Úvod Seriály Začínáme kaprařit 3 (Pruty aneb jak vybrat ten správný klacek)

Začínáme kaprařit 3 (Pruty aneb jak vybrat ten správný klacek)

23 223
7

Výběr prutu je první zodpovědná činnost, se kterou se setkáme. Nezapomeňte, že právě prut(y) dělají z rybaření to pravé ořechové. Určitě se nevyplácí nakupovat věci na “blint” od pochybných výrobců. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že musíme kupovat ty nejdražší anglické pruty co jsou na trhu. To vůbec ne. Nesmíte se také nechat zlákat reklamou, kde stojí jakýsi maník s kaprem jak tele, a tvrdí prut té a té firmy je nej. To je samozřejmě úplná blbost. Dnes se prodává skutečná spousta výborných kaprových prutů, které splňují všechny parametry za český peníz. Teď by jsme si měli říci něco o konkrétních typech prutů.

Teleskopické pruty – Snad každý začínal na teleskopu různé kvality. Určitě i dnes nám bude stačit do začátku “teleskop”. Jako první je cena. Relativně kvalitní teleskop jde pořídit za pár babek. Teleskopy se vyrábí většinou ze sklolaminátu nebo kompozic, do kterých je různě přidán uhlík. Vyrábí se také kaprové teleskopické speciály. Tyto pruty mají již obdobné vlastnosti jako pruty dělené ovšem při poměru cena/kvalita se nevyplatí. Je lepší si pořídit další typ prutů a to prut dělený.

teleskop

Dělené pruty – Dnes již klasika na poli kaprařského světa. Tyto pruty se vyrábí výhradně z uhlíku. Bývají vyztužené kevlarovým opletem. Dnes se již ty nejlepší blanky nevyrábí na koleně, ale v dílnách pod vysokým tlakem. U dělených prutů se již neudává v gramáži jako takové, ale v takzvané testovací křivce, která se udává v librách. Tyto pruty se již prodávají v základních provedení tj. s akcí ve špičce a s akcí po celé délce prutu. Pruty s akcí ve špičce se používají výhradně na dlouhé náhozy na velké vzdálenosti. Zatímco pruty s akcí po celé délce prutu se používají na krátké vzdálenosti a na silové souboje s kaprem. Pruty se vyrábí se dvěma typy rukověti. A to s dělenou a řekněme normální. Ve své podstatě je jedno jaký typ zvolíme. I když je pravdou, že s dělenou rukovětí se nahazuje o něco lépe, a co hlavně??? Je to módní hit. Poslední základní vlastnost prutů je jeho dělení. To může být dvojdílné a třídílné. Zde je v celku také jedno, jaký typ si pořídíte. Pokud by vám nevadila větší transportní délka, tak si pořiďte spíše prut dvojdílný. Přeci jen zde máte méně spojek a tak i menší možnost, že jedna spojka nevydrží a praskne.

děličky

Surfové pruty – Tyto pruty byly původně vyvinuty pro mořský rybolov. Před dlouhými roky tyto pruty slavily úspěchy na poli kapraření. Lovilo se s nimi na velkých nádržích, kde s jinými pruty by rybář těžko pochodil. Nevýhodou těchto prutu je, že jejich akce bývá 4lb a více. Na takovém prutu můžete procítěně zdolávat ryby od žraloka víš :-))))

Na co se zaměřit při koupi

Za prvé byste měli mít již nějaké informace o výrobku, který hodláte koupit. Znát již nějaké testy či recenze z internetu nebo časopisu. Při samotné koupi je třeba prut vyzkoušet. V prodejně sice nepoznáte jak opravdu hází, ale již pokud máte nějaké zkušenosti, tak si můžete o prutu udělat nějaký obrázek. V neposlední řadě si prohledněte blank, jestli není poškozený. To samé platí i o prasklinkách na laku. Prohledněte jakým způsobem jsou přivázány očka. Pokud má prut nějaké skryté vady, tak na ty nepřijdeme (pokud nemáte k dispozici rentgen). S tím bohužel nic nenaděláte, až při případném poškození, pak lze jej reklamovat . Určitě je lepší si vybrat prut od renomovanějších výrobců (vietnamští spoluobčané odpadávají, že :-))) ), aby jste nemuseli na případnou opravu čekat půl sezony.

Ochrana a údržba prutů

Pokud chcete, aby vám pruty dlouho a dobře sloužily, tak je určitě dobré se o ně dobře starat. V první řadě je důležité vlastnit nějaký ten “futrál” na pruty. Na teleskopy jsou výborné X komorová pouzdra. Pro děličky se vyrábí 1-x komorová pouzdra pří jejich koupi si hlavně dejte pozor, aby jste zvolili správnou velikost!

pouzdro

Údržba – Jak jsem výše psal, tak údržba je velice důležitá. Proto ještě u vody pruty otřeme a zbavíme nečistot. Doma je pořádně vysušíme. Pokud by jsme nechali pruty neošetřené, tak by se na laku začaly tvořit prasklinky, což znamená, že prut již pomalu, ale jistě míří do věčných lovišť. U děliček v létě nastává problém, že nejdou rozpojit. Je to dáno roztažností materiálu. Stačí místo spoje ochladit a díly zase snadno rozdělíte.

Resumé

Jaký prut si tedy vybrat. Pro chytání na kratší vzdálenosti si vyberte prut 12 ft(366) s testovací křivkou(TC) 2,5-3lb pracující po celé délce. Pro dlouhé náhozy a lov na řekách je nejideálnější prut 13-14ft(396-427) s TC 3-3,5lb pracující ve špičce. Pruty by měly být osazeny očky Fuji nebo SiC. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup nového prutu, tak velice dobré výrobky nabízí firmy Centaury, SPRO, Shimano, FOX a DAM. Pamatujte i na to, že mezi těmito top výrobky se může najít zmetek.

Příště >>> Výběr navijáku

Komerční sdělení

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Mirka: Dobrý den, to je takhle velmi těžké říci. Záleží, kde bude lovit a hlavně jakým stylem a jak velké ryby. Nelze na základě Vaší otázky dobře odpovědět, pro jednoho rybáře to může být výborná volba a pro druhého téměř prut k ničemu. Doporučuji zjistit, kde a jakým způsobem bude chytat a pak si nechat poradit někde v rybářských potřebách. Možná úplně nejlepší by bylo, koupit otci dárkový poukaz v nějaké ceně a aby si pak vybral sám podle svých preferencí. Každý rybář může mít odlišné představy a potřeby a toto bych viděl jako nejlepší řešení.

  2. Dobrý den. Poradí někdo jaký je vhodný teleskop na dlouhé náhozy? Chytání na stojaté vodě – štěrkovna.

  3. Pavel: Žádný teleskop není ideální na dlouhé nahazování (pokud pomineme surfové pruty pro mořský rybolov). Děličky budou určitě lepší. Pokud to ale musí být teleskop, tak nějaký o délce 3,6m a 3-3,5 lbs. Případně gramáž někde okolo 90-120g. Osobně bych ale doporučil dělené pruty, je to lepší jak pro nahazování, tak pro samotné zdolávání ryb a celkový požitek z lovu.

Chcete-li, můžete přidat komentář: