou, ono ji je pak i na suchu o hodně lépe. Stane se, že někdy ani nevíte jestli kolega polévá rybu nebo Vás a tak jsem si i někdy připadal jako ten kapr. Jinak úlovek byl krásný zdravý šupináč 71cm. Vyfotili a zase pěkně zpět do vody. Zase novou nástrahu, samozřejmě boilie a zase nához. Na lov těchto kaprů jsme zvolili nástrahu a tím byli boilie o průměru tak 20mm firmy Carp Servis Václavík a betainové pelety firmy Happy Carp. Po chvíli již i kolega běžel k prutu a zásek a znovu pěkný macek kapr 74cm, pro změnu na betainovou peletu firmy Happy Carp.

úlovek

Počasí bylo takové vrtkavé, chvíli pěkně pak zase pršelo, vítr jedním směrem, pak druhým ,no jako v říjnu. A tak i my jsme se sem tam museli ohřívat i něčím ostřejším, ale to k tomu patří. Následovaly další dny kdy jsme se nabažili krásných záběrů, pěkných jízd i tahů jak my rybáři říkáme, ale i proher, kde nám ryby spadly, prostě vyhrály ony, nemůžeme pořád vyhrávat jen my. Byly tu i dny, kdy se ryby rozhodly, že na naše nástrahy nebudou brát a my stále krmili a dělali si hlavu, proč nám kapři neberou. Pak došla řada na to houpání bójek a už se blýsklo na lepší záběry. Byly zde i další rybáři a ti krmili také a ještě ve větších dávkách než my a záběry měli. Rozhodli jsme se změnit nástrahy a cíleně zesílit krmná místa a jejich krmení. Změnili jsme i nástrahy na háček z ovocných chutí na chutě ryby a mouček od firmy Carp Servis Václavík a zase se vše otočilo. Výsledkem byl největší kapr kterého jsme ulovili, byl to krásný lysec 82cm o váze 12,6kg, na nástrahu boilie KK od firmy Sport Carp. Slavili jsme úspěchy na betainové pelety firmy Happy Carp, které vřele doporučuji, mají totiž v sobě betain, což je fantastická složka vyskytující se hlavně v mase ryb, korýšů a měkkýšů, ale i v rostlinách a tím se stávají přirozenější potravou ryb, boilie KK Sport Karp a i naše boilie vlastní výroby přineslo své úspěchy. Dal by se popsat den za dnem fantastických záběrů, ale i ztráty, ale to by jsme vám toho čtení dali až moc, je lepší tuto vodu osobně navštívit a pak uvidíte. Přiblížil se konec týdne, neděle odpoledne a my se začali pomalu chystat na cestu, pobalit a to poslední co jsme ukládali do auta byly samozřejmě pruty. Kapři se s námi ještě ten den rozloučily pěknými záběry a tak jsme mohli odjet s dobrým pocitem a pěknými fotkami. Zažili jsme tu krásný týden plný záběrů a pěkných úlovků, i když ten velký kapr nepřišel. Za týden jsme ulovili asi 350kg kapra a to všechny krásných rozměrů od 55cm do 82cm a to nám i pan René říkal, že je to už teď slabší. Zkuste mít takový úspěch na svazové vodě. Tato voda je zarybněna podle jeho informací asi okolo 7 tun kapra a pak i dalšími rybami, ale tomu jsme uvěřili až na konci týdne, protože na echolotu jsme toho moc neviděli a to bylo i podmíněno tím, že byla zde malá hloubka a ryby před námi mohly uhnout. Přesvědčili nás o tom krásné záběry a ba i úlovky. Přišlo loučení, my jsme poděkovali za příjemné jednání a krásnou vodu a slíbili, že příští rok přijedeme na toho trofejního. Chtěl bych závěrem říct, že těchto krásných vod by mělo být u nás víc a u vody mít i potřebnou podušku, vždyť i ta ryba je živá, snad se i ty podmínky trochu změní. Je vidět, že i pan René má opravdu stejně rád ryby, jako my, a proto s nimi učí tak i zacházet. Děkujeme a zase se vrátíme.

úlovek

Zdenda, Jarda, Markéta, Jitka, a tým CARP TEAM J+J

Děkujeme za přispění firmě CARPSERVIS Václavík, panu Niklovi a internetovému obchodu www.rybareni.cz

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: