Úvod Recenze a testy Recenze: Teleskopické pruty Awa-Shima TREVIR a AKRAN

Recenze: Teleskopické pruty Awa-Shima TREVIR a AKRAN

4 384
0

V minulé recenzi jste si mohli přečíst o teleskopických prutech řady ISSIMI, které jsme důkladně otestovali. Tentokrát nám do redakce zaslala firma Fiord s.r.o. další dva teleskopy k recenzi. Obdrželi jsme úplné novinky od Awa-Shimy, konkrétně pruty s označením TREVIR Tele Carp 360 3 lbs a AKRAN 300. Jako vždy jsme vzali oba pruty k vodě, abychom vám je mohli představit a napsat naše dojmy.

Awa-Shima TREVIR Tele Carp 360 3 lbs

Už při prvním pohledu je vidět, že se jedná spíše o vyšší model mezi teleskopickými pruty. Trevir Tele Carp je vyroben z materiálu Carbon High Module a na teleskop má docela štíhlý blank, což na nás působilo opravdu dobře. Potěší také SIC Hi-Power očka a příjemným bonusem je přelévané očko na špici, které by mělo zabraňovat poškození vlasce. Prut se skládá celkem z 6 částí a po rozložení máte v ruce prut, který svou délkou i parametry připomíná standardní kaprovou děličku (3,6 m a 3 lbs). Námi testovaný kus má černý lesklý design, pouze na rukojeti se nachází několik „kroužků“ červené barvy, které prut zkrášlují a podtrhují celkový elegantní vzhled. Koncovka prutu je kovová a uprostřed ní je umístěn malý kovový kroužek. Kromě toho se před sedlem navijáku nachází také klasický klip na vlasec. Když už jsme u sedla navijáku, tak musíme zmínit, že je mírně zesílené a kvalitně zpracované, takže v něm naviják pevně drží. Nemusíte se tedy obávat nějakého nehezkého viklání, jako je tomu mnohdy u některých jiných prutů na našem trhu.

Awa-Shima TREVIR Tele Carp 360 3 lbs
Awa-Shima TREVIR Tele Carp 360 3 lbs
Detail na výrobní označení prutu
Detail na výrobní označení prutu
Kovová koncovka s kroužkem u prutu TREVIR
Kovová koncovka s kroužkem u prutu TREVIR

U vody jsme Trevir Tele Carp testovali společně s navijákem Awa-Shima Antega 6000. Tento baitrunner na prut svou velikostí ideálně pasuje, a tak jsme vyrazili do terénu zkoušet. Teleskop jsme pořádně zatížili a vyzkoušeli, jak pracuje. Zjistili jsme, že skýtá velkou silovou rezervu a že se v žádném případě nemusíte bát silovějšího zdolávání. To ostatně můžete vidět i na přiložených fotografiích. Vzhledem k tomu, že se jedná o prut s délkou 3,6 m a testovací křivkou 3 lbs, jedná se o ideálního pomocníka pro daleké nahazování (ideální zátěž 70-90g). Samozřejmě se s ním asi nevyrovnáte kaprovým děličkám, ale rozhodně to neznamená, že by byly delší náhozy s tímto prutem tabu. Doporučili bychom ho těm rybářům, kteří nejčastěji chytají na větších a rozlehlejších vodách. Vhodný bude i pro lov na větších řekách, s trochou opatrnosti s ním totiž můžete nahazovat i těžší olova, která dobře vzdorují silnějšímu proudu. Uvažujete-li o odolném a kvalitně zpracovaném teleskopu, který se hodí i pro náročnější chytání, potom si Awa-Shima TREVIR Tele Carp určitě dejte do svého hledáčku.

Detail na zpevněné sedlo
Detail na zpevněné sedlo navijáku u modelu TREVIR
Příjemným bonusem je přelévané očko na špici
Příjemným bonusem je přelévané očko na špici
Trevir v zátěži
Trevir v zátěži
Další foto v zátěži...
Další foto v zátěži…

Plusy a mínusy u TREVIR Tele Carp

+ Kvalitní a odolné zpracování – Neobjevili jsme nic zásadního
+ Štíhlý blank připomínající kaprové děličky  
+ Kvalitní SIC Hi-Power očka  
+ Vhodný i na daleké nahazování

Awa-Shima AKRAN 300

Jak už jsme výše uváděli, k otestování jsme dostali i tento model. Tento prut se skládá z 5 dílů a v rozloženém stavu měří 3 metry, testovací křivka je uvedena výrobcem do 90g. Uchopíte-li tento vínově zbarvený prut poprvé do rukou, nemůžete si nevšimnout jeho celkové robustnosti. Předchozí testovaný model působí oproti němu docela jako párátko. Tloušťku Akranu navíc ještě zvýrazňuje černá protiskluzová omotávka rukojeti, kterou můžete znát i z prutů jiných značek. Je patrné, že se jedná o základní model od Awa-Shimy a dle informací od prodejce by se měl prodávat za velice přijatelnou cenu. Tak jsme se na tento prut také dívali a hodnotili jsme ho z pohledu méně náročného chytání.

Detail na výrobní označení prutu
Detail na výrobní označení prutu

V terénu jsme prut testovali společně se zapůjčeným navijákem (baitrunnerem) Awa-Shima Endurance vel. 50. I tento teleskop jsme samozřejmě podrobili našemu standardnímu testu v nahazování a zatížení. I přes svoji robustnost nás docela mile překvapil, neboť jeho vlastnosti nejsou vůbec špatné. Samozřejmě s ním nedocílíte stejně dalekých náhozů jako u modelu Trevir, ale to je dáno především jeho kratší délkou. V zátěži se ale i přes svou větší tloušku chová poměrně dobře a i když to tak na první pohled nevypadá, budete na něm celkem dobře cítit i zdolávání menších kaprů. I tento prut má v sobě hodně síly a nemusíte se bát o jeho zlomení, snažili jsme se ho opravdu pořádně ohnout a žádné praskání se nekonalo.

Nahoře Akran 300, dole TREVIR Tele Carp
Nahoře Akran 300, dole TREVIR Tele Carp
AKRAN v zátěži
AKRAN v zátěži

Akran 300 se zkrátka a jednoduše hodí spíše pro méně náročné rybáře a pro ty, kteří preferují klasické teleskopy a štíhlých „hůlek“ se bojí jako čert kříže. Třeba jako takový dárek pro dědu, který chytá s krmítkem a požaduje univerzální prut, bychom ho s klidným svědomím doporučili. Chcete-li si však lov kaprů více užít, doporučili bychom si připlatit za nějakou vyšší verzi (viz. např. ISSIMI Telecarp, na který jsme psali rozsáhlou recenzi v minule).

Plusy a mínusy u AKRAN 300

+ Univerzálnost prutu – Robustní vzhled
+ Velká odolnost v zátěži – Základní sedlo navijáku
+ Nízká cena  

Fiord s.r.o.Pruty Awa-Shima TREVIR a AKRAN můžete zakoupit u firmy Fiord s.r.o. – www.awa-shima.cz.

Filip Číhal

Tato recenze byla publikována také v časopisu KaproMánie

Kaprománie

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: