Úvod Seriály Začínáme kaprařit 5 (Stojany a hlásiče)

Začínáme kaprařit 5 (Stojany a hlásiče)

8 272
0

Po delší přestávce se k vám vrací seriál začínáme kaprařit. Tento díl bude pojednávat o stojanech a indikátorech záběru. Jsou to věci, které vám rybu nechytnou, ale jen těžko se bez nich obejdete. Trh je již přesycen všemi možnými indikátory od různých výrobců. Počínaje asijskou produkcí až po kvalitní věcičky z Evropy. Co se týče stojanu, tak zde není situace tak kritická, a kvalitativní rozdíly mezi těmito výrobky nejsou tak markantní. Vše je hodně o kvalitě a v neposlední řadě i o konečné ceně. Pojďme se nejdříve podívat na indikátory záběru.

Indikátory záběru

Indikátory se dělí na mechanické a elektronické. Mechanické indikátory známe snad všichni. Kdo z nás nepoužíval různé „policajty“ komerční produkce nebo prostě policajti made at home? Ale pro naše kapraření jsou tyto výrobky k ničemu. Důvodů je mnoho počínaje nízkou hmotností a snadnou ovlivnitelností povětrnostními podmínkami. Nás budou zajímat swingery čili vahadlové signalizátory.

swinger

Kde si můžete nastavit takové zatížení, které zrovna potřebujete. Pro swinger hovoří vše oproti jiným indikátorům. Jen pro doplnění. V Anglii se používala tzv. „šplhající opice“, která nebyla citlivá na povětrnostní podmínky. Ale protože jsem neviděl nikoho ji u vody používat, tak ji můžeme s čistým svědomím opustit. Co říci na závěr ke swingerům? Asi jen to, že až si budete vybírat ten svůj, tak si dejte pozor na klip pro úchyt vlasce. Pokud budete mít slabý vlasec a pevný klip, tak je velice pravděpodobné, že o rybu přijdete již při záseku. Cena těchto indikátorů není závratná. Pohybuje se od 200 – 1000,- Kč. Pokud budete chtít opravdové speciály, tak přirozeně musíte sáhnout hlouběji do kapsy.

Elektronické indikátory – lidově hlásiče

Pro opravdové lovce kaprů nezbytná pomůcka. Málo který kaprář si dokáže představit lov, kde by po 24h byl nucen sledovat mechanický indikátor. Proto byly vyvinuty elektrické indikátory záběru. I zde je výběr rozmanitý.Také velký rozdíl mezi shitem a opravdu kvalitním výrobkem. Tak je hoďme elektronický signalizátor záběrupod lupu. Elektronické hlásiče mají dvě základní funkce, a to hlasitost a regulaci tónu. Hlasitost snad není třeba dále vysvětlovat možná jen připomenout jen etiku sportovního kapraření a to, pokud u vody je okolo vás více rybářů, tak není třeba mít hlasitost na max. pokud to není bezpodmínečně nutné, kvůli silnému větru. To samé platí pokud rybaříte v oblastech kam lidská noha nevstoupila. Zde také není nutné dělat u vody kravál.

Regulace tónu není určitě k zahození. Obecně platí, že pokud je u vody rybář se stejným hlásičem, je dobré si nastavit tón jiný ve svém vlastním zájmu. Ale hlásičurčitě tuto funkci využijete i když jste u vody sami. Já mám trvale nastavený jiný tón na každém prutu. Základní funkce jsme vyčerpali, ale je zde ještě jedna funkce nazývaná také snobská. A to citlivost. Nesouhlasím s tím, že tato funkce je k ničemu nebo, že je dokonce snobská. To určitě ne! Jsou případy kdy na ni po celý lov nemusíte sáhnout, ale jsou také případy, kdyby jste se radši upsali ďáblu, aby jste ji získali. K čemu je vlastně dobrá? Představte si situaci, že lovíte v zimě kdy záběry kaprů jsou vskutku decentní. Tak zde zvýšíte citlivost svého signalizátoru. Naopak si představte situaci kdy jsou vskutku nepříznivé klimatické podmínky(vítr, tornádo :-D) . Zde určitě citlivost snížíme.

Určitě by jsme našli spoustu důvodu proč koupit signalizátor s touto funkcí. Pokud dosud tvrdíte, že tuto funkci nepotřebujete, že nelovíte v zimě a poručíte větru dešti, tak máte pravdu a neberte.

