Úvod Seriály Začínáme kaprařit 6 aneb bydlíme u vody

Začínáme kaprařit 6 aneb bydlíme u vody

6 146
0

Náplní tohoto dílu budou přístřešky, lehátka, křesílka a spací pytle. Nejedná se o pomůcky, které musíte bezpodmínečně mít pro vlastní lov kaprů. To určitě ne. Ale pokud hodláte vyrazit na dlouhodobější výpravu řádově několik dní, tak se bez těchto věciček neobejdete.

Jen v úvodu bych rád uvedl, že pokud jdete lovit přes noc (tam kde je to povoleno), tak si sebou samozřejmě nemusíte brát všechno toto vybavení, ale vystačíte si s deštníkem.

Přístřešky (bivaky)

Pod pojmem přístřešek si může každý rybář představit něco jiného. Pro někoho může být přístřešek z celty, igelitu nebo podobných věciček. Mnoho rybářů u vody používá stany, ať již s podlážkou nebo bez. V podstatě výraz přístřešek může znamenat mnoho věcí.

Náš RŘ si představuje přístřešek takto: a to, že se jedná o deštník s bočnicemi, který může být zatížen kameny nebo podobným materiálem. Bohužel na mnoha našich revírech nejsou tolerovány žádné přístřešky a můžete být se zlou vykázáni z revíru (případně i s tučnou pokutou). Ovšem toto všechno nahrává těm rybářům, kteří používají igelit jako svůj provizorní domov, ale bohužel si jej sebou od vody neodvážejí.

Hlavní rozdíl mezi bivakem a stanem je ve výšce. Bivak je vyšší a je proto vhodnější pro nás rybáře. Většinou se na českém trhu prodávají bivaky bez podlážky nebo bivaky s odnímatelnou laminátovou podlážkou. Bivaky stejně jako stany se prodávají jak jednoplášťové tak i dvouplášťové. Pod jednoplášťovým určitě nezmoknete, ale jeho nevýhodou je, že při delším dešti nebo při ranní rose věci, které jsou opřeny o plášť bivaku vlhnou. Dalším a neméně důležitým kritériem pro nákup toho či onoho přístřešku je kvalita švů. Lépe řečeno jak kvalitně jsou švy podlepeny. Bohužel tuto skutečnost nezjistíte v obchodě, ale až při dešti. Určitě se zajímejte o zajištění přístřešku při zhoršených povětrnostních podmínkách.

V tomto článku samozřejmě nelze vyjmenovat konkrétní přístřešky. Proto se zajímejte o diskuse na internetových rybářských serverech a referencí od svých známých. Obecně by se dalo říct, že výrobky od firem FOX, Kevin Nash, Rod Hutchinson, JRC nebo Carpture patří mezi ty kvalitní a mnohé modely jsou určeny pro českou peněženku.

bivak

Křesílka

Křesílko je věc, kterou určitě využijete i při krátkodobých vycházkách. Ono přeci jen sedět několik hodin na stoličce nebo na zemi není nic příjemného. Náš trh nabízí skutečně obrovský výběr křesílek v různých cenových hladinách.

Já osobně rozděluji křesílka do dvou kategorií. A to mohutná – bobkařská a transportní. Když myslím mohutná tak se většinou jedná o křesílka, které vám nabízí opravdový luxus. Většina těchto křesílek nabízí opravdu příjemné posezení i díky tomu, že jeho součástí jsou stavitelné nohy, které vám posed i na nerovném terénu zpříjemní.

Pod křesílky transportními si představíme modely, které vám sice nezajistí takový luxus, ale převažují u nich vlastnosti, které oceňujeme. Jako hlavní výhodu vidím jejich nízkou hmotnost. Většina těchto křesílek má hmotnost do dvou kilogramů. Druhou neméně důležitou vlastností je jejich rychlá skladatelnost a transportovatelnost.

Jak si tedy vybrat ideální křesílko? To většinou vychází z našich potřeb a našich možností. Pokud lovíte v okruhu svého domova a dopravujete se na ryby pěšky nebo na kole, tak je pro vás těžké a neskladné křeslo spíše zbytečnou zátěží. Naopak pokud navštěvujete revíry vzdálenější a jezdíte-li na dlouhodobé výpravy, tak není problém si přibalit luxusnější křesílko. I tak zůstává platná poučka, že pokud ryby aktivně nevyhledáváme a pasivně sedíme na jednom místě, tak nám je sebelepší vybavení na nic.

křesílko

Lehké křesílko pro všestranné použití

křeslo

Luxusní křesílko pro pohodlné použití

Lehátka

Lehátko stejně, tak jako bivak, využijeme na dlouhodobějších akcích. U lehátek by jsme se měli zajímat o jejich celkovou stabilitu. S celkovou stabilitou jde ruku v ruce i počet noh. Dalo by se říci, že modely s 6-8 nohami (stavitelnýma) by měly být nejvhodnější.

Kvalitní lehátka mají termoizolační vrstvu po celé délce lehátka, která ochraňuje rybáře od chladu, který jde od země. U kvalitních lehátek není látka pevně fixována ke kostře, ale s kostrou spojena pružným výpletem. U lehátek stejně jako u křesílek hraje roli i hmotnost, která zaručuje mobilitu. V průměru hmotnost lehátek se pohybuje v rozmezí 8-12kg.

Kvalitní křesílka a lehátka vyrábí naše česká firma Sona. Ze zahraniční produkce je možné vybírat lehátka (i křesla) od známých firem jako jsou JRC, Petzl nebo Carpture.

lehátko

osminohý model od firmy Sona

Spací pytle

Zvolit vhodný spací pytel je třešinka na dortu. Lze používat i turistické pytle. Největší legrace přichází při situaci při nočním záběru, kdy hlásič ječí, brzda kvílí a vy se ospalí vysoukáváte ze spacáku typu mumie :-D. Hlavní výhodou vidím u rybářských spacích pytlů v tom, že je možné je zafixovat u lehátka. Další výhoda je, že výrobci používají rychlo rozepínací zipy, které vám usnadní rychlé opuštění vašeho pelechu ;-). Pokud si nechcete pořizovat speciální spací pytel a máte doma dekový spacák (s patřičnými teplotními vlastnostmi), tak stačí k němu přišít poutka pro fixaci k lehátku. Při výběru velikosti spacáku berte ohled na objem svého těla. Zbytečně velký spacák vaše tělo nevytopí, a v malém si budete připadat jak sardinka v plechovce. Při výběru spacáku se určitě věnujte tepelným vlastnostem. Osobně vidím u spacáku extrém někde mezi –10 až –15 stupni celsia. Kolik z vás bude chytat v takové zimě kapry?

pytel

Rybářský spací pytel s fixací na lehátko

Závěr

Co dodat na závěr. Asi jen to co vždy. Vybírejte pečlivě a několikrát zvažte co kupujete, proč a jestli to opravdu potřebujete.

Příště >>> Háčky, závaží, vlasce, šňůry, a další důležité drobnosti.

Komerční sdělení

Chcete-li, můžete přidat komentář: