Úvod – zdroj článku
Informácie, ktoré obsahuje tento článok nie sú z mojej hlavy, ale vďaka veľmi priaznivým okolnostiam sa mi dostala do rúk kniha, ktorá je skutočne cenným zdrojom informácií aj dnes v roku 2012. Pri písaní tohto článku používam knihu autora menom Ing. Zdeněk Šimek z roku 1967 s názvom Sportovní Rybářství. Týmto by som rád poďakoval autorovi, v skutočnosti robím len akéhosi editora a vyberám pasáže o love kaprov. Pevne verím, že nikoho neurazím ak sa s kaprármi v SR a ČR podelím v krátkom seriály o informácie obsiahnuté v tejto knihe.
Výbava na lov kaprov (1967)
K lovu kaprov volíme pevné, ale jemné náradie. Sám lovím takmer výhradne s dvojdielnym prútom a to nielen na priehradách, ale aj na riekach všetkých veľkostí. Pri voľbe kaprového prútu je nutné vedieť, že musí vyhovovať ako pri nahadzovaní pomerne ľahkých nástrah, tak aj pri hádzaní s väčšími záťažami. Musí stačiť k zasekávaniu na čo najväčšiu vzdialenosť a musí mať dostatočnú zásobu sily, potrebnú k zvládnutiu a postupnému zdolaniu aj toho najväčšieho kapra.
Ďaleké nahadzovani vedie k takmer výhradnému použitiu “smekacích” rybárskych navijakov ( smékací navijáky s pevnou cievkou. Je to naviják, u ktorého se cievka počas navíjania vlasca neotáča, zato se posúva dopredu a dozadu ). Postačujú navijaky bežných veľkostí s cievkou pre 100m silonu hrúbky 0,35mm. Sto metrov silonu je pri love väčších kaprov nutnosťou, zvlášť na veľkých riekach a priehradách. So silonom hrúbky 0,35mm zdoláme každého kapra, pokiaľ však neuviazne medzi prekážkami. Väčšina kaprárov používa silon priemeru 0,30mm na väčších vodných nádržiach je veľmi vhodný. Na menších rybníkoch je niekedy vhodné vziať silon hrúbky 0,40mm až 0,45mm. V lete, keď kapor príjma potravu opatrnejšie je menší priemer zárukou väčšieho množstva záberov.
Aby bola koncová udica čo najspolahlivejšia je treba sa vyvarovať zbytočných uzlíkov. Najlepšie je viazať rybársky háčik priamo na silon. Bez akéhokoľvek nadväzca, takže je na udici len jeden skutočne potrebný uzlík. Kto chce byť skutočne dôkladný vyhne sa aj jedinému uzlíku tak, že priviaže háčik na vlasec pomocou hodvábu, ktorý je napustený v čerstvej lesnej smole, ale to už je trochu preháňanie.
Rybársky háčik má byť čo najväčší aký sa dá skryť v práve používanej nástrahe. Pri love na zemiak (bramboru) je možné použiť háčik veľkosti 3/0, neskôr keď už nástrahu zmenšujeme, volíme háčik č. 1/0 alebo 1, menší háčik už nedoporučujeme. Háčik musí byť pevný a ostrý, pri love kaprov sa z týchto požiadaviek nedá zľaviť vôbec v ničom.
Rybári, ktorí sa venujú hlavne lovu pleskáčov (cejn) a počítajú aj so zábermi kaprov musia výberu rybárskeho háčika venovať obzvlášť veľkú starostlivosť. Rozhodne odporúčame použiť skôr háčiky väčšie ako menšie, nakoľko aj pleskáč (cejn) má poriadnu tlamu. Pozornosť treba venovať aj rybárskemu podberáku a sieťke na ryby. Musia byť primerane veľké a pevné.
Spôsoby lovu (1967)
Kde sú k tomu podmienky, lovíme kaprov bez plaváku (splávku) a bez záťaže. Dá sa to na stojatých vodách, na rybníkoch, kde však veľmi často prekáža vodné rastlinstvo. Ak má totiž kapor pokoj prichádza k úplnému okraju vodnej plochy a nepotrebujeme nahadzovať ďaleko. Určite ostanete prekvapení ako ďaleko sa dá nahodiť s kúskom zemiaku alebo s cestom. Ideálne je loviť proti vetru, nahadzuje sa síce ťažšie, avšak koncová udica je citlivejšia a nádej na záber kapra väčšia. Kapor sa totiž často sťahuje do zakalenej pobrežnej vody. Veľmi dobre sa na tento spôsob loví v kamenistých oblastiach väčších vodných nádrží, kde so zaťaženou udicou zbytočne zapierame. Po nahodení rybársky silon napneme, rybársky prút položíme do vidličky a čakáme. Záber pozorujeme podľa napnutia silonu, alebo pomocou prívesného zariadenia. (rybársky policajt) Popísaná udica je veľmi ľahká a ani najskúsenejšie kapry necítia, že s nástrahou ťahajú aj rybársky silon. Preto býva záber pomerne kľudný, čo je pri love na blízko žiaduce. Nakoľko silon pokračuje plynule od špičky rybárskeho prútu až k háčiku je zásek istejší ako obvykle. Zasekávame keď kapor začne plynule ťahať nástrahu.
S plavákom na polo-ťažko chytáme kaprov na menších vodách, hlavne pri brehoch a pri vodnom rastlinstve. Plavák nám tu slúži len k tomu aby nám unášal nástrahu, záber pozorujeme podľa napínania vlasca.
Na plavák nechytáme kaprov často a to na vlastnú škodu, niekedy je to totiž skvelý spôsob ako sa priblížiť k opatrným kaprom. Ak chytáme na blízko vyberáme si plavák čo najjemnejší a najnenápadnejší. Napríklad len odrezok z prírodného korku, ktorý na silon len tak nastrčíme (do zárezu) dôležité je potom použiť aj malé nástrahy. Ak sú kapry ďalej použijeme väčší plavák a udicu zaťažíme primerane veľkým rybárskym olovom.
Na silnejšie tečúcej vode chytáme kaprov na ťažko. Rybársky prút volíme 3 metrový, podľa potreby aj o polovicu dlhší. Nie príliš ťažký, pevný. Na mieste je použitie silonu 0,40mm a viac podľa miestnych podmienok. Ako záťaž použijeme primerane veľký olovený hranol. Oliva a olovená slza by nám v prúde cestovali po dne. Miesto pre lov vyberáme tak aby sme nemuseli nahadzovať zbytočne ďaleko a aby podľa možností rybársky silon smeroval po prúde. Dosiahneme tak väčšiu citlivosť koncovej udice. Ako rybársku nástrahu najčastejšie používame kukuricu, alebo hrach. Záber býva razantný, niekedy taký prudký že nemusíme zasekávať. Niekedy máme čo robiť aby sme vôbec zachytili rybársky prút ťahaný do vody.
Na ťažko chytáme aj na rozľahlých stojatých vodách ak potrebujeme chytať vo väčšej vzdialenosti a za silného vetra. Nahadzujeme kľudne aj niekoľko desiatok metrov v prípade potreby nástrahu vyvážame. Zásadne chytajte len tak ďaleko ako je to nevyhnutné. Aj tie najväčšie kapry prichádzajú až na samý okraj vody. Záleží len na nás aby sme zbytočne ďalekým kŕmením nenavykli kaprov vyhľadávať potravu aj 50m od brehu. Po nahodení napneme vlasec čo najviac. Ako nástrahu obvykle používame zemiak, cesto, cestoviny, hrach ,kukuricu, alebo červy…
Záver
Pevne verím, že druhý diel našej mini série o retro love kaprov Vás zaujal. Rybárske potreby prešli skutočne kus cesty a rybárske prúty, či rybárske navijaky sa veľmi zmenili, ale to ste si určite všimli. Zároveň by som Vás veľmi rád pozval do diskusie pod článkom o tom čo ešte stále platí a čo je už dnes šťastne za nami.
Autor článku: Rybárske potreby
Slavia – www.slaviaryby.sk
Spracované na základe knihy Z. Šimka