Výroba boilies

Úvod Diskuze Nástrahy a návnady Boilies a pelety Výroba boilies

  • Toto téma obsahuje celkem 1,071 odpovědí. Do diskuze (92 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Luba a poslední změna proběhla před 1 rokem a 10 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 181. až 200. (celkem z 1,072)
  • Autor
    Zápisy
  • #257193

    Fishi. souhlasím s Basnakem a ještě bych jenom přidal že boilies můžeš zakonzervovat i tak že ho zasypeš solí. A k tomu zamrazení je lepší to dělat tak že dáš půlku AK do vajec půlku si necháš a uvařené proschlé boilies tou půlkou AK proliješ a dáš zamrazit. Ono totiž při vaření se polovina věcí zničí tak je to lepší dávat takhle 😉

    #257200
    Luba
    Účastník

      Tady bych měl jenom jednu poznámku. Osobně se vůbec nebojím dát boilies znovu zamrazit. Normálně mám mrazák stát na chodbě a když jdu na ryby třeba na den nebo jen na několik hodin vytáhnu nějaké koule do prodyšného síťkového sáčku a když se vrátím klidně tam ten zbytek v mikrotenu zase šoupnu. Používám je pak na PVA a “ostré” koule přiberu příště. Opětovné mražení boilies moc nevadí na rozdíl od masa, koule jen zvolna tvrdnou protože z nich vysychá a sublimuje voda. Něco jiného je ovšem pokud jste na týdenní výpravě. Pak je dosušení asi na místě, ale pokud nejeví koule náznak nějaké plísně nebo nelibé kyselé pachy klidně znovu zmrazit a použít na krmení. Mám to ověřeno několikaletou praxí a nikdy s tím nebyl problém. Dokonce extém byl zapomenutý pytlík dva roky na dně mrazáku a přesto koule úspěšně chytaly.

      #257231
      vocko
      Účastník

        kolko toho boiliesu vyrobim z napriklad takeho receptu ako dal Luba hned na zaciatku?

        #257232
        Luba
        Účastník

          Asi takhle, z jednoho kila směsi (tady to nebývá zpravidla rovné kilo, spíš o něco víc, protože přidáváním směsi do vajec, která nejsou pokaždé stejná a tekutých složek si vlastně uděláš těsto do správné koexistence na šoulání, takže je dobré mít trochu směsi navíc) + tekuté složky + nějaká voda z vaření boilies a vychází to asi na 2 – 2,5kila hotového boilies. Po dni sušení se úbytek vody nahradí nastříknutím aminokomplexem takže před zamrazením zůstává váha cca stejná. Nevychází to zrovna levně že, ale to je tím že se nakupují komponenty v malém a s daní a maržemi prodejců. V každém případě ale víš co sis tam dal a dá se toho hodně sehnat i levněji.

          #257252

          Jaký je rozdíl mezi moučkou a extraktem? Třeba oliheň nebo játra extrakt a moučka?

          #257264

          Já si představuju že moučka jsou třeba usušená namletá játra kompletně tak jak jsou a extrakt je jen výtažek z jater – třeba usušená krev z jater, nebo usušený výluh. asi ne?

          #257302
          Luba
          Účastník

            Ano extrakt je výtažek nebo výluh, ale to neznamená že se i z něj nedá udělat moučka. Také existují extrakty právě z mouček.

            #257364

            Ahojte, som začiatocnik v priprave a vyrobe a boilies a chcel by som poradiť s pomerom surovin a kolko vajec davate na 1 kg suchej zmesi….mam suroviny – kukuricna muka, sojova muka, rybacia mucka, mleta repka, vtaci zob, susene mlieko, paliva paprika, krupica + melasa, lososovy olej, aminocomplex, esencie…
            chcel by som sa aj opytat, ci je vhodne dat rybaciu mucku do kazdej zmesi, v pripade ked chcem robit ovocnu aromu a mam strach ze rybia mucka prekryje ten pach tej ovocnej esencie….
            Velmi pekne Vám ďakujem za radu

            #257372
            basnak
            Účastník

              Zdravím Marcel.
              Na jedno kilo se dává 10-12ks vajec, podle velikosti. Poměr surovin si lze zvolit sám. Pokud máš suroviny zakoupené v ryb. prodejně od nějaké fy., vždy udávají procentuální podíl na 1kg na obalu. Takže si pak můžeš zvolit potřebné množství sám. Pokud ale nemáš zakoupené suroviny z ryb. obchodu tak proleť různé webové stránky a podiv se jaký procentuální podíl udávají a zvol pak zlatou střední cestu.
              Takto si můžeš pohrávat s receptem sám, něčeho přidat, něčeho ubrat, něco vyřadit atd. Akorát ještě přidej pojivo (gluten), nebo pšeničnou mouku. Máš suroviny se základem ptačáku, hodně špatně se s nima pracuje a ve finální fázi, kdy přichází k rolování se ti může stát že se ti ani nepodaří udělat válaček, natož kulička. Ptačáky totiž hodně sají tekutinu.
              Rybí moučku do směsí na ovocném (sladkém) základě lze přidávat a je věř, že je to ku prospěchu. Vzniká tím zvláštní signál pro kapra na většině vod neokoukaný. Sám to tak používám.
              Hodně zdaru za svou vlastní cestou. 😉

              #257500

              Jsem začátečník a potřeboval bych poradit jak asi dlouho se má bojlís dělat když ho budu píct v el. troubě. Dík

              #257503
              Fit
              Správce

                [quote=”Mirek”]Jsem začátečník a potřeboval bych poradit jak asi dlouho se má bojlís dělat když ho budu píct v el. troubě. Dík

                A proč ho chceš péct v el. troubě? Urolované boilies se jinak vaří normálně ve vodě, dokud nevyplave na hladinu (případně se to dělá ještě v páře). Viz. třeba: Domácí výroba boilies (video).

                #257504

                Aha. Já jsem to viděl na jednom DVD jak Lukáš Krása peče bojlís v takových troubách ale navěděl jsem podle toho DVD jak dlouho to v tý troubě má. A tady na tom videu taky není poznat jak je to tam dlouho v tý páře.

                #257505
                Fit
                Správce

                  Tak možná na to mají ve velkovýrobě nějaké pece, kde to prochází parou asi… Já jsem boilies vždycky vařil a to do té doby, dokud nevyplavaly na hladinu…

                  Tady třeba nějaké odkazy o vaření v páře:
                  http://www.nikl.cz/poradna.php?dotaz=300
                  http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=611244
                  http://www.nikl.cz/poradna.php?dotaz=894

                  Tak můžeš odkazy prostudovat 😉

                  #257527
                  basnak
                  Účastník

                    [quote=”Mirek”]Aha. Já jsem to viděl na jednom DVD jak Lukáš Krása peče bojlís v takových troubách ale navěděl jsem podle toho DVD jak dlouho to v tý troubě má. A tady na tom videu taky není poznat jak je to tam dlouho v tý páře.

                    Taky tam říká, že boilie se dá vařit ve friťáku. Jinak k té troubě, si to musíš vyzkoušet, jak dlouho v jaké velikosti boilie to péct. On tam udává čas 1,5min. Ale velikost boilie nevím. Když to přeženeš tak se ti to buď spálí, nebo z toho budeš mít plovky. 🙂 Takže je lepší pro začátečníka si vzít obyč hrnec a vařit dokud boilie nevyplave na hladinu. 😉

                    #257533
                    hinterfisch
                    Účastník

                      Ahoj tak bych se chtěl pokusit vyrobit svoje první koule a z toho co jsem tu vyčetl by mohlo docela fungovat toto:
                      směs: 200g semolina
                      200g řepka mletá
                      150g lososová moučka
                      100g pšeničné klíčky
                      100g pšeničný gluten
                      100g sojová ouka
                      100g bentos
                      50g robin red
                      tekuté:10-11 vajec
                      50ml lososoví olek
                      50ml melasa
                      50ml csl
                      10ml esence mušle
                      prsím o rady co je špatně a jak to vylepšit klidně i trochu přidražit hlavně ta tekutá nevím jestli je dobře chtěl bych to na dlouhodobé chytání. Díky

                      #257536
                      Luba
                      Účastník

                        Ahoj! Podle mě je to v pořádku. Vajec bych klidně dal 12 středních, toho CSL by bohatě stačila polovina a druhou půlku bych nahradil nějakou tekutou potravou (tek. játra, amino PPC, All Amino Nutric nebo tak podobně třeba i v kombinaci). Ať se daří!

                        #257541
                        cttimata
                        Účastník

                          Podla mna tam je vela oleja, nie ze by to vadilo tej zmesy, skorej potom rybam, ked budes dlhodobo krmit
                          s takym boilies. Kludne staci 20ml/kg.

                          #257545
                          hinterfisch
                          Účastník

                            Ahoj chci se zeptat mužu dát misto sojové mouky sojovej šrot stane se něco. Mužu ho mít zadarmo tak každá koruna dobra

                            #257546
                            basnak
                            Účastník

                              hinterfisch: Souhlasím s kolegy. Za sebe bych ještě rozdělil podíl v řepce a dal půlku kukuřičné mouky. Na dlouhodobější chytání pokud ti to peněženka dovolí je vhodný i nějaký extrakt nemusí ho být moc. Tím klidně můžeš vynechat esenci a zaměřit se spíše na potravní signál. Na škodu také není podpoření trávícího traktu – v podobě pivovarských kvasnic nic nepokazíš a pěněženka tohle unese. 🙂 Hodně zdaru při experimentování. 😉
                              Sojová mouka je jen drobněji namletá než šrot – pokud ovšem není tepelně upravována. Nestane se nic akorát směs budeš mít více pórovitější.

                              #257564
                              hinterfisch
                              Účastník

                                Ahoj tak jsem dneska udělal první kg vlastní vyroby , jen par věci potřebuju vyladit. Dělal jsem to podle receptu co jsem psal víš s upravou CSl jen 30 a jinak jen nisto mouk je šrot. Když to smíchám tak se to hrozně moc lepí má to tak být připadně co ubrat a co přidat a když to dám do rollbalu tak se některy povedou většinou nejlepši jsou krajní 2 a ostatní se udělaji s mezerou uprostřed a nejsou to koule ale válečky. Co je špatně poradte prosím at mohu pokračovat.mám rolbal na 24. Jak mám uřiznout na pistol? Napadlo mě že dělám velike valečky. Jo a vyplavali až po 3 minutach při vaření. Za rady moc diky ahoj

                              Aktuálně je na stránce zobrazeno 20 příspěvků - 181. až 200. (celkem z 1,072)
                              • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.