Na indikátoru naleznete i další věcičky, které by vás měli zajímat. A to je záběrová a paměťová dioda. Záběrová dioda svítí (bliká) při záběru na rozdíl od paměťové, která svítí asi tak 30 sekund po záběru (záleží na výrobci). Někteří výrobci dodávají také poziční diodu, která se rozsvítí a zhasíná v závislosti na denním světle. Vybírejte určitě s jasnou hlavou a promyslete si všechny pro a proti.

Příposlech ano či ne?

Do tématiky hlásičů určitě patří i téma příposlechů. Každý signalizátor má konekteor pro připojení drátového příposlechu nebo má v sobě zabudovaný vysilač(označení bývá TX – vyšší cena). Pro který příposlech se rozhodnete to je již vaše věc. Bezdrátový je samozřejmě lepší, protože nejste omezováni délkou kabelu. Pokud koupíte příposlech, tak raději přímo od renomovaného výrobce. Pokud koupíte příposlech na tržnici, tak se můžete vsadit, že není homologován pro používání v ČR. Pokud jej koupíte, tak pak se nedivte, když na vás přiběhne rozzuřený obyvatel/é blízkého obydlí s tím, že mu rušíte TV/ rádio. Při použití kvalitních příposlechů můžete v klidu usínat s klidným pocitem a mít příposlech u hlavy.

Indikátory můžeme již nechat být. A postavme se před druhé téma tohoto dílu našeho seriálu.

A tím jsou stojany. Nechme stranou všechny vidličky z více či méně kvalitních materiálů. Nás budou hlavně zajímat stojany typu ROD POD a TRI POD.

Rod pod

Tento stojan je charakteristický čtveřicí podpěrných noh. Je určen převážně pro lov na stojatých vodách. Obecně by se dalo říci, že právě rod pod je nástupcem klasických vidliček.

rod pod

Osobní zkušenosti s tímto typem stojanu nemám, tak raději volně přejdu k oblíbenějšímu a variabilnějšímu tripodu, který je bez přehánění universálnější a oblíbenější než rod pod.

Tri pod

Jak jsem již výše naznačil, tak tri pod je naše řešení. Alespoň co se týká mě, tak tri pod mi vskutku přirostl k srdci. Je opatřen trojicí teleskopických nožek, které postavíte na i v extrémních podmínkách. Lze polohovat do různých poloh i stran (Sona). Můžete jej sestavit do horizontální pozice a rázem funguje jak rod pod. Povolením jednoho a utažením jednoho šroubu jej můžete nasměrovat ke hvězdám. Nastavíte si ho, jak si žádá daná situace. Většina tri podů má v centrálním bodě úchyt pro váhu nebo v případě extrémního větru pro zátěž.

tripod

Důležitým kritériem pro nákup je i hmotnost samotného stojanu. Příliš lehký stojan se vám může při větším větru i převrátit. Naopak příliš těžký stojan bude hůře transportovatelný pokud nepoužijete auto.

Snad všichni výrobci stojanů dnes používají univerzální anglický závit pro připevnění signalizátorů. Dalším tipem pro nákup, toho či onoho stojanu, by měl být i materiál, ze kterého je vyroben. A to bývá většinou hliník, ocel, nerezová ocel a dural(možná nějaké speciály používají i jiné materiály). Nejlepším řešením by byl koupit stojan celý vyroben z nerez oceli. Bude dost těžký a drahý a proto existují i ekonomičtější řešení. Jedním z nich je opatřit si stojan z ocele + hliník, ale natřen vynikající barvou odolnou korozi. Při použití hliníku na některé díly se hmotnost sníží a při troše šetrnosti vám bude sloužit stejně dlouho a spolehlivě jako stojan z nerezové oceli. Nejlépe uděláte, když vyrazíte po rybářských prodejnách a prokoumáte jednotlivé aspekty stojanů naživo v obchodě.

Tak tímto jsme probrali všechna témata učená pro tento díl seriálu začínáme kaprařit. Doufám, že se budete těšit na další díl stejně jako já, a ten bude pojednávat o životě v přírodě.

Příště >>> Bivaky, Křesla, Lehátka, spací pytle, atd …

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